agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2016, 06:21   #91
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Yurtdışından sipariş ettiğim "Mavi Asma Çilek" tohumlarım geldi.Bir kısmını torfa ektim ama henüz çıkmadı.Soğuk katlama yapmak şart mı?
Önce kağıt havluya mı ekilmeli ve daha sonra mı şaşırtmalı?
Genelde kaç günde filizleniyor?
Ektiklerimizi güneşe mi koymalı yoksa hafif gölgede mi kalmalı?
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Ben çilek tohumlarını kış başında direkt saksıya ekip dışarıya bırakıyorum. Doğal olarak soğuklama ihtiyacı giderilmiş oluyor. Havalar ısınmaya başladığında çimlenme de başlıyor. Fideler 2 cm. kadar olduğunda gerçek yerlerine şaşırtıyorum.

Bu arada mavi renk çilek olduğunu sanmıyorum, satıcıların işgüzarlığı olsa gerek. Kolay gelsin.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 17:14   #92
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Geçen yıl ocak ayında çilek almıştım. Tadını beğenince çilekleri yıkadıığm kabın içindeki suyu balkondaki saksılardan birine döktüm. Kabın dibinde çileklerin dökülen tohumları vardı. Baharda iki tane fide oluştu. Onları ayrı saksıya aldım. Çiçek açmalarını dört gözle bekliyorum. Onlar ise sürekli yavru filizi çıkarıyor. Tohumdan çimlendirdiğim için şu hibrit domatesler gibi benim çilekler de verimsiz mi olacak? Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu daha önce?

Eklenen Resimler

tevmen beğendi.
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 19:09   #93
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Imay, eğer bitkinizden yeni bitki üretmek istemiyorsanız öncelikle çıkmış olan stalonları dipten kesiniz ki bitki çiçeklenmeye ağırlık versin. Onlara öncelik verdiği için çiçeklenmesi gecikecektir. Verimsiz olmaz ama meyveleri çok küçük olacaktır. Beklentiniz tohumunu aldığınız meyve gibi olmasın, artık o bambaşka çilekler verecek size. Ama inanının hem ondan daha leziz hem de çok daha kokulu olacaklar)

Eski 30-04-2016, 12:09   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2015
Arkadaşlar merhaba,

Geçen hafta (23.04.2016) pazardan, yeni çıkan yerli çilek aldım. Tadı harikaydı. Çileği alma amacım, tohumlarını elde edip çimlendirmek ve büyütmek. Nitekim güzellerinden seçip tohum kısımlarının hemen altından bıçakla kestim ve peçeteye yatırdım. Üzerinde çilek ile tohumlarının bulunduğu peçeteyi oda koşullarında 2 gün kuruttum. Kuruyan peçetede ki tohumları bıçak yardımı ile kazıdım. Tohumları çıkardığım gibi torf+organik toprak+perlit+volkanik türüf karışımlı toprağımın üzerine serdim. Tohumların üstünü ince bir (5 mm) kum ile kapattım. Sprey ile iyice suladım ve üstünü çabuk kurumayı engellemek için iki katlı peçete (direk toprağa değecek şekilde) ile kapattım. Bugün kontrol amaçlı baktığımda yüzlerce minik çilek çimlenmişti. Konuyu çok araştırdım, soğuklama işlemi bile yapacaktım ama uyguladığım yöntem başarı verdi. Düşünceme göre tohumların taze olması çimlenmelerine % 100 katkı sağlamış. İyi günler.

LEVENTK_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 13:37   #95
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim çileklerin tamamı meyveye durdu. Comfrey ile besleyince yaprakları da iyice coştu.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2016, 23:59   #96
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn Imay, eğer bitkinizden yeni bitki üretmek istemiyorsanız öncelikle çıkmış olan stalonları dipten kesiniz ki bitki çiçeklenmeye ağırlık versin. Onlara öncelik verdiği için çiçeklenmesi gecikecektir. Verimsiz olmaz ama meyveleri çok küçük olacaktır. Beklentiniz tohumunu aldığınız meyve gibi olmasın, artık o bambaşka çilekler verecek size. Ama inanının hem ondan daha leziz hem de çok daha kokulu olacaklar)
Sn Lonicera teşekkür ederim cevapladığınız için. Bu yıl yavruları büyütmeye karar verdim. Meyvelerini merak etsem de seneye kadar beklerim artık

Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 16:57   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
Ben fide cilek almıştım saksısını degistirdim baktım deniz kumu gibi kotu bu toprak vardı onlarıda temizledim ektim cogu cicekleri yapeakları cilekleri soldu ne yapmalıyım ?

vuslat40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 18:08   #98
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vuslat40 Mesajı Göster
Ben fide cilek almıştım saksısını degistirdim baktım deniz kumu gibi kotu bu toprak vardı onlarıda temizledim ektim cogu cicekleri yapeakları cilekleri soldu ne yapmalıyım ?
Tabii toprağı dağıtıp kök bölgesini açığa çıkardığınız için yaprakların solması normal. Zamansız yapılmış bir işlem olmuş, genellikle serin veya soğuk havalarda, bitki uyku döneminde yapılmalı.

Ama yine de siz en fazla üç yaprak kalacak şekilde diğer yaprakları, çiçek sapını kesip ardından kök budamasını da yapıp( köklerin boyunu makas yardımıyla kısaltıp) bir ölçü dişli dere kumu, bir ölçü bahçe toprağı ve bir ölçü de yanmış ahır gübresi karışımına kök boğazı hizasında dikin. Gölge bir yerde bekletip üç gün boyunca her gün düzenli sulamasını yapın. İnşallah kurtulur. Kolay gelsin.

Eski 08-06-2016, 13:03   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
Lonicera *** ederim cevabınız icin cilekler öldü baktım kokleri siyah renk olmuş bende pet bardaklara tohumdan yeniden ektim

vuslat40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 15:40   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
tohumdan çıkan çileklerim.. fakat 2.çıkan yapraklardaki sararmayı nasıl durdurabilirim.

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 02:54   #101
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Bende tohumdan ektim fakat yurtdışından almıştım gerçek çilek tohumu mu bilmiyorum 😔

Eklenen Resimler

fuaterkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2017, 15:02   #102
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviay_27 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Elimde 2 paket çilek tohumu vardı, bundan 1 ay önce plastik armut kasasının tabanına streç film, ve üzerine kumlu toprağı serdim, sprey sulamayla toprağı ıslattım, sonra tohumları ektim, çok az miktarda toprakla kapadım ama çok az miktar öleki kimisi hala görünüyor idi, sonra ışıksız bir odaya aldım, her gün sprey suyla nemlendirdim 1 ay oldu çıkmadı bende kaldırdım bodruma koydum olmadı yani çimlenme yok, googledede araştırdım kaç gündür doğru dürüst bir bilgi yok, şimdi kalan son paket tohumu nasıl çimlendireceğimi bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bana yardım ederse açıklarsa çok memnun kalırım kalın sağlıcakla.
Bende haziran başında sarmaşık ve sarkan çilek ekmiştim 1,5 ay çimlenmeyince sinir oldum bozdum saksıyı zambak soğanları diktim Geçenlerde ne göreyim kenarlardan bozulmamış kısımlardan minnak minnak çilekler çıkmış. 3 tane minik fidem oldu. Yani ümidi kesmeyin

latif.07 beğendi.
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 13:33   #103
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Çilek tohumu çimlendirme

Merhaba,

çilek tohumu çimlendirmesiyle ilgili bir kaç konu olmasına rağmen, gerek bilgi kirliliği gerekse anlatılan yöntemlerin çoğunu denemiş ve sonuç alamamış biri olarak son olarak denediğim ve işe yaradığını gördüğüm yöntemi anlatmak üzere yeni konu açmaya karar verdim.

