agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2012, 07:46   #241
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Aldığınız linkleri paylaşabilir misiniz?
14 Watt LED Wuchslicht Pflanzen Grow Lampe Pflanzenlampe Pflanzenlicht Growlampe | eBay

Link bu şekilde...

24,89 € artı 3,99 € posta ücreti toplamda 28,88 tek ürün maliyeti....

Lakin, ben 4 taneyi aynı anda sipariş verdiğim için bir defaya mahsus posta ücreti ödemiş oldum...

Mailime gelen bildiri...

Libertyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 12:21   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Dalga boyları yazmıyor, sadece kırmızı şu kadar mavi şu kadar demiş. Ben 4 tane 660 nm kırmızı, 1 tane 445 nm royal blue dedikleri mavi power led ile pcbye bağlayıp seri şekilde kullanıyorum. Bu şekilde 12 voltta rahatlıkla çalışıyorlar, ısınma problemi de olmuyor.

Libertyy beğendi.
bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 12:38   #243
Ağaç Dostu

Domates ve salatalık için ayrı bir kabin yapmayı düşünüyorum. Orada bu 5li seri pcblerden 2 ya da 3 tane kullanacağım. Yani 50 ya da 75 wattlık bir aydınlatma olacak. Ayrıca 740 nm ledlerden de aldım, onları da çiçeklenme evresinde kullanmayı düşünüyorum. Lolorossoların da niye kızarmadığını buldum, uv gerekiyormuş, bir dahaki denememde uv ledler ile destek yapacağım bakalım kızaracaklar mı.

Libertyy beğendi.
Eski 24-11-2012, 11:31   #244
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Libertyy Mesajı Göster
14 Watt LED Wuchslicht Pflanzen Grow Lampe Pflanzenlampe Pflanzenlicht Growlampe | eBay

Link bu şekilde...

24,89 € artı 3,99 € posta ücreti toplamda 28,88 tek ürün maliyeti....

Lakin, ben 4 taneyi aynı anda sipariş verdiğim için bir defaya mahsus posta ücreti ödemiş oldum...
Ürünler perşembe günü teslim alındı... Özellikle o gün ve cuma günü bir çok farklı işle uğraştığım için apar toparda olsa bir sistem yaptım sayılır....

Kenar kısımlar ve tabana parlak folyo kağıdı konuldu...

Her ne kadar ''yaptım, oldu'' demeyi seven zihniyette bir yapım olmasada, şu an için bir iki hafta böyle idare....

Ki, olaya bilimsel açıdan yaklaşabilecek kapasitem yok... İlk etapta lambaların yaydığı ışık gücü bana oldukça düşük göründü... Dolayısıyla dört lambayı 1 metrekare kadar yere ancak sığdırdım gibi bir durum ortyaya çıktı...

Konu hakkında daha malumatlı forumdaşların yorumlarını almak isterdim...

Eklenen Resimler

bountr beğendi.
Eski 24-11-2012, 17:49   #245
Ağaç Dostu

Güzel olmuş elinize sağlık da ışık şiddeti bana da az geldi bayağı. Bir de acaba lambaların dalga boylarını öğrenebildiniz mi? Şuralara bakarsanız ışık şiddetinin nasıl olması gerektiği hakkında biraz fikir verebilir:

Illumitex Horticulture LEDs in World's largest Indoor Vertical Farm! - YouTube

PlantLab R&D Unit - YouTube

PlantLab Plant Production Unit - YouTube

AIBC-Dr24b led grow light for greenhouse and plant research - YouTube

Vertical Farming for Europe and beyond - YouTube

Libertyy beğendi.
Eski 25-11-2012, 09:05   #246
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Alıntı:
Güzel olmuş elinize sağlık da ışık şiddeti bana da az geldi bayağı. Bir de acaba lambaların dalga boylarını öğrenebildiniz mi? ....
Bana gelen üründe en küçük bir açıklama broşür yok...

Yalnız net ortamındaki araştırmalarda ulaştığım sonuç şu şekilde...

