agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2006, 00:47   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
Yasemin Üretimi

Merhabalar,

Bir bitkisever dostumdan, 2 katlı evinin yan duvarını boydan boya kaplamış, her mevsim yapraklı, salkım halinde çok sayıda çiçek açan özel cins bir yasemin türetmek için, yarın -SALI- öğlen vakti çelik almaya gideceğim. Yani aslında Pazar günü çelikleri almış da, ben yarın teslim almaya gideceğim.

Pazardan Salı'ya suda beklemiş olacaklar çelikler.

Şimdi, ben bu çelikleri, tutma olasılığı mümkün olduğunca en yüksek olabilecek şekilde, hangi işlemlere tabii tutarak ve tam olarak ne yaparak köklendirmeye çalışabilirim?

Tüm detayları temin edebilecek bir Üstad?

Not: Elimde, üzerinde "Bitki Gelişim Düzenleyicisi" Islanabilir Toz yazan, içeriği %0,43 NAA, %0,018NAD yazan bir köklendirme hormonu da var. Ayrıca, aspirin, torf, minik saksılar, oksijenli su, ve hatta baticon bile var.

Ne yapmalı, nasıl yapmalıyım bu çiçeğin çeliğinden türetmek için?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimle...

Levent

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2006, 01:41   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çeliklerin yarısını elinizdeki hormonla muamele edin, yarısını hormonlamayın ( denemiş olursunuz), torf ve perlit karışımı bir harca dikin. Sulamayı yapın.2 gün sonra oksijenli sulu solüsyonu verin. Çelikleri ılık bir yerde tutun.Asla çok sulamayın.Sadece nemli olsun. Bir poşete geçirip sera etkisi yaratabilirsiniz anca havalandırma çok önemli.Yoksa çürütebilirsiniz, çok dikkatli olun. Her çeliği mümkünde tek saksıya dikin. Bir hafta sonra aspirinli su solüsyonu verin.

Fotoğraf da isteriz elbette. Kolay gelsin.

dalya35 ve Gardenias beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2006, 22:45   #3
Ağaç Dostu

Yasemini çelikten Türetme Hakkinda Yardim

Mine Hn,

Darılmaca kızmaca olmasın ama, sizin yazdıklarınızı tekrar tekrar okumama rağmen aynen detaylı bir biçimde aşağıda yazacağım gibi yaptım. Herşey çorba oldu, karıştırdım herbir işlemi... Hadi hayırlısı diyerek anlatıyorum:

- Tarif etmiş olduğunuz oranlarda oksijenli sulu solüsyon hazırlayıp içine yine daha önce açıklamış olduğunuz oranlarda aspirin de ekleyip erittim ve bir büyük kaba koydum.

- Çeliklerim tam 7 gün dibinde 1 karış içme suyu dolu naylon torbanın içinde ve balkonda açıkhavada beklemişlerdi (Haftaiçi akşam eve geç geliyor olmamdan ötürü haftasonunu beklediler zavallıcıklkar)

- 1 ve 1,5 karış uzunluğunda ince ince 8-10 adet yasemin dalı haline gelecek şekilde yasemin çeliklerimin en alt kısımlarının 2 cm kadarlık yerlerini falçata ile açılı bir biçimde kestim. Keserken son 1 cm kadarlık yerini ise dalın özü açık kalacak ve suyu daha rahat çekecek şekilde yukarıdan aşağıya açılı kestim.

- Sonra tüm bu minik dalları bu forumda daha önce sizin bir başlıkta yazmış olduğunuz üzere daha önce hazırladığım oksijenli sulu ve aspirin eklenmiş suda 10-15 saniye beklettim.

- Sonra bu dalların kesip biraz da açtığım en alttaki köklenecek kısımlarını teker teker HEPSİNİ o Bitki Gelişim Düzenleyici (2 üst mesajda yazdığım içerikteki) hormona batırıp, hormon tozu o kesik kısımların tamamını kaplayacak şekilde buladım.

- Benim avuçiçimi ancak dolduracak miniklikte 3 adet mini-saksımın içini tamamen TORF ile doldurdum (Evde perlit yoktu, zaten perlit nedir bilmiyorum bile ve bu saksıları yukarıda belirttiğim su dolu (Oksijenli sulu+aspirinli su dolu) kaba oturtup aşağıdan yukarıya silme su emecek şekilde sulamış oldum. Torf tamamen suyu da emdikten sonra biraz çöktüğü için üzerine biraz daha torf ekleyip saksının üstüne birazcık bastırıp torfu sıkılaştırdım.

- Sonraaaa... Teker teker tüm çeliklerimi 3er 4er saksılara batırarak güzelce 3 adet saksıya bölüştürdüm. İçimden inşaallah tutarlar dedim

- Herbir saksının üstünü de şeffaf ve incecik naylon olan buzdolabı poşetleri ile bone/bere gibi örttüm. Balkonda rüzgar almayan ama ışık alan bir köşeye saksıları koydum.

