agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni158Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2023, 16:36   #181
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Neden böyle bir çabanın içine giriyorsunuz
Tohumdan yetişen güller hiçbir zaman güzel olmazlar. Yabani gül denilen anaç bitki ortaya çıkar. Yalın kat bir gülünüz olur.
Aşı yapılmayan gül sizin istediğiniz gülle alakası olmayacaktır.
.
Bence bu insanların çoğu gülleri aynı çiçek olsun diye değil de tohumdan yetiştirme zevkini tatmak için yaptıklarını düşünüyorum ben şahsi düşünceme bakarsak tohumdan yetişmiş üzerine çok daha fazla emek verdiğim bir bitkime çok daha güzel gözle bakıyorum nasıl olsa ben çabalayarak ektim büyüttüm. Açtığı çiçek varsın da yalınkat olsun bu şekilde gül bahçesi yapmaya çalışacağım inşallah başarılı oluruz ben bu çaba içine girmeyi uzun zamandır düşünüyordum dün akşam da mesajları görünce daha da heyecanlandım hemen topladım umarım çimlenirler
İyi akşamlar

Mesut Temiz beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2023, 20:16   #182
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Tohumları torfa ekip dışarı koyabilirsiniz. Kış boyunca zaten o soğuk katlama gereksinimi karşılayacaktır. Tohumların eski olmamasına dikkat edin. Toprağın her zaman nemli olmalı. Çokta suya boğmayın toprağı. Zamanı gelince çimlenecektir. Çimlenip havalar ısınınca büyüme daha da hızlanacaktır. Eğer yeterli büyüklüğe ulaşırsa o yıl çiçek bile açar.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2023, 19:21   #183
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Tohumları torfa ekip dışarı koyabilirsiniz. Kış boyunca zaten o soğuk katlama gereksinimi karşılayacaktır. Tohumların eski olmamasına dikkat edin. Toprağın her zaman nemli olmalı. Çokta suya boğmayın toprağı. Zamanı gelince çimlenecektir. Çimlenip havalar ısınınca büyüme daha da hızlanacaktır. Eğer yeterli büyüklüğe ulaşırsa o yıl çiçek bile açar.

Cevabınız için teşekkürler çevremde daha bir sürü atılmayı bekleyen Gül tohumu var en azından büyütelim açtıktan sonra beğendiğim Türler arasında melezleme vs. De denemeyi planlıyorum gerisini de aşılarız artık

Elimde aslında pek eski sayılmayacak tohumlar var ancak yine de sormak istedim 4-5 ay oldu sanırım yabani bir kuşburnundan en olgun bir meyveyi aldım ve eve getirdim dün bu merakla beraber evi alt üst ederken 16 tane tohuma denk geldim Onlar çimlenmez mi aynı şekilde eksem. O yabani kuşburnu tohumlarını hangi yörede meşhurdu Gümüşhane? Olabilir emin değilim o civardan aldım bitki koleksiyonumda bir fide kuşburnu da hiç fena olmaz sanki onlara özel bir çaba vermem gerekiyor mu yoksa direkt eksem olur mu aynı şekilde önceden topladığım bir tomar Gül tohumu da var ama şuanlık önceliğim bu kuşburunlarım olacak...eski sayılır mı bilmem ama eski olanlar çimlenmez mi ya da imkansıza yakın tarzı bir şey mi ? 16 tohumla başarılı olabilir miyim deriz

Cevaplarsanız sevinirim iyi akşamlar dilerim

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2023, 21:48   #184
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
merhaba, gül tomurcuklarının sap kısmı dışarıda kalacak şekilde ekip, çoğalttıkları videolar sürekli karşıma çıkıyor sosyal medyada bu aralar. Belki öyle de deneyebilirsiniz.

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024