agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2007, 19:34   #151
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Afrika akasyası

Bende ,afrika akasya'sının dallarının üzerinde bulunan çekirdeklerden var. Nasıl yetiştirilir bilgisi olan varmı ? .Birde marmara iklimin de yetişirmi ?
Aşşağıya resimlerini ekledim.Yuvarlak olan çekirdeklerin içinden kızıl 4-5 milimetre uzunluğunda kıl kalınlığında döküntüler var acaba gerçek tohumlar bunlarmı ?

Eklenen Resimler

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 17:28   #152
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Kivi yetiştiriciliği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tweetysth Mesajı Göster
Şu an elimde Kona kahve, cüce nar vede kivi tohumları var. Acaba bunları ne zaman ve ne tür toprağa ekmek gerekir, bilgisi olan varsa ve bana yardımcı olursa çok sevinirim
Kivi tohumlarınla ilgili bölümün linki aşşağıda yazılı

Kivi (Actinidia) Yetiştiriciliği

buradan bilgi edinebilirsin.

Eski 07-09-2007, 17:30   #153
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Afrika akasyası ile ilgili bilgisi olan varmı ? Galiba herkez yaz modunda

Eski 30-09-2007, 13:12   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2007
*** arkadaslar ben yeni üyeyim karadut cimlendirme ve çelikle üretim konusunda bilgi rşca ediyorum. memet isimli arkadaş biraz bahsetmiş ama nezaman ekmiş kaç gun dolapta beklettiğini yazmmış. aynı arkadaş veya başka konuyu bilenler detaylı bir şekilde anlatırsa sevinirim

memet in anlatımı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
komşunun bahçesinde çok güzel bir karadut var.
tohumlarını ayırdım.iki gün boyunca kurumasını bekledim.sonra forumlarda tarif edildiği gibi.nemli kumlu toprağa koyup buz dolabında beklettim bugün yirminci gününde minik bir sürgün çıkmış,ancak mercekle görecek kadar ufak.
karanlık serin bir köşede dünyaya merhaba demiş.

abdkara99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 12:53   #155
Yeni Üye

poyraz_25's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Galeri: 1
çamların toprağın kökü sıkmasından dolayı kök kurumasına uğruyor onlar için ilaç kullanırsan kurtarabilirsin sanırım....

poyraz_25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2007, 17:21   #156
Yeni Üye

poyraz_25's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Galeri: 1
Karaçam çimlendirme tecrübemi anlatmak istiyorum ...tohumları kozalaktan çıkardıktan sonra tohumların sağır olup olmadığını anlamak için bir bardak suya koydum. Sağır tohumlar suyun üstüne çıktı onları su bardağından aldım ve attım geriye sağlam tohumlar(sağır olmayan)kaldı.Sonra normal bir pet tabağa pamuk yerleştirdim ve ardından sağır olmayan tohumları yerleştirdiğim pamuğa parelel olarak (tohumlar yatay olacak)sıraladım ve üzerine tekrar pamuk koydum ve iki günde bir suladım 5-10 gün içinde tüm tohumlar çimlenmeye meyletti başarı %100'e yakın sonra küçük saksılara aldım.....

poyraz_25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 01:20   #157
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Ayva çekirdeği çimlendirme

Konuyu nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazıyorum.Yaklaşık 3,4 hafta önce ekmek ayvasının çekirdeklerini bir kavanoza koydum biraz da su ilave ettim.Bu işlemi ise bir televizyon proğramında ciltteki lekeleri giderdiğini söyleyen bir uzman tarafından duyarak yapmıştım.Oysa şimdi eğer olursa filizlendirip yetiştirmeyi düşünüyorum.Bu kanıyada şurdan vardım bugün baktığım çekirdeklerde bir hareketlenme vardı resmini çekip yollarım.Sanırım yeşerecekler bu mümkünmü yani toprağa eksem bu şekilde tıpkı limon çekirdeği gibi ayva çekirdeğinden de ağaç elde edebilir miyim?

menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 15:13   #158
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
İşte çekirdeğimin durumu bu umarım komik değilimdir.Yani her çekirdek bir ağaçtır kapmanyası aklımdan hiç çıkmıyorda aca bu çekirdekte toprakla buluşsa ağaç olurmu ilerde?

Eklenen Resimler

menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 10:51   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2007
tohumlarımdan çimlendirme çalışmalarım

