agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Hünnap Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/1985.htm)

Oğuzhan 26-01-2007 18:53

Teşekkür ederim.

kürşad 26-01-2007 19:26

1 tane de bizim bahçede var. 3 cm çapında fidan.
dal vermesi için 150-200 gram kadar üre mi verelim acaba?

Oğuzhan 02-02-2007 08:58

Teşekkür Ederim.

Harun Parlak 08-02-2007 23:29

arkadaşlar muabbetiniz şen olsun benim bilen arakadaşlar varsa sormak istediğim bir konu var forumlarda inceledim ama tam olarak bulamadım hünnap tohumdan yetişdirildiğini okudum tohumdan yetişen ağaç aşılamadan meyve verirmi aşılamak mı gerekir ve ayrıca çelikden üretmek mümkünmüdür istanbulda benim olduğum bölgede bolca var hatda bazı ağaçlarda meyveleri kurumuş kalmış onların çekirdekleri çimlenirmi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

malina 09-02-2007 00:11

Ne biçim bakmışsınız öyle :)

Mine Pakkaner 09-02-2007 00:19

Sayın Parlak, noktalama işareti, cümle başı büyük harf, imla kuralları konusunda özen göstermenizi rica ederiz. Bu konuda kesin ve değişmez kurallarımız var.

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/1669.htm

Halit Togay 09-02-2007 05:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi parlak (Mesaj 73894)
arkadaşlar muabbetiniz şen olsun benim bilen arakadaşlar varsa sormak istediğim bir konu var forumlarda inceledim ama tam olarak bulamadım hünnap tohumdan yetişdirildiğini okudum tohumdan yetişen ağaç aşılamadan meyve verirmi aşılamak mı gerekir ve ayrıca çelikden üretmek mümkünmüdür istanbulda benim olduğum bölgede bolca var hatda bazı ağaçlarda meyveleri kurumuş kalmış onların çekirdekleri çimlenirmi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Sayın Parlak
İstanbul'da hünnapların bol olduğu yer neresidir acaba?
Zaten bir avuç hünnap meraklısıyız ama böyle bir yerden ilk bahsediliyor.

Oğuzhan 09-02-2007 08:21

Sayın Parlak
Bolca Varsa Tohumla neden uğraşıyorsunuz.Bol bol çelik alın.**** küçük fidanlar çoktur.Belki bizede gönderirsiniz.:)))

tourkana 09-02-2007 08:49

en güzel yetişme ortamınının Gökçeada olduğunu okumuştum,ve kaliteli hünnapların orda bol miktarda olduğunu da...
Antalya'da da oldukça güzel hünnaplar mevcut...ve çok sağlıklı bir meyveymiş..

Oğuzhan 09-02-2007 10:20

Gökçeadayı bir ziyaretmi etsek ...:)

tourkana 09-02-2007 11:26

olur valla, geçen sene kelepir bir arsa buldum 28.000 m2 dolaylarında,hemen aldım...Tepeköy 'de hemen yol kenarı ,küçük bir dereyle çevrili şirin bir arsa..aslında ben badem yetiştirmeyi düşünüyordum orda, ama Hünnap da mantıklı olabilir...biraz daha bilgilenmek lazım,fazla hastalık riski olmayan güçlü bir tür olmasında fayda var ,,,çünkü Gökçeada organik tarım bölgesi olduğundan zirai ilaç kullanımında kısıtlamalar var sanırım....

Oğuzhan 09-02-2007 15:54

İlgili arkadaşlar size yardımcı olurlar.

Harun Parlak 10-02-2007 17:13

sayın Halit bey sorduğunu hünnap lar SARIYER gümüş dere köyü ve çevresinde bolca var hemen hemen her evde var sayılır hatda dün bem baya bir kurumuş meyvesinden topladom birazda çelik aldım denemeler yapmak için komşu alırken gördü ve bana bir jest yaptı bir adet 75 cm bir adet de 125 cıvarında fidan verdi bende onları hemen dometes bahceme götürüp dikdim daha sonra buradan edindiğim bilgiler doğrultusunda tohumlarda çimlenme engeli varmış tekrar tolayıp asitle çekirdeklerin dış kabuklarını incitmedin fındık gibi kırıp ekeceğim belki bir kaçtane çimlendirebilirim .

