agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni120Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2012, 20:14   #31
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Karanfiller dondan pek etkinlenmiyor. Yaz sonu çimlendirdiğim karanfiller olduğu gibi bahçede duruyor.

çiğdem42 beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 20:49   #32
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Evet hiç etkilenmiyormuş meğer.Gelecek yıl sorun olmayacak inşallah.Birde tohumdan çıkanları kurtarabilseydim çok iyi olacaktı.İnşallah başka sefere.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 17:00   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2012
Selam arkadaslar, bazi arkadaslar yazmis ama yanit alamamislar bende yaziyorum , karanfil ciceginden tohum nail alinir , acmis cicek kuruyunca icindeki iri tanemi aliniyor yoksam baska bir sekildemi aliniyor. örnegin evlerimizde saksilarda yetistirilen kirmizi karanfil tohumu.

simdiden tesekkurler.

Egeli09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 17:16   #34
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Egeli09 Mesajı Göster
Selam arkadaslar, bazi arkadaslar yazmis ama yanit alamamislar bende yaziyorum , karanfil ciceginden tohum nail alinir , acmis cicek kuruyunca icindeki iri tanemi aliniyor yoksam baska bir sekildemi aliniyor. örnegin evlerimizde saksilarda yetistirilen kirmizi karanfil tohumu.

simdiden tesekkurler.
O iri tanenin biraz kurumasını bekliyorsunuz. İçinde küçük aynı biber tohumları gibi siyah tohumlar oluyor.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 18:01   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2012
Limon sever, cevabin icin cok tesekkurler.

Egeli09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 22:10   #36
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Kucuk bir saksida ciceklenmis olarak aldığım bu karanfilin bakımını nasıl yapmalıyım? Büyük saksıya alsam mı ? Üzerindeki bu cicekler bitince yine bol cicek açması icin ne yapmalıyım? Cicek gölge mi yoksa güneş mi sever? Hangi aralıklarla ne sekilde sulamalıyım? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 15:02   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2012
sn yukka bende de var bundan çin karanfiliymiş, eminönünden aldım saksıyı değiştirmedim genişleyip yer yapmasında çiçeklenmeye gitsin diye, tomurcukları var şimdi açacak, öğlen güneş alan yerde duruyor öğleden sonra güneş görmüyor, 2 akşamda bir falan mini minik suluyorum, ama acaba tohum alınır mı bunlardan, diğer buyuk cinslerden alınıyor sanırım, ama bunları bilmiyorum bende kurumuş çiçeğin ortasına bakacağım limon severin verdiği cevaptan yola çıkarak.

Dennis77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 09:22   #38
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
İlginize teşekkürler. Bendekiler sabah günesi alıyor. Cok fazla gelecegini düşünerek evde oldugum zamanlar şemsiye acıyorum. Sardunya gibi güneşe dayanıklı olabileceklerini bilsem bunu yapmam. Saksida olduklarindan su ihtiyaci nasildir bilemiyorum. Altlarindaki tabaktan suya doyurdum uzunca bir süre. Simdi suyu kestim. Topraklarının kurumasını bekliyorum. Şimdilik aldığımda üzerlerinde olan tomurcuklar açtı. Yenileri gelecek mi? Eski sıklığında cicek acacak mı? Bekleyip göreceğiz. ) .

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 15:41   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Merhaba,
aşırı rüzgar alan balkonumsu (fransız balkon) bir yerimiz var. Maalesef balkonumuz olmadığı için onu değerlendirmek istiyorum Fakat yüksek apartmanlarda olan rüzgar problemi sebebiyle başarılı olamıyorum. Cephe olarak da kuzey-kuzeybatı gibi. Yani sabah güneş doğduğunda ve batmasına yakın güneş alıyor.
Karanfil yetişir mi diye sormak istedim. Ya da bu özellikteki bir yerde yetişebilecek bir bitki var mıdır?