Eklenti 30676
Eklenti 30677
Arkadaşlar üstteki resimde vapur dumanları tohumlarından elde ettiğim çimlenmeleri görüyorsunuz, alttaki fotoğrafdada fesleğenler var. Fesleğenler şimdilik daha hızlı büyüyor. Vapur dumanları ise daha çok küçük. Evimin bir odasında bu şekilde ektiğim ateş çiçeği, horoz ibiği, sarı, kırmızı ve mavi renkte menekşeler, kırmızı karanfil, acı bakla çiçeği ve çeşitli mavi sarmaşık çiçeklerim var şimdilik sadece mavi çiçekli sarmaşıklar kök salmaya başladı onlarda çimlenince buraya fotoğraflarını ekleyeceğim. Eğer çimlendirme çabalarımda başarılı olursam.
Amacım tohumdan çiçek üretmeyi en iyi şekilde öğrenmek, sitenize abone olduktan sonra bu konuda kendimi geliştirmeyi çok istedim
Öencelikle sitede ki ve tohumları pazarlayan firmaların tohum kaplarında yazdıklarını uygulayarak başladım, evde yetiştirdiğim için tohum ekim sürelerini umursamadan başladım.
5 Litrelik bir torf kullandım ve tohumları sıcak suda dibe batana kadar bekledim ancak vapur dumanı tohumları kesinlikle dibe batmadı yapısında olabilir diyerek ben ektim ve çoğundan iyi sonuç aldım. başlangıçta bilmeyip de sonra ağaçlar.net sitesinde ve diğer makalelerde okuyupda sonradan uyguladığım işlemler oldu. Başlangıçta akşamları suluyordum sonra bir makale de çiçekleri akşamları sulamayın diye bir yazı okudum ve akşamları sulamayı bıraktım yine sonradan öğrendim gündüzleri tohumların üzerini siyah naylon torbalar ile kapattım ve haftada iki üç defa evimiz çok kuru olduğu için tohumların bulunduğu odaya buhar makinesini koyup iki üç saat çalıştırdım.
Benim öğrendiğim ve şimdiye kadar uyguladığım yöntemler bunlar tecrübeli arkadaşların verecekleri bilgileri bekliyorum. Her hafta sonu da durumu sitede bildirmeye ve yapacağım uygulama değişikliklerini bildireceğim.

Armagnec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 15:34   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Yaptığın çalışmalar çok güzel ama bence tohumları çimlendirmek için üzerlerini şeffaf bir noylon ile örterek de nemli ve ılık bir ortam sağlayabilirdin. Naylon ile zemin arasında boşluk oluşmasını sağlamak için, çimlendirme kasalarının etrafına ve orta kısımlarına yükseklik oluşturacak bardak, surahi veya tahta parçaları koyabilirsin.

Düzenleyen Ophrys : 22-02-2008 saat 21:52 Neden: Bir önceki yazıya yanıt ise alıntıya gerek yoktur
çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 16:23   #161
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bende mi bir hata var anlamadım ama eklenen resimler bende gözükmüyor..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 21:32   #162
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2007
Bende göremedim sanırım bir hata var.

heDera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 14:28   #163
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Çimlenen tohumlarımın çoğunun gelişimini sağlayamıyorum.
Her sene en büyük kaybım bu yüzden oluyor.
Streç ya da cam altından alıştıra alıştıra çıkarıyorum, yine de çimlenenlerin yarısını bu aşamadan sonra yitiriyorum.

Sanki biraz kuvvetlendirici bir takviye gerekiyor diye hissediyorum.
Ne yapılabilir?

Acaba streci kaldırdıktan sonra B vitamini ile sulasam kuvvetlendirme sağlamış olur muyum?

Çimlenen tohumların fotolarını veritabanına eklemeyi unutmuyorum, unutmuyoruz.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 13:18   #164
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2006
kavun , karpuz, kabak gibi tohumları çimlendirmeden

kavun , karpuz, kabak gibi tohumları çimlendirmeden önce 1 gün suda bekletsek herhangi bir zararı **** erken çimlendirmeye faydası olur mu, birde kabın içerisine 1 tane aspirin atsam tavsiye edermisiniz ?

kab bir su bardagı büyüklüğünde, .içerisine sutut attım nemli tutuyor suan,

mavifatihguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 18:01   #165
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
tohumdan ağaç ekmek

erguvan agacı

PICEA pungens

Engelmann Spruce, picea engelmanni

White Fir, abies concolor

Cupressus Macrocarpa (LİMONİ SERVi)

Sarıçam) Pinus Sylvestris

Elimde bu tohumlardan bulunmaktadır ama nasıl ekeceğimi bilmiyorum

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 09:36   #166
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2006
tohum çimlenmesi nemli toprakta mı yoksa çok sulu toprakta mı ?

daha dogrusu çamur da mı daha iyi çimlenir yoksa topragın az nemli olması mı daha uygundur ?

mavifatihguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 11:11   #167
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Tohumlar toprakta değil torf ta daha güzel çimleniyor. Şaşırtırken fideyi almak çok kolay oluyor. Kökler güzel gelişiyor. Torfta çimlendirip toprağa biraz torf koyarak hazırladığım saksıya şaşırtıyorum. Torfu kurutmadan nemli tutmaya çalışıyorum, streç filmle kaplayıp sera etkisi yaratıyorum **** poşet geçiriyorum. Direk su dökmeyip fısfıs ile su püskürtüyorum. Çimlenmeden sonra üstünü açıyorum. Sabredersem sonuç genelde iyi oluyor.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 16:08   #168
Ağaç Dostu

kutay48's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Merhabalar
Elimde süs narı tohumları var ve bir türlü çimlendiremedim.Nasıl çimlendirebilirim.?

kutay48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 20:40   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2008
ya arkadaşlar ben fındık,elma,armut,zeytin...v.b çimlendirmek istiyorum. ha bu arada fındığın yemiş vermesi için aşılamam gerekiyor mu şimdiden teşekkürler...

