agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2009, 22:35   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Örtü altı turfanda çilek üretimi

Çilek sevdalısı olarak Ülkemiz de Turfanda çilek yetiştiriciliği hakkında öğrenmek istediklerinizi detaylı ve görsel olarak anlatmaya çalışacağım. Örtü altı yetiştiricilikte çilek yetiştirmeyi seçtiğimizde avantajlarımızı , problemlerimizi , toprak hazırlığı seddelerin yapımı ,pazar durumu en ince ayrıntıları ile işte TURFANDA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ !!!

özdemirci ve mgunduz07 beğendi.

Düzenleyen Oğuz Alper : 19-08-2009 saat 04:26
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 22:48   #2
Ağaç Dostu

Turfanda çilek yetiştiriciliği yapabileceğimiz Alçak eğmeç

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2009, 22:51   #3
Ağaç Dostu

Topal tünel

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2009, 22:57   #4
Ağaç Dostu

Sera

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2009, 23:03   #5
Ağaç Dostu

Çilek yetiştiriciliğin de ot problemini Ot İlacı kullanmadan engel olmak için seddeler arasında yürüyüş yollarına da siyah örtümüzü mutlaka sermeliyiz.

Seddelerdeki siyah örtünün amacı ; çileklerimizin toprak ile irtibatını kesip çürümesine engel olmanın yanısıra toprağımızı nemli tutmasına , sulama ihtiyacını minimuma indirmesine dolayısı ile gübreleme masraflarımızı da ucuzlatmaya yarayacaktır. Resimde ki yürüyüş yolunda olduğu gibi

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2009, 23:13   #6
Ağaç Dostu

Antalya merkez de çilek dikimin de üreticilerimizin çeşit tercihi camarosa dır. Bunun sebebi yola dayanıklılığı , lezzeti ve meyve kalitesidir.

Gazipaşa ve Anamur tarafı genelde camarosa ve sweetcharly çeşitlerini tercih etmektedirler.

sweetcharly de lezzetli ama yaz dönemi başlangıcında dayanma süresi camarosa ya göre daha azdır.

Eski 16-07-2009, 23:17   #7
Ağaç Dostu

Antalya bölgesi ; Genelde yolma fide ve viyolde taza fide dikimi yapmaktadır. Dikim aşamasında yolma fide yi tutturabilmek için üstten yağmurlama sistemi kurulur ve aynı zamanda damlama sulama yöntemiyle de sulama yapılarak dikim kaybı yaşanmaması sağlanır.

Taze viyol fide dikiminde damlama sulama ile sulanarak fide dikimi sorunsuz sağlanır.
Tüm bunları etkileyen en önemli faktör fide alımı yapacağınız da fidecinizden anaç üretimden yapılmış fide talep etmeyi asla unutmamalıyız.

Anamurdan silifke ye Antalya dan Gazipaşa ya kadar çilek üreticilerinin bir çoğu kendi çileklerinden kol alma sureti ile fide satışı yapmaktadır.

Eski 16-07-2009, 23:30   #8
Ağaç Dostu

Topal Tünel ve alçak eğmeçlerde dikim tarihi genelde eylül 10 -15 arası gerçekleştirilir. Seralarda Ekim ayının 10 -15 gibi dikim yapılır .

Bu dikimler yapıldığında alçak eğmeç ve topal tünellerde Üst naylonlar toplanmış ve açıkta dikilip Kasım ayı ortalarına kadar üstü açıkta bekletilir.

Bunun sebebi hem saşırı sıcaklarda fidelerinizin kardeşe yatmasına engel olmasına yardımcı olur hem de fidelerimizi yağmur gördürmüş ve biraz da soğuk yedirdiğimizde çok faydasını görürüz.

Çünkü bizler turfanda çilek yetiştiriciliğin de kardeşlerin sırayla gelmesini isteriz.Bunun sebebi meyve kalitesi ile alakalı ve pazarda yüksek fiyat bulması içindir.

