agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni210Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2009, 12:50   #631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2007
merhaba,
Tüm forumu okudum ama meyve veren passiflora fidanını nereden bulabilirim hala keşfedemedim

kundalini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 13:04   #632
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Meyve veren passiflora

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kundalini Mesajı Göster
merhaba,
Tüm forumu okudum ama meyve veren passiflora fidanını nereden bulabilirim hala keşfedemedim
Sn, kundalini,
sn.Romantik satıyor, Granadila ve Maruçya aslında Passifloranın meyvelisi oluyorlar. Bilginize ...

http://www.agaclar.net/forum/showthr...=12443&page=23

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 16:48   #633
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Galeri: 1
Maruçya Çarkıfelek’te denir. Bir tür sarılıcı, tırmanıcı bitkinin meyvesidir. Maruçya, ekşimsidir. Ortasındaki çekirdekli ve sulu kısım yenir. Suyu içilir.
Çarkıfelek, (passion fruit) dış kısmı mor, içi çekirdekli bir yapıya sahip egzotik bir meyvedir. Çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdu Tropikal Amerika'dır.
Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Yetiştirildiği Yerler

Çarkıfelek özellikle güney Brezilya ve Kuzey Arjantin orjinli bir meyvedir. Sarı kabuklu çarkıfeleğin menşei tam olarak bilinmemektedir. Fakat mor çarkıfeleğin Avustralya civarında yıllarca süren adaptasyon dönemi içerisinde bu coğrafya da sarı kabuklu hale geldiği zannedilmektedir. Ülkemize ithal edilen çarkıfelekler, mor kabuklu olanlardır. Mor kabuklu çarkıfelekler, hem vitamin hem mineral olarak daha zengindir.

Faydaları

Çarkıfelek**C,B1,B2, B5,Kalsiyum, Fosfor ve Protein açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir.

Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

Çarkıfeleğin çekirdeklerini, tamamını çiğ meyve olarak yiyebilirsiniz. Meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma, ve meyve salatalarında kullanabilir, hoş koku ve tat vermesi açısından yemeklerinizin yanında garnitür olarak da tüketebilirsiniz.
Muhafaza Koşulları

Çarkıfelek, %85 - %90 nem de saklanmalıdır. Olgun meyveler, 2 – 7 ºC de 1 hafta boyunca muhafaza edilebilmektedir..Alıntı

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 17:01   #634
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Alıntı----

ANAVATANI BREZİLYA OLMASINA RAĞMEN AKDENİZ İKLİMİNDE KOLAYLIKLA YETİŞTİRİLEBİLİR.
*
TAT VE AROMASI BENZERSİZDİR.
*
LATİNCE ADI : PASSİFLORA EDULİS

MEYVELERİ YENİLEBİLEN BOL ÇİÇEKLİ BİR ODA BİTKİSİDİR

PAKETTEKİ TOHUM MİKTARI YAKLAŞIK 12 – 15 ADETTİR

BU BİTKİ, MEYVESİNİN FORMUNDAN DOLAYI, EKİLDİĞİ DAHA İLK YILDAN İTİBAREN, GÖRENLERİ KENDİSİNE HAYRAN BIRAKMAKTADIR. EKİLDİĞİ YER MÜMKÜN OLDUĞU KADAR AYDINLIK VE 18-22 DERECE
SICAKLIKTA BİR YER OLMALIDIR. BÖYLE BİR YER OLDUĞU TAKDİRDE, DALLARI 3 METRE UZUNLUĞA ULAŞABİLİR. DÜZENLİ ŞEKİLDE KONSANTRASYON GÜBRESİYLE GÜBRELENMELİDİR. MEEYVELERİ KÜÇÜK DALLARIN ARASINDA OLUŞTUĞUNDAN, BÜYÜK ÇİÇEKLER OLUŞURKEN, BUDAMA YAPILMALIDIR. TOZLAMA İŞLEMİ, DURUMA GÖRE ELLE YAPILABİLİR. YUMURTA ŞEKLİNDEKİ MEYVELERİNİN RENGİ, MOR BİR RENGE DÖNÜŞTÜĞÜNDE, MEYVELERİ OLGUNLAŞMIŞ SAYILIR. NOT : EKMEDEN EVVELTOHUMLAR 2 GÜN BOYUNCA, ILIK SUDA BEKLETİLİP YUMUŞATILMASI, EKİLDİKTEN SONRA DA, İNCE BİR TOPRAK TABAKASIYLA ÖRTÜLMESİ VE ASLA KURU BIRAKILMAMASI GEREKİR.
EKİLME ZAMANI : ODA VEYA SERAYA BÜTÜN SENE BOYUNCA EKİLEBİLİR

