agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni141Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2015, 21:48   #331
Yeni Üye

Hasan061's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015

Bunlar da Elma ya yaptığım aşılar,aynı tarihte 8 Nisan 2015 tarihi konuyu fazla uzatmıyorum,teşekkürlerimi sunuyorum.

Hasan061 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 10:34   #332
Yeni Üye

Hasan061's Avatar

Sevgili arkadaşlar,konu hala güncelliğini korumaktadır...

Eski 08-06-2015, 03:30   #333
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan061 Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,konu hala güncelliğini korumaktadır...
Sayın Hasan061,bence aşı bağlarını çözmekte geç kalmışsın.Ağaç ve aşının dokularına zarar vermeden çöz.En üstteki armut aşını gördümde ikaz edeyim dedim.Aynı şekilde benimde bir göz aşı armutum vardı.Tam seninki kadar olmuştu.Rüzgar dibinden kırdı,yeride kurudu.Bunun üzerine bende ikici aşıyı tam orta yerinden keserek rüzgara daha dirençli hale getirdim.Nasıl olsa seneye çiçek,meyva verecek.Her ne kadar seninki kalem aşı isede,oda çok kırılgan oluyor.Ya yanına bir çubuk v.s bağlıyarak sağlama al,ya da benim gibi yarısını kes..
İyi günler..

redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 12:15   #334
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
bu günlerde erik ağacına erik aşılamak istiyorum. .hangi çeşit aşı yapabilirim?

ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 16:09   #335
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
bu günlerde erik ağacına erik aşılamak istiyorum. .hangi çeşit aşı yapabilirim?
Vişneler kızarmaya başladığı zaman sürgün göz aşısı yapabilirsiniz.

ngzs ve ayazkapli beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 23:30   #336
Yeni Üye

Hasan061's Avatar

Sayın redbullah, , çok teşekkürler bu hafta çözeceğim, ,baglari

redbullah beğendi.
Eski 18-06-2015, 09:07   #337
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Talking

Tecrübeli Arkadaşlarımıza bi sorum olacak. Yaprak göz aşısında gözün şekli 1 numaralı fotoğrafdaki gibi içi boş mu olacak yoksa 2 numaralı fotoğraftaki gibi gözün içinde parça mı olacak?
Yoksa önemli değil her ikiside olur mu?

ayazkapli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 01:52   #338
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkapli Mesajı Göster
Tecrübeli Arkadaşlarımıza bi sorum olacak. Yaprak göz aşısında gözün şekli 1 numaralı fotoğrafdaki gibi içi boş mu olacak yoksa 2 numaralı fotoğraftaki gibi gözün içinde parça mı olacak?
Yoksa önemli değil her ikiside olur mu?

Sayın Ayazkapılı,göz aşısında aşıya hayat veren gözün içerisindeki küçük parçadır.Kavlattığınız gözde 1 nolu resimdeki gibi çukur ya da delık varsa boşuna uğraşmayın.Çıkardığınız göz 2 nolu resimdeki gibi olmalıdır.Aşılarınızda başarılar,ömrünüzde ise sağlık ve mutluluklar dilerim...

Eski 19-06-2015, 10:49   #339
Ağaçsever

Sayın 'redbullah' cevabınız için teşekkür ederim.Aslında bende forumda okumuştum ve aklımda öyle kalmıştı içi dolu olacak diye. Ancak bizim buralarda aşı yapanlar ''gözün içi boş olacak orayı anaç dolduracak erkek dişi misali'' dediler de ondan sormak istedim.
Bide idda ediyorlar yaptığım aşıların %90'ı tutuyor diyorlar.
Size de hayırlı ramazanlar Allah razı olsun....