Vee, hanımın ikazları ile karşılaşmamak için balkondaki tüm dağınıklığı, toz toprağı teşkilatı toplayıp etrafı temizledim...

İşte böyle Mine Hn ve tüm arkadaşlar.

Bakalım ne kadar zamanda ne olacak. Hep beraber göreceğiz.

Ayrıca bonelerin altını biraz açık bıraktım hava da girsin diye. Yoksa tam mı kapatmal
Mantar olmasın diye ayrıca birşey yapmalı mı?Çürütmeden nemi nasıl muhafaza etmeli?Allahım nedir bu işin sırrı?

Hal böyle iken yorumlarınız ne olur Mine Hn ?

İnşaallah

Saygılar

Levent

Eski 09-10-2006, 00:04   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Estağfurullah Levent Bey,

Darılmak kızmak ne kelime, burada birlikte birşeyler yapıyoruz...

Gelelim yaptığınız çalışmaya;

Aspirinli su ve oksijenli su karışınca bir reaksiyon olur mu, bu bitkiyi nasıl etkiler bilmiyorum.

Oksijenli sulu solüsyonla köklendirme hormonunun birlikteliğini de bilmediğimden dolayı size "çelikleri dikin sulamayı yapın, 2 gün sonra oksijenli su solüsyonunu, 1 hafta sonra da aspirinli su solüsyonunu verin" diye yazmıştım. Bir terslik olmayacağını umuyorum ama olabilir de, fikrim yok.

Çelikleri nasıl aldığınızı da tam anlayamadım ancak düzgün olduğunu umuyorum. Saksılara dikim yapmadan önce torfa su emdirmeniz iyi olmuş. Sulama suyu ile kolay emmiyorlar. Boneleri tam kapamamanız da iyi,havalandırma sağlanmış olur. Torfun suyunu kaçırmayın, çok da sulamayın. Öğle saatlerinde mümkünse boneleri açıp çelikleri tam havalandırın sonra kapayın.

Levent Bey, bu enteresan bir deneme olmuş. Bakalım sonucu göreceğiz.

Eski 09-10-2006, 15:01   #5
Ağaç Dostu

Yasemin Çelik ile Köklendirme "ProCesi" (Zihni Sinir misali)

Çelikleri ben almadım ki Mine Hn; yaseminin sahibi bizzat kendisi uç dallarından bir kaç parça kesmiş benim için. Nasıl özellikte olması lazım geldiğini ne ben ne de kendisi biliyoruz. Sahi, nasıl olmalı idi yasemin çeliği?Nasıl alınmalı yani?

Neyse, torfu çok sulamayacağım; boneleri her öğlen açacağım, tamamdır.

Laboratuar deneyi gibi oldu, ama hayırlısı; göreceğiz bakalım...

Gelişmeleri ve de olursa yeni sürgünlerin fotoğraflarını paylaşmak üzere...

Teşekkürlerimle

Levent

Eski 22-10-2006, 21:27   #6
Ağaç Dostu

Hüzün ve hayalkırıklığı

9-10 çeliğimden 2si hariç hepsi kurumaya yüz tuttu...

Canım sıkkın;bir daha dal keseceğim ve bu yaseminden ama önce İstanbul'daki üstadlardan biri ile irtibatlaşıp tama neresinden nasıl kesmeli, sonra getirip rica edip çelikleri köklendirmek için üstadın eline teslim etmeli...

dalya35 beğendi.
Eski 22-10-2006, 21:32   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
sonbahar olması etkiledi mi acaba durumu

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 21:48   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir

...bir daha dal keseceğim ...
Hava artık kışa döndü. Sonbaharda çelik almak deyince,işlem eylül ilk yarısı tamamlanmalı. Ilıman yerlerde en geç eylül sonu. Yoksa köklenme için gerekli toprak sıcaklığını ve diğer şartları sağlayamazsınız.

dalya35 beğendi.
Eski 24-10-2006, 15:04   #9
Ağaç Dostu

Peki Mine Hn evin salonunda sabah gün doğumundan öğleden sonra 14:30'a kadar güneş alan bir pencerenin iç tarafında tutuyordum minikleri ben saksılarında. Yani oda sıcaklığında idiler. güneş de görüyorlardı...

Hem bu arada unlu-pamuklu bit oluşmuştu yapraklarının gövde ile bitiştiği yerlerinde, hatta yaprakların alt/arka yüzlerinde gönüllerince yürümeye bile başlamışlardı. Mekanik temizleme ile başa çıkıyordum.