Eğer bu konuya dikkat etmez isek fidelerimiz çiçek açmadan sürekli kardeş yapıp ve ileriki aşamalar da meyve yığılması yaşanır ve bir fide den aynı anda 30 -40 çiçek birden açar ve bu çiçeklerin tamamını fide ne yazıkki besleyemez ve a kalite çilek az B kalite çilek çok hasat eder ve fiyat farkından dolayı zarara uğrarız.

Eski 16-07-2009, 23:38   #9
Ağaç Dostu

Örtü altı turfanda çilek yetiştiriciliğinde Antalya da bizler ilk hasata 12.ay sonunda az miktarda toplamaya başlarız ancak esas verimli toplamamız Ocak 15 de başlar Mart sonuna kadar devam eder .

İşte bu aylar çilek fiyatlarının en yüksek ortalamalarda sattığımız dönemlerdir. Turfan da yetiştiriciliğin amacı da bu aylarda yapılan satışların gelirleridir.

Bu tarihten sonra artık açık tarlalarda yetiştiricilik yapanların da mahsülleri Nisan 15 civarlarında Gazipaşa , Anamur tarafından çilekler çıkmaya başlar ve fiyatlar da düşüşe geçer .

Eski 16-07-2009, 23:45   #10
Ağaç Dostu

Turfan da döneminde Çilek satılabilirmi alıcı bulabilirmiyiz diye en ufak bir endişeye kapılmamalarını tavsiye ederim. Sebebi inanılmaz derecede talep olması ve bu talebin neticesinde de kilo fiyatları

12.ay da 8TL - 12TL arası
01.ay da 5TL - 6,5 TL arası
02.ay da 3TL - 4,5 TL arası
03.ay da 3TL - 3,5 TL arası

değerlendirebilirler. Bu fiyatlar her sene aynı olacak diyede bir şart yoktur. Ancak tüm turfanda dönemi ve Haziran sonuna kadar ki satış ortalaması genelde 2,5TL ile 3TL arasında olur.

Ama bu fiyatlar tamamen sizin yetiştiricilkte kalitenizle alakalı aşağıya veya yukarıya çıkabilir.

Eski 16-07-2009, 23:55   #11
Ağaç Dostu

Seralarda 1 dönüm 9000 fide , Topal tünellerde ve alçak eğmeçlerde 7.000 ila 8000 fide araları çok sık olmadan sağlıklı dikim yapılabilir.

Yetiştiriciliğinize bağlı olarak fide başına maksimum Seralar da 800gr , 850 gr hatta 1kg alan üreticiler de bulunmaktadır. Topal tünel ve alçak eğmeçler de 650gr , 700gr arası mahsül alınabilir.

Dolayısı ile eğer fiyat ortalamaları yukarıda ki gibi gerçekleştiğinde

800gr X 2,5 ortalama X 9000 = 18.000 TL Sera
650gr X 2,5 ortalama X 7000 = 11.375 TL Alçak Eğmeç ve Toplal Tünel

İyi bir yetiştiricilik yaptığınızda bu gelirleri elde edebilirsiniz.

Eski 16-07-2009, 23:58   #12
Ağaç Dostu

Diğer ürünleri yetiştirirken ki ısıtma maliyetleri çilek için geçerli değildir. Antalya da bizler hiç ısıtma yapmadan turfanda çilek yetiştiriciliği yapabiliriz.

Bu nedenle Antalya da diğer ısıtma yapılan sebzelere nazaran harcamalarımız daha düşük olur.

Eski 17-07-2009, 00:07   #13
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sayın oğuz alper, çilek yetiştiriciliğinde ve özellikle tüketimde camarosa çeşidinin iri bir çeşit olması, çeşidin pazar görüntüsünde ve diğer çeşitlerde de meyvelerin iri görüntüsü tüketicide hormon kullanılmış uyandırdığından böyle bir yetiştiricilik başlığında bu bilgininde bulunması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda da notlar düşerseniz bu başlıktan yararlanan üyelerimiz çilek konusundaki bilgilerinizden bu konuda da faydalanacaklardır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 00:17   #14
Ağaç Dostu

Selahattin Bey ;

Paylaşımınızla beni çok mutlu ettiniz . Siz de görüşlerinizi benim atladığım konuları eklerseniz çok mutlu olurum .