Çileklere olan aşırı düşkünlüğüm nedeniyle çatıda bir şekilde çilek yetiştirmeye çalışıyordum. Bir kaç yıl boyunca iyi de verim alabilmiştim aslında. Ne var ki bir iş seyahatim esnasında damla sulama sisteminin basınç düşürücü aparatı patlayıp çatıyı su bastı. Çatıyla kalmayıp tavanı da rezil ettiğinde sürekli ertelediğimiz tadilatı yapmak kaçınılmaz oldu. Tadilat gereğinden uzun sürdüğü için o hengamede çileklerle yeterince ilgilenmedik. Zavallılar da kuruyup gittiler. Havaların iyi gitmesiyle biraz fide alıp dikmiş olsam da tohumdan çimlendirip yetiştirme fikri tekrar depreşti. Önceki denemelerim hep hüsran olduğu için tohumları alıp İngilizce sitelerde araştırmaya koyuldum. Tohum satanlarda standart bilgilere ilave olarak bir kaç değişik adımı da not ediyordum ki kullandığı yöntemle beş gün gibi kısa bir sürede çimlenme sağlandığını iddia eden birinin yazısını buldum. Elbette çok inandırıcı gelmemişti ama denemenin bir sakıncası da yoktu. Sonucu kısa sürede görecek olmak heyecan vericiydi. Elimde kırmızı, beyaz ve sarı dağ çileği tohumları vardı ve 29 Aralık günü akşam saatleri yöntemi uyguladım. Dün sabah kontrol ettiğimde bir başka başarısızlık diye düşünmeye başlamıştım. Ne de olsa beşinci güne girmiştik. Ne var ki bu sabah baktığımda toprağın arasında minik, yeşil bir şey gördüğümde gözlerime inanamadım. Demek ki olacak, bir kaç gün daha gerekiyor diye düşünerek bir fotoğraf çekeyim dedim. Bunu yapmak üzere yakından baktığımda da aslında diğer tohumların da uyanmaya başlamış olduğunu görmekle sevincim iyice katlandı. Başkalarına yardımcı olması umuduyla da adım adım yöntemi anlatmaya karar verdim. Çok uzattığımız farkındayım, kusura bakmayın. Nihayet sıra yöntemi anlatmaya geldi.

1. Tohumlar en az iki gün boyunca buz dolabında bekletilmeli. Uygulayan arkadaş iki gün, bir hafta, iki, üç ve dört hafta bekletme arasında bariz bir fark olmadığını gözlemlemiş. Burada önemli bir noktayı belirtmek istiyorum. Bekletme derin dondurucuda değil de buz dolabının normal kısmında olmalı. Derin dondurucudaki en az -18 derecelik ısının tohumları öldürebileceği bilgisini okuduğumda tohumlarımın neredeyse bir gündür derin dondurucuda beklediğini hatırlayınca eve gidene kadar kendime ettiğim hakaretelerin haddi hesabı yok. Neyse ki korkulanın olmadığını görmek içimi ferahlattı.

2. Buzlukta bekletilen tohumlar steril ekim toprağına serpiştiriliyor. Çilek tohumunun çimlenme için ışığa ihtiyacı varmış. Bu nedenle üzerleri kapatılmamalıymış. Kırmızı çilek tohumlarım daha fazla olduğu için bir kısmının üzerini kapattım. Bir kısmını da bir kaç yerde okuduğum için altı saat oda ısısında suda beklettim.

3. Fısfısla sulama yerine alttan sulamanın daha iyi sonuç verdiği bilgisi ışığında kutuların yan taraflarında altlara yakın birer delik deldim. Sonra da hepsini daha büyük bir kutuya koydum. Bu mevsimdeki ışığın yetersizliği nedeniyle balkonda ilave ışık olarak daha önce aldığım ve burada bahsettiğim tam dalga boyu bitki yetiştirme ışıklarını kullandım. Çilek tohumları +18 +24 derece arasında çimleniyormuş. Balkon camlarını kapatarak bir elektrik sobasıyla ısıtarak sıcaklığın +22 derece civarlarında olmasını sağladım.

Eklenen Resimler

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 13:52   #104
Ağaçsever

Çimlenme fotoğrafları

Sırasıyla beyaz, kırmızı, sarı, tohumların üzeri kapatılan kırmızı ve üzeri kapatılmayan ama ilave olarak altı saat oda ısısında suda bekletilen tohumlar. Fotoğraflar yeniden boyutlandırıldığı için çok belli olmayabilir ama beyaz ve kırmızı çilek tohumları çimlenmeye başlamışken sarı tohumlarında hiç bir hareket yok henüz. Sanırım kırmızı da beyaza oranla biraz daha hızlı gelişim var zira oluşan kotiledonlar da var. Üzeri kapatılan ve kapatılmayan tohumlar arasındaki fark henüz anlaşılacak boyutta değil. İkinci ve dördüncü fotoğraflarda görüldüğü gibi her ikisinde de kotiledon oluşumu var. Son fotoğrafa bakarak suda bekletmenin de negatif etkisi olduğu gibi bir çıkarım yapmak mümkün şu aşamada.