ayrıca sizler içinde biraz toplayabilirim ama size nasıl ulaştırabilirim bilmiyorum

Halit Togay 10-02-2007 20:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi parlak (Mesaj 74338)
sayın Halit bey sorduğunu hünnap lar SARIYER gümüş dere köyü ve çevresinde bolca var hemen hemen her evde var sayılır hatda dün bem baya bir kurumuş meyvesinden topladom birazda çelik aldım denemeler yapmak için komşu alırken gördü ve bana bir jest yaptı bir adet 75 cm bir adet de 125 cıvarında fidan verdi bende onları hemen dometes bahceme götürüp dikdim daha sonra buradan edindiğim bilgiler doğrultusunda tohumlarda çimlenme engeli varmış tekrar tolayıp asitle çekirdeklerin dış kabuklarını incitmedin fındık gibi kırıp ekeceğim belki bir kaçtane çimlendirebilirim .

ayrıca sizler içinde biraz toplayabilirim ama size nasıl ulaştırabilirim bilmiyorum

Sağolun ben gelip Gümüşdere'den sökerim. Tabii izin almak şartıyla. Bildiğiniz gibi hünnapın dibinde çöğürü bol oluyor. Çimlenme engeli tabiatta pek işe yaramıyor galiba.

Oğuzhan 12-02-2007 09:09

Offf Offf Şimdi İstanbul'da olmak vardı...

calcium 16-02-2007 00:18

hünnap çok ilginç bir meyve sapancadaki bahçemde var
tohumdan üretmek inanılmaz zor hatta imkansız diyebilirim
ağaçın yanından fışkıran sürgünlerden üretmek gayet kolay
sizlere tavsiyem ilk senelerde fidenizin meyve yapmasını engelleyin
daha çabuk büyüme sağlar.
büyüdüğü zaman sakın sevinmeyin ağacım oldu diye meraklıları sizden hızlı davranıp bir tane bile hünnap bırakmıyorlar.:D :D
birde çok fazla tüketmeyin tansiyonu düşürür.

Oğuzhan 19-02-2007 11:34

Hünnapı bir bulsak .İlk önce bir fide sahibi olmamız gerekiyor.

Harun Parlak 18-03-2007 09:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 74368)
Sağolun ben gelip Gümüşdere'den sökerim. Tabii izin almak şartıyla. Bildiğiniz gibi hünnapın dibinde çöğürü bol oluyor. Çimlenme engeli tabiatta pek işe yaramıyor galiba.

Sleamlar HALİT bey sizinde dediğinizgibi köydeki ağac diplerine bir bakayım diye gezi yaptım.
Ağaç diplerinde irili ufaklı baya bir fidan buldum bulduğum fidanlar tohumlar dan değilde köklerden fışkırmış durum böyle olunca sanırım çelik lerlede üretmek mümkün olurmu dneme amaçlı çelikledim bakalım göreceğiz bu ara sayenizde 20 adet hünnap fidanım oldu teşkkürler
yolunuz düşerse biri sizin tabii

Halit Togay 18-03-2007 10:11

Bu arada ben de biri 1.5 diğer ikisi 1 m boyunda 3 fidan sahibi oldum geçen hafta da diktim. İki yetişkin fidan zaten vardı 4-5 tane de geçen yaz pekaz yapraklanmış olan var. Galiba 9-10 tane oluyorlar. Yeni fidanları Yalova'da Todor'un tavsiye ettği seradan kardeşim getirdi.

Todor 18-03-2007 11:07

Güle güle büyütün.:)

kürşad 15-06-2007 09:44

Hünnap ile ilgili bir şey daha öğrendim.
Elma, şeftali, kiraz gibi meyvelerın meyve veren gözleri bir önceki yılın sürgününde çıkıyor. o sene de sürgünler patlayıp büyüyor ve meyve oluyor.
Bahçedeki hünnap fidanında ise yeni çıkan sürgün odunsulaşmadan sürgün ile beriber çiççeklerin de açtığını gördüm.
Kuru bir çubuk gibi görünen fidanda hem sürgün hem de çiçekleri çıktı.
Nasipse meyvesinden de yiyeceğiz bu sene.