Kalanlara da dün Yazlık Yağ ile işlem yaptım ve büyük balkonumun hem ışık alan hem de rüzgardan korumalı bir köşesine koydum...

Bakalım...

Bu arada, yeni çelikleri hangi tarihte almalıyım bu inanılmaz güzel ve sıradışı olduğu iddia edilen yaseminden?

İlginize ve paylaşoımınıza teşekkür ederim sevgili Memet ve Mine hn...

Levent...

Eski 24-10-2006, 23:12   #10
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir
Bu arada, yeni çelikleri hangi tarihte almalıyım bu inanılmaz güzel ve sıradışı olduğu iddia edilen yaseminden?
Mart ayında alınız.

dalya35 beğendi.
Eski 24-10-2006, 23:35   #11
Ağaç Dostu

Peki Mine Hn,

Hayırlısı ile Mart'ta alırız inşaallah...

Sağlıcakla...

Eski 08-03-2007, 16:09   #12
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
yasemin

merhaba,
10 gün evvel 15-20 dal yasemini deneme amaçlı çeşitli vazolarda suyun içine koydum.kimisini sıcak olsun diye akvaryumun üzerine, kimisini mutfağa,kimisini çeşme suyuna ,kimisini içme suyuna.şu an hiç birinde en ufak bir hareket bile yok.
yanlış yapıyorum galiba.
birde şu kök tozu denilen şeyin gerçek adı nedir acaba ,nerde bulunur,bilgisi olan varmı.

dalya35 beğendi.
imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 23:02   #13
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kök tozu değil, köklendirme hormonu, Kemeraltı'ndaki ziraatcılarda bulursunuz. Kullanıma hazır toz köklendirme hormonu deyin. Yasemini suda köklendirebilirseniz bilmek isterim.

ksantip ve dalya35 beğendi.
Eski 09-03-2007, 01:13   #14
imo
Ağaçsever

Teşekkür ederim,en sonunda öğrenebildim köklendirme hormonunu.

Eski 11-03-2007, 07:51   #15
imo
Ağaçsever

Hemen köklendirme hormonu aldım.Arkasından bütün dalları birbir elden geçirip büyük bölümünü önce köklendirme hormonuna sonrada torfa batırdım.Henüz hiç köklenme olmamıştı fakat bir tanesinde kuru yaprakların arasından yeni filizler çıkmıştı,ondan umutluyum,onuda torfa koydum.Hala bir kısmı suda.Bekliyorum...

dalya35 beğendi.
Eski 11-03-2007, 22:15   #16
Ağaç Dostu

Yeni filizler sizi hemen ümitlendirmesin, ama bu sözüm de sizi umutsuzluğa sevk etmesin. Zira, bu yeni sürgün, dal parçasının içinde kalan özsuyundan kaynaklanmış da olabilir, ev içinde yeterli ısıyı görünce, içinde kalan son enerji ile sürgün vermiş olabilir.

Ben böylesi bir durumu tecrübe etmiştim, onun için söylüyorum.

Gelişmeleri bekleriz...

Saygılar.

adnanu beğendi.
Eski 13-03-2007, 18:56   #17
imo
Ağaçsever

Lerdemir,umarım dediğiniz gibi değildir durum zira bir iki tanesi daha filizlenmek üzere diye çok seviniyorum.
Bu arada sanırım çok feci bir hata yaptım,hormonu aldığım yerdeki satıcı bana önce toza batır sonra toprağa dedi ama bazı sayfalarda tozu alkol **** suyla çözmek gerektiğini okudum,hala köklendirme hormonunun kullanımıyla ilgili bir sayfa arıyorum...

Eski 14-03-2007, 22:11   #18
Ağaç Dostu

Üff, ben de iyice felaket tellalı olmak istemem ama ben de doğrudan toz köklendirme hormonuna batırıp (bulayıp) toprağa dikmiştim...

Eski 14-03-2007, 22:27   #19
imo
Ağaçsever

Strese dayanamayıp sonunda kendime 3 ayrı cins yasemin aldım.Artık bunlar çıkarsa ne ala yok çıkmazlarsa canımız sağolsun diycem.

Eski 14-03-2007, 23:10   #20
Ağaç Dostu

Haydi hayırlı olsun.

Güle güle büyütün.

Gelişmeleri duymak isteriz ve dahi görmek...

Eski 05-04-2007, 16:26   #21
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Arkadaşlar ,
Yanlışlıkla arap yasemini(ful) diye aldığım yasemini çeliklemek için geç mi kaldım. Şansımı deneyeyim mi? Yetişir ise bir arkadaşa veririm.

iyi günler

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 16:34   #22
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Geç kalmadınız. Çelik alabilirsiniz.

