agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2009, 10:41   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Atkestanesi fidanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evrims Mesajı Göster
Çok teşekkürler. Çimlenmeyi gördüğümde de gölgeleme teknikleri hakkında bilgiler almak için tekrar başvuracağım. ?
Selam,

bu güzel sitenize yeni üye oldum, öncelikle teşekkür ediyorum...

ben Yozgat'ın sıcak ve kurak olan bölgesinde bu yıl başında yaklaşık 2000 at kestanesi tohumu ektim... Şu anda hemen hepsi tutmuş şekilde ve boyları yaklaşık 30-40 cm civarında.. Acemeilikten olsa gerek önce koruma altında olan bir bölgede toprağa diktim..Şu anda o fidanları 20 kg lik teneklere alıyorum... Zamanı gelince bunu sadece daha güzel bir çevre adına herhangi bir ücret almadan paylaşacağım....

Yardım beklediğim konu şöyle, bu fidanları gölgelik alarak korumalımıyım ve kış soğuklarında almam gereken bir tedbir varmıdır.. ve en son olarak ne zaman esas yerlerine götürüp dikmeliyim.. bu yıl **** gelecek yıl sonbaharında mı?

Çok teşekkür ediyorum....

Ozlem A beğendi.
MOMENTOUS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 17:32   #32
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Bende at kestanesinin o yıllanmış görüntüsünü çok seviyorum. Yaprakları çok güzel. Bende gittim üniversitedeki kampüs girişindeki yoldan geçen seneden dökülmüş olan toprak üzerinde yatan bir kestane bulup aldım. Ama bu kestanenin üst kısmı çok sağlıklı görülüyor ama altkısmının sadece ufak bir bölümü gitmiş gibi ama yinede ektim. Tutarmıki acaba? Kaç günde çimlenir acaba?

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 00:20   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2009
Arkadaşlar normal yenebilir kestaneyi eksek at kestanesindeki gibi çimlenme sağlayabilir miyim???

khaled Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 02:13   #34
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Evet sağlayabilirsiniz. Normal kestane kendi kendine çimleniyor zaten. İşte o zaman ekebilirsiniz. Yetiştirdiğiniz agaç verimli olmaz. Büyüyünce aşı yaprak verimli hale getirebilirsiniz.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 19:05   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isolet Mesajı Göster
Evet sağlayabilirsiniz. Normal kestane kendi kendine çimleniyor zaten. İşte o zaman ekebilirsiniz. Yetiştirdiğiniz agaç verimli olmaz. Büyüyünce aşı yaprak verimli hale getirebilirsiniz.
mesajımı cevapladığınız için teşekkür ederim bende en yakın zamanda bir kestane tohumu bulursam tabi bu mevsimde bulur muyum o da merak konusu ekmeye başlayacağım...

khaled Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 18:46   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2009
at kestanesi...

selam;
bende TEMA,nın bir üyesiyim.bu bölümü açmış oldugunuza çok sevindim dogrusu.
biz TEMA olarak meşe palamudu topluyoruz genelde ama bende at kestanesini çok seviyorum ve şimdi bu mevsimde tam tohumunu toplama zamanı,bugün 2 poşet topladımtek başıma,burda herkez tenekelere ekmekten bahsetmiş ama ben kestaneleri alıp daga taşa dikmek istiyorum,acaba sulak yerlerimi sever yoksa kayalık yerlerede diksem yetişirmi...?

paaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 11:12   #37
Yeni Üye

alievc's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Galeri: 12
önce TEMA gönüllüsü olmanıza çok sevindim
evet bizim ana tema mız meşe palamutu, nedenine gelince meşe anadolunun ana bitkisidir
ve her ortamda yetişir,at kestanesi genellikle şehirlerde cadde kenarlarında bahar aylarında
çiçeği yaz günlerinde ise bol yapraklı olması ve yetişmesi kolay bir ağaçtır zahmetsizdir,fazla ilgi alaka beklemez,ama dağlarda da olur ama genellikle şehircilikte kullanılır.
ve teneke yerine siyah çiçek poşetlerinde yetiştirmekte yarar var daha sonra tenekelere alınabilinir.
saygılarımla

alievc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2009, 18:30   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Ankara gazi eml de öğrenim görürken bahçede bolca vardı at kestaneleri ve sonbaharda üst üste yığılan yaprakları beni hayran bırakırdı.
Trabzonda 10 gün önce topladığım at kestanelerini torf-kum karışımına diktim.Bir tanesinin şimdi yaklaşık 2cm kökü var.Umarım diğerleri de çıkar....