Eski 19-06-2015, 17:06   #340
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkapli Mesajı Göster
Sayın 'redbullah' cevabınız için teşekkür ederim.Aslında bende forumda okumuştum ve aklımda öyle kalmıştı içi dolu olacak diye. Ancak bizim buralarda aşı yapanlar ''gözün içi boş olacak orayı anaç dolduracak erkek dişi misali'' dediler de ondan sormak istedim.
Bide idda ediyorlar yaptığım aşıların %90'ı tutuyor diyorlar.
Size de hayırlı ramazanlar Allah razı olsun....
Ortaokul, lise yıllarımda amcamdan gül aşılamasını öğrenmiştim. Onun öğrettiğine ya ben yanlış anladım ya da onun bildiği de o şekilde idi. Yaptığım şekli ile gözü göze getirme gözde bulunan çıkıntıyı aldığım gözün çıkması gereken yere getiriyordum. Tabi bu şekilde yapınca gözün içi boş olsa da oradaki çıkıntı ile kaynaşınca aşı tutuyordu.

Geçtiğimiz yıl ilk defa durgun göz aşısı denedim. Karadut ve badem aşılarım tutmadı. Ancak armut aşılarında oldukça büyük başarı kaydettim. Gözü güze getirmeye gerek kalmadığı için ağaç dalının istediğim yerine aşılıyorum. Bu durumda mutlaka dolu göz olması gerekiyor. Arkadaşıma aşılamaya çalıştığım armut aşısında göz tam çıkmamasına rağmen aşıyı yapmıştım. Aşı yani kabuk tutmasına rağmen göz tam olarak çıkmadığı için göz patlaması olmadı. Kendimde aşıladığım yedi aşıdan altı, diğer ağaçta yaptığım tek aşı, başka komşuya yaptığım 4 aşıdan üçü tamamen tuttu. Bir tanesi de muhtemelen tutmuştur. Hala canlı idi.

ayazkapli beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 19:17   #341
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Çıkarılan gözler ikiye ayrılır.Yongalı-yongasız.Yongalı göz çıkarılırken bıçakla altından bir miktarda odun kesilir.Bu şekildeki aşılara kuraklık nedeniyle kabuğun ayrılmadığı,"T" kesimi yapamadığımız yaz aylarında,ya da bahar öncesi,daha büyümenin başlamadığı zamanlarda başvurulur.Dikkat edeceğimiz nokta kesilen odun parçası ile anaçtaki kesilen bölümün çakışması,bağlamanın iyi olmasıdır.Yongasız aşıya gelince sadece kabuk ve içi dolu gözden ibaret olan kavlattığımız göz ile yapılan aşıdır.Erken-Geç ve Durgun olmak üzere mevsime göre isimler alır.Sayın Muda nın dediği gibi gözü,göze getirmek şeklinde aşı olmaz.Belki tesadüfen anacın gözü yeni kabuğu benimser,üzerindende birebir anacın aslı filiz verir.O zaman aşıdan ne anladık.Bitkilerde kabuk altında Kambiyum tabakası vardır.Bu tabaka bitkinin her türlü organını,dokusunu,hormonunu oluşturur,bitkinin adeta canıdır.Bizler aşı yaparken kalem aşılarında anaç ve kalemin kambiyumlarını çakıştırırız.Çakışıp kaynaşan bu dokularda anaçta bulunan hayat kalemede geçer.Kalemde genetiğinde hangi bilgi varsa onu uygulayarak büyümeye devam eder.Kambiyumlar temas etmezse kalem bir müddet içindeki öz suyuyla yaşama tutunmaya çalışır.Anaç kambiyumu teması olmadığından kaleme ne su gelir,nede mineral vs.Kuruyup ölür.Göz aşılarında ise aşıya hayat verecek olan parça gözün içerisindeki diken görünümlü küçük parçacıktır.O olmazsa aşı nereden sürgün verecek,nasıl büyüyecek.Kabuk zamanla anaçla kaynaşıp onun içinde yok olur gider,ya da kuruyup düşer.İstisna olarak zeytinde,göz aşısında aşılanan boş kabuk kaynaştıktan sonra kendi gözünü yaparak sürgününü verir.
Hayırlı Ramazanlar diyor,esenlikler diliyorum..

ayazkapli beğendi.
Eski 22-06-2015, 14:11   #342
Ağaçsever

Sayın 'redbullah' Sayın 'Muda' yorumlarınız için teşekkür ederim.
redbullah dediğiniz gibi gözün içi dolu olduğu halde kara dut aşılarımı yaptım hayırlısı bakalım inşallah tutar

Eski 23-06-2015, 11:10   #343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sayın ayazkapli, kara dut aşısı bilindiği gibi zor tutan bir aşı. Benim geçen sene mor duta kara dut aşısı denemem olmuştu, başarılı olmadı, fakat ben gözün içi delik olandan aşı yapmıştım.

