agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Örtü altı turfanda çilek üretimi (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/16562.htm)

memet58 08-09-2009 23:06

1 Eklenti(ler)
Geçenlerde fide olarak diktiğimiz çileklerde bugün meyve gördüm. Bu mevsimde verdiğine göre 7veren cinsi olması lazım.Halbuki Osmanlı olduğunu sanıyordum. Fidelerin büyük kısmı tutmuş görünüyor.

Eklenti 101834

Sevgiler, selamlar, katkısı olan arkadaşlara teşekkürler..

fatih_ibo 10-09-2009 03:33

elize sağlık çok emek verilmiş. ben manisa turgutlu dan çileğe karşı merakım çoktu fakat başaramam diye hevesim kaldı turfanda olanı sizden yeni gördüm burada olabilirmi aydınlatabilirseniz sevinirim saygılar.

Oğuz Alper 10-09-2009 14:06

Sn.fatih ibo ; Bulunduğunuz bölge de kışın gece ve gündüz hava sıcaklıkları kaçdereceye düşüyor?

kodadigenc 10-09-2009 16:29

ayrıntısına kadar anlatmışsınız..teşekkürler bilgi paylaştıkça güzel!

kodadigenc 10-09-2009 16:31

ben iskenderunda yaşamaktayım burda turfanda çileği bende merak ediyorum ancak yapabilirmiyim bilemiyorum.üstelik ılıman havası da var sadece yazın haziran temmuz aylarında meyve alabildim.altlarına fide poşeti geçirerek çürümeyi engellemeye çalıştım toprakla teması engelleyerek bilgileriniz aydınlatıcı ama bu otlar bizi yıldırıyor..

idris şenol 10-09-2009 17:08

sevgili oğuz bey çilek merakı bende uzaun zamandan beri var fakat fide yatiştirmekten çilek yetiştiremedim
şuanda bir ağacın altında çok sayıda fidem oldu
edirne ipsala ilçesi kışları sert ve yağışlı kar fırtına yağmur var
aralık ve ocak aylarında sıcaklık geceleri - 2 ile bağzı yıllar -10 derece oluyor
sizce topal tünelde çilek yetiştiriciliği yapabilirmiyim
yastık hazırlayıp üzerine sihat naylan ve muhtelip yerlerlerden delikler açıp alttan damla sulama verip tekrar üzerini şefaf naylanla kapatıcam teşekkür ederim

msafak 10-09-2009 18:27

sn. Alper bilgiler için çok teşekkür ederiz. ancak kol (stolonlar) konusunda tereddütlerim oldu. siz de fotoğrafı var mı?

Oğuz Alper 10-09-2009 19:29

Sn.msafak; Malesef kolların fotoğrafı mevcut değil. Tereddütlerinizi sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım.

Oğuz Alper 10-09-2009 19:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol (Mesaj 495171)
sevgili oğuz bey çilek merakı bende uzaun zamandan beri var fakat fide yatiştirmekten çilek yetiştiremedim
şuanda bir ağacın altında çok sayıda fidem oldu
edirne ipsala ilçesi kışları sert ve yağışlı kar fırtına yağmur var
aralık ve ocak aylarında sıcaklık geceleri - 2 ile bağzı yıllar -10 derece oluyor
sizce topal tünelde çilek yetiştiriciliği yapabilirmiyim
yastık hazırlayıp üzerine sihat naylan ve muhtelip yerlerlerden delikler açıp alttan damla sulama verip tekrar üzerini şefaf naylanla kapatıcam teşekkür ederim

İdris Bey ;

-10 derece ye düşen hava şartlarında sadece tünelde turfanda yetiştiremezsiniz.

Çileğin açan çiçekleri -10 derecelik havada donar ve ilk flaşı kaybedersiniz.

Ancak tünellerin içerisine soba kurmayı ve yakmayı göze alırsanız tabi turfanda yetiştirebilirsiniz.

Ama çok masraflı ve yorucu olacağı kesin;)

Oğuz Alper 10-09-2009 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kodadigenc (Mesaj 495162)
ben iskenderunda yaşamaktayım burda turfanda çileği bende merak ediyorum ancak yapabilirmiyim bilemiyorum.üstelik ılıman havası da var sadece yazın haziran temmuz aylarında meyve alabildim.altlarına fide poşeti geçirerek çürümeyi engellemeye çalıştım toprakla teması engelleyerek bilgileriniz aydınlatıcı ama bu otlar bizi yıldırıyor..

Sn.kodadigenc ;

Kesinlikle yabani ot problemi çok can sıkıcı bir o kadarda işçilik masrafı bindiren bir problemdir.

Ancak Ağustos aylarında setlerinizi yapıp , damlamalarınızı çektikten sonra siyah malçları çekip 45 gün boyunca zaman zaman sulayarak solarizasyon ile bu otların çıkmasını minimuma indirebilirsiniz.

