agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni52Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2007, 18:07   #1
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Karpuz üretimi

Merhaba Arkadaşlar,

17 nisanda 3 adet karpuz çekirdeğini çimlendirmek için plastik bardaklara torf üzerine yerleştirip üzerlerine hafif torf serpmiştim. 9 günde 2 tanesi çimlendi. Bugünkü durumları şöyle;
Name:  çiçek 2007 009.jpg
Views: 27726
Size:  32.4 KB

ama galiba bunları balkonda büyütemeyeceğim o nedenle kayınpederimin bahçesine biraz büyümelerini bekleyip dikmeyi düşünüyorum.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 21:36   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çok güzeller sevgili selenn, iyi gidiyorsunuz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 22:53   #3
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

17 nisanda 3 adet karpuz çekirdeğini çimlendirmek için plastik bardaklara torf üzerine yerleştirip üzerlerine hafif torf serpmiştim. 9 günde 2 tanesi çimlendi. Bugünkü durumları şöyle;
Eklenti 10001

ama galiba bunları balkonda büyütemeyeceğim o nedenle kayınpederimin bahçesine biraz büyümelerini bekleyip dikmeyi düşünüyorum.
Karpuzun evde yetiştirilmesi herhalde mümkün değil.

Bahçede bir çukur açıp, içine gübre vs doldurup karpuz fidesini dikmekle de olmuyor.

Mutlaka geniş bir alandaki toprağın çok derin işlenmesi gerekiyor.

Tabii devamlı güneş alan bir yer olmalı.

Fideler olmaya başlamış, inşallah karpuzlarını yemek de nasip olur.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 10:27   #4
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili Balıkçı,

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Toprağın derin işlenmesinden kastınız denir biraz daha bilgi vermenizi rica ediyorum.

Sevgiler

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 10:51   #5
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Sevgili Balıkçı,

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Toprağın derin işlenmesinden kastınız nedir, biraz daha bilgi vermenizi rica ediyorum.

Sevgiler
Bir yerde kavun karpuz tarlasına girmiştim, yaz sıcağında her yer kupkuru olmuşken tarlada ayaklarım toprağa batıyordu.

Yani toprak derin sürülmüş, iyice çapalanıp un ufak edilmiş, sonra karpuz fideleri dikilmiş ve bir daha ayak basılmamış, toprak ezilip sertleşmesin diye.

Böyle bir toprakta karpuz, kavun, balkabağı gibi toprağa değdiği yerden kökçükler veren bitkiler rahat yetişiyor.

Benim, bahçenin bir kenarına sadece bir çukur açıp diktiğim fideler, (çukur ne kadar iyi işlenmiş olursa olsun) büyüyüp uzuyor fakat meyve vermiyor, verse de biraz büyüdükten sonra çürüyor, ileriden bir başka meyve veriyor ama sonuç hayal kırıklığı.

Bitkinin yayılacağı tüm alanın iyice bellenip çapalanması ve gübrelenmesi gerektiğini anlatmak istemiştim.
Kolay gelsin.

Diadem beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 05:03   #6
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Bunlar 2007 mahsüllerimdi. Evde cekirdekten yetistirdim. Sonrada tarlaya ektim çatalcaya. Malasef fazla ilgilenemedim gecen yaz ancak arada bir gidip resimlerini cektim. Birde afiyetle yedim tabi

Eklenen Resimler

Diadem beğendi.
kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 13:19   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2008
karpuz

karpuzların aşılanması hakkında bilgi ve şekil istiyorum.saygılarımla.

yurdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 13:43   #8
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
19 Haziran 2008
Denedi başardı ama sevinci yarım kaldı

A.A.

Gaziantep'te ilk kez tünel serada karpuz üretmeyi deneyen ve başarılı olan çiftçilinin sevinci, karpuz fiyatlarının düşük olması nedeniyle yarım kaldı.