İlk mesajda bunu belirtmeyi unutmuştum. Çilek tohumlarının çimlenme için sürekli neme ihtiyaç duyduğu bilgisi ışığında büyük kutunun dibinde devamlı şekilde su var. Fotoğraflardaki cıvık cıvık görüntülerden de belli oluyor zaten. Bazen çok mu fazla diye düşünmüyorum değil hani. Şimdilik fazla gibi görünmüyor gerçi ama yine de bilemiyorum.

Hangi bitki tohumu çimlenmek için neme ihtiyaç duymaz ki ? Yukarıdaki sürekli neme ihtiyaç duyması bilgisini çok aptalca olsa da belirtme ihtiyacı hissettim. Dilediğinizce kafa bulabilirsiniz .

Eklenen Resimler

Eski 28-01-2018, 21:23   #105
Ağaçsever

Sonuçlar

Kırmızı ve beyaz çilekleri dün viyollere aldım. Sarı çilekler bu ikisine göre çok daha yavaş gelişiyorlar. Çimlenme oranı da gözle görülür şekilde daha düşük. Buzlukta bekletmeye ilave olarak altı saat oda sıcağında suda bekletme halinde çimlenme oranı yaklaşık %55, 33 tohumda 18 çimlenme. Üzeri örtülenler de durum biraz daha iyi, 55 tohumdan 32'si çimlenmiş durumda. Bu da yüzde 58'lik bir orana tekabül ediyor. Üzeri örtülmeyen kırmızı çilek tohumlarının çimlenme oranı yüzde 76, 110'da 84 çimlenme. Beyaz çileklerde çimlenme oranı da 133 tohumda 98 çimlenme ile yüzde 74 olarak gerçekleşti.

Özetlemek gerekirse:

- Üç çeşit dağ çileğinden sarının çimlenme oranı ve gelişimi kırmızı ve beyaza nazaran çok düşük (1. fotoğraf).

- Kırmızı ve beyazların çimlenme ve gelişme oranları hemen hemen aynı.

- Bazı kaynaklarda önerilen suda bekletmenin çimlenmeye pozitif etkisi bir tarafa, negatif etkisi var. Yüzde 55'e yüzde 76 gibi ciddi bir fark söz konusu (İkinci ve üçüncü fotoğraflar).

- Yüzde 58'e yüzde 76 oranıyla ışığın çilek tohumlarının çimlenmesini pozitif yönde etkilediği görülmekte (İkinci ve dördüncü fotoğraflar).

Eklenen Resimler

ahmeter, tevmen, Muda ve 6 kişi beğendi.

Düzenleyen nazcal : 28-01-2018 saat 21:41 Neden: Fotoğraf ekleme
Eski 29-01-2018, 08:52   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sn nazcal

Güzel bir çalışma olmuş değerli bilgiler paylaşmışsınız emeğinize sağlık.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 12:19   #107
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
[ATTACH]Name:  029201814186.jpg
Views: 1600
Size:  69.3 KB[/ATTACH]Şimdi zamanı değil ama benim şu başa çıkamadığım merak ve sabırsızlıgım yüzünden çilek tohumlarımın bir kısmını ektim dün.Beklemedeyim

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 12:22   #108
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  0292018142023.jpg
Views: 1613
Size:  71.4 KB
Kutunun yarısını yükleyebildim küçülteyim derken ama olsun.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 20:54   #109
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Sn nazcal

Güzel bir çalışma olmuş değerli bilgiler paylaşmışsınız emeğinize sağlık.
Teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Eski 29-01-2018, 21:49   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Gercekten iyi arastirip itinayla calismissiniz, tesekkurler. Ileriki safhalari da bekleriz.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2018, 19:31   #111
Ağaçsever