Sizin aşılarınız İnşaallah tutar, kara dut aşısının tutma merhalelerini bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. Başarılar dilerim.

kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 11:16   #344
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
En azından gündönümüne (21 Haziran) kadar bekleyin.
Sayın Heyyamola'nın dediği gibi Ayın 21 (gün dönümü)nü bekledim ve dut aşısına ellemedim, sadece ağacın altından süren üç adet sürgünü kopardım. ağaca yaptığım 4 adet kalemden 3 tanesi kurumuş gözüküyor ama bir tanesinde hafif bir yeşerme fark ettim, şimdi beklemedeyim İnşaallah o bir kalem tutar, hayırlısı olsun bakalım.

Sayın Heyyamolaya teşekkürlerimi bildiririm.

Eski 24-06-2015, 13:13   #345
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Sayın ayazkapli, kara dut aşısı bilindiği gibi zor tutan bir aşı. Benim geçen sene mor duta kara dut aşısı denemem olmuştu, başarılı olmadı, fakat ben gözün içi delik olandan aşı yapmıştım.

Sizin aşılarınız İnşaallah tutar, kara dut aşısının tutma merhalelerini bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. Başarılar dilerim.

Sayın 'kocasinan' yaptığım aşıların gözü doluydu.İnşallah tutarda paylaşırım. Tutmazsa paylaşmam kusura bakmayın

Eski 25-06-2015, 09:03   #346
Ağaç Dostu

Sayın Ayazkapli, temennimiz aşılarınızın tutmasıdır. Kolaylıklar dilerim.

Eski 25-06-2015, 09:24   #347
Ağaç Dostu

Mart ayında elmaya yaptığım yarma aşı elma kalemlerinin 1 tanesi gelişti, diğeri gelişmedi, sürgün boyu 30 cm civarında, armuta yaptığım yarma aşısının 2 kalemi de tutmuş gözüküyor sürgünlerin boyları 50 cm civarında.

Benim 1. sorum iki kalemden biri tutmuşsa diğer tutmayan kuru kalan kalemi budama maksı ile kesecek miyiz yoksa yerinden sökecek miyiz ?

2. Eğer iki kalemde tutmuşsa birini kesmek lazım diye biliyorum ne zaman birini kesip teke düşürmemiz gerekiyor.

3. Tutan aşı kalemi sürgünü çok uzarsa (Örn. 50 cm), rüzgardan etkilenmemesi için yeni aşı sürgününü budamamızda bir sakınca olur mu ? Eğer budamamızda sakınca yoksa ne kadar kısa budayabiliriz ?

Eski 27-06-2015, 12:05   #348
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasinan Mesajı Göster
Mart ayında elmaya yaptığım yarma aşı elma kalemlerinin 1 tanesi gelişti, diğeri gelişmedi, sürgün boyu 30 cm civarında, armuta yaptığım yarma aşısının 2 kalemi de tutmuş gözüküyor sürgünlerin boyları 50 cm civarında.

Benim 1. sorum iki kalemden biri tutmuşsa diğer tutmayan kuru kalan kalemi budama maksı ile kesecek miyiz yoksa yerinden sökecek miyiz ?

2. Eğer iki kalemde tutmuşsa birini kesmek lazım diye biliyorum ne zaman birini kesip teke düşürmemiz gerekiyor.

3. Tutan aşı kalemi sürgünü çok uzarsa (Örn. 50 cm), rüzgardan etkilenmemesi için yeni aşı sürgününü budamamızda bir sakınca olur mu ? Eğer budamamızda sakınca yoksa ne kadar kısa budayabiliriz ?

