agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2012, 18:13   #31
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Ben 50 tohum almıştım dağ çileği (küçük meyveli uzun dalları olan cins) soğuklamaya tabi tutmadım ekim talimatlarında 4 hafta buzdolabında bekletilmesi gerekir deniyordu. uygulamama rağmen 10 tohumu suda bekletip digerlerini direk olarak ekmeme rağmen suda beklettiklerim başta olmak üzere akabinde diyerleride çimlendi şuan için toplamda 10 küçük çilek çimlenmiş durumda insallah diyerleride çimlenir gerçek yaprakları çıktıktan sonra şaşırtılması gerekiyor sanırım bu konuda fikri olan varsa çok yardımcı olmuş olur nezaman seyreltme yapılmalı.

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 20:03   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2012
bende internetten spariş ettiğim beyaz ve sarı çilek tohumlarını pet bardakların içine doldurmuş olduğum nemli
hazır çiçek toprağına serptikten sonra soğuklama için dondurma kabına koyduğum bardakları buzdolabının alt kısmına kış uykusu için kaldırdım... ben bu uygulamada acemi olmama rağmen başarılı olacağımı düşünüyorum;-) gelişmelerden sizleride haberdar edeceğim..

doruk_13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 21:23   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Yaklaşık 10 gün önce buzdolabından çıkartıp pencerenin önüne bıraktığım yavrularda küçük çaplı hareketlenmeler seziyorum ne dersiniz oluyormu yoksa :-)

doruk_13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 16:30   #34
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Elimdeki osmanlı çileği tohumlarını ne zaman ekmeliyim acaba,bu aralar uygun zaman mıdır? Çilekte şaşırtma oluyor mu? Tohumları direkt yetiştirmeyi planladığım torf+toprak+gübre karışımlı saksıya ekebilir miyim?

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 19:51   #35
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Tohumlari yilin basinda ekerseniz daha iyi olur. Elinizdeki cesit nadir bulundugu icin riske atmamak bakimindan ektiginiz malzemede toprak kullanmayin ve butun tohumlari ayni anda ekmeyin derim. Sasirtmayi yaptiginiz ortamin drenajinin da iyi olmasi gerek. Sasirtmayi yaparken, kok bogazini toprak seviyesinin ustunde tutmalisiniz.

Ben olsam ilk yil buyukce bir saksiya meyveleri yemek icin degil, tohumunu cogaltmak icin ekerdim; tohumlari aldiktan sonra da, bitkiyi yere ekerdim. Zaten kol atacagi icin, kendiliginden cogalacaktir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylülbelde Mesajı Göster
Elimdeki osmanlı çileği tohumlarını ne zaman ekmeliyim acaba,bu aralar uygun zaman mıdır? Çilekte şaşırtma oluyor mu? Tohumları direkt yetiştirmeyi planladığım torf+toprak+gübre karışımlı saksıya ekebilir miyim?

pembegül beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 23:32   #36
Ağaçsever

eylülbelde's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Tohumlari yilin basinda ekerseniz daha iyi olur. Elinizdeki cesit nadir bulundugu icin riske atmamak bakimindan ektiginiz malzemede toprak kullanmayin ve butun tohumlari ayni anda ekmeyin derim. Sasirtmayi yaptiginiz ortamin drenajinin da iyi olmasi gerek. Sasirtmayi yaparken, kok bogazini toprak seviyesinin ustunde tutmalisiniz.

Ben olsam ilk yil buyukce bir saksiya meyveleri yemek icin degil, tohumunu cogaltmak icin ekerdim; tohumlari aldiktan sonra da, bitkiyi yere ekerdim. Zaten kol atacagi icin, kendiliginden cogalacaktir.
Öncelikle cevabınız için sağolun.

Kök boğazını toprak seviyesinin üstünde tutmak ile kastınızı tam anlayamadım,biraz daha açabilir misiniz..

eylülbelde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 06:45   #37
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Yerine sasirtirken, dipten yeni gelen surgunlerin toprakla ortulmemesine ozen gosterin. Sadece kok kismi toprak altinda kalsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylülbelde Mesajı Göster
Öncelikle cevabınız için sağolun.

Kök boğazını toprak seviyesinin üstünde tutmak ile kastınızı tam anlayamadım,biraz daha açabilir misiniz..

pembegül beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2013, 23:25   #38
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
martta ekip çimlendiremediğim çilek tohumlarını kasım ayında ekebilirmiyim acaba? arkadaş öyle söylemiş fakat çok mantıklı gelmedi bana:|

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 17:41   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
bende 2 hafta önce çilek tohumlarını şeffaf dondurma kaplarına dikip üzerini streç film ile kapladım. bekliyorum sabırla.