Thumbs down Forum yönetimine sitem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Gercekten iyi arastirip itinayla calismissiniz, tesekkurler. Ileriki safhalari da bekleriz.
Teşekkür ederim. Bu forumu ilk keşfettiğimde sevinmiştim zira ülkemizde tarımla uğraşan insanlar gün geçtikçe azalmakta. Üstüne üstlük çoğunluğu bilimsel yöntemlerden bihaber, kulaktan dolma bilgilerle üretim yapmakta. Buna bir de yetersiz denetim ve geleneksel tohum kullandırmama gibi etkenler eklenince insanlar kendince bazı önlemler almaya yöneldi. Bu durumda da bunu yapmaya çalışanlar bilmediklerini öğrenmek için internete başvuruyorlar. İnternet ortamında bir şey bulmak ise samanlıkta iğne aramak gibi bir şey. Karşılarına çıkan onlarca kaynaktan bir kaçını okumaya çalışsalar da sonuçta bütün vakitlerini aramayla geçiremezler. Aynı zamanda okudukları bir çok şey gereksiz zaman kaybından ibaret olmakta. Bu konuda forumlar iyi birer kaynak olmakla birlikte konuların gereksiz içeriklerle şişirilmesi neticesinde konuyu baştan okumak insanı sıkmakta ve yormakta. Bu nedenle çilek tohumu çimlendirmesiyle ilgili bir konu olmasına rağmen yeni konu açmaya karar vermiştim. Girişte

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazcal Mesajı Göster
çilek tohumu çimlendirmesiyle ilgili bir kaç konu olmasına rağmen, gerek bilgi kirliliği gerekse anlatılan yöntemlerin çoğunu denemiş ve sonuç alamamış biri olarak son olarak denediğim ve işe yaradığını gördüğüm yöntemi anlatmak üzere yeni konu açmaya karar verdim.
yazmamın sebebi de buydu. Denediğim, oldukça iyi sonuç veren bir yöntemin taşınmasının şık olmadığını belirtmek istiyorum. Şahsen ben konuyu dağıtan bir kaç gereksiz mesaj okuduktan sonra sinirlenir ve o sayfayı kapatırım. Halbuki devamında tam da aradığım bilgi olabilir. Ama düşüncesiz bir kaç insanın geyik muhabbeti nedeniyle ihtiyacım olan bilgiye erişememiş oluyorum. Sonuç olarak burası bir bilgi edinme platformu ve bir her şeyi bir konuda birleştirmek yerine kısa ve öz konuların olması daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Bu bilgilerin taşınması, silinmesi, değiştirilmesi bana bir şey kaybettirmedi. Fakat sabırsız ve aradığını kolayca bulabilmek isteyen insanlar çok şey kaybedecektir. Bu sadece bir örnek. Buna benzer başka örneklerin de olabileceği düşünülürse doğru bilgiye ulaşamayan insanların hayal kırıklıkları daha iyi anlaşılabilir.

Eski 27-03-2018, 15:59   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Tohumların çimlenme yüzdeleri

Merhaba,
Forumda çilek tohumu çimlendirme konusuyla ilgili olarak , bir çok üye deneyimlerini paylaşmış. Kimi denemelerde hiç çimlenme olmazken kimi yöntemlerde %80 leri bulan çimlenme oranları yakalanmış. Çimlenme oranlarında uygulanan yöntemler elbete çok önemli ancak sonucu etkileyecek en önemli unsur kullanılan tohumların çimlenme yetenekleridir. Aynı anaçtan veya meyveden alınan tohumlardan eşit şartlarda çok farklı boyutlarda fideler elde edilmektedir. Bunda, doğru şekilde alınmış bile olsa, tohumların hangi şartlarda saklandığı ve kaç yıllık olduğu da ayrıca etkilidir. Ne yazık ki piyasada özellikle de web üzerinden ve paketten açılarak tane ile yapılan satışlarda çimlenme yeteneğini kaybetmiş tohumlarla karşılaşma ihtimali var ve bu ihtimalin yüksek olduğunu kendi deneyimlerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yüzden başarısızlıkla moralleri bozulan arkadaşlar sadece uyguladıkları yöntemi değil, aldıkları tohumların canlılıklarını da sorgulamalılar. Aslında tohum çimlendirmek çok zor değil. Başarı için doğayı taklit etmek yeterli.
Esen kalın.

acolkesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2018, 17:02   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Alttan sulama derken tam olarak anlayamadım ,

Papatyacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 09:48   #114
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Tohumdan Çilek Yetiştirme

Arkadaşlar merhaba.