Benim satın aldığım üründeki bilgiler :
LEDs : 225(0,06W/led)
Farbe : Rot 165pcs / Blau 60pcs

Aynı ürün olduğuna inandığım bir başka satıcının sayfasında bulunan bilgiler :
Color: Red(165 LED) + Blue(60 LED)
Power: AC 85-265V / 14W (EU plug)
Size: Approx. 12.2 x 12.2 x 1.34" (30.8 x 30.8 x 3.4cm)
Power cord length: Approx. 155cm
Body material: Thermoplastic
Circuitry board material: Diecast Chrome
60 Blue light LEDs: 465nm (nanometer) wave length
165 Red light LEDs: 650nm (nanometer) wave length
Lifecycle: 50,000hrs

Yine aynı ürünü satan bir başkasıda ışıklandırma alanı için açık açık 2 metrekare yazmış
LED Pflanzenlicht Pflanzenlampe Pflanzen Wachstumslampe Lampe Wuchs Grow Licht | eBay

İyi güzel de, ben 1 metrekare için dört tane kullanırken bu adamlar nasıl oluyorda tek lamba ile 2 metrekareden bahsediyor anlamadım...

Eski 25-11-2012, 09:22   #247
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Şimdi, daha öncede yazdığım gibi ilk etapta apar topar kurdum o sistemi...

Halbuki o bitkileri yerleştirmek istediğim alanın ebatları yaklaşık 200 X 160 CM...

Yani birilerinin tek lamba ile 2 metrekare ışıklandırma alanından bahsettiği bir ürün ile ben bu fotoğrafta görülen yeri ışıklandırabilmiş olsam şahsım adına şahane olurdu... Ama halep oradaysa arşın burada hesabı çıplak gözle bakıldığında yayılan ışık şiddeti o kadar az görünüyorki...

http://www.agaclar.net/forum/attachm...andirma-11.jpg

Eski 25-11-2012, 17:00   #248
Ağaç Dostu

O ürünleri ben de görmüştüm araştırırken ama içime sinmemişti. Bu işte power ledden başkası yalan, mantar ledlerle olmaz. Keşke benim gibi power led alıp yapsaydınız, benim aldıklarım sertifikalı, dalga boyları belli. Bu iş için ana unsur 660 nm ve 445-450 nm (430 daha iyidir ama pahalı) , çünkü fotosentezde ana unsur klorofil a'dır, bitkilerde en çok bulunan pigmenttir . Grafiği incelerseniz hangi dalga boyunda maksimum fayda sağlayacağını anlarsınız. Diğer pigmentler de zaten farklı dalga boylarında ışığı soğurup enerjisini klorofile aktarırlar. Tabi biz burada elde bulunan teknik imkanlarla üretilen ledleri kullanıyoruz ve maksimum verim alınabilecek ve fiyatı uygun olanlarını seçiyoruz. Bu kullandığınız ışıklarla ek olarak bahsettiğim ledlerle destek yapabilirsiniz. Şu linki de incelerseniz basitçe fotosentez olayını anlatıyor: FOTOSENTEZ ÇALIŞMA NOTLARI - biologmehmet - Blogcu.com

Libertyy beğendi.
Eski 25-11-2012, 20:09   #249
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Alıntı:
O ürünleri ben de görmüştüm araştırırken ama içime sinmemişti. Bu işte power ledden başkası yalan, mantar ledlerle olmaz. Keşke benim gibi power led alıp yapsaydınız, benim aldıklarım sertifikalı, dalga boyları belli. Bu iş için ana unsur 660 nm ve 445-450 nm (430 daha iyidir ama pahalı) , çünkü fotosentezde ana unsur klorofil a'dır, bitkilerde en çok bulunan pigmenttir . Grafiği incelerseniz hangi dalga boyunda maksimum fayda sağlayacağını anlarsınız. Diğer pigmentler de zaten farklı dalga boylarında ışığı soğurup enerjisini klorofile aktarırlar. Tabi biz burada elde bulunan teknik imkanlarla üretilen ledleri kullanıyoruz ve maksimum verim alınabilecek ve fiyatı uygun olanlarını seçiyoruz. Bu kullandığınız ışıklarla ek olarak bahsettiğim ledlerle destek yapabilirsiniz. Şu linki de incelerseniz basitçe fotosentez olayını anlatıyor: FOTOSENTEZ ÇALIŞMA NOTLARI - biologmehmet - Blogcu.com

Nasıl bir ek sistem yapabilirim tam anlamıyla bilebilsem....?

eBay'de karşılaştıklarım....

Sadece 2 watt demiş eleman E27...
Wellenlänge: Blau 460 - 465 nm, Rot 625 - 630 nm
Lunartec LED-Pflanzenlampe "Fast Grow" Ø 65 mm rot/blau | eBay

8 watt demiş yine E27... Dalga boyunu yazmamış...
LED quality: Blue:25Pcs Red:143Pcs
168 LED 110V Pflanzenlicht Pflanzen Lampe Leuchte Wachstumslampe E27 8W PAR38 | eBay

Eski 25-11-2012, 21:13   #250
Ağaç Dostu

Niye hep ebay.de ye bakıyorsunuz ki? ebay.com 'a bakın, orada daha geniş seçenek var. ''660 nm led'' diye aratın, power led alacaksınız, sonra da benim yaptığım gibi pcbye dizip 12 volt vereceksiniz o kadar. Hazır sistemler çok pahalı, gerek yok.