Aslında konu hazır açılmışken çilek tüketicilerimizi de beraberce bilgilendirelim. Çileklerde hormon kullanılmadığını mutlaka bilinçlendirmemiz gerekiyor.Böylelikle iri çilekleri de tüketicilerimiz gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Çilek üreticilerimiz bu yargıdan çok zarar görmekteler!!!

Bu konuyu camarosa çeşidini savunmak için yapmadığımı da ayrıca belirtmek istiyorum. Bu sene itibari ile de çilek fidesi üretimi yapmadığımızı hatta çilek üreticiliğini de bıraktığımızı söylemek istiyorum. Saygılar

Düzenleyen Oğuz Alper : 17-07-2009 saat 01:33
Eski 17-07-2009, 00:34   #15
Ağaç Dostu

Çilek yetiştiriciliğinde en çok mücadele de bulunduğumuz en popüler rastlanan problemler kök çürüklüğü , külleme , Botrytis , Kırmızı örümcek , tirips ve bazı dönem de kurt mücadelesidir.

Eski 17-07-2009, 00:40   #16
Ağaç Dostu

Çilelerimizin eski yapraklarını budarken makas kullanmamalıyız . Budanacak olan eski yaprağın sapı ile beraber kök bölgesindeki zarı ile almaya özen göstermeliyiz.

Aksi taktir de hem hastalıklara davetiye çıkarır hem de çileklerimizin kardeşe yatmalarına engel teşkil ederiz. Mutlaka budamalarımızı açık güneşli havalarda ve budama sonunda ilaçlamalıyız.

Budanan eski yaprakları asla yürüyüş yollarında ve seranın içerisinde bırakmayıp uygun bir yerde imha etmeliyiz. Yine bu kurala dikkat etmediğimizde hastalıklara davetiye çıkartırız.

Çilek fidelerinin budama işçiliğini yaparken eski yaprakları köke yakın olan sap dibinden aşağıya doğru bastırdığımızda kolayca zarı ile beraber gelecektir. Budama yapılmadan önce sulama yapar isek budamamızı daha rahat yapmamızı sağlar.

Eğer sapı yukarı doğru çekersek kardeşle beraber koparma şansı yüksek olur bunu da hiç istemeyiz.

Eski 17-07-2009, 00:47   #17
Ağaç Dostu

Seddelerimizin üzerine serdiğimiz siyah naylonumuzun gayet düzgün ve gergin yapılmasına önem göstermeliyiz.

Bu seddelerin traktör ile hazırlığında mutlaka set makinası tarlaya veya seraya girmeden önce toprak hazırlığımızı iyi yapmalıyız.

Set makinası seddeleri düzgün çekmesi ve bu siyah naylonlarımızın daha iyi durmasını sağlayacaktır. Naylonların düzgün durması Açık tarla yetiştiricişliğinde yağmur suyunun birikmesine engel olacaktır.

Eski 17-07-2009, 14:38   #18
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çilek fidesi üretimi konusunda bizi bilgilendirir misiniz?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 14:45   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sayın oğuz alper, çilek yetiştiriciliğinde ve özellikle tüketimde camarosa çeşidinin iri bir çeşit olması, çeşidin pazar görüntüsünde ve diğer çeşitlerde de meyvelerin iri görüntüsü tüketicide hormon kullanılmış uyandırdığından böyle bir yetiştiricilik başlığında bu bilgininde bulunması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda da notlar düşerseniz bu başlıktan yararlanan üyelerimiz çilek konusundaki bilgilerinizden bu konuda da faydalanacaklardır.
İri çilek çeşitlerinde bana kalırsa kuvvetli çilek aroması ve lezzeti de yok.