Elimde dev çilek tohumu mevcut. Bu tohumları saklama kabı içerisinde sera ortamı oluşturarak çimlendirebiliyorum. Ufak ufak oluyorlar fakat bu boydan daha fazla büyütemiyorum. Kaç seferdir deniyorum ama bir türlü başaramadım. Gölgede yapıyorum olmuyor güneşe koyuyorum olmuyor. Nerede hata yaptığımı bulamadım. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2018, 07:29   #115
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bu konuda yardım edecek kimse yokmu arkadaşlar

Eski 17-04-2018, 15:47   #116
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba.

Elimde dev çilek tohumu mevcut. Bu tohumları saklama kabı içerisinde sera ortamı oluşturarak çimlendirebiliyorum. Ufak ufak oluyorlar fakat bu boydan daha fazla büyütemiyorum. Kaç seferdir deniyorum ama bir türlü başaramadım. Gölgede yapıyorum olmuyor güneşe koyuyorum olmuyor. Nerede hata yaptığımı bulamadım. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi?
Çilek tohumu çimlendikten sonra hızlı büyüme göstermez zaten. Bitkiden 4/5 yaprak çıktıktan sonra bulunduğu ortamdan çıkarıp bahçe toprağı, yanmış ahır gübresi ve kum karışımının olduğu harca dikin. Yaprakların gövdeden çıkış hizasında olacak dikim derinliğiniz. Ne daha üstte ne daha derinde. Şaşırttıktan sonra ilk hafta gölgede tutup bolca sulayın.

Düzenleyen Lonicera : 20-04-2018 saat 17:33 Neden: imla
Eski 20-04-2018, 15:46   #117
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Ama benim problemim zaten bitki çimlendikten sonra 2 yaprakta kalıyor. 4-5 yaprak olana kadar gölgedemi bekletecem yoksa güneş gören bir yerdemi?

Eski 20-04-2018, 16:38   #118
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Bende de bir çilek var. Çiçekleri açtı ama bir türlü meyve olmuyor. Çiçeklerin taç yaprakları döküldü. Ortadaki kısım büyümüyor. Kahverengi bir hal alıyor. Galiba çilekleri olmayacak. Neden bu şekil oldu anlamadım. İnternet'te araştırdım böyle bir şeyle alakalı yazı bulamadım. Nedenini bilen var mı acaba?

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 16:59   #119
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Ama benim problemim zaten bitki çimlendikten sonra 2 yaprakta kalıyor. 4-5 yaprak olana kadar gölgedemi bekletecem yoksa güneş gören bir yerdemi?
2 hafta kadar bol ışık alan bir yerde tutun. Direkt güneş altında kavrulmasınlar. Alıştırarak çıkarırsanız güneşe. Íki sulamada bir dengeli gübre suda eritip verin azar azar ki yakmasın.

Dört beş yapraktan sonra yukarıdaki mesajdakileri yaparsınız. Bitkinizi torf içinde çimlendirdiyseniz orada büyütüp meyve almanız çok zor.

Kolay gelsin.

Eski 11-08-2018, 22:26   #120
Yeni Üye

demir06's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Hepinize teşekkürler. Ben tohumdan çimlendirdim sonra küçücük kaktüs saksılarına ektim ve ekmekle hata ettim. Azıcık toprak hemen kurudu ve bitkilerim öldü. Öğrendiğim bilgilerle tekrar ekeceğim ve bu sefer 5-6 yaprak olmadan yerlerinden ayırmayacağım ve daha bol sulayacağım. Çok sularsam kökleri çürür diye fısfısla her gün yüzeysel suluyordum Allah bilir kökleri suyu göremiyordu ve yaz sıcağında bitkiler yanıyordu.

Sayenizde bu sefer çok farklı olacak. Tekrar teşekkürler.

demir06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024