Pardus61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 15:09   #39
Yeni Üye

ali boztepe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2006
Sayın arkadaşlar uzun süredir siteye katkıda bulunamıyordum inşaallah bundan sonra katkıda bulunacağımı sanıyorum.
Teşekkür ve sevgilerimle.

ali boztepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 16:36   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın ali boztepe; Ben bonsai sanatıyla uğraşıyorum ve zahmet olmazsa bir kaç at kestanesi dalı çelikleme için bana gönderebilirmisiniz veya satılan yerler varsa bildirirmisiniz.
Adresimi; özel mesaj bölümünüze yazıyorum.
Saygı ve sevgilerimle iyi akşamlar.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 21:26   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2009
merhaba

merhaba çok heyecanlıyım siteye üye olduğum için umarım güzel bilgiler paylaşırız

daisy_zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 21:36   #42
Yeni Üye

nasıl ekeceğim?

çok güzel bir site.kendimden ve buraya aranıza nasıl katıldığımdan bahsedeyim.oturduğumuz yerde bir tepecik var.çok güzel çam ağaçları vardı.neden bilmiyorum ama iki kere yandı.pek kimse ilgilenmiyordu o alanla ben de her gün önünden geçiyorum ve içim acıyor.ne yapayım da burayı yeşillendireyim derken önünden geçtiğim ve çok sevdiğim at kestanelerini gördüm.acaba bunları eksem ağaç olurlar mı diye düşündüm.sonra da kendimi aranızda buldum.dün de çınar ağacının küçük topları oluyor ya onlardan topladım.baktım ki onlardan da yetişiştirilebiliyormuş.şimdi diyorum ki ben neden bunca zaman hiç ağaç yetiştirmemişim hep belediyeden etrafın yeşillenmesini beklemişim.şimdi ağaçları yetiştirip ilk öce o küçük tepeciğe ekicem.umarım başarılı olurum.çok heyecanlıyım. umarım sdesteklerinizi benden esirgemezsiniz..acemiyim fena halde

Eski 28-10-2009, 21:41   #43
Yeni Üye

nereye eksek

aklımdayken sorsam hemen kestanelerin hani açık renkli olan tarafları var ya oraları ekerken aşağıya mı gelecek yukarıya mı? karar veremedim.lütfen cevaplarsanız sevinirim..bir sürü topladım..aralarında ne kadar mesafe olsa iyi olur ki?bir de komşulara da anlattım projemden biz bahçeye ekeriz tohumları çıkarsa oraya ekeriz diyorlar.bildiğim kadarıyla içerde sıcakta olması gerekiyor değil mi?yoksa bahçeye de eksek olur mu?

Eski 28-10-2009, 21:51   #44
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
At kestanesi ve meşenin çimlendirme şekli benzerdir.Tohumlarınızı nemli dere mili içinde kökçük verinceye kadar bekletin,daha sonra fidan tüpünüze şaşırtın.Havanın ısısına göre bu süreç değişir.Sıcak havalarda bu süreç daha hızlı gerçekleşir.

ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 14:16   #45
Yeni Üye

alievc arkadaşıma cvp verdigi için teşekkür ediyorumben kestanelerimi çoktan dağa taşa diktim bile inşallah sulama istemeyen bir agaçtır çünkü hiç sulayamayacagım bir alandalar

bu arada daisy zelish arkadaşımızada hoş geldin demek istedim,tebrikte ediyorum kendi çabalarıyla ağaçlandırma yaptıgı için,çok heyecenlı bir arkadaşınız anlaşılan ama ektiginiz kestanelerin korunaklı bir alana ekmenizi tavsiye ediyorum,mesela çobanların hayvanlarına yedimeyecegialanları seçebilirsiniz,birde insanların zarar veremeyecegi yer olursa çokta güzel olur

Eski 19-11-2009, 13:52   #46
Yeni Üye

çok teşekkürler paaz; yanıt almak ve hecenımı paylaşan birileri olduğunu bilmek çok güzel..gerçekten heyecanlı bir yapım varçınar ve at kestanesi tohumlarını saksılara ektim ve bekliyorum çıksınlar diye..ama bir haraket yok henüz.rüyamda bile at kestanelerinin yeşerdiğini görüyorum...

Eski 22-11-2009, 20:59   #47
Yeni Üye

gerçekten çok güldürdünüz beni
evet aslında normaldir rüyasınında görmek çünkü yaptıgı şeyin hemen olmasını istiyor insan.
saksılara diktiysen benden sana tavsiye balkon gibi yerler koy saksıları ki dışarıya uyum sağlasınlar şimdiden.bende önce saksıya dikmiştim ama evin içinden dışarıya çıkarınca uyum saglayamıyorlar ve kuruyorlar,dışarıda dogal ortamlarında alışıkken topraga vermek en mantıklısı,kestaneleriniz hayırlı olsun

Eski 25-11-2009, 12:46   #48
Yeni Üye

aslında biraz kaygılıyım 3 hafta oldu daha bir hareket yok .tohumunu ektiğim çınarlar çıkmaya başladılar ama kestanelerde bir hareket yok..ne zaman çıkıyorlar acaba bir de kestanelerin koyu kahve ve gri yerleri var neresi yukarıya gelerek ekeceğiz.bu konuda emin olmadığımdan her yönde ektim artık çıkmazsa bundan diyeceğim..baş aşağı filan ektiysem nasıl çıksın ağaçcık..