Sayın Kocasinan,tutmayan yarma aşıdaki kalemi sıfır noktasından makasla kesin.En azından kalan parça orada dolgu görevi yapar.Hatta kalem haricinde açıklık kaldıysa oralarında bir macunla doldurulması gerekir.Boş olan açıklık bakteri ve mantarlara açık kapı gibidir.Zamanla büyüyen ağaç bu boşluktaki maddeleri kendi atarak orayı tamir eder.İkinci sorunuz için ise,her iki tutan kaleminde kalması daha iyidir.En azından yedekli olur.Hatta her iki kalemde başka cinslerde olabilir.Mesela aşı kabuk altıysa dört tane kalem bile kalabilirYeterki siz anaçta kendine ait sürgünleri önleyin.Sadece aşı sürgünleri kalsın.Anaç kendine ait sürgün verirse yabancı olan aşıyı ihmal ediyor,hatta kurutabiliyor.Anaç sürgünü demekle aşı yaptığınız dalı kastettim.Öbür dallardaki sürgünlere dokunmayın.Fakat anacın cinsini tamamen değiştirmek istiyorsanız o zaman sadece aşı kalemlerinin sürmesine izin verin.Öteki dalları budayın.Sadece tutan aşının olduğu dal kalsın.Aşı sürgünlerinin rüzgardan kırılmaması için öncelikle kırılmaya tedbir alın.Örneğin anaca bağlıyacağınız bir sopaya aşı sürgünlerini sabitlemek gibi.Fakat aşı sürgünlerini ortadanda kesebilirsiniz.Sakınca yok.Hatta bu sefer sürgün yanlardan birkaç tane daha dal veriyor.Buda seneye daha sağlıklı,bol çiçekli aşı demek.
Esenlikler diliyorum..

Eski 29-06-2015, 08:03   #349
Ağaçsever

Hafta sonu kayın peder yapmış olduğu aşıları gösterdi.Bende paylaşmak istedim sizlerle.
Turunç ağaçlarına limon mandalina ve portakal aşıları.

Eski 29-06-2015, 08:31   #350
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redbullah Mesajı Göster
Sayın Kocasinan,tutmayan yarma aşıdaki kalemi sıfır noktasından makasla kesin.En azından kalan parça orada dolgu görevi yapar.Hatta kalem haricinde açıklık kaldıysa oralarında bir macunla doldurulması gerekir.Boş olan açıklık bakteri ve mantarlara açık kapı gibidir.Zamanla büyüyen ağaç bu boşluktaki maddeleri kendi atarak orayı tamir eder.İkinci sorunuz için ise,her iki tutan kaleminde kalması daha iyidir.En azından yedekli olur.Hatta her iki kalemde başka cinslerde olabilir.Mesela aşı kabuk altıysa dört tane kalem bile kalabilirYeterki siz anaçta kendine ait sürgünleri önleyin.Sadece aşı sürgünleri kalsın.Anaç kendine ait sürgün verirse yabancı olan aşıyı ihmal ediyor,hatta kurutabiliyor.Anaç sürgünü demekle aşı yaptığınız dalı kastettim.Öbür dallardaki sürgünlere dokunmayın.Fakat anacın cinsini tamamen değiştirmek istiyorsanız o zaman sadece aşı kalemlerinin sürmesine izin verin.Öteki dalları budayın.Sadece tutan aşının olduğu dal kalsın.Aşı sürgünlerinin rüzgardan kırılmaması için öncelikle kırılmaya tedbir alın.Örneğin anaca bağlıyacağınız bir sopaya aşı sürgünlerini sabitlemek gibi.Fakat aşı sürgünlerini ortadanda kesebilirsiniz.Sakınca yok.Hatta bu sefer sürgün yanlardan birkaç tane daha dal veriyor.Buda seneye daha sağlıklı,bol çiçekli aşı demek.
Esenlikler diliyorum..
Sayın Redbullah, sorularıma verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

Bu cevaplar aşı konusunda bilgisi yeterli olmayan birçok kişiye de ışık tutacaktır. Aşı yapmayı öğrendikten sonra, aşıyı tutturduktan sonra nasıl hareket edeceğimizi bilmek çok önemli, tutturduğumuz ve emek sarfettiğimiz aşıları kaybetmek, kurutmak doğaya ve bize zaman kaybıdır. Dolayısıyla bu vermiş olduğunuz bilgiler de çok önemli.

Tekrar teşekkürler.

