agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Neem (Azadirachta indica) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/10426.htm)

berduray 01-11-2008 13:21

Benim ki 10 no'lu mesajdaki gibi hala tohum kapsülleri tepesinde , şu halde sizinki benimkinin abisi olur.

karinca70 01-11-2008 21:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karinca70 (Mesaj 304895)
Benim elimde rezervasyon yapıldığı halde sonradan ses seda çıkmayan kişilerden dolayı 500-600 civarı tohum vardı; çimlenme kabiliyetlerini kaybetmesinler diye; geçen haftasonu 19 ekim günü 1 gün suda beklettikten sonra toplu olarak saksılara ektim. Bu hafta sonu topraktan çıkarıp tek tek viyöllere almam gerekiyor. Ben sizlerden 3-4 hafta sonradan ekeceğim için; çimlenme oranı biraz daha düşük olabilir; ama yine de çimlenen o kadar neemi napıcam bilmiyorum :) Forumdan satarım herhalde :)

19 ekimde 5 saksıya toplu olarak (100er adet) ektiğim Neem tohumlarını bugün viyöllere aldım. Bugün itibariyle 13 gün olmuş. Kabuğu çatlak veya kırık olanlar hafif çürüme yapmışlar ancak genel olarak durumları iyi gibi görünüyordu. Henüz 10 gün olmasına rağmen yaklaşık 10 tanesi kök vermiş (kökleri henüz birkaç milim). Her birisini ayrı minik viyöölere aldım yaklaşık 500-600 tohum ekmiş oldum. 19 kasıma kadar çimlenmelerini bekleyeceğim. Şu ana kadar cam balkonda duruyorlardı (yani İstanbul ikliminde dışarıya göre daha sıcak). O kadar çok viyölü evde tutmam zor olacak ancak plastik kaplı çimlendirme kaplarına koydum; bunları üstüste koyabiliyorum; bir süre çimlenene kadar evin içinde kullanmadığımız tuvalete koymayı düşünüyorum, çünkü daha sıcak olacaktır orası. Çimlendikten sonra çimlenenleri hemen derin saksılara alacağım inşallah.

Bu arada ben sizlerden yaklaşık 1 ay sonra ektiğim için, çimlenme oranı daha düşük olacaktır diye bekliyorum. Sabırsızlıkla kaç adet çimlenecek bekliyorum.

Bu arada yurtdışından getirttiğim ancak hafif küflenmiş Jackfruitlerimi de çıkardım; çoğu çürümüş ama 2 tanesi yeşil renge dönüşmüş ama bir çimlenme belirtisi hala yok; inşallah çimlenirler..

ngunduz71 11-11-2008 12:28

Merhaba,
Ekmiş olduğum Neem tohumlarında çıkma oranı yaklaşık %80 gibi oldu.
Yer problemi olmasa bu işler daha zevkli olacak.Bazen adetli aldığım tohumlardan 3-5 adet çimlendimi bana bu kadarı yeter demek durumunda kalıyorum.

karinca70 11-11-2008 13:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ngunduz71 (Mesaj 314116)
Merhaba,
Yer problemi olmasa bu işler daha zevkli olacak.Bazen adetli aldığım tohumlardan 3-5 adet çimlendimi bana bu kadarı yeter demek durumunda kalıyorum.

Maşallah :) Ben 500 tohumdan şimdilik sadece 9 adet çimlendirebildim. (Ancak ben tohumları tuvalette, karanlıkta ve plastik kapaklı kutular içinde viyöllerde çimlendirmeye çalışıyorum).

kızılhisar 11-11-2008 13:29

sn karınca 70 karanlıkta çimlendirme daha mı iyi oluyor. Bir de plastik kapaklı kutular nasıl bir şey resmini görmemiz mümkün mü?

ngunduz71 11-11-2008 19:56

1 Eklenti(ler)
Fidelerin bir kısmının resimlerini çektim.bol ışıklı bir ortamda tutuyorum.
Malum havalar iyice soğudu.

karinca70 19-11-2008 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kızılhisar (Mesaj 314157)
sn karınca 70 karanlıkta çimlendirme daha mı iyi oluyor. Bir de plastik kapaklı kutular nasıl bir şey resmini görmemiz mümkün mü?

Ben mecburen karanlık ortamda ektim; elimde kalan tohumlar ölmesin diye. Bu arada çimlenen toplam fide 12 adet oldu. Daha fazla yer kaplamaması için viyöllerin topraklarını topladım ve bahçeye indirdim, boş viyölleri de çöpe attım.

12 fideyi cambalkona aldım. Ayrıca Avustralya'dan nemli toprak içinde çimlendirilmiş olarak gönderilmiş olan bir tür süs bitkisini de ayrı ayrı saksılara aldım mecburen. Bu arada 2 senedir büyüttüğüm Hollandalı Piposu sarmaşığı sonunda çiçek açtı, 3 gün sonra çiçeği döküldü, bakalım tohum verecek mi? Selluka, Hawai Tahta Gülü ve çok yıllık sabah sefası fidesi, dünyanın en acı biberi (Bhut Jolokia), penis biber ve dev kapya biber fideleri de saksılar içinde cambalkonda kışı geçirmeyi deneyecekler bu sene..

Not: Plastik şeffaf kapaklı fide kaplarını kasdetmiştim, yapı marketlerde satılan.

kızılhisar 20-11-2008 22:12

Teşekkürler.

HAKAN_O 25-11-2008 14:49

Neem

1 Eklenti(ler)
Ben defalarca denedim bir türlü çimlenmedi sonunda bir sera oluşturdum burada çok kısa bir sürede çimlendi hemde 2 ay önce buz dolabına koyduğum tohumlar şu an bu şekilde acaba nezaman saksı değiştirelim ve kış boyunca içeridemi dursun nasıl bir ortamda saklayalım bilen varsa.

huzunperest 25-11-2008 16:33

Ektiğiniz tohumların neem tohumu olduğuna emin misiniz?

