agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/)
-   -   Neem (Azadirachta indica) (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/10426.htm)

cagatayyucel 26-09-2008 17:21

Neem (Azadirachta indica)

sayın Karınca70'in getirtmiş olduğu neem tohumlarını yetiştirmeye başladık. Bu başlık altında neem ağacı hakkında bilgi sahibi olacağız ve deneyimlerimizi paylaşacağız.

berduray 27-09-2008 00:11

Ben öğleden sonra suya koydum kaç saat beklemesi gerekiyor?

polatuz 27-09-2008 22:16

1 Eklenti(ler)
Ben tümünü hemen suya koyup, bir, iki, üç gün gibi değişik sürelerde ektim. Ama sanırım hemen de ekilebiliyor. İki **** üç gün beklettiğim bir tohum çimlendi. Siz sanki ekmek için biraz geç kalmışsınız gibi. Bekledikçe çimlenme ihtimali düşüyor. Hiç gecikmediğim halde şu ana kadar sadece bir tanesi çimlendi. Diğerlerinden umudu kesmedim. Hala bekliyorum. Ama sanırım çimlenme için sıcak ortam şart. İstanbul'da havalar soğuduğu için çimlenme oranının düşük kaldığını sanıyorum. İşte çimlenen tek neemin şu andaki hali. Işık da az olduğu için flouresan ışık ile yapay aydınlatma sağlıyorum. Neem için en önemli şey ışık imiş.

berduray 27-09-2008 23:02

Tohumlar elime yeni geçti ondan geciktim, neyse bekleyip göreceğiz.

polatuz 28-09-2008 17:20

1 Eklenti(ler)
Bugün hava serin ve kapalı olmasına rağmen, bulutların arasından süzülen azıcık güneş ışığından yararlansın diye balkona çıkardım.

Akşam içeri aldığımda şaşırtıcı derecede hızlı biçimde boy attığını gördüm. Kullandığım floresan lamba çok yakın duruyordu ve bugünkü boy atmadan sonra altına girmediğini gördüm. Sanırım gün içinde 5-6 mm. boy attı.

Ama yapraklar hala açılmadı. Bunu hayra mı şerre mi yormalıyım, bilemedim. Acaba ışık yetersizliğinden mi boya gidiyor?

ilahi morluk 05-10-2008 16:12

Yaklaşık 17 gün önce ektiğim tohumlarımda hala bir çimlenme belirtisi yok.:(

nariçi 05-10-2008 16:21

Benimde özellikleri konusu dikkatimi çekti, tohum olsa ekeriz.

nazlı06 05-10-2008 18:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilahi morluk (Mesaj 294111)
Yaklaşık 17 gün önce ektiğim tohumlarımda hala bir çimlenme belirtisi yok.:(

Demek ki aynı süre içinde ekmişiz. Benimkilerden de bir haber yok, bekliyorum.

polatuz 05-10-2008 18:22

1 Eklenti(ler)
Benden başka çimlendiren olmadı mı? Ben de tohumların tamamını ektiğim halde sadece bir fide alabildim. Neem tohumu alanlardan burada hiç katılım olmadığına göre, çimlenmenin olmadığını mı anlamalıyız? İşte tek çimlenen neemin son durumu:

huzunperest 06-10-2008 04:10

1 Eklenti(ler)
Sayın polatuz, eklediğiniz fotoğraflar moringaya ait sanırım zira daha çabuk çimlenip bu formda olanlar bende moringa diye yazıyor. Neem tohumlarının çimlenmesi moringa tohumlarına göre biraz daha zaman alıyor. Aynı zamanda ekmeme rağmen neem tohumları yeni başgösterdiler. Bunlar da benim neem'lerim. Sanırım bir karışıklık olmuş sizde.

Musti 06-10-2008 08:42

Benimde ektiğim neem tohumlarından 3haftadır tık yok.Dün tohumları söküp baktım çatlama yok.

polatuz 07-10-2008 10:23

Düzeltme

Yukarıda eklediğim resimler sanırım neem değil moringaya aitmiş. Bu hata için özür dilerim.

hatipali74 07-10-2008 18:25

neem tohumlarım

2 Eklenti(ler)
Benim de gelen Neem tohumlarımdan iki tanesi filizlendi. Biri filizleneli 1 hafta oldu.Başka filizlenen olmayınca korkmuştum. Ama diğeri bugün çıktı. Bakalım diğerlerinden filizlenen olacak mı?

Eklenti 49006

Eklenti 49007

berduray 07-10-2008 21:43

Ne kadar olmuştu dikeli?

Bizimkilerden ses yok ta...

darkfriairs 08-10-2008 00:28

@berduray aynı durum bende de var :)

hatipali74 08-10-2008 22:14

1 gün suda beklettikten sonra Eylül ayının 16 sında ekmiştim. Hergün suladım . Resimdeki büyük fidan çıkalı baya oldu.Bugün bir fidan daha filizlemiş. Fidanlar inşallah büyüdükçe resimlerini ekleyeceğim.Yalnız Neem fidanlarının bundan sonraki bakımı nasıl olmalı ve fidanları ne zaman şaşırtmalıyım, bilmiyorum.Saygılar

berduray 08-10-2008 23:09

Tohumları edindiğimiz arkadaşların başının etini yiyelim:)