Fidelerinizi bu işlemden sonra dikebilirsiniz.

Bu arada mutlaka yürüyüş yollarına da siyah malçları çekmekte büyük fayda var.Otların çıkmamasına büyük yardımcı.

alone35 10-09-2009 20:07

selamlar oğuz bey mesajınızda 1 dönüm seraya 50.000 fide dikimi yapılır ama dik torbalarda demişsiniz bunların fiyatı ne kadar ve içlerinde ne var?

not:1 dönüm sera yapsak topraksız turfanda çilek için ne kadara çıkar bize maliyeti ve sistem otamatik mi olması gerekiyor saygılar.

Oğuz Alper 10-09-2009 20:13

Sn.alone 35 ;

İçlerinde sadece perlit var. Ancak fiyatını konusunda fikir sahibi değilim.Kullanacağınız malzemeye göre fiyat değişecektir. Otomatik olması şart değil ancak sürekli mesai harcamanız gerekecektir.Sevgiler

alone35 10-09-2009 23:35

Sn. oğuz bey teşekkürler o zaman ben aynen pimaş borulara devam edeyim bende perlit kulanıyorum yanlız bu sefer şimdi büyütürsem eğer bu yılda bir yaşamassam tarlada sulama hortumları var onlardan yapmayı düşünüyorum her sene söküp takması daha kolay olur ve daha az masraf ilk başlangıç için saygılar sevgiler hocam

fatih_ibo 10-09-2009 23:38

İl'de ortalama sıcaklık 16.8 o C'dir. En sıcak aylar, ortalama sıcaklığın 30 o C'nin üzerine çıktığı Haziran.Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması kışın (Ocak Ayı) 6 o C'nin altına düşmez. Yılda ortalama 25 gün donlu geçer. Yılda ortalama 107.5 gün sıcaklık 30 o C'nin üzerindedir. Ortalama olarak yılın 91 günü yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı m 2 ye 750.3 kg'dır. En fazla yağış Aralık, Ocak ve Şubat aylarında görülür.

fatih_ibo 10-09-2009 23:39

manisa bölgesi hava şartlarından kopya çektim.

fatih_ibo 10-09-2009 23:40

cevab.ınız için şimdiden teşekkürler

Oğuz Alper 11-09-2009 10:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatih_ibo (Mesaj 495319)
İl'de ortalama sıcaklık 16.8 o C'dir. En sıcak aylar, ortalama sıcaklığın 30 o C'nin üzerine çıktığı Haziran.Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması kışın (Ocak Ayı) 6 o C'nin altına düşmez. Yılda ortalama 25 gün donlu geçer. Yılda ortalama 107.5 gün sıcaklık 30 o C'nin üzerindedir. Ortalama olarak yılın 91 günü yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı m 2 ye 750.3 kg'dır. En fazla yağış Aralık, Ocak ve Şubat aylarında görülür.

Topal tünelde ve ya serada bu hava koşullarında mükemmel turfanda çilek yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Oğuz Alper 11-09-2009 10:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alone35 (Mesaj 495317)
Sn. oğuz bey teşekkürler o zaman ben aynen pimaş borulara devam edeyim bende perlit kulanıyorum yanlız bu sefer şimdi büyütürsem eğer bu yılda bir yaşamassam tarlada sulama hortumları var onlardan yapmayı düşünüyorum her sene söküp takması daha kolay olur ve daha az masraf ilk başlangıç için saygılar sevgiler hocam

Bu sezon topraksız tarımda yetiştiriciliğin en önemli konularından beslemeyi içinize tam sindirdiğinizde yeni yatırımlara daha güvenli girebilirsiniz.

Bu sebeble bu sezon yine sizin için deneyimlerinizi arttırmanız için mükemmel bir fırsat.

Böylelikle ileride daha büyük yatırımlara girmeden önce tüm aksilikleri ufak çaplı yaşayarak öğreneceksiniz. Saygı ve Sevgilerimle

alone35 11-09-2009 19:42

sayın oğuz bey iyi dilekleriniz tavsiyeleriniz için teşekkürler.

alone35 11-09-2009 19:44

aslına bakarsanız oğuz bey çok aceleciyimdir hemen olsun isterim belkide kaybım bu yüzden ama inanıyorum bu yıl işler yolunda gidecek saygılar.

omurtopac 23-09-2009 11:15

Alper Bey, birdönüme ancak 4400 fide dikebildik (fideler 30x30 cm aralarla) , aksi takdirde çok sık oluyor. Nasıl 8000-9000 fide dikebiliriz? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Oğuz Alper 23-09-2009 11:19

1 Eklenti(ler)
Sn.omurtopac;

Seddelerinizin genişliğini ayarlayamamışsınız ve yürüyüş yollarına çok pay bırakmışsınız.