Eski 27-07-2015, 11:24   #351
Ağaç Dostu

Armut ağacına yaptığım elma aşısı 50 cm oldu, gayet sağlıklıydı fakat bu hafta kuruma belirtileri var, aynı şekilde elmaya yaptığım Amasya elması aşısı da yaklaşıl 30 cm civarında onda da kuruma belirtileri başlamış. Bu hafta ağaçların iz düşümlerini suladım.

Aşılarımın kurumamaları için başka neler yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum.

Eski 19-08-2015, 21:03   #352
Ağaçsever

Yapmış olduğum aşılarım;
Zeytin çeşit değiştirme bizim buralarda tavşan yüreği diyorlar

Bu patlamadı ama sabırla bekliyoruz seneye patlar inşallah

Muda beğendi.
Eski 19-08-2015, 21:08   #353
Ağaçsever

Bunlarda Menengiçe antep fıstığı göz aşıları....
Daha sonradan öğrendim kalem antep fıstığında pek verimli olmuyormuş

bu resimde aşı yapılan dalın üst kısmında menengiç yaprakları belli oluyor kırmızı kırmızı

Muda beğendi.
Eski 15-09-2015, 22:56   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2015
bence de en iyisi ziraat malzemeleri. satan yerlerden temin edebileceğiniz aşı bandı. hem ekonomikte. 5 tl.

ayazkapli beğendi.
ercan1044 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 11:29   #355
Yeni Üye

Göz aşısı yaparsanız, özellikle ağacın kuzey kenarına aşıyı yapmaya özen gösterin. Eğer aşı yapmada gecikmiş iseniz; yani sıcakların yükseldiği zamana denk geldi ise, aşının üzerine bir gölgelik yapmanız aşıyı güneş yanığı olmasına karşı koruyacaktır. Aşı yaptığınız ağacın suyunu bol vermeniz aşının erken domur vermesini sağlar. Aşı bandı kullanmanızda; ağacı boğmayacağı ve öz su akışını kesmeyeceği için aşının tutma oranını artırır.

ayazkapli beğendi.
Eski 23-09-2015, 12:06   #356
Yeni Üye

Angry 20 ağustosta yaptığım armut aşıları

bugün itibariyle aşılarımın son hali, son iki resimdekiler. ilk iki resimdekiler, aşıyı ilk yaptığımda, aşırı sıcaktan su kaybına karşı pet şişeyle kapatmıştım. çok faydalı oldu. (23 eylül 2015)

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2015, 14:28   #357
Yeni Üye

arkadaşlar iğde ağacına ne tür meyveler aşılanabilir?

Eski 29-09-2015, 10:45   #358
Ağaçsever

Hangi Tür Hangi Türe Aşılanabilir ?

Bildiğiniz üzere her bitkinin kendine has özellikleri var. Kimi bitki derine kök yapar, kimi yüzelsel kök yapar, kimi çok su ister, kimi az su ister, büyüme şekilleri farklıdır, hastalıklara gösterdikleri dirençler farklıdır. Bahçe kurarken tür seçimine olduğu kadar anaç seçimine de dikkat edilmelid ir. Bu yüzden aşılayacağınız anacın özellikleri çok önemlidir.Aşılalamada en çok tutma oranı su yürüdüğü mart-nisan aylarıdır.İki bitki aynı aileden gelmelidi r.Tohum desenleri aynı olacak sert kabuklula r sert kabuklull ara yumuşak kabuklula r yumuşak kabuklula ra, üzümsüler üzümsülere aşılanır.Aşılamalar hastalık dirençlerini kuraklığa ve toprağın türüne göre anaç seçimi verimi arttırır.