Eski 01-12-2009, 19:02   #49
Ağaçsever

haki197's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Sayın daisy_zelish forumda okuduğum kadarıyla at kestanelerinin soğuk katlamaya ihtiyaçları var. Belki o yüzden çıkmamış olabilirler. Ben de geçen yıl evde at kestanelerini saksılara ekmiştim ama hiçbiri çıkmamıştı, bununla birlikte köyümüzde araziye ektiklerim büyük oranda çıktılar.

haki197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 12:50   #50
Yeni Üye

sayın haki197 teşekkür ediyorum görüşleriniz için dediğiniz doğru olabilir.bugün eve gidince saksılarımın bir kaçını dışarıya çıkarayım. 3 haftayı geçti daha çıkmadılar çok üzülüyorum...çınar tohumlarım çıktı ama at kestanelerim çıkmadı

Eski 13-01-2010, 12:23   #51
Yeni Üye

merhaba arkadaşlar uzun zamandır bakıyorum da kimseler birbiyle iletişim kurmuyor. Hani size anlatmıştım ya at kestnesi ektim diye ama bir tanesi bile filiz vermedi.önce içeriye koydum çıkmayınca sıcak sevmiyor dedim dışarı koydum.baktım yine tık yok.kızdım saksıyı deşeledim yahu bir köokcük bile mi yok diye.vallahi yok! fııtırdım.tohumdan filizlendirdiğim(ilk defa yaptım) çınarlardan üç tanesi kaldı biz geleceğe varız dediler. ya kestaneler onlar öyle mi çok hayal kırklığına uğradım kırıldım onlara...şimdi napayım bana bir akıl verin moralim bozuldu bir tanecik bile yok.başarısız oldum ne hayaller kurmuştum.parka ekecektim.onlar büyüdükçe fotoğraflar çekilecek aile albümü yapacaktım ağaçlarımdan.ühühüh;(

Eski 13-01-2010, 13:37   #52
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Sabredeceksiniz. Zamanı gelince yeşerir.

is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 23:01   #53
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
İyi günler arkadaşlar.
Ben bir normal kestane ektim.
Kabuğunu soydum içine zarar vermeden.
Bunun bir etkisi olur mu?

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 11:36   #54
Yeni Üye

alievc's Avatar

Unhappy selamlar

[B]ben uzman bir zirratçı değilim sadece tema gönüllüsüyüm ve bazı ağaçlar konusunda biraz araştırma yaptım ve sadece gözlemledim,
şunu başta söylemek isterimki atkestahanesinin ağaçta meyve şeklindeyken dikenli dış kabuğu vardır bu kabuk kurudukça çatlar ve içinden asıl çekirdeğin çıkması nı sağlar.doğada bu şekilde yere düşen çekirdek toprakla buluşur
yani koyu renk kabuğunu soymadan toprakta içinde belli bir ortam bulunca filiz verir o halde bizimde sunni olarak bir kaba ekeceğimiz zaman çekirdeğin koyu renk
kabuğunun soyulması halinde toprakta nem ile küflenme olabilir buda onun filizlenmesine engel olabilir diye düşünüyorum,ama sizingibi denemedim deneme yapan bir şeyde okumadım duymadım.
tıpkı patatesin çimlenmesi gibi,patatesin kabuğu soyulunca çimlenme olmuyor
önce sararma sonra kararma ve küflenme başlıyor.
nacizeane bilgim bu
saygılarımla
alikan evcil

Eski 11-06-2010, 12:54   #55
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Tamam. Demek ki yanlış yapmışım.
teşekkürler cevapladığınız için.

Eski 11-06-2010, 13:38   #56
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Birde şunu sorayım hangi ayda tohumları olgunlaşır ? Ne zaman toplamalıyız ?
Teşekkürler.

Eski 11-06-2010, 13:42   #57
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ekim ayı sonu Kasım ayı başlarında tohumlarını dökerler ağaçlarda görürsünüz dikenli top şeklinde

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 20:31   #58
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Arkadaşlar at kestanesi tohumlarından bir kaç adet topladım.
Bahar ayında ekeceğim şu an buzdolapındalar.

Eski 16-10-2010, 10:10   #59
Yeni Üye

alievc's Avatar

Değerli arkadaşlar

Doğa sever arkadaşlarıma bir öneride bulunuyorum:
meşe ve atkestanesi gurubu kurmayı öneriyorum
katılmak isteyen arkadaşlarım.
1.gurubun adı konusunda önerisini
2.grubun işleyiş şeklini kurallarını koyalım
3.belili gün ve zamanda ortak bir konuyu (doğa için) tartışalım
AĞAÇLAR NET FORMUNDAN DA BU KONUDA YARDIMLARINI BEKLİYORUM
SAYGILARIMLA
ALİKAN EVCİL
HER ŞEY GÜZEL YAŞAMAK İÇİN[/B]

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2011, 00:32   #60
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
at kestanesi hakkında başka sayfa varmı acaba? faydaları hakkında

dkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024