Gaziantep'in Araban ilçesine bağlı Fakılı köyünde yaşayan Mehmet Yener, 20 dekarlık tarlasında, Çukurova'da yaygın olan üzeri naylonla örtülü tünel sera yöntemiyle 20 dekarlık tarlasında karpuz yetiştirdi.

İlçe Tarım Müdürlüğü Mehmet Yener'in serasındaki karpuzların bir ay erken olgunlaşması nedeniyle tarla günü düzenledi, tarla gününe katılan çiftçilere uygulanan üretim tekniğine ilişkin bilgi verildi.

Mehmet Yener, tarla gününde yaptığı konuşmada, Araban'da karpuz hasadına başlanmasına daha bir ay olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Diğer çiftçilere örnek olmak amacıyla tünel sera yöntemini denedim ve şu anda karpuzlar hasat edilmeye hazır. Denedim, başardım ama şu anda karpuz fiyatları dibe vurmuş durumda. Fiyatların aşırı düşük olması nedeniyle sevincim yarım kaldı. Ama daha fazla da üzülmüyorum, diğer çiftçilere meşhur Araban karpuzunun tünel serada daha erken yetiştirilebileceğini gösterdim. Bana destek olan İlçe Tarım Müdürlüğü görevlilerine teşekkür ediyorum. Çok şey öğrendim. Gelecek yıl bu yöntemle karpuz üretecek çiftçi arkadaşlarıma yardımcı olmaya hazırım.”

Araban İlçe Tarım Müdürü Kadir Sarıkaya da açıklamasında, diğer çiftçilere örnek olması dolayısıyla Mehmet Yener'i kutladı.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...?DocID=9222284

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 21:01   #9
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yurdal Mesajı Göster
karpuzların aşılanması hakkında bilgi ve şekil istiyorum.saygılarımla.
Sevgili yurdal aslında çok basit karpuza kabağa aşı ben seminerde izleme fırsatı buldum çizim olarak gönderemem çünkü fotoğraf yüklemeyi bilmiyorum
ögrenince burada yayınlıycam. tabı detaylarınıda.sevgiler

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 21:31   #10
Ağaç Dostu

fahrikucuktas's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2007
ÇOk güzel elinize sağlık..

fahrikucuktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 02:22   #11
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Geçtiğimiz yaz temmuz ayında, cam önündeki saksılarda bulunan biberlerimin içinde kendiliğinden büyüyen karpuza dokunmadım, gelişimini izledim. Büyükçe bir greyfurttan daha büyük oldu. Dalı kuruduğunda merakla kestim. İnanılmazdı. Sulu, tatlı, kırmızı. Hatta içinde soyunun devamı için 7-8 çekirdek bile yapmıştı. Bilinçsizce kendiliğinden çimlenen karpuz, normal cam önü dikdörtgen saksıda oluyorsa; bilinçli ve tarihinde ekilse demekki saksıda daha büyük olacak diye düşündüm. Bu bahar bilinçli olarak zamanında ekeceğim.

arascan ve standbyme beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 21:48   #12
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Eklenti 10001

Yalnız şunu bilmek gerekir, şayet yetiştirdiğiniz karpuz fidesi pazardan alıp yediğimiz karpuzun çekirdeklerindense karpuz olması biraz zor olabilir zira artık organik tohumdan üretim yapan kalmadığı için üretilmiş karpuzlardaki tohumlar genellikle kısır oluyor, inşallah başarılı olursunuz.

murathanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 21:52   #13
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Bizim buralarda bir kaç sene öncesine kadar üretilen karpuzların çekirdekleri daha iriydi, anlıyorduk ki organik tohum ama son zamanlarda üretilen karpuzların çekirdekleri küçük yani hibrit tohum kullanıyorlar. Hibrit tohumlarda bildiğim kadarıyla kısır.