Etrafımdaki herkes de iri çilekleri beğenmiyor.Neden üretiminde ısrar ediliyor bilmiyorum.

Ben iri çilek türlerini tadı tuzu olmadığı için almıyorum.Yoksa hormonlu olmadığını biliyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 15:51   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Çilek fidesi üretimi konusunda bizi bilgilendirir misiniz?

Çilek fide üretiminde mutlaka ve mutlaka sağlıklı çilek yetiştiriciliği( verim ve kalite adına ) anaç fidelerden üretim yapmamız gerekiyor.

Ancak malesef bu uygulamayı yapan üretici çok az.

Genelde fide üretimini tüm sezon çilek sattıkları fidelerden kollar alarak yapmaktalar.

Bu şekilde de fide üretebileceğiniz doğrudur. Fakat verimliliği ve kalitesi tartışma konusu olacaktır. Bu yüzden bizler örtü altında turfanda çilek üretirken her yıl fidelerimizi yeniden dikeriz.

Sağlıklı fideler ve verimli fideler elde etmek için yayla bölgelerinde yaz başı anaç fideler dikilmek kaydı ile bu fidelerin kollarından ister yolma ister taza viyol fideler elde edebiliriz.

Düzenleyen Oğuz Alper : 17-07-2009 saat 17:06
Eski 17-07-2009, 15:55   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
İri çilek çeşitlerinde bana kalırsa kuvvetli çilek aroması ve lezzeti de yok.

Etrafımdaki herkes de iri çilekleri beğenmiyor.Neden üretiminde ısrar ediliyor bilmiyorum.

Ben iri çilek türlerini tadı tuzu olmadığı için almıyorum.Yoksa hormonlu olmadığını biliyorum.
Sn.Denizakvaryumu ; Sözlerinize kesinlikle katılıyorum . Ancak bu çeşitlere dikimini zorlayan Hal komidsyoncuları ve ihracatçılardır. Sebebine gelince çileğin yola dayanıklılığı ve raf ömrü ile alakalıdır.

Eski 17-07-2009, 16:01   #22
Ağaç Dostu

Fide üretiminde çok önemle dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Yayla bölgesinde anaç ekeceğiniz fideleri ekmeden önce üreticiler etraftan getirdikleri mil kum ile hazırlık yaparlar .

Bu hazırlıkta eğer steril yapmadıklarında hem kol sayısı azalır hem fideler sağlıklı gelişemez .

En önemlisi de sattıkları fidelerden alan üreticiler çok büyük zarar görürler.

Mutlaka aldıkları fideleri seralarına veya tarlalarına ekmeden önce steril hale getirip dikmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde hastalıkları seralarına ve tarlalarına bulaştırabilirler.

Eski 17-07-2009, 16:04   #23
Ağaç Dostu

Şoklu fide satın alanlarında özellikle soğuk hava depolarında bulaşmış olabilecek hastalıları da bu şekilde steril etmeden dikmemeleri önem arz etmektedir.

Eski 10-08-2009, 21:02   #24
Ağaç Dostu

Seddelerimizi hazırlamanın önemi , yürüyüş yollarına bıraktığımız mesafeler 1 dönüme dikebileceğimiz fide sayımızı ve dolayısı ile hasat tonajımızı oldukça etkilemektedir.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2009, 21:06   #25
Ağaç Dostu

Çileklerimizi toplarken pazar değeride toplama işçiliğine bağlı olacağını asla unutmamalıyız.

Çileklerimizi toplarken asla çileğe dokunmadan ve 2cm sapından kırarak hasat etmeliyiz.Saplı olarak topladığımız çileklerin raf ömrünü uzatırsınız.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2009, 21:14   #26
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
eline sağlık güzel bilgiler

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2009, 21:23   #27
Ağaç Dostu

Topraksız olarak örtü altı turfanda çilek yetiştiriciliği ile ilgili örnekleme!!!