FİDE ARALIKLARI : SAKSIYA VEYA KOVAYA TOHUMU SADECE İTİN
DERİNLİK : 0,5 CM
ÇİMLENME MÜDDETİ: DÜZENSİZDİR, 20-25 DERECEDE 4-8 HAFTA SÜRER
HASAT ZAMANI : AĞUSTOS-EKİM ARASI
*

------------------------------
Anavatanı Brezilya olup Akdeniz bölgesinde çok kolay yetişmektedir. Tat ve aroması benzersizdir, aroması uzun bir süre ağız da kalır. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve cinsel istek arttırıcı olduğu bilinmektedir. Meyve sularından passiflora şurupları yapılmaktadır.
Ülkemizde yetiştirilmediğinden piyasada bulunmazken, Avrupa ülkelerinde tanesi 1,80 euro ya manav ve marketlerde satılıyor.
Duvar ve pergula üzerinde yetiştirilebilir.

--------------------------------

Eski 22-07-2009, 18:51   #635
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Tohumdan ürettiğim passiflora edulisim 3 loblu yapraklarını ve sarılıcı kollarını çıkardı. 1. fotoğraf 09-04-2009 a ait, 2. 3. ve 4. ise bu gün çekildi. O zamanlar dengesiz uzadığı için kesin ölür diyordum ama beni utandırdı.
1. fotoğraf için buraya bakabilirsiniz.

Eklenen Resimler

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 19:57   #636
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Çok güzel ve muazzam bir bitki. Çiçekleri ve yapısı inanılmaz güzel. Meyvesinin tasına bakmadım ama tropikal meyve olduğu için seveceğime eminim. Ah birde kendimin olsa da ona bakıp böle iç geçirsem ne kadar güzelsin diye.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 01:22   #637
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
pas. edulis

(şanslı) bendeniz bugün, bir edulis meyvesi buldu. annemin azcık didiklemesine izin verdikten sonra, tohumları tek tek ayıklayıp, yarısını meyvenin kendi suyunu sıkıp ona, kalan yarısını ise ılık suya doldurup, (bütün çiçek-böceğime müdahale eden ananemin görüş açısından mümkün olduğu kadar uzak ve) aydınlık bir yere dinlenmeye yatırdım. (umarım yanlış bir şey yapmamışımdır, forumun daha 9. sayfasını okuyorum) burada hava oldukça sıcak ve güneşli. 1-2 gün sonra da toprağa alacağım. ama, hızlı tavsiyeleri olan varsa da, zevkle ve merakla bekliyorum doğrusu. sonuç (ve eğer olur da çıkarsa fazla fidelerden) haberdar ederim

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 18:22   #638
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Tohum dağıtmaya başladığımda ,aynı tohumlardan ekmiştim , daha doğrusu ful yaseminin saksısına birkaç adet sokuşturdum .
4-8 haftalık bir çimlenme süreleri var biliyorsunuz , ona rağmen 3 tanesi çimlenmiş .
Hele İzmirdeki cehennem sıcaklarını düşünürsek tam bir mucize .

Eski 27-07-2009, 08:57   #639
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Ben edulisleri ne yazıkki çimlendiremedim.
Nisanda ekmiştim.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 14:28   #640
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
benimkilerin üzerinde sporlanma benzeri bir oluşum var. küf ya da mantar olduğunu tahmin ediyorum. şansımı bir de toprak altındakilerde deneyeceğim.

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 08:15   #641
Ağaçsever

ginkgo biloba's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Bende ekeli aşağı yukarı üç ay oldu ama hiç bir gelişme yok yanlış bişeymi yaptım acaba diye düşünüyorum.

ginkgo biloba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 08:26   #642
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Çelikten çok hızlı gelişiyor. Edindiğim 2 çeşit passiflora çeliği bir hafta içinde kendine geldi. Merakla filizlenmesini bekliyorum.

is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 18:00   #643
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Yarın koctaş a gidicem. Passionfruit varmış tohum olarak orada. Meyveli midir acaba tohumu? Nasıl anlaya bilirim meyveli, olup olmadığını.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 10:44   #644
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sevgili Volare benim edulis tohumlarından hala bir ses çıkmadı. Gerçi çimlenmesi için gerekli süre 4-8 hafta demişsiniz, benimkiler sanırım daha 4 hafta falan oldu. Hani illaki telaş yapacağım ya, sizin bu kilitli poşet yönteminiz onda da işe yarar mı ki bir denesem diyorum. Aslında okuduğum bir kaynakta tohum ekim zamanı olarak Ocak ayı yazıyordu. Bir kaç tanesini de Ocak ayına saklayacağım.

Sizin çimlenenler ne durumda?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 11:36   #645
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Benimkiler geçen gece 1 yaprak daha çıkarmış ,
bu dün çektiğim fotoğraf , fulyaseminin dibine sokuşturmuştum .
Bir tanesini ayrı saksıya aldım .