4400 fide 1dönümde çok az bir rakam.

Seddelerinizin genişliğini ve yürüyüş yollarının genişliklerini kontrol ettiğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Aşağıda eklediğim fotoğrafta her seddede çift damlama çekili sedde genişliği 110cm her fide arası 27cm 4 lü sistem dikimidir. Dikkatlice incelediğinizde seddelerin genişliği ve yürüyüş yollarının darlığını görebilirsiniz.

omurtopac 23-09-2009 11:55

Oğuz bey iyi günler,

Hızlı cevabınız için öncelikle teşekkür ediyorum.
Belirttiğiniz şekilde yürüyüş yolu mesafelerimizi bir kez daha kontrol edeceğim.
Forumdan takip ettiğim kadarıyla çilek konusunda önemli bir bilgi birikiminiz ve deneyiminiz bulunuyor.
Bizim İstanbul, Göçbeyli'de bu sene üretim yapmak için kullanmayı düşündüğümüz 23 dönümlük bir arazimiz bulunuyor.
Geçen sene yaptığımız deneme amaçlı üretim ile ilgili tespitler yapmak ve bu konudaki yorumlarınızı almak isterim.
Sizinle nasıl temasa geçebiliriz?

İyi günler.

Oğuz Alper 23-09-2009 11:57

Sn.Omurtopac; Çilek sevdalısı olarak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Cep telefonumu size mesaj atıyorum. Sevgiler

msafak 23-09-2009 14:16

oğuz bey teşekkür ederim. arda derede foruma gidiğim için cevabınızı geç gördüm. Sizin gibi ziraat müh. olan kişilere bizim gibi amatörlerin sayısız sorusu olur. sizi sıkmadan arada da olsa size danışacağımız şeyler olacak.

Oğuz Alper 08-10-2009 17:40

Sn.msafak ;

Çok teşekkür ederim.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım.

Saygı ve Sevgilerimle

Oğuz Alper 08-10-2009 17:42

Örtü altı turfanda çilek yetiştiricilerimiz ; çilek fidelerini hemen hemen diktiler.

Tüm üreticilerimizin bol,sağlıklı,zehirsiz çilekleriyle iyi bir sezon geçirmelerini diliyorum.

alone35 10-10-2009 14:08

Sn.oğuz bey sanki sölemiş olduğunuz mesajı buldum sanırım:p

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Alper (Mesaj 478356)
Sn.Jibuti;

İlginize ben teşekkür ederim.Sizlere faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana !!!

Topraksız çilek üretiminde dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan birisi gübreleme programı. Vereceğimiz gübrelerin en ufak dozaj hatasında direk çilek fidelerimiz olumsuz tepki vereceklerdir.Topraklı üretimden daha hassastır.

Ben böyle bir üretimde ya sadece %100 perlit ya da %40 torf + %60Perlit kullanırdım. Yatay sistem ve dikey sistem de her ikisini de uygulayabilirsiniz.

Yatay sistem dikey sistemlere göre biraz daha amatör yetiştiriciler için daha uygun diye düşünüyorum.

Ancak dikey torbalama sisteminde 1 dönüm alana 50.000 fide dikilebileceği düşünüldüğünde ve iyi bir besleme ve hastalıklardan koruma sağlanarak alınabilecek tonaj hele turfanda döneminde inanılmaz bir gelir kaynağı olacaktır.

Antalya da bizler turfanda çilek dikim zamanını bu topraklı,topraksız eylül sonu ekim 10 a kadar gerçekleştiriyoruz.

Böylelikle hem çileğin aniden kardeşe yatmasına engel olduğumuz gibi kardeşlerin sırayla gelmesini sağlayarak turfanda dönemindeki meyve kalitesini üst seviyelerde tutuyoruz.

Turfanda çilek üretiminde bizler Antalya da herhangibir ısıtma yapmıyoruz. Ancak turfanda sebze yetiştirenler ısıtma yapmak durumunda kalıyorlar. Bu da çilek yetiştiriciliğinde diğer sebzelere nazaran ısı maliyetini ortadan kaldırıyor.

Ayrıca dikey sistemdeki topraksız tarım da çilek yetiştiriciliğinde hasat işçiliği ve ilaçlamanın daha da kolay olacağından ilaç ,gübre ve işçilik girdilerinin topraklı yetiştiricilikten mali açıdan daha uygun oluyor.

Gübreleme ve ec tüm bu detayların üretici tarafından iyici anlaşılıp irdelenmesi çok önemli. Hazır gübre programından ziyade bitkilerinize bakarak genel durumları çerçevesinde gübre programları yapılması çok önemlidir.

Seralarınızın içerisindeki havalandırma aparatları verime çok büyük artısı bulunmaktadır.

Umarım bir parça da olsa kısaca size yardımcı olabilmişimdir.