Libertyy beğendi.
Eski 26-11-2012, 08:31   #251
Ağaçsever

Libertyy's Avatar

Alıntı:
Niye hep ebay.de ye bakıyorsunuz ki? ebay.com 'a bakın, orada daha geniş seçenek var. ''660 nm led'' diye aratın, power led alacaksınız, sonra da benim yaptığım gibi pcbye dizip 12 volt vereceksiniz o kadar. Hazır sistemler çok pahalı, gerek yok.
Aradığım cevap buydu işte, çok teşekkür ederim... Araştırayım bakalım neler var...

Eski 10-12-2012, 23:45   #252
Ağaç Dostu

Işıkta bitki yetiştirmek için kabin yaptım, detaylar burada: Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı

Eski 11-12-2012, 22:59   #253
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Sayın BOUNTR;
Bitkiler için yapay ışık tam da aradığım konuydu konuyutakipte ve incelemede olacağım.
Benimde http://www.agaclar.net/forum/orkide/28889.htm başlığında çalışmam olan konudaaydınlatma üzerine çalışmalar sürdürmekteydim, tam da iyi denk geldiniz. Özellikle köklenme ve gelişim konusunda gerekli ışık dalga boyları ve renkleri konusu beni düşündürüyordu.
Ancak benim ilgi alanım sadece orkide yetiştirmek. Umarım bu uygulamalar onlar içinde geçerlidir ve yararlanabilirim diye düşünüyorum.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 23:10   #254
Ağaç Dostu

Sn Sagen çalışmalarınız çok güzel gerçekten de, görünce aklıma şu söz geldi nedense: Deli deliyi görünce sopasını saklarmış Biz deliler biraz enteresan şeylere meraklı oluyoruz Araştırma yaparken çiçeklerde led deneyenleri çok gördüm. Onlar biraz daha farklı bir spektrum kullanıyorlar. Beyaz led, turuncu, sarı kullananları görmüştüm ama çok da incelemedim. 'orchid led' diye googledan aratırsanız bir çok kaynak bulabilirsiniz, tabi tahmin edersiniz hepsi yabancı site.

Eski 12-12-2012, 12:02   #255
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sn Sagen çalışmalarınız çok güzel gerçekten de, görünce aklıma şu söz geldi nedense: Deli deliyi görünce sopasını saklarmış Biz deliler biraz enteresan şeylere meraklı oluyoruz Araştırma yaparken çiçeklerde led deneyenleri çok gördüm. Onlar biraz daha farklı bir spektrum kullanıyorlar. Beyaz led, turuncu, sarı kullananları görmüştüm ama çok da incelemedim. 'orchid led' diye googledan aratırsanız bir çok kaynak bulabilirsiniz, tabi tahmin edersiniz hepsi yabancı site.
Sayın BOUNTR;

Beğenmenize sevindim teşekkür ediyorum. Ayrıca "Deli deliyi görünce sopasını saklarmış" cümlenizde beni oldukça güldürdü. Ama katılmamak elde değil enteresan ve az olan şeyler beni cezbetmiştir hep.
Led konusunda yazdıklarınızdan anladığım, sizin sebze yetiştirmede kullandığınız uygulama orkideler **** daha geniş manada çiçekler için uygun değil (yanlışım varsa düzeltin lütfen).
SAYGILARIMLA.

Eski 12-12-2012, 15:01   #256
Ağaç Dostu

Yoo tam tersine çiçekler için de kullanan çok kişi var, özellikle orkideler için, sadece daha farklı bir spektrum uyguluyorlar.

Aquarium LED fixtures - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web !

http://www.orchidgeeks.com/forum/orc...ed-panels.html

specialty growing

Red and blue LED-lit orchids | Flickr - Photo Sharing!

Eski 12-12-2012, 15:04   #257
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Yoo tam tersine çiçekler için de kullanan çok kişi var, özellikle orkideler için, sadece daha farklı bir spektrum uyguluyorlar.

Aquarium LED fixtures - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web !

A report on my LED panels - Orchid Forum Orchid Care

specialty growing

Red and blue LED-lit orchids | Flickr - Photo Sharing!
Başlıkları eve gider gitmez tek tek inceleyeceğim. Teşekkürler.

nılgun_dogan beğendi.
Eski 15-12-2012, 17:14   #258
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Led dışında, UV ampul kullanan var mı?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 17:34   #259
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Led dışında, UV ampul kullanan var mı?
Uv ampülü ne için kullanacağız?