HAKAN_O 25-11-2008 21:44

Evet bu ustten görümüş

Müjgan Yılmaz 25-11-2008 23:01

neem fidesi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ngunduz71 (Mesaj 314116)
Merhaba,

Sayin Ngunduz71
Sizi yurekten kutlarim,ben bir adet bile cimlendiremedim.Bu bitkiyi yetistirmeyi cok istiyordum,yer problemin den soz ediyorsunuz ;fidelerinizi satisa sunabilirsiniz(cok parlak bir oneri insallah hosunuza gider??) en az 2 tanesine talibim.
Ehh isteyenin bir yuzu vermeyenin iki yuzu karaymis ne dersiniz?..

lokmanbahçe 26-11-2008 17:22

neemi çimlendirmekte güçlük çeken arkadaşlar ıslak olmayan hafif nemli ve 22-25 C' ler arası çimlendirmeyi deneyebilirler.

huzunperest 26-11-2008 17:59

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O (Mesaj 322154)
Evet bu ustten görünüş

Benim neem tohumlarım çimlenirken çektiğim bir fotoğrafla karşılaştırınca, sizinkiler farklı bir tohum mu acaba düşüncesine kapıldım. Kotiledon yapraklardan sonra yeni iki yaprak da çıktığında şaşırtmayı yapıp bol ışık alan kapalı balkonumda tutuyorum. Şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım.

deep78 27-11-2008 20:07

Arkadaşlar elinde tohumu olan varsa gönderebilirmi acaba?gönderebilecek olan varsa özelden adresimi göndereceğim.teşekkürler

HAKAN_O 02-12-2008 08:53

Neem tohumu ektım ama

1 Eklenti(ler)
Bunlar nem mı bilmiyorum

deep78 04-12-2008 17:24

Neem ağacının tohumumlarından elinde olan varmı acaba?bende dikmek istiyorumda

cagatayyucel 05-12-2008 16:38

sayın Hakan bunlar neem'e benzemiyor:(

ngunduz71 07-12-2008 22:41

Mujgany Merhaba,
Size bir adet hediye edebilirim.:-)

deep78 09-12-2008 18:45

tohumlar karaborsa galiba :)

berduray 07-01-2009 22:31

Fideleriniz ne durumda arkadaşlar, benim 2 fidemden biri sanırım kırmızı örümcek oldu.

Yani bu fide de kırmızı örümcek olursa pes diyorum.

Bu ağaçtan zararlılara ilaç elde ediliyor, benim fidem hastalanıyor anlamadım.

Yaprakları büzüştü,kurudu o kadar küçük ki ilaç da veremiyorum.

Ev yapımı sabun püskürttüm ama hala bir düzelme yok, öylece kaldı:(

berduray 09-01-2009 22:54

Noldu arkadaşlar neem başlığına uğramıyorsunuz?

Fidesi olanlar lütfen foto yükleyebilir mi?

huzunperest 26-04-2009 14:32

1 Eklenti(ler)
Çimlendirdiğim neem tohumlarından elimde yaşayan bir neem fidesi kaldı. Bütün kış gelişimi durmuştu ancak şimdi tekrar hareketlendi. Umarım sağ salim büyütürüm :)

gangava 13-05-2009 23:19

Hayal kırıklığı

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba, bunlarda benim tohumlarımdan çıkanlar. Ne yazık ki başka birşeyin tohumlarıymış. bu kadar emeğe yazık oldu.

huzunperest 14-05-2009 02:08

Büyük şanssızlık olmuş. Bunlar hangi bitkinin tohumuymuş acaba öğrenebildiniz mi sayın gangava?

gangava 16-05-2009 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi huzunperest (Mesaj 421185)
Büyük şanssızlık olmuş. Bunlar hangi bitkinin tohumuymuş acaba öğrenebildiniz mi sayın gangava?

Hayır, ne yazık ki öğrenemedim sayın Huzunperest.

ihsankaya45 23-05-2009 22:46

arkadaşlar neem fidanı bulabileceğimiz yer varmı bildirirseniz sevinirim

Cohn 30-05-2009 13:53

Neem tohumu yada fidani

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,
Gecen Augstos ayinda, Tayland'dan Neem tohumu getirip ektim. Cok cabuk filizlendiler ve fidanlari cabuk buydu. (fotoraf)
Maleseef Izmitin soguk iklimda olduler (kapali balkonda kaldigi ragmen). Cok uzuldum tabii!!

Artik Datca'da oturyroruz ve tekrar Neem'i denemek istiyorum. Bende fidani **** tohumu almak istiyorum. Neem fidanı bulabileceğimiz yer varmı bildirirseniz bende cok sevinirim.

iyi gunler

John

Cohn 04-06-2009 04:27

Merhaba tekrar,
Acaba her hangi birinizin gecen sene ektiniz tohumdan fideleriniz, gecen sert kisin atlati mi? Yani hala yasayan fideniz var mi?
Cok tessekurler
John

huzunperest 04-06-2009 10:07

Benim geçen seneden ektiğim tohumlardan çıkan tek bir neem fidesi yaşıyor sayın Cohn, eğer fazla olsaydı sizinle paylaşırdım.
Neem tohumları ağustos ayında toplanıyordu yanılmıyorsam. Sayın karınca70 ile iletişime geçerseniz yeni bir neem tohumu organizasyonu yapıp yapmayacağını öğrenebilirsiniz.
Selamlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024