Teşekkürler

GÜLSEN_ beğendi.
ysmn_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 08:13   #40
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
öncelikle sitemizin yeni üyesi olarak hoş geldin sn.ysmn. bence olur güneşin bir zararı olmaz çünkü sabah ve akşam güneşini almış olucak, eğer rüzgar çok etkiliyse bu çiçeklere zarar verir diye düşünüyorum rüzgardan esirgiycek şekilde karanfil yetiştirebilirsiniz başka hangi çiçekleri yetiştirebilirsiniz inanın şuan aklıma gelmiyo umarım arkadaşlar yardımcı olabilirler bol çiçekli günler sizinle olsun

GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 10:20   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Cevabınız için teşekkür ederim.
Daha önce sakız sardunya yetiştirme girişimim oldu. Fakat maalesef rüzgardan olsa gerek çok biçimsiz ve çirkin hale geldiler.
Şuanda da 2 uzun saksıda gece sefası bitkilerim var. Tohumdan yetiştirdim. 30 cm kadar olduklarında dışarı çıkardım ve onlar da şu an ölmek üzere..
Rüzgardan etkilenmeyecek bir balkon bitkisi arayışım sürüyor fakat bir çözüm bulamadım.
En sonunda plastik çiçekleri koyacağım

GÜLSEN_ ve arbutus beğendi.
ysmn_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 17:17   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Öncelikle Mine Hanıma burada kendi çapıyla bir şeyler yapmak isteyen amatör yeşilseverlere yardımlarından ötürü çok teşekkür ediyorum.
Aşağıda fotoğrafları olan karanfil benim Haziran ayında tohumunu ektiğim ve bugün bu hale gelen karanfil. Tohumdan ekip de bur boyuta kadar getireceğimi hiç düşünmezdim ama oluyormuş. 2 haftaya kadar karanfilimi desteklememiştim ve sürekli yıkılıp ucunu güneşe dönüyordu ve son iki haftadır destekli.
Şimdi özellikle karanfil konusunda tecrübeli olanlardan destek almak istiyorum.
1)Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım?
2)Karanfilim sağlıklı mı?
3)Yukarıda uç budamasını okumuştum karanfilimin ucundan 2-3 santim budama yapmalı mıyım?
4)Ankara'da yaşıyorum, kışlarını bilirsiniz. Balkonda durmaya devam etmeli mi?
(Boyutları için kırtasiyelerde satılan küçük pusulalardan koydum)
Name:  18082012051.jpg
Views: 5322
Size:  53.1 KB
Name:  18082012052.jpg
Views: 4968
Size:  51.7 KB
Name:  18082012053.jpg
Views: 5144
Size:  27.0 KB

GÜLSEN_ beğendi.
prefirst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 10:43   #43
Ağaçsever

Bakın karanfilime gözünüzü seveyim sağlıklı mı yetiştiriyorum

Eski 25-08-2012, 16:20   #44
Ağaçsever

43. no'lu gönderide fotoğrafını çektiğim karanfilim her yerinden yeni sürgünler fışkırtıyor. Dibinden, en son yaprağından, ortasından, kısaca her yerinden. Bu durum hakkında bana bilgi verin arkadaşlar bu ne demek? Sağlıklı gidiyor demek mi yoksa kötü mü?
43. yorumdaki fotoğrafı koyduğumdan beri karanfilim bayağı değişti isterseniz yeni fotoğraf koyabilirim ama lütfen yardımcı olun. Bu konuya giren kalmadı mı?

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 03-09-2012, 21:33   #45
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Sn.prefirst bu ne telaş) bir resim yüklerseniz son halini görmüş oluruz ama anlattıklarınızdan karanfiliniz gayet sağlıklı merak etmeyin

prefirst beğendi.
GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 16:57   #46
Ağaçsever

Telaşımı affedin Gülsen hanım heves işte ))))
Bunları hemen 10 dk önce çektim son halleri )
Umarım seneye çiçek açar

Name:  05092012065.jpg
Views: 5215
Size:  32.8 KB
Name:  05092012067.jpg
Views: 4966
Size:  71.6 KB