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 08:08   #40
Ağaçsever

hcmc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Geçen sene pazardan aldığım çileklerin üzerindeki tohumları çıkartmıştım. Onları ıslanmış peçeteye sarıp kilitli poşet içerisinde buzdolabında 4 ay kadar sakladım. Bu zamana kadar çoğu poşet içinde çimlenmiş zaten. Şimdi hepsi torfta ekili ve çimlenmiş durumda.

hcmc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 22:21   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Yahu fide alsanız daha mantıklı değil mi 1 TL

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 10:58   #42
Ağaçsever

hcmc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Maksat bitkilerle-toprakla ilgilenmek ve yetiştirilebileceğini görmek.

hcmc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 15:00   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2014
Merhaba,

Yeni üyeyim. Bir iletide yurt disindan gelen tohumlarin cimlenmedigini okudum.
Yurt disindan (Almanya'dan) ben de cok tohum getirdim, na yazik ki, hemen hemen hepsi cimlenmedi. Oranin iklimine uygun olarak elde edilen tohumlar Türkiye'de cogunlukla cimlenmiyor. Bildirmek istedim.
Basarilar!

meymey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 15:46   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2014
Merhaba,
Tohumdan yetiştirmeye vakit bulamayan arkadaşlar var ise 0,5 TL'den internette satış yapan firmalar mevcut.

mustafahakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 22:41   #45
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Ben de 150 tohum ektim sonuç sıfır.Henüz çıkan yok.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 20:34   #46
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Tekrar deneme yapmaya karar verdim dere kumu ve tülbent demişsiniz.Pamuk ile yapsam sonuç alabilir miyim acaba?

Eski 30-05-2014, 23:29   #47
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Daha önce denedim olmadı.Tekrar sipariş ettim gene denemeyi düşünüyorum.

Eski 06-06-2014, 21:10   #48
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Bu çilek midir?

Bir önceki mesajımda tohumdan çilek denememim hüsranla bittiğini yazmıştım.
Yıllardır kırmızı çilekle uğraşıyorum. Son zamanlarda siyah çilek, beyaz çilek derken heveslendim bir miktar tohum tedarik ettikten sonra mart ortalarında viyollere dikim işlemini gerçekleştirdim.Torf kullandım. Düzenli bakmama rağmen hiçbir şey bitmedi.Mayıs ortalarında artık bu viyollerden bir şey çıkmayacak heralde diye torfu dikkatlice viyolden alıp. Bahçe toprağı, orman toprağı ve hayvan gübresi karıştırıp saksıya domates ektim.Bugün sularken resimdeki minikleri fark ettim.2 taneler.Daha önce tohumdan çilek denemedim.Emin olmak için sizlere soruyorum.Resimdeki yavru çilek midir?

Name:  IMG_20140606_192842k.JPG
Views: 35914
Size:  59.5 KB

efeege beğendi.
Eski 11-06-2014, 10:39   #49
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Geçen hafta arabasının arkasında çilek satan bir satıcıdan çilek aldım.Öyle güzeldi ki tadı yemeye doyamadım.Forumun etkisiyle elime bir peçete alıp üzerindeki tohumlardan ayırmaya başladım.Yoğun iş temposundan 1hafta peçeteyi buzdolabında beklettim.

Name:  kağıt.jpg
Views: 31701
Size:  46.6 KB

2 gün önce çimlendime torfuyla buluşturdum.Sabah güneşi alan mutfak camın koydum.Sonuçları merakla bekliyorum.

Name:  tohum.jpg
Views: 31693
Size:  59.6 KB

Bu iki mini çilek zengarden dan aldığım vesca çilek tohumlarından çimlendirmeyi başardığım ikisi.Sanırım bunlar bana cesaret verdi.

Eklenen Resimler

efeege, N.Akdas, Milla ve 2 kişi beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 10:56   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
çilek tohumdan çıkması zahmet ister ama kendi çeliğini kendi üretiyor. Çiçek açan çilek saksılarımın yarısından fazlasını toprağa gömdüm. Sürünen gövdem köklenmeden salyangozlar hüpletti. Neyse afiyet olsun.

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 10:59   #51
Ağaçsever

Çileğinizin Türü nedir? yaprakları değişik geldi

Eski 11-06-2014, 11:06   #52
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Geçen hafta arabasının arkasında çilek satan bir satıcıdan çilek aldım.Öyle güzeldi ki tadı yemeye doyamadım.Forumun etkisiyle elime bir peçete alıp üzerindeki tohumlardan ayırmaya başladım.Yoğun iş temposundan 1hafta peçeteyi buzdolabında beklettim.