Bende organik karpuz tohumu arıyorum, tanıdığım bir kaç eski üretici var alabilirsem forumda duyurur ve ihtiyacı olanlara gönderirim.

murathanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 01:34   #14
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

bu sene yeni tohumlar ektim 1 hafta oldu tık yok endşe içerisindeyim

Eski 06-05-2009, 15:18   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Bunlar 2007 mahsüllerimdi. Evde cekirdekten yetistirdim. Sonrada tarlaya ektim çatalcaya. Malasef fazla ilgilenemedim gecen yaz ancak arada bir gidip resimlerini cektim. Birde afiyetle yedim tabi
sayın kuzen, bende çatalcada karpuz yetiştirmek istiyorum ve muhtemelen sizin gibi çok fazla ilgilenemiyeceğim. uzun bir zaman olmuş ama bu karpuz tohumlarınlarından varsa elinizde bu sene için talibim.Saygılar

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 15:23   #16
Ağaç Dostu

2 hafta önce ektiğim 3 karpuz tohumu çimlendi fakat biri halka şeklinde büyüdü. sonra kafasını çıkarsın diye elimle oynadım. şimdi sanki kurumaya durdu cansızlaştı sebebi nedir? fotosunu ekleyeceğim.

Eski 07-05-2009, 03:23   #17
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

sugar baby tipi karpuz tohumu ektim bu sene. malasef gecen seneki tohumlarımdan kalmadı. yetiştirme modeli için söylenen şey :

ÇİMLENDİKTEN SONRA, SADECE EN KUVVETLİ FİLİZLER BIRAKILMALI VE DİĞERLERİ SEYRELTİLMELİDİR.

MUNTAZAMAN SULANMALI VE GÜBRELENMELİDİR.

SEYRELTME ÇOK DİKKATLİ YAPILMALIDIR.ÖNCE ANA FİLİZ 5.VE 6. YAPRAĞA KADAR SEYRELTİLMELİDİR.DİĞERLERİNDEN DE 3 VE 4.YAPRAKLAR KORUNMALIDIR.BU İŞLEMDEN SONRA, YETİŞEN YAN FİLİZLERDEN MEYVE OLUŞMAYA BAŞLAR.

BUNLAR 3 CM.YE ULAŞINCA, 1-2 YAPRAK MEYVE KISMINA YÖNLENDİRİLMELİDİR.

KARPUZLAR BÜYÜMEYE BAŞLARKEN, TOPRAKLA TEMAS ETTİRİLMEMELİ, ALTINA BİR KORUNAK KONMALIDIR.

ve benim mr. watermelonlar. 20 günlük halleri.

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2009, 03:39   #18
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

bu sene bir çılgınlık yapıp balkonda karpuz denemesine gireceğim. epey eglenceli olacak kesin

Eski 07-05-2009, 12:05   #19
Ağaç Dostu

Karpuzlarım durumları pek iyi gözükmüyor bir yerde hatamı yaptım acaba? 0938. fotoda karpuz fidesi halka şeklindeydi ben oynayarak kafasını çıkardım fakat bu hale geldi, Yanında çimlenmiş olan, fidenin bir parcasımıdır?

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2009, 00:36   #20
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

o çimlenen karpuz değil sanırım.

Eski 14-05-2009, 13:32   #21
Ağaç Dostu

evet çimlenenin karpuz olmadığı kesin. yabani bir ot.

Eski 15-06-2009, 16:17   #22
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Tarlaya ektığım çekirdekler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 16:19   #23
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Karpuzlarım

Bunlar sımdı oldukça buyudu ama biraz iç içe acaba sorun olurmu

Eklenen Resimler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 14:05   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
*** ben burda yenıyım işlerın nasıl işledıgını bılmıyuorum bana şu ankı gozuken kar puz fıdelerınden lazım nasıl almak lazım teşekurler

panter041 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 15:32   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ne kadar güzelmiş çimlenen karpuz fidecikleri akşam eve gidince hemen karpuz çekirdeklerini ayırıp torfa ekerek deneme yapacağım

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 00:39   #26
Yeni Üye

habitad's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
sugar baby tipi karpuz tohumu ektim bu sene. malasef gecen seneki tohumlarımdan kalmadı. yetiştirme modeli için söylenen şey :

ÇİMLENDİKTEN SONRA, SADECE EN KUVVETLİ FİLİZLER BIRAKILMALI VE DİĞERLERİ SEYRELTİLMELİDİR.