Eriğe: Şeftali, kayısı, badem,kiraz
Elmaya: Armut,Gül
Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik.
Vişneye: Kiraz.
Ahlata: Armut, muşmula, ayva.
Kayısıya : Erik,Şeftali,Badem,kiraz,zerdali,yaban eriği
Şeftaliye: Kayısı, erik, badem.
Ayvaya: Malta eriği, muşmula,Armut (Şekli Ayvaya benzer ve 2.yıl ürün alınır verim harika),elma
Vişne: Kiraz (mümkün olduğunca alttan aşı yapılır yoksa rüzgarda kırılır)
dut: Asma (Matkap Aşısı) ,incir
Meşe: Kestane
Menengiç Ağacına: Antep Fıstığı
Alıç Ağacına: Muşmula
Ahlat Ağacına: Armut,muşmula, ayva.
Kızılçam ağacına: Fıstıkçamı
Badem ağacına: Şekerpare,kayısı,erik
Mandalina: Limon,portakal,greyfurt
Turunç(Citrus aurantium)Ağacına: Tüm turunç giller(turunç, portakal, limon, mandalina,greyfurt ve benzerler ini içine alan bir altfamily ası, narenciye,Kumkuat),AğaçKavunu
Şeftaliye: Kayısı, erik, badem.
Zerdaliye: Kayısı, şeftali, erik.
Gül : Kuş burnu,ağaç minesi,patlıcan,Ergeç Sakalı (Çayırmelikesi),Taflan (Hindikira zı),
Vişne ,Kayısı,alevağacı, ispir , elma, ayva, erik, şeftali, muşmula ,çilek,armut,
böğürtlen,ahududu
Bal Kabağı : Karpuz
Boru Çiçeği Ağacına: Patlıcan
Patates: Domates
İğde: Yalancı iğde,(Elaeagnus,Hippophae,Shepherdia) türlere
Domates : İt Üzümü,altın çilek(yer üzümü),patlıcan,biber,Adam otu ,ban otu,tatula,tütün,Güzel avrat otu
Solanum capsicoid es (Cockroach Berry) (eggplant tree) :Patlıcan
Salatalık: Kavun (Cucumis melon),Hıyar (Cucumis sativus),Lif kabağı (Luffa cylindric a),Su kabağı (Lagenaria siceraria),Eşek hıyarı (Ecballium elaterium),Ebucehil karpuzu (Citrullus colocynhi s),Karpuz (Citrullus lanatus),Dikenli kabak ("Sechium edule")
Narenciye ya da turunçgiller : Turunç(Citrus aurantium) ,Bergamot(C. aurantium var. bergamia) ,Limon(C. x limon) ,Greyfrut (C. x paradisi) ,Mandalina (C. reticulat a), Portakal(C. x sinensis), Limon(Citrus aurantifo lia), Greyfurt(Citrus paradisi), Şadok (Pomelo)(Citrus maxima) ,Ağaç kavunu(Citrus medica) ,Kamkat(Citrus fortunell a),Casimiroa,Hoang Ba,Tetradium fraxinifo lium (Hook.),etradium trichotom um Lour. , Dode'un sutchuene nsis Euodia,Clausena indica (Dalz.) Oliv,Glycosmis pentaphyl la (Retz.) Correa,Murraya koenigii (L.) Spreng,Limonia acidissim a L. (. Feronia limonia (L.) Swingle F. Correa elephantu m), Atalantia monophyll a (DC.) Correa, Pleiosper mium annamense Guill, Limnocitr us littorale (Miq.) Sw.Euodia Lepta (Spreing) Merr,Euodia poilanei. Guill,Citrus Medica Buda
Akasya: Gül İbrişim,Baklagiller familyasının türleri,bezelye,fasulye,bakla,küstüm otu,mor salkım,katır tırnağı, not:Meyveleri yeşil fasulye gibi olan türler olarak tanımlanabilir)
Alıntıdır......

YeniBON ve ercan1044 beğendi.
Eski 29-09-2015, 22:18   #359
Yeni Üye

teşekkürler.

Eski 30-09-2015, 17:18   #360
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar benimde,limon çekirdeğinden yetişme 8 yaşında bir turunç ağacım var. belli aralıklarla bu işi bilen profesyonel diyebileceğimiz insanlarla,2 kez göz aşısı yaptık ama ikisi de tutmadı acaba aşıyı yapan kişilerde mi sorun var yoksa benim ağacımda mı sorun var? Ankara'da oturuyorum. Birde limon ağacımın yaprakları yapışkan olmaya başladı ve beyaz pamukçuklar var. yardım edebileceklere şimdiden teşekkür ediyorum

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024