agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni52Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2009, 23:48   #31
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Bursadan bir karpuz almistik , cok kucuk ama cok tatli .
Etiketinde %100 dogal ,%100 yerli yaziyor .
Bu bence tohumdan yetisir manasina geliyor .
3 gun once 3 tohum ektim .
Acaba urun alabilecekmiyim , ekim icin cok mu gec oldu ?

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 21:40   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Karpuzlarımı taşıyabilir miyim ?

Bahçem U şeklinde olduğu için bir bölümünü sebze, meyveye ayırdım. Belirli bir sıraya göre tohumlarımı ektim, domates, çilek vs. her şey çok güzel durumda.
Şimdi kafama takılan bir sorun var, bahçemin etrafını kiraz, kayısı, vişne, armut vs. ağaçlar ile çevirdim ve ben karpuzlarımı o sebze meyve karmaşasından alıp her ağacımın dibine ekmek, daha doğrusu taşımak istiyorum çünkü karpuz tohumunu atalı yaklaşık bir ay oldu ortalama 3-4 cm uzunluğundalar ve yapraklarını açmaya başladılar.
Acaba onları oradan alıp her ağacımın dibine taşısam uygun olur mu? Her hangi bir sorun olur mu ?

Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

drhegeli, jineop ve selis beğendi.
Necip Fazıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 21:45   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Fideleriniz henüz çok küçük, ucu sivri bir kürekle taşırsınız.. Neden olmasın.. Ben 15 cm domatesleri değiştirdim şimdi çiçek açtılar..

Hay Allah, profilinize sonradan baktım yaşınız da bu soruyu sormaya müsaitmiş

Necip Fazıl beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 21:52   #34
Yeni Üye

Yaşım sizlere göre küçük ama bahçeyle ilgiliyim ( tabi sizin kadar profesyonel olamasam da )

Karpuzları mı taşımak için biraz daha büyümelerini bekliyeyim mi yoksa direk yerini değiştireyim mi ?

drhegeli ve Halil Önen beğendi.
Eski 01-06-2012, 22:00   #35
Ağaç Dostu

Ben de amatörüm.. Hattâ karpuz dikmişliğim bile yok..
Ama kökü fazla büyümeden değiştirseniz iyi olur..

Necip Fazıl beğendi.
Eski 02-06-2012, 10:54   #36
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Necip Fazıl Mesajı Göster
Acaba onları oradan alıp her ağacımın dibine taşısam uygun olur mu? Her hangi bir sorun olur mu ?

Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
Karpuz, ağaç diplerinde olmaz. Gölge olmayan, bol güneşli yerler karpuz için uygundur.

Tanıtım yazınızı okuyunca bu başlık ilgimi çekti. Genç arkadaşların foruma katılımından her zaman memnunluk duymuşumdur. Paylaşımların devamı dileğiyle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 11:26   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Karpuz, ağaç diplerinde olmaz. Gölge olmayan, bol güneşli yerler karpuz için uygundur.
Tabii yaa.. İşte bilirkişi cevabı
Sdurul ağaç kökleri karpuzun gelişimine de engel olur mu ki?

Eski 02-06-2012, 11:37   #38
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sevgili Necip,

Karpuzlar için bir yer belirleyip, tümünü aynı bölgeye en az 15-20 cm. aralıklar ile güneş gören bir yere taşıyabilirsin. (Zaten, hemen hemen bir çok çiçek ve sebze türünü yerinden söküp, başka bir yere dikeriz. Buna "şaşırtma" deniyor).

Yalnız dikkat etmen gereken nokta şu.

Karpuz fideleri dikeceğin yerde mümkünse başka bitki olmasın. Çünkü, karpuzlar yayılıcı türlerdir ve yakınlarında'ki diğer çiçek ya da sebzeleri saracağı için, onların gelişmelerine engel olurlar.

Not:

Yeri gelmişken bir bilgi daha verelim. Necip kardeşimiz sadece karpuz yetiştirecek ama aynı zamanda kavun'da yetiştirmek isteyen başka arkadaşlarımızın işine yarar. Genellikle karpuz yetiştiren kişiler, kavun'da yetiştirirler. Karpuzlar ayrı yerde, kavunlar ayrı yerlerde olmalıdır. Çünkü, karpuz çok su ister ama kavun pek su istemez.