Biz bunlara nasıl bakacağız, niye çimlenmiyor, pamuklara mı saralım filan diyelim...:p

hatipali74 13-10-2008 16:55

nem fidanları

2 Eklenti(ler)
Neem fidanlarının son hali
Eklenti 49676

Eklenti 49677

nazlı06 13-10-2008 19:08

Benimkiler galiba hakkın rahmetine kavuştu. Hiç ses seda yok.

ilahi morluk 22-10-2008 13:48

Sonunda 4 adet Neem çimlendirebildim. Hele şükür diyorum :)

Darısı sizinkilerin başına.

hatipali74 22-10-2008 21:47

Sayın İlahi morluk;
Ben de 4 tane çimlendirebildim.Ama çıkan fidanlar birbirine çok yakın.Acaba şaşırtsam olur mu? Siz imkannız varsa resimlerini koyabilirmisiniz?

kuyucu 23-10-2008 22:48

Nihayet 3 hafta sonra Neem ler filizlenmeye başladı

sellyme 24-10-2008 11:56

Benim tohumlar geldiğinde 6 gün kadar suda bekletip toprağın 1-2 cm altına ektim ve dışarıda balkonda tuttum.O gün bugündür bekliyordum. Toprağını hep nemli tuttum fazla ıslak bırakmadım vs. Fakat sonunda ektiğim büyükçe saksı begonvil için lazım olunca sabrım kalmayıp toprağı eşeledim. Bir de baktım ki 10 tane tohumdan sadece ikisi çimlenmeye başlamış. Bir tanesinin uzantısınıda eşelerken koparttım. Diğerini ve çimlenmemiş 8 tohumu başka bir yere yeniden ektim.Yine bekleme süreci başladı. Benim tohumlarmı tembel çıktı, ben mi sabırsızım anlamadım gitti.

karinca70 24-10-2008 17:09

Benim elimde rezervasyon yapıldığı halde sonradan ses seda çıkmayan kişilerden dolayı 500-600 civarı tohum vardı; çimlenme kabiliyetlerini kaybetmesinler diye; geçen haftasonu 19 ekim günü 1 gün suda beklettikten sonra toplu olarak saksılara ektim. Bu hafta sonu topraktan çıkarıp tek tek viyöllere almam gerekiyor. Ben sizlerden 3-4 hafta sonradan ekeceğim için; çimlenme oranı biraz daha düşük olabilir; ama yine de çimlenen o kadar neemi napıcam bilmiyorum :) Forumdan satarım herhalde :)

berduray 30-10-2008 11:53

İlk defa aldığım tropikal bir tohumu nihayet çimlendirdim.

Plumeria, kaju, hindistan cevizi, avakado, pavlonya, şeker otu çimlendirme çabalarım boşa gitti.

İlk defa neem yüzümü güldürdü. Hüzünperest'in 10 numaralı mesajındaki boyutta şu anda, cam serada duruyor.

Direkt güneş altına koymalı mıyım? gelişsin diye yoksa, yerinde kalsın mı fikri olan var mı?

Müjgan Yılmaz 30-10-2008 19:20

cimlendirme

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karinca70 (Mesaj 304895)
Benim elimde rezervasyon yapıldığı halde sonradan ses seda çıkmayan kişilerden dolayı 500-600 civarı tohum vardı; çimlenme kabiliyetlerini kaybetmesinler diye; geçen haftasonu 19 ekim günü 1 gün suda beklettikten sonra toplu olarak saksılara ektim. Bu hafta sonu topraktan çıkarıp tek tek viyöllere almam gerekiyor. Ben sizlerden 3-4 hafta sonradan ekeceğim için; çimlenme oranı biraz daha düşük olabilir; ama yine de çimlenen o kadar neemi napıcam bilmiyorum :) Forumdan satarım herhalde :)

Sayin Karinca
Umarim sizinkiler cimlenir de bende bir ikitane yetismis fidenizden alirim,19 eylul de ektigim hic bir tohumdan sonuc alamadim.Hergun ilk isim onlari incelemek ama maalesef hergun hayal kirikligi.

hatipali74 30-10-2008 22:01

Sayın Berduray,
Ben balkonun en çok güneş gören yerine koydum.Çıkan 4 fidandan biri eridi. Ama diğerleri şu an sağlıklı gibi. Taze sürgünleri kırmızı renkte , daha sonra yeşılleniyor.Birde fidanlar boya fazla gitmiyorlar. Ama köklerini çok derine salıyorlar. Bende daaha derin bir kaba fidanları şaşırtmayı düşünüyorum ama fidanları kaybetmekten korkuyorum.Bu konuda Sayın Karıncanın fikirlerini merak ediyorum.İnşallah burayı takip ediyordur. Saygılarımla...

berduray 30-10-2008 23:15

Ne zaman koymuştunuz acaba?

Son günlerde mi? Evet güneş yaz sıcağı gibi yakmıyor ama, öğleyin yine de 30 dereceyi buluyor tam güneş.

Topu topu 2 tohum çimlendi zaten, onları da kaybetmek istemiyorum.

Sayın Karınca çok meşgul, bir yerlerden tohum araştırmasındadır şimdi, başımızın çaresine bakalım, tecrübelerimizi birbirimize aktaralım derim.

hatipali74 31-10-2008 19:59

Hayır ; en baştan balkonun güneş gören yerindeydi. Güneşi ve nemi sevdiğini Sayın polatuz yazmıştı. yalnız hergün bol suluyorum. Unutmazsam yarın resimlerini eklerim. Sizde eklermisiniz?

hatipali74 01-11-2008 10:59

neem

1 Eklenti(ler)
Eklenti 51511

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024