Eski 05-04-2007, 20:56   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2006
mine hanım mavi yaseminin köklendirmesinde karşılaşabileceğimiz olası problemler var mıdır acaba? yapanlar zor olduğundan bahsetti bende başlamadan bilgilerinizden faydalanmak istedim.
saygılar

agronomistmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 01:59   #24
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yarı odunlaşmış uç çelikleriyle perlitte köklendirebilirsiniz. Isıtmalı tavalarda köklenme daha fazla. Sık sık su püskürtün veya sisleyin. %0.1 veya %0,2 İBA deneyebilirsiniz.

Eski 20-06-2007, 20:02   #25
Ağaç Dostu

Peki Mine Hn,

Isıtmalı tavalarda ve/veya perlitte hangi ortamda yaklaşık olarak ne kadar sürebilir köklenmenin başlaması?

Eski 20-06-2007, 20:14   #26
Ağaç Dostu

Mine Hn,

Ben suda köklendirdim yasemini; sadece suda. İçme suyunu mavi bir su bardağına koyup; cam kenarına, sabahın ilk ışığını öğlene kadar doğrudan alan şekilde yerleştirdim ve köklendi.

Toprağa aldım ve de çiçek açtı minicik iken bile.

Hatta fotoğrafı da şuradaki mesajımda...

Sanırım bu mavi bardağım sihirli.
O mavi bardakla, aynı yerde neyi suya koysam kökleniyor. Ciddiyim...
Renkle ilgili olabilir mi acaba... Hay Allahh???

O bardağım da buradaki fotoğrafımda.

Not: Sizin yönlendirmeleriniz üstüne budarken çelik alma işlemi yaptığım ful çeliğimi görmek istemiştiniz; bu ikinci fotoğrafı onun için çekmiştim. Yoğunluğunuzdan ötürü, takip edemediniz haliyle; o konuda da yorum ve teknik görüşünüzü de halen daha merak eder dururum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi [B
Mine Pakkaner[/B];82845]Yasemini suda köklendirebilirseniz bilmek isterim.

Eski 21-06-2007, 00:29   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Haklısın Lerdemir.Koyu renkli camlarda köklenme daha kolay oluyor.
Yaseminin birkaç sene sonra böyle açacak;

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 10:50   #28
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sevgili Lerdemir, halk arasında yıldız yasemin veya Madagaskar yasemini denen ama aslında bildiğimiz yaseminle alakası olmayan bu güzelim bitkinizin botanik adı Rhyncospermum jasminoides veyaTrachelospermum jasminoides. Bildiğimiz yaseminlerin hepsi Jasminum sp. 'tır. Ful de buna değil. O da bir yasemin türü. Ama sizinki değil.

Suda köklendirmenize sevindim. Son dönemde suda nelerin köklendiğini araştırıyorum. Mavi bardakta köklenme enteresan bir bulgu.

Fulunuza gelince boğum altında çok fazla tırnak dediğimiz uzun kısım bırakmışsınız. Bir de çelik çok büyük ve üzerinde çok çok fazla yaprak var. Gücünü bunları yaşatmaya mı harcasın yoksa köklenmeye mi? Ben olsam aşağıda gösterdiğim yerden keser, o parçayı da köklendirmeye çalışırım.

Selamlar

Name:  lerdemir.jpg
Views: 37087
Size:  58.8 KB

Eski 21-06-2007, 13:11   #29
Ağaç Dostu

Ferda Hn,

Bu koyu renkli bardaklarda köklenmenin kolaylaştığının benden başkası tarafından da tecrübe edilip teyit edilmesi inanın beni rahatlattı. Belki Mine Hn'ın çalışmasına katkı sağlar bu bilgimiz.

Mine Hn,

Bu akşam ya da bu haftasonu sizin belirttiğiniz iki noktadan keseceğim ful çeliğini ve aynı ortamda yeniden bekleteceğim; ancak ana çeliğimin en altında tırnak kısmında yine böyle çapraz ve açılı uzun bir satıh mı bırakayım (ben oradan daha rahat su çekebilmesi için o çapraz kesik kısmı uzun tutuyordum kendimce), yoksa yere paralel, dümdüz yuvarlak olarak mı keseyim? Tekrar teşekkürlerimle...

Eski 21-06-2007, 14:51   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Lerdemir;
Ben yeşil maden suyu şişelerini kullanıyorum,beyaz camdan daha çabuk kökleniyor.
Yıllar önce zakkum çeliklerini kahverengi tekel birası şişelerine koyup,şişeleride su dolu yağ tenekesine yerleştirip bütün kış evin içerisinde bıraktım.Baharda zakkum kökleri şişeden çıkmadı,şişeyi kırarak çiçekleri çıkardık.aynı işlemleri tekrar yapmedım,diğer yöntemlerle de başka zakkum köklendiremedim.

Gardenias beğendi.
Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024