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 21:46   #170
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
Arkadaşlar; çimlendirme için çekirdekleri ilkbahardamı ekmeliyim? bu mevsimde eksem olurmu?

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 00:16   #171
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Tohum çimlendirme için kesinlikle torfu tavsiye ediyorum. Üstünü naylon ile örtme olayını her yerde her zaman duyuyorum hatta tohum paketlerinin açıklamalarındada yazar üstünü kapatın diye, fakat ben hiç böyle bir uygulama yapmadım bir zararınıda görmedim. Birde yeni çıkan fidelerin en büyük istekleri ışık, ışığı gün boyu en iyi alıcakları yerde olmalılar yoksa bazı türler hariç bir çok türün filizi cılız kalıcaktır bunun gübre ile ilgisi yok zaten henüz kökü bile olmayan yavrular topraktan çok az besin alır, asıl besinleri tohum içerisinde depolanmış besinler ile başlar çimlendikçe besin alır, kısacası daha çok ışık verin.

Güneş altında tutun demiyorum, çünki bazı türler direkt güneş ışığından hoşlanmıyor.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 12:57   #172
Yeni Üye

vergatol's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
torf nedir arkadaşlar bir de nerelerden temin edebilirim?

vergatol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 14:43   #173
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
...Torf ise yosun ve diğer bataklık bitkilerinin su altında kalmış, çürümüş ve kalın yataklar meydana getirmiş halidir...
Bütün fidanlıklardan, yapı marketlerin bahçe bölümünden ve hatta çiçekçi dükkanlarından temin edebilirsiniz.

Forumda içi arama makinesi ile pekçok bilgiye ulaşmanız mümkün.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 13:14   #174
Yeni Üye

vergatol's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Ben tohumlarımı torflu toprağa ektim...Olumsuz bir sonuçla karşılaşırmıyım...Kayısı ve kiraz tohumları çimlenme süresi tahminen ne kadardır?

vergatol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2008, 02:50   #175
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Ben forumdaki üstatlarımızdan birisinden cekirdekten yetişebilen meyva agacları listesi hazırlamasını rica edebilirmiyim?

cekirdek beğendi.
kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 17:44   #176
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Hormon Aramana Aslında Gerek Yok Dogal Yolla Çimlendirmeyi Teşvik ettirebilirsin

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 11:37   #177
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
bu mevsimde tohumdan çimlendirme yapılabilirmi

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 21:34   #178
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Tohumun özelliğine göre her mevsimde çimlenme yapabilirsiniz. Yeterki kışın soğuklardan etkilenen bir bitkiyi koruyun kollayın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 00:29   #179
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
selahattin bey mavi ladin çimlendirmeyi düşünüyorum.sera içerisinde

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2008, 09:39   #180
Yeni Üye

cankizabla's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
bu gun elma,uzum,hurma cekirdeklerimi cimlenmesi icin teker teker torf ile balkonda bulusturacagim.bakalim hangisi ne kadar zamanda cimlenecek.cimlenmeler basladiginda yazar paylasirim tabi cimlenirlerse..izmir iklimi sert olmadigi icin insallah bu mevsimdede cimlenme olur.
3yil once murdum erigi,limon,armut,ayva,portakal dikmistim minik bahcemize.hepsi tuttu.murdum erigindende bu yil 2.5 kg kadar urun aldik.harika tadi vardi.birazini yedik diger kisminida marmelat yaptim.neredeyse ilac niyetine kullaniyorum.hormonsuz ilacsiz,araba agsozlarindan uzak gercekten saglikli urun oldu.limon agacim henuz minicik(1.5 mere kadar boyu) ama uzeinde 3 adet limon var.bu arada kendi yetistirdiginiz agaclarinizin yapraklarindanda faydalanmayi ihmal etmeyin.limon yapraklari demlediginiz caya demlige bir tane koysaniz miss gibi rayiha veriyor.kurutulmus yasemin ,hanim eli cicekleride oyle,ayva yapraklarini hic ziyan etmeyin.yikayip kurutun ,ozellike kis aylarinda bogaz enfeksiyonlarinda kaynatiip bala karistirin.doga bize her hali ile hizmet veriyor biz almayi bilelim yeterki.bu arada roka,maydanos,dereotu,marul,havuc ektim balkondaki saksilarima ve hepsi cikti harika gorunuyorlar.buyun yaz roka maydanos dereotu satin almamistim yazlikdan donuncede denedim oldular saksida.hormonlu ilacli demetleri alip kullanmaktansa evdekilerden iki sap kullanmak benim mantigima daha uygun geliyor.hepimize kolay gelsin

cankizabla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıstık çamı, mavi ladin, okaliptus, sarı çam

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024