Eski 15-12-2012, 18:48   #260

memet's Avatar

Led ampulü ne için kullanıyorsunuz?

Eski 15-12-2012, 19:05   #261
Ağaç Dostu

Tek başına uv lamba bitkileri öldürmekten başka işe yaramaz. Uv aslında bitkiler için zararlıdır ve bitkiler kendilerini bu ışıktan korumak için bir takım maddeler sentezler, aynı bizim güneşte bronzlaşmamıza yarayan pigmentler gibi. Mesela lolorosso marulunun kızarmasını sağlar, bazı bitkilerde koku ve renk moleküllerinin sentezlenmesine sebep olur. Işıklandırmada az bir miktar uv vermek bunlar gibi istenen şeyleri tetikler.

Eski 15-12-2012, 19:08   #262
Ağaç Dostu

Bu pigmentler genel olarak antikanserojen olup, insanlar için faydalıdır. Yani bitkilerin koruma mekanizması olarak ürettiği bu pigmentler sağlığa faydalıdır.

Eski 15-12-2012, 20:06   #263

memet's Avatar

Bitkiler için UV ampul üretenler sanırım sizin bildiklerinizden habersiz.

Eski 15-12-2012, 20:10   #264
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bitkiler için UV ampul üretenler sanırım sizin bildiklerinizden habersiz.
Link alabilir miyim? UV dediğiniz 10-400 nm arasındaki dalga boyuna denir. Dalga boyu küçüldükçe daha zararlı hale gelir, çünkü taşıdığı enerji artar.

Eski 15-12-2012, 20:26   #265

memet's Avatar

Neyin linkidir anlamadım.
Bitkiler için UV lamba üreticilerini kastediyorsanız kolayca bir firma adına ulaşabilirsiniz.
Kullanıp kullanmayan olduğunu sordum, anladığım kadarıyla siz kullanmamışsınız.

Herşeyin bir dalga boyu vardır. Elektrikten beyaz ışığa kadar, ses de belirli dalga boylarına sahip, bir şey söylemiş olmuyorsunuz.

Eski 15-12-2012, 20:40   #266
Ağaç Dostu

Demek istediğim bildiğiniz bir lamba varsa satılan, linkini verirseniz inceleriz diye sordum. Bitkiler için uv lamba kullanımını nerede gördünüz? Ben pek kullanana rastlamadım. Bazı akvaryumlarda resifler için kullanıyorlar ama onların dalga boyu 350den yüksek ve az miktarda kullanıyorlar. İnternette de baktım ama sanırım sizin bahsettiğiniz şey başka bir şey. Bitkiler için uv lamba kullanımına ait bir şey göremedim. Ancak akvaryumlarda sterilizasyon için de kullanılıyor.

Eski 15-12-2012, 21:02   #267

memet's Avatar

Böyle bir lamba üretiliyor, kullanan var mı diye sordum. Akvaryum sitelerine ben de girdim bitkilerinin gelişmesi için kullanılıyor orada. Üreticiler de bitkiler için UV lamba diye belirtmiş sitelerinde. Kullanan yok sanırım ben de bir deneyimi olan olabileceğini düşünmüştüm.
Philips üretmiş söz gelimi bitkiler için lamba.
Bildiğim bir konu değil, bir aydınlatma sorunum var. Bakayım dedim önceden deneyen var mı.

Eski 15-12-2012, 21:19   #268
Ağaç Dostu

Uv lamba tek başına işe yaramaz, ne gibi bir sorununuz var söyleyin yardımcı olmaya çalışalım.

Eski 17-12-2012, 10:59   #269
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sayın BOUNTR;

Vermiş olduğunuz linkleri inceledim. Fiyatlar gayet uygun ve Türkiyeye ücretsiz nakliye mevcut.
Merak ettim siz buradan alış veriş yaptınız mı? Sanki bana pek güven vermedi gibi geldi (yanılıyor olabilirim). Hangi ülke menşeili burası bilginiz varmı.

SAYGILARIMLA.

Eski 17-12-2012, 12:21   #270
Ağaç Dostu

Sn sagen, çin sitesi burası, Hong kongdan gonderiyorlar, daha önce alisverislerim oldu, 1 ayda falan geliyor ürünler ama kargo bedava, fakat eski ucuzlugu kalmadı. Artık daha çok ebayden alıyorum, fiyatlar daha uygun orada.

SAGEN beğendi.

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024