Kışı balkonda atlatabilir mi Gülsen hanım? Yoksa içeri alayım mı?

gokcegokce ve Cymbelina beğendi.
Eski 20-09-2012, 12:27   #47
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Karanfil tohumlarımı direkt toprağa koyduğumda hiçbiri filizlenmemişti ancak forumda okuduğum bir yöntemi denedim ve sonuç başarılı. Yönteme göre karanfil filizlerini kağıt havlu arasına dizdim ve kenarlarından katladım. Elimle hafifçe üzerinden ıslatarak bir poşete koydum ve direkt güneş almayan bir yere koydum. 3-4 gün sonra baktım ki %70'i filizlenmişti. Sonra da toprağa geçirdim. Bakalım sonra ne olacak, gelişmeleri paylaşacağım...

Düzenleyen gokcegokce : 20-09-2012 saat 12:28 Neden: yanlış yazım
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 17:27   #48
Ağaçsever

Benim asıl merak ettiğim yukarıda fotoğrafları olan karanfilimin türünde bir karanfilin kışı dışarıda atlatıp atlatamayacağı Ankara'da yaşıyorum. Ayazını ve -15 lerini bilen vardır. Acaba dışarıda ölmeden durabilir mi? Yoksa içeri almak düşüyor bana ama içeride cam kenarında 6 saat güneş alan bir yer yok. en fazla 3 saat o da karanfilime yetmiyor.

Eski 25-01-2013, 19:02   #49
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Karanfil tohumlarımı direkt toprağa koyduğumda hiçbiri filizlenmemişti ancak forumda okuduğum bir yöntemi denedim ve sonuç başarılı. Yönteme göre karanfil filizlerini kağıt havlu arasına dizdim ve kenarlarından katladım. Elimle hafifçe üzerinden ıslatarak bir poşete koydum ve direkt güneş almayan bir yere koydum. 3-4 gün sonra baktım ki %70'i filizlenmişti. Sonra da toprağa geçirdim. Bakalım sonra ne olacak, gelişmeleri paylaşacağım...
Bu mesajdaki yöntemle ilgili bilgisi olan varsa, paylaşabilirse çok sevinirim.

Ayrıca bu yöntemi filizler yerine, karanfilin tepe - uç bölümünden yeşil kısmı alarak uygularsak, alacağımız bu çelik bu yöntemle köklenir mi?

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 07:58   #50
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Sevgili Cymbelina,
Eğer elinizde yeterli miktarda bitki varsa farklı yöntemleri denemeyi düşünür müsünüz? Şunun için söylüyorum; Benim iki tane var karanfilim. Bir tanesini marketten aldığım çiçeğin sapından çeliklemiştim. Çeliği alıp saksıya dikip üstüne poşet geçirmiştim. Yeşil kaldığını ve yeni yaprak çıkardığını görünce de üstünü açmıştım. Ama bu yöntemle belki 1/10 oranında başarılı oldum. Bir de o zamanlar çok suyun zararlı olduğunu bilmiyordum, çürüttüm diğer çelikleri. . Şimdi sonbaharda denediğim başka bir olay var. Yukarda anlatıldığı gibi yaprakların dibinden çıkan filizler var ya, onlardan bir tanesini aldım direk hemen yanına toprağa diktim. Normal sulama dışında birşey yapadım, zaten balkon kenarında, yağmur yağdıkça alıyor suyunu, yağmursun kaldığımız dönemde bir kaç defa suladım. (sudan ağzım yandı ya bir kere, şimdi de susuzluktan kurutmam inşallah). Denediğim bir diğer yöntem de uzayan bir dalı aldım toprağa hafifçe oturtup üstüne da azcık toprak ekledim. Bu şekilde bir de lavanta köklendirmiştim, deneyim dedim. Hala dal yeşil ama ana bitki ile bağlantısını kesmedim. Kök oluştu mu onu da bilemiyorum ama hafifçe çekince toprağa kuvvetli bağlandığını fark ettim.Denemelere devam ediyorum. Baharda belli olur durumlar. Sizde ne renk var?

Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 03:34   #51
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Lunluncuğum, çok sağolun, teşekkür ederim Çok bilmesem de acemice birşeyler denedim ben de. İnternette videolardan birinde dediğiniz daldırma tekniği ile köklendirmeyi izlemiştim - 2 yıl kadar önce pazardan aldığım küçük karanfilimde uygulamıştım ama olmadı ya da ben yapamadım. Sizin bahsettiğiniz, dallardan birini koparmadan hemen aynı saksıya - üstüne biraz toprak koyarak gömüp köklendirmek sanırım. Yani sanırım aynı şeyden bahsediyoruz Ancak benim burada forumda okuduğum şu ki, bu daldırma yönteminde dalın toprak altında kalacak kısmına daha rahat köklenmesi için minik kesikler yapılıyormuş. Ben şu an bunu yaparsam dallar zaten kuru ve ince olduğu için koparabilirim çentik atayım derken. Bu arada benim okuduğum yerde bu daldırma yöntemi resimli olarak başka bir bitki üzerinden anlatılmış - kimseyi yanıltmış olmayayım.

Karanfil çok çabuk köklenir diyorlar çelikten ama onu da yaptım, bir dal koparıp toprağa dikmek yeterli olur diye acemice birşeyler yaptım, o da olmadı. Hem eksi karanfilimde hem de şimdikilerden bahsediyorum.

Bunun haricinde, daha önce bahsettiğim karanfillerden tepe kısımlarını aldım demiştim ya (hani beni isyan ettirenler), onlardan birini direkt aynı saksıya diktim, köklenmedi. Diğer aldığım yeşil tepe çelikleri de pet şişeye az bir toprakla diktim, üstüne şeffaf torba geçirdim. Epey oldu ama bilmiyorum köklendi mi, çıkarıp bakmaya korkuyorum hala Gene de diğer dallardan üst yeşil yerlerinden alıp denemek var aklımda bu arada. Nette bir başka videoda izlemiştim, o karanfilin türü farklıydı sanırım ama adam çat diye koparıp başka bir yere gömdü - köklenip devam ediyormuş. Bulursam o videoyu koyarım buraya olmazsa.

Rengini sormuşssunuz. Ah bir bilsem Henüz çiçeklenmediği için ben de bilmiyorum. Bahsettiğim küçük karanfili geçen baharda tohumunu almıştım marketten. üzerinde 48 haftada çiçeklenme olur yazıyor - eve gelince dikkat ettim ben de. Hoş, o süre bitince de çiçek verir mi bilmiyorum

Bir de daha önce de okudum, mesela kesme çiçek olarak alınan büyük karanfil filan bile öyle toprağa gömüyoruz kökleniyor diyorlar. Hayret ediyorum yani

Eski 27-01-2013, 05:03   #52
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Nette bir başka videoda izlemiştim, o karanfilin türü farklıydı sanırım ama adam çat diye koparıp başka bir yere gömdü - köklenip devam ediyormuş. Bulursam o videoyu koyarım buraya olmazsa

Bahsettiğim videoyu ekliyorum. Bunu geçenlerde bir ara izlemiştim. Adamın anlattığına göre bu işlemi yaz ortasından yaz sonuna kadar olan dönemde yapabilirmişiz. Çiçeksiz olanlarından seçip kopartıyor (kökünü de tutun, kökten kopmasın). Alt yapraklarının bir iki tanesini kopardıktan sonra dikiyor. 15 derece sıcaklıkta bir iki haftada köklendiriyoruz diyor. İşe yarar mı bilmem. (Bu arada benim karanfil ile bunlar arasında dağlar kadar fark var - türü de bu değil gibi)

How To Grow Carnations From Cuttings - YouTube

Güzin Çakar beğendi.