Erguvan Muhibbi 15-06-2007 09:48

Evet çanakkalenin Hünnapları meşhurdur.
Ve benim sevdiğim türdendir.

tourkana 15-06-2007 12:27

en iyi yetiştiği yerlerden biri Gökçeada diye okumuştum Gökçeada tanıtım sitelerinden birinde :)

Mahmut Leventoğlu 16-06-2007 12:59

Sütçüler de Sütçüler belediyesi ile görüşerek Hünnap konusunda çalışmalar yapmak istiyorum. Çünkü orada bol miktarda ve doğada kendiliğinden çıkan binlerce Hünnap ağacı var . Bunların doğru şekilde yönlendirerek yeni fidanlar elde edilmesi için teklif sunacağım.
Sütçülerde ki Hünnaplar gerçekten çok lezzetli. Bu konuda sizleri bilgilendireceğim.

Erguvan Muhibbi 17-06-2007 00:43

Sütçüler belediyesinin amblemi nasıl
mesela hünnap amblem olarak seçilebilir
Hünnap şenliği yapılabilir.

ömerbulut 11-07-2007 11:39

Herkese hayırı günler ben yeni bir üyeyim hünnapla ilgili babam daha çok ilgileniyor kendisini bu işe adamış durumda çimlenmesi ,dikimi,ilaçlanması,gibi konularda deneyimlidir şu andada ortalama 500 kadar elinde tüplü fidan vardır ilgilenenlere telefonunu verebiliim ikamet adresi denizli ili çivril ilçesi gmüşsu kasabası......Hünnap konusunda herkese yardımcı olabilir sagolsun bayagı bi meraklıdırda

mehmet korkut çaycı 24-07-2007 09:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan (Mesaj 42567)
Hünnabı ben de eskiden beri bilirim ve yemesini severim.
Acerpalmatum'un yazdığı ceviz büyüklüğündeki hünnapları ilk görünce çok şaşırdım. Bunlar dev gibi bir şey. Benim çocukluğumdan beri bildiğim hünnaplar zeytin büyüklüğündedir. Büyük olanlar ithal olabilir mi? bilmiyorum.
Ben de fidanını almak istedim. Bulamadım. Bir gün evimin karşısında bir bahçede olduğunu öğrendim. Yaklaşık 3 metre boyunda yaşlı ve bakımsız bir ağaç olmasına rağmen meyvaları boldu. En ilginci dibinde bir sürü genç fidan olmasıydı. Geçen sonbaharda buradan üç adet fidan söktüm saksıya aldım. Bu yıl sadece bir adet hünnap verdi.
Hünnap ağacı aşırı dikenli bir yapıya sahip, bu nedenle meyvası için çok fazla yetiştirilmiyor olabilir. Bahçede hala bir sürü genç fidan olması gerekiyor. Meyvaları yeni bitmek üzere 1-2 ay sonra çok arzu edenlere oradan sökebilirim.

BEN: MEHMET KORKUT ÇAYCI
ÇOK ARZU EDERİM. ANCAK NASIL GÖNDEREBİLİRSİNİZ?

Ateş Öztan 28-07-2007 22:25

Merhaba,
Bu yazıyı çok önceleri yazmıştım. Sonbaharda sökülebilir.
Forumda yazarım. O zaman yollama işini de hallederiz.

A.Şahin 30-07-2007 22:55

1 Eklenti(ler)
Bu da benim hünnap fidanım. Bu sene çok küçük çiçekler açtı ama meyve vermedi. Köke yakın dallardan çelikle ürettim kolay kökleniyor...

gaşgaval 10-08-2007 09:41

sevgili ağaç ve doğa dostları merhaba.
ben yeni üye oldum bu siteye.
internetteki o kadar sıkıcı yerlerin arasında bu kadar faydalı ve zevkli bir siteye rastlamam benim için bir bulunmaz bir nimet.

benim de kendi çapımda bitki;farklı bitkileri araştırıp üretimini yapmak gibi bir planım var.

bölgem olan doğu karadeniz florasını öğrenip araştırmaya başladım.
şu an resim ve taohum toplama aşamasındayım...

bilgilerinizden istifade etmek isterim ve bu beni memnun eder...
hepinize hayırlı günler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024