Bu nedenle, aynı yere karışık ekilirler ise, çok sulandığında kavunlar için, az sulandığında ise karpuzlar için iyi olmaz. Ayrı ayrı bölgelere ekilmeliler.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 11:41   #39
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. Selis,

ağaçlar köklerinden ziyade, gölgeleri ile engel olurlar. Sdurul öğretmenimizin bahsettiği gibi, karpuzlar güneş görmeliler.

Karpuz-kavun-kabak gibi yayılıcı olan bitkiler ise, diğer küçük çiçek ve sebzelerin gelişmelerine engel olurlar. Bu nedenle, diğerlerinden ayrı ekilmeliler.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 11:42   #40
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Sdurul ağaç kökleri karpuzun gelişimine de engel olur mu ki?
Ağaç köklerinin bir zararı olacağından değil, ağaçların gölge yapacağından olmaz, diye düşünüyorum.

selis ve Emre İlhan beğendi.
Eski 02-06-2012, 11:59   #41
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Sevgili Necip,

Karpuzlar için bir yer belirleyip, tümünü aynı bölgeye en az 15-20 cm. aralıklar ile güneş gören bir yere taşıyabilirsin. (Zaten, hemen hemen bir çok çiçek ve sebze türünü yerinden söküp, başka bir yere dikeriz. Buna "şaşırtma" deniyor).

Yalnız dikkat etmen gereken nokta şu.

Karpuz fideleri dikeceğin yerde mümkünse başka bitki olmasın. Çünkü, karpuzlar yayılıcı türlerdir ve yakınlarında'ki diğer çiçek ya da sebzeleri saracağı için, onların gelişmelerine engel olurlar.

Not:

Yeri gelmişken bir bilgi daha verelim. Necip kardeşimiz sadece karpuz yetiştirecek ama aynı zamanda kavun'da yetiştirmek isteyen başka arkadaşlarımızın işine yarar. Genellikle karpuz yetiştiren kişiler, kavun'da yetiştirirler. Karpuzlar ayrı yerde, kavunlar ayrı yerlerde olmalıdır. Çünkü, karpuz çok su ister ama kavun pek su istemez.

Bu nedenle, aynı yere karışık ekilirler ise, çok sulandığında kavunlar için, az sulandığında ise karpuzlar için iyi olmaz. Ayrı ayrı bölgelere ekilmeliler.
Sanırsam kavunlarım da çıkmaya başladı Ayrıca verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum kafamdaki soru işareti sayenizde gitti

Eski 02-06-2012, 12:17   #42
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Malina düzeltir.

Örneğin; Karpuz fidelerinin yerini değiştireyim'mi? gibi..
Teşekkür ederim Sanırım karpuz fidelerimi bahçemin diğer köşesine taşıyacağım

Emre İlhan beğendi.
Eski 02-06-2012, 12:36   #43
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sevgili Necip Fazıl;

Öncelikle aramıza hoşgeldin Burası konuların düzenli gönderildiği ve yazışmaların, paylaşımların belirli kurallar çerçevesinde yapıldığı bir yer.

İlk başlarda internetteki diğer forum siteleri gibi zannediyorsunuz ama kısa süre sonra farkı anlıyorsunuz. Alışınca da bırakamayıp, buranın bir bireyi haline geliyorsunuz. Kısacası biz kocaman bir aileyiz

İlk başlarda bende ortamı tanımakta zorluk çekmiştim. Ama kuralları okuyunca hemen herşeyin farkına varıyorsunuz

Forum Kurallarını okumayı ve kendinizi "Yeni Gelen Arkadaşlar" başlığında tanıtmayı unutmayın

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 12:51   #44
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Necip öncelikle seni kutluyorum. Küçük yaşına rağmen doğru şeyler yapıyorsun. Aramızda ilgili ve bilgilenmek isteyen gençleri görmek çok güzel.

Karpuzlarını bahçenin mümkün olan en güneşli kesimlerine aktarabilirsin. Aktarmadan önce aktaracağın toprağı çok güzel kaz. İyice havalansın, varsa yanmış koyun gübresi ve az miktarda kum karıştırabilirsin.

Sonra fidelerini ince uçlu kürek yardımıyla köke çok yakın olmadan yaklaşık 4-5 parmak uzağından küreği toprağa fidelerinin dibine doğru giderek derinleşecek şekilde yapmalısın. Bu işlemi bitkinin 4 tarafından yaparsan köklerin zarar görmez.