Düzenleyen Cymbelina : 27-01-2013 saat 05:43 Neden: ilave
Eski 27-01-2013, 05:40   #53
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Bir önceki mesajımda bahsettiğim o videoyu bulamadım ancak aynı dönemde izlediğim 2 videoyu ekliyorum. (Yanılmıyorsam bunları ilk izlediğim sırada buraya üye değildim hatta). İlk videoda kuruyan kısımları elinizle koparın veya makasla kesin diyor, kuruyan çiçekleri de alıyor üstünden. Bana göre biraz hart hurt yoldu kadın)

İkinci videoda ise, kuruyan çiçeklerden birini koparıp, kuruyan tohum kapsülü kısmındaki tohumları direkt viyollere ekiverdi. İkinci bir yol olarak da, gene hart diye asılıp kopardığı köklü dalı dikmemizi ve kökleneceğini söylüyor. Gerçi bana göre o tam köküyle kopmadı, kök yarısından koptu gibi.

Flower Gardening : How to Prune Carnations - YouTube

Flower Gardening : How to Grow Carnations From Seeds - YouTube

Son olarak, tesadüfen bakınırken gördüğüm bir videoda ise epey yayılmış bir karanfil var. Neredeyse yer örtücü haline gelmiş Oradaki abla da üzerinde hiç yeşil yaprak olmayan bir kısmı (kök) alıp dikin, tutar diyor. Ya önce saksıda köklendirip sonra dikin ya da direkt toprağa gömün, köklensin diyor. Resmen derin ve haşin budama yaparcasına ikinci bir parça alıyor - bu kez yapraklı, o da köklenecektir diyor. Denemesi sizlere kalmış.

Transplanting & Maintaining Garden Perennials : How to Divide & Transplant Dianthus - YouTube

çiğdem42 beğendi.
Eski 27-01-2013, 10:13   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
...bu işlemi yaz ortasından yaz sonuna kadar olan dönemde yapabilirmişiz... ...15 derece sıcaklıkta bir iki haftada köklendiriyoruz diyor...
Çelikle üretmeye çalıştığım karanfillerde çürüme, kuruma, köklenme hepsini gördüm. Genellikle kopanları (kedilerin kopardıklarından, dikilebilecek olanları) tekrar diktiğimden mevsimlere dikkat etmedim.

Doğru çelik aldığımızı, doğru diktiğimizi düşünüyorum. Sıcaklık ve nemin önemli olduğunu da biliyorum. Nem de bir şekilde çözülüyor. Öğrenmemiz gereken hangi sıcaklıkta olacağı.

Yukarda alıntıladığım kısım bile çelişkili. Yaz mevsiminde 15 derece, kim sağlayabilir ki. Videolarda da anlayabildiğim kadarıyla bu tür bilgi yok. Mesaj 53'teki ilk video show amaçlı görünüyor. İnandırıcı değil. Sonuç alabilmek için mevsim ya da uygun sıcaklığı öğrenmemiz gerekiyor.

Lunlun ve Cymbelina beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 10:58   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Çelikten karanfil köklendirme.

15.12.2012

4000 ppm Sıvı indol bütirik asit çözeltisini yarı Odunsu yapıdaki Çeliklerin köklendirilme aşamasında kullanabilirsiniz.

27.01.2013

İremsıla ve Cymbelina beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 11:07   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
(*Mine'nin Notu:Yalnız bu broşür 2003 yılında hazırlanmış bir broşür olduğundan, serada toprak dezenfeksiyonunda metil bromit önerilmiş bulunmaktadır.
Metil bromit ile toprak dezenfeksiyonu bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasaklanmış durumdadır. Yerine bütün dünyada hızla uygulamaya dönük pratik alternatifler getirilmeye çalışılmaktadır.
Seralarda da şu anda en fazla kullanılan dezenfeksiyon yöntemi solarizasyondur.

Ercan Hocamız da artık metil bromit kullanımını önermemektedir.Kendisinden çevre dostu iyi tarım uygulamaları kapsamında süs bitkileri yetiştiriciliği eğitimi aldığım için bunu iyi biliyorum. Ancak basılı broşürdeki bilgiye müdahale etmek istemedim.)
[/SIZE][/FONT]

Seralarda toprak dezenfeksiyonunda solarizasyonun 