2 gün önce çimlendime torfuyla buluşturdum.Sabah güneşi alan mutfak camın koydum.Sonuçları merakla bekliyorum.

Bu iki mini çilek zengarden dan aldığım vesca çilek tohumlarından çimlendirmeyi başardığım ikisi.Sanırım bunlar bana cesaret verdi.
Geçen sefer çilekli milkshake yapmak amacıyla evdeki blender'ı kullandım. Çilekleri içinde bi süre doğrayınca blender'ın camlarında çileklerin tohumunun yapıştığını farkettim dikkatli bakınca dibindede aynılarının fazlasını farkettim. O kadar fazlaydı ki üç yemek kaşığını rahatça doldururdu. Yani cımbızla tektek ayıklamak adamı kanser eder. Ozaman ki aklım olsa o tohumları çıtır çıtır yemezdim

Eski 11-06-2014, 12:39   #53
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emir Özkan Mesajı Göster
Çileğinizin Türü nedir? yaprakları değişik geldi
Zengarden dan vesca çilek tohumu

Eski 11-06-2014, 13:03   #54
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Zengarden dan vesca çilek tohumu
bu çilekte yaprakların damarları daha kalın.

Güzel bi görüntü... Acaba yavru oldukları içinmi böyle bilemedim

esgül73 beğendi.
Eski 12-06-2014, 09:05   #55
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emir Özkan Mesajı Göster
bu çilekte yaprakların damarları daha kalın.

Güzel bi görüntü... Acaba yavru oldukları içinmi böyle bilemedim
Gözüm gibi bakıyorum.3 günlük bir yere bile gitsem çileklerim benimle birlikte geliyorlar.Artık toprağa alsam mı diye düşünüyorum.

Eski 12-06-2014, 09:22   #56
Ağaçsever

Bence daha çok taze. Yapraklarının renkleri koyulaştığında alın derim.

esgül73 beğendi.
Eski 12-06-2014, 16:03   #57
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Çilek meyvesinden tohum elde etmek için çileği kurumaya bırakıyorlar.Kuruyunca tohumları kolayca çıkıyor. Siz baya uğraşmış olmalısınız.

Bende yukarıdaki resimde çıkan çilek mi diye sordum ama kimse yorum yapmamış. Ben de onlardan cesaret alıp renkli çilek tohumları edindim. Beklediğim cevabı alabilirsem denemeye devam etmeyi düşünüyorum.

Eski 16-06-2014, 22:08   #58
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Geçen yıl yurtdışından aldığım tohumlardan çimlendirdiğim yabani çileklerimin üzerinde kuruyan meyvelerden sonbaharda gelişi güzel saksıların dibine atmıştım. 3-4 tanesi çimlendi ve ayırdım. Şimdilir minik 4-5 yapraktan ibaretler ama çok hızlı büyüyorlar.

Düzenleyen Ozlem A : 16-06-2014 saat 22:08 Neden: imla
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 22:19   #59
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Bir önceki mesajımda tohumdan çilek denememim hüsranla bittiğini yazmıştım.
Yıllardır kırmızı çilekle uğraşıyorum. Son zamanlarda siyah çilek, beyaz çilek derken heveslendim bir miktar tohum tedarik ettikten sonra mart ortalarında viyollere dikim işlemini gerçekleştirdim.Torf kullandım. Düzenli bakmama rağmen hiçbir şey bitmedi.Mayıs ortalarında artık bu viyollerden bir şey çıkmayacak heralde diye torfu dikkatlice viyolden alıp. Bahçe toprağı, orman toprağı ve hayvan gübresi karıştırıp saksıya domates ektim.Bugün sularken resimdeki minikleri fark ettim.2 taneler.Daha önce tohumdan çilek denemedim.Emin olmak için sizlere soruyorum.Resimdeki yavru çilek midir?

Eklenti 500156
Sayın Sapinova merhaba.

Resimdeki minikler çilek. Gözünüz aydın diyelim Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 19:47   #60
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Valla kimseden cevap gelmeyince baya bir moralim bozulmuştu.Çünkü yaklaşık 150 tohumdan çıkan olmadı.Bende viyoldeki torfu toprakla karıştırıp içine domates ekmiştim.Tesadüfen gördüm.yine de iyice şekillenip çilek görünümüne girene kadar temkinliyim.ama yorumunuz beni biraz olsun sevindirdi.Çünkü bu tohumlar beyaz, siyah, yeşil ve sarı çilek tohumlarıydı.eğer çıkarsa farklı bir çilek çeşidim olmuş olacak.Bakalım...

esgül73 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024