MUNTAZAMAN SULANMALI VE GÜBRELENMELİDİR.

SEYRELTME ÇOK DİKKATLİ YAPILMALIDIR.ÖNCE ANA FİLİZ 5.VE 6. YAPRAĞA KADAR SEYRELTİLMELİDİR.DİĞERLERİNDEN DE 3 VE 4.YAPRAKLAR KORUNMALIDIR.BU İŞLEMDEN SONRA, YETİŞEN YAN FİLİZLERDEN MEYVE OLUŞMAYA BAŞLAR.

BUNLAR 3 CM.YE ULAŞINCA, 1-2 YAPRAK MEYVE KISMINA YÖNLENDİRİLMELİDİR.

KARPUZLAR BÜYÜMEYE BAŞLARKEN, TOPRAKLA TEMAS ETTİRİLMEMELİ, ALTINA BİR KORUNAK KONMALIDIR.

ve benim mr. watermelonlar. 20 günlük halleri.
Sevgili kuzen öncelikle merhabalar.Fidelerinizin resimlerini gördüm.Kanımca fazla güneş görmemişler.Bu fidelerin araziye uyumu çok zor olacak kanımca.Ama şayet tabi ortamla buluşturduktan sonraki durumunu da sizden öğrenmek isterim.Saygılar...

habitad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 00:42   #27
Yeni Üye

habitad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
Karpuzlarım durumları pek iyi gözükmüyor bir yerde hatamı yaptım acaba? 0938. fotoda karpuz fidesi halka şeklindeydi ben oynayarak kafasını çıkardım fakat bu hale geldi, Yanında çimlenmiş olan, fidenin bir parcasımıdır?
üzülerek söylüyorum onlar karpuz fidesi değil.Sanırım tohumlarınız henüz çimlenmedi ya da çimlenme özelliğini kaybetti.Saygılar...

Eski 18-06-2009, 00:49   #28
Yeni Üye

habitad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
Bunlar sımdı oldukça buyudu ama biraz iç içe acaba sorun olurmu
Arkadaşlar öncelikle herkesten özür dilerim böyle birden her paylaşıma yorum yapmak garip oldu.Ama benim hakikaten çok hoşuma gidiyor bu türlu denemeler.İstemeden acizane katkıda bulunmak istedim.
Sevgili hakan fidelerin sağlıklı olduğundan eminseniz tek şerit üzerinde iki fide arası en az 25 cm olmalı.Gördüğüm kadarıyla fidenin yayılımını engelleyecek yan tarafta tel örgü ve de karpuz için son derece önemli olan güneş ışıklarını engelleyecek meyve fidanları var.Siz yinede fidelerin sıklıgını ayarlayıp yabancı otlardan korursanız meyva alma olasılığınız yüksek.Katkıda bulunmak istedim.Saygılar...

Düzenleyen habitad : 18-06-2009 saat 16:57
Eski 18-06-2009, 12:47   #29
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Bahçeye ektiğim karpuz tohumları çimlendi, bir karış kadar oldular. Nasıl bakacağımı pek bilmiyorum açıkcası. Kaç günde bir su vereyim? Bilgisi olan arkadaşlar biraz anlatır mı?

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 14:45   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Saksıya Ektiğim karpuz çekirdeklerinin üstünü poşet ile kapatmıştım,sera etkisi yardımı ile hiç sulama yapmadım 5 günde çıktılar şimdide hızla büyüyorlar ve nereye ekeceğimi kara kara düşünmeye başladım. bahçem yok acaba aynı şekilde saksıda büyütebilirmiyim.Yaprakları o kadar güzel ki

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024