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2009, 15:54   #646
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Sonunda çıktı 3-4 hafta oldu.

passionfruit ektiğim saksıda mini minnacık bir bitki çıktı. Birkaç kişiye sordum. ottur o dediler. sizce passionfruitim doğdu mu?

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2009, 16:11   #647
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokhanbicer26 Mesajı Göster
passionfruit ektiğim saksıda mini minnacık bir bitki çıktı. Birkaç kişiye sordum. ottur o dediler. sizce passionfruitim doğdu mu?
Olmuş Gökhan bey ,
Sadece sulamayı biraz abartmış gibisiniz , toprak nemini parmakla kontrol edin ,yüzey kuru diye hemen sulamayın .

Eski 05-08-2009, 20:28   #648
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Sabırsızlıkla her gün suladım.
Eskişehir'in gecesi yazları bile soğuktur geceleri içeride gündüzleri dışarıda güneşin altına koydum.
Bu arada 2 tanesini 1 gün suda bekletip ektim birisini doğrudan ektim doğrudan ekilen çıktı diğerlerinde bir şey çıkmadı.
şimdi de 5 tane daha çimlendirmek için peçeteye sarıp nemli bir şekilde kilitli poşette bekletiyorum. 4 gün oldu.çimlenirlerse yakınlarıma hediye ederken onlara da tohumlarını dağıtmaları için tembihleyeceğim.

Eski 17-08-2009, 22:47   #649
Ağaçsever

member şip's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokhanbicer26 Mesajı Göster
Bence passionfruit e benzemiyor daha çok reyhan a benziyor

member şip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 00:28   #650
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Bence de bu aşamada hiç bir şey söylemeniz mümkün değil , hele net olmayan fotograftan tanı konamaz .
Tabi ben otorite sayılmam sadece görüş ...
Pozitif düşünmek daha güzel sonuçlar verir...
Siz de deneyin

Eski 18-08-2009, 00:39   #651
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Yeni çimlenen bir tohum direkt güneş ışığı alan bir yere bırakılmaz. Aydınlık bir yerde büyütülür belirli bir boya geldikten sonra yavaş yavaş güneşe çıkarılır...

Gökhan Bey, sulamanızı toprak kurudukça yapmalısınız. Yoksa bu kadar uğraştığınız tohumları çürütürsünüz. Sevgili Volare'nin dediği gibi tanım yapamayız, daha kotiledon yapraklarını çıkarmış. Kendi yapraklarını çıkarmaya başladıktan sonra bitkinizin ismi ortaya çıkacaktır...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 14:30   #652
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

belirttiklerinizi dikkate alıcam inşallah hafif bir sararma oldu inşallah kurumaz

Eski 21-08-2009, 19:57   #653
Ağaçsever

member şip's Avatar

Tam 55 gün önce ektiğim passiflora edulis ler yeşermeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2009, 22:14   #654
Ağaçsever

member şip's Avatar

Bunlarda poşette.

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2009, 22:17   #655
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Maşallah .

Eski 27-08-2009, 09:12   #656
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
söküp atıyorum dediniz beni derin kederlere attınız tohumu torfta kumda sıcak yatakta pamukta her şekilde denedim türetemedim kıymayın onlara.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 17:12   #657
Yeni Üye

Oğuzhan İzmir's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2009
ben foruma yeni katıldım ancak bir ricam olucak edirne de oturduğum ve 13 yaşında olduğum için çoğu bitkiyi bulmakta zorlanıyorum bu yüzden bana yaz sonu için çelik gönderebilecek yardımsever biri var mı acaba? (13 yaşındayım ama bakımı hakkında çoğu bilgiye sahibim)

Oğuzhan İzmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 19:43   #658
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan İzmir Mesajı Göster
ben foruma yeni katıldım ancak bir ricam olucak edirne de oturduğum ve 13 yaşında olduğum için çoğu bitkiyi bulmakta zorlanıyorum bu yüzden bana yaz sonu için çelik gönderebilecek yardımsever biri var mı acaba? (13 yaşındayım ama bakımı hakkında çoğu bilgiye sahibim)
Sizin gibi genç arkadaşlarımıza yardım etmek en büyük görevimizdir. Yazışırız. Forum yardıma bir göz atarsan iyi olur sanırım. Hoşgeldin Oğuzhan.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2009, 09:30   #659
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
bende tohum almıştım gg den ama cimlenmedi daha sonra bu site ile tanıştım saolsun berduray hanım tohum göndermiş tekrar denicem

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 10:46   #660
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
bi türetiyim şu güzel pasifloralardan milletin bahçesine ekeceğim gizli gizli.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024