Yanında bulunan bir kaba dikkatlice çıkardığın fideni koy, ve istediğin yere götür.

Ekmeden önce yine küreğin yardımıyla ekeçeğin çukuru hazırla. Bu çukura fideni oturt. Etrafındaki toprakla kökleri güzelce kapat. Hafif kenarlardan bastır, boşluk kalmasın.

Ve ilk can suyunu bolca ver. Kolay gelsin.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 13:11   #45
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Necip öncelikle seni kutluyorum. Küçük yaşına rağmen doğru şeyler yapıyorsun. Başlığın hiç önemi yok. Aramızda ilgili ve bilgilenmek isteyen gençleri görmek çok güzel. Karpuzlarını bahçenin mümkün olan en güneşli kesimlerine aktarabilirsin. Aktarmadan önce aktaracağın toprağı çok güzel kaz. İyice havalansın, varsa yanmış koyun gübresi ve az miktarda kum karıştırabilirsin. Sonra fidelerini ince uçlu kürek yardımıyla köke çok yakın olmadan yaklaşık 4-5 parmak uzağından küreği toprağa fidelerinin dibine doğru giderek derinleşecek şekilde yapmalısın. Bu işlemi bitkinin 4 tarafından yaparsan köklerin zarar görmez. Yanında bulunan bir kaba dikkatlice çıkardığın fideni koy, ve istediğin yere götür. Ekmeden önce yine küreğin yardımıyla ekeçeğin çukuru hazırla. Bu çukura fideni oturt. Etrafındaki toprakla kökleri güzelce kapat. Hafif kenarlardan bastır, boşluk kalmasın. Ve ilk can suyunu bolca ver. Kolay gelsin.
Bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Tek bir sorum kaldı, karpuz fidelerimin yerini günün hangi vaktinde değiştirebilirim, yani öğle, akşam, sabah, güneşli, güneşsiz, bu farkeder mi ?

jineop beğendi.
Eski 02-06-2012, 13:14   #46
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Güneşsiz olacak, biz dikeceğimiz sebze fidelerini akşam üzeri dikmiştik.

Necip Fazıl beğendi.
Eski 02-06-2012, 13:16   #47
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Güneşsiz olacak, biz dikeceğimiz sebze fidelerini akşam üzeri dikmiştik.
Çok teşekkürler bu bilgiler için inşallah en yakın zamanda yer değiştirme işlemini yapacağım.

jineop ve Sevgi Durul beğendi.
Eski 29-06-2012, 16:09   #48
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
İşte benim şans eseri büyüyen karpuz fidem. Sizden ricam bunların tozlanmasını, meyve tutumunu ve sulama düzeni hakkında bilgi vermeniz. teşekkürler.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...5-dscf3290.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...5-dscf3289.jpg

hiç bakmadım bu hale geldi. acaba baksam meyve verir mi?

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2013, 17:43   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar benimde evde saksıda karpuzum var ekeli 2 ay kadar oldu. kolları 1 metreye kadar çıktı 2 tane de minik leblebi kadar karpuzum çıktı çok sevindim ama sonra baktım alttan siyahlaşıp çürümeye başlamış . acaba neyi yanlış yapıyorum yardımcı olurmusunuz

06ensar beğendi.
djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2021, 16:14   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2020
Merhaba herkese bende sarı karpuz tohumu vardı, 12 kadar tohum ektim ve çimlendi. Sanırım boyları 3 cm kadar oldu ve ilk yapraklarını verdiler. Bu süreçten sonra ne yapmalıyım ve ne zaman fidelerimi toprakla buluşturmalıyım?

06ensar ve devrann beğendi.
Icarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2021, 16:01   #51
/

Giriş Tarihi: 15-06-2016
Benim çekirdeksiz karpuz fidelerimin gövdesi uzuyor bunları toprağa diktiğimde ise solup gidiyorlar şimdi ben bunları nasıl ekmeliyim..?

06ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2021, 17:21   #52
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Karpuzun kökü hassas oluyor. Kabakgilleri en güzel toprağa direk ekeceksiniz. Zaman kazanayım diyecekseniz viyollere ekin, bu şekilde yerinden oynatıp toprağa aktardıklarınızın tutma şansı çok çok düşük olacaktır.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2021, 14:06   #53
/

şimdi fidelerim çoğaldı çıkmaz diye çokça diktiklerim yanyana pek çoğu çıktı şimdi ben bunları sadece bu şekilde yerinden oynatmadan pilastik kabı yanlarından kesip bu şekilde toprağa eksem olurmu birde fidelerimim bazıları orta tarafından delik acaba hastalık filanmı vardır...birde bu kargalar balkonda bunları yiyor bunlar için ne yapmalıyım..

Eski 21-06-2021, 15:21   #54
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06ensar Mesajı Göster
şimdi fidelerim çoğaldı çıkmaz diye çokça diktiklerim yanyana pek çoğu çıktı şimdi ben bunları sadece bu şekilde yerinden oynatmadan pilastik kabı yanlarından kesip bu şekilde toprağa eksem olurmu birde fidelerimim bazıları orta tarafından delik acaba hastalık filanmı vardır...birde bu kargalar balkonda bunları yiyor bunlar için ne yapmalıyım..

Olur, hem de daha güzel olur yerinden oynatmazsanız.Yaprak delikleri sıkıntı olmaz. Kargalar için de gölgelik file alıp çekin dikimden sonra. Büyüyünce kaldırırsınız. Mısırlar için o şekilde önlem alıyorum ben.

06ensar beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2021, 14:11   #55
/

Arkadaşlar benim balkonda yetiştirmeye çalıştığım karpuz fidesi uzadı ama hiçbir çiçek açmadı bu neden olabilir..?

Eski 27-09-2021, 23:48   #56
/

Yetişen karpuzlar yumruktan biraz büyük hale gelince büyüme durup çürümeye ve yarılmaya başlıyor anlamadım gitti.

Eski 12-11-2021, 18:14   #57
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster
arkadaşlar benimde evde saksıda karpuzum var ekeli 2 ay kadar oldu. kolları 1 metreye kadar çıktı 2 tane de minik leblebi kadar karpuzum çıktı çok sevindim ama sonra baktım alttan siyahlaşıp çürümeye başlamış . acaba neyi yanlış yapıyorum yardımcı olurmusunuz
Aynı durum bendede oluştu kimse cevapta yazmamış üzüldüm merak ettim gerçekten neden böyle oluyor diye..

Eski 17-11-2021, 12:03   #58
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Karpuz küçük saksıda balkonda yetiştirmeye uygun bir bitki değildir. Büyür, çiçek açar meyve olur. Erkek çiçekler ile dişi çiçekleri suni olarak döllemediğiniz sürece döllenmediği için bir süre sonra bir kısım büyüse de ölür. Ağaç altlarında, gölgelik yerde bile karpuz yetiştirmek pek mümkün olmuyor. Sulaması, çapası, gübresi, yeterli güneş ışığı olmaz ise sonuç hüsran. Tabi ilkbaharda yerine ekip doğru zamanda çıkması ve büyümesi gerekli. Sonbahara doğru büyütmeye çalışmak da doğru değil. Sulaması düzenli olmaz ise de çatlaması, bozulması kaçınılmaz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2021, 11:03   #59
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Karpuz küçük saksıda balkonda yetiştirmeye uygun bir bitki değildir. Büyür, çiçek açar meyve olur. Erkek çiçekler ile dişi çiçekleri suni olarak döllemediğiniz sürece döllenmediği için bir süre sonra bir kısım büyüse de ölür. Ağaç altlarında, gölgelik yerde bile karpuz yetiştirmek pek mümkün olmuyor. Sulaması, çapası, gübresi, yeterli güneş ışığı olmaz ise sonuç hüsran. Tabi ilkbaharda yerine ekip doğru zamanda çıkması ve büyümesi gerekli. Sonbahara doğru büyütmeye çalışmak da doğru değil. Sulaması düzenli olmaz ise de çatlaması, bozulması kaçınılmaz.
Benim o saksıda görünen karpuzları bahçeye diktiğim ve arıların üzerinde sürekli olarak dolaştığı vede döllediklerini gördüğüm vede pek çok karpuzun olduğunu gördüğüm ancak onlarında bir süre sonra büyüdükten sonra resimde görülen şekilde siyahlaşıp ve yarılmaya başladıklarını gözlemledim ayrıca bol sulama ve güneş de görmüşlerdi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024