Eklenen Resimler

YesimKeskin beğendi.
Eski 11-08-2009, 12:43   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın Oğuz alper paylaşımlarınız için çok teşekkürederim.

Topraksız tarımda örtü altı yetiştirciliğini anlatabilirmisiniz lütfen.
örneğin pertlit ve cocopeat mı yoksa sadece perlit mi kullanılmalı.Akansu kültürü ve pvc boru mu yoksa yastık türü mü daha verimli.araştırdığım kadarıyla yastık uygulaması daha verimli.Çileğin ekim zaman aralıkları,ısı ve nem beklentileri,İlk fide ekim zamanında başlanınlan ve sonra devam eden ec cetveli gibi.... pardon ya hızı mı alamadım sanırım hızlı gittim )

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 13:12   #29
Ağaç Dostu

Sn.Jibuti;

İlginize ben teşekkür ederim.Sizlere faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana !!!

Topraksız çilek üretiminde dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan birisi gübreleme programı. Vereceğimiz gübrelerin en ufak dozaj hatasında direk çilek fidelerimiz olumsuz tepki vereceklerdir.Topraklı üretimden daha hassastır.

Ben böyle bir üretimde ya sadece %100 perlit ya da %40 torf + %60Perlit kullanırdım. Yatay sistem ve dikey sistem de her ikisini de uygulayabilirsiniz.

Yatay sistem dikey sistemlere göre biraz daha amatör yetiştiriciler için daha uygun diye düşünüyorum.

Ancak dikey torbalama sisteminde 1 dönüm alana 50.000 fide dikilebileceği düşünüldüğünde ve iyi bir besleme ve hastalıklardan koruma sağlanarak alınabilecek tonaj hele turfanda döneminde inanılmaz bir gelir kaynağı olacaktır.

Antalya da bizler turfanda çilek dikim zamanını bu topraklı,topraksız eylül sonu ekim 10 a kadar gerçekleştiriyoruz.

Böylelikle hem çileğin aniden kardeşe yatmasına engel olduğumuz gibi kardeşlerin sırayla gelmesini sağlayarak turfanda dönemindeki meyve kalitesini üst seviyelerde tutuyoruz.

Turfanda çilek üretiminde bizler Antalya da herhangibir ısıtma yapmıyoruz. Ancak turfanda sebze yetiştirenler ısıtma yapmak durumunda kalıyorlar. Bu da çilek yetiştiriciliğinde diğer sebzelere nazaran ısı maliyetini ortadan kaldırıyor.

Ayrıca dikey sistemdeki topraksız tarım da çilek yetiştiriciliğinde hasat işçiliği ve ilaçlamanın daha da kolay olacağından ilaç ,gübre ve işçilik girdilerinin topraklı yetiştiricilikten mali açıdan daha uygun oluyor.

Gübreleme ve ec tüm bu detayların üretici tarafından iyici anlaşılıp irdelenmesi çok önemli. Hazır gübre programından ziyade bitkilerinize bakarak genel durumları çerçevesinde gübre programları yapılması çok önemlidir.

Seralarınızın içerisindeki havalandırma aparatları verime çok büyük artısı bulunmaktadır.

Umarım bir parça da olsa kısaca size yardımcı olabilmişimdir.

Topraksız turfanda çilek yetiştiriciliğinde mutlaka küçük ölçekte bu işi iyice öğrenip ve ondan sonra büyük üretime geçilmesi taraftarıyım.

Aksi taktirde yanlış uygulamalar ve hatalar yüzünden sonucu telafi olmayan durumlar meydana gelebilir. Sevgiler

nk_tarim beğendi.
Eski 11-08-2009, 15:56   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Bilgileriniz için çok teşekkürler.Bende soru bitmez fakat çok sık da sorup sizi sıkmak istemem.

size bahsetmiştim küçük hobi seramda bunu öğrenmek istiyorum kolay değil biliyorum ama azimliyim bakalım neler olacak.Zaten olacaksa siz ve sizin gibi bilen kişilerin öğrettikleri sayesinde olacak.

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024