Topraksız turfanda çilek yetiştiriciliğinde mutlaka küçük ölçekte bu işi iyice öğrenip ve ondan sonra büyük üretime geçilmesi taraftarıyım.

Aksi taktirde yanlış uygulamalar ve hatalar yüzünden sonucu telafi olmayan durumlar meydana gelebilir. Sevgiler

totik06 12-10-2009 14:29

merhabalar izmirde 30 dönümlük arazimizde çlek yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konu hakkında yazdıklarınızı okudum ama size bir kaç şey sormak istiyorum. 30 dönüm alana damlama sulama maliyeti ve ilkbahar dikimi için ne zaman hazırlık yapmamız gerekiyor bunlarda örtü çekilmesi ne şekilde olur beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Oğuz Alper 12-10-2009 15:55

Sn.totik06;

Arazinize kurulacak olan damlama sulama gereksiniminiz için projelendirme ve malzeme fiyatlandırması konusunda firmalar size en doğru bilgiyi verecektir.

Hem projelendirmesini hemde arazinizdeki kuyunun ölçümlerine göre hesaplamalar yapılarak kaç vana da sulanacağı hakkında detaylı bilgiler verecektir.

Tüm bu hazırlıklarınızı arazinizin yapısına göre yapıldığında seddelerinizi traktör ile set makinası ile çekebilirsiniz.

Malç örtüyü arazinize işçilerinizle serdirebilirsiniz.

Tüm bunlara mart sonunda başlamanız gerekiyor. Selamlar...

Aşağıdaki linkte damlama sulmama ile ilgili yardımcı olabilecek bir firmanın linkidir.

http://www.esenplastik.com.tr/urunle...4&urnktgrid=28

tuncayalgan 15-12-2009 20:24

çok sağolun yararlı bir bilgi bzim için

hexus 22-01-2010 16:24

Bir Ziraat Mühendisi olarak hangi bitki olursa olsun sık ekime karşıyım. Bence üretici sık ekim yapmış olsa hem daha kaliteli , daha iri ve de az gübreleme ile aynı miktarda çilek elde edebilir.

dream_like 27-04-2010 12:37

*** oğuz abi bi sorum olacaktı vanda çilek yetişirmi birde 5 dönümlük araziye tahmini topraksız çilek yerini yapma tam ekipmanlı fiyatı ne tutar öğrenebilirmiyim

mtugrul33 06-05-2010 12:55

Sn Oğuz Alper Bey,
Öncelikle bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Ben Anamurda topal tip tünelde ayakları 1,5 m.yükselterek katlı çilek yapmayı düşünüyordum.Ancak,bahsettiğiniz dikey torbalama uslü çok ilgimi çekti.Bu konuyla ilgili fazla bir bilgimiz yok.Bununla ilgili resim veya ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz?

atax 15-10-2010 12:19

Öncelikle Oğuz bey ve tecrübelerini paylaşan diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Ağaçlar.net aracılığı ile sipariş verdiğim çilekler geldi. Yerleri zaten hazır (dikey branda ekeceğim)
Hafta sonu ekim dikim inşallah.
Bu arada bu site beni bahçeci yapacak. İşe de geç gelir, erken çıkar olduk.Hadi hayırlısı bakalım kırkından sonra

KAPTANzst 07-05-2011 10:08

Selam.
Uzun zamandır yazılmayan konuya girdiğimin farkındayım.
Benim defalarca okuduğum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Çilekde en iyi fide kardeşlemeden elde edeceğimiz fidelermidir. Kollardan elde edeceklerimiz iyi değilse onları budamakmı lazım. Faydası veya zararı olurmu kesmenin. Ben serada üretmeye çalışıyorum, bu aralar bu kollar fazla uzamaya başladılar. Gecede 2-3 cm diyebilirim. Belkide daha fazla. Biki verimini ve gelişimini etkilemelerinden çekiniyorum.
Tavsiyenizi bekliyorum. Teşekkürler.
.

beyzagıda 10-06-2011 18:29

merhaba arkadaşlar çilek konusunda en canlı bölüm burası galiba bir sorum olacak benim çileklerimde meyveler çok küçükken kızarıyo istenilen boya ulaşamıyo neden olabilir daha iri meyveler olması için ne yapmam gerekiyo sizce sorun nedir bilgilendirirseniz sevinirim saygılar.

KAPTANzst 13-06-2011 09:04

:(Çilek sezonu bitti galiba. Sayın Oğuz Alperden ses seda yok:(

Swansea 14-09-2011 17:10

Beyza gıda ekim yaptığınız yere toprak tahlili yaptırarak eksik iz elementleri tamaladığınızda verim değişecektir..

muharrem1 03-03-2012 14:26

poşetsiz saksısız çıklak köklü çilek fidesi arıyorum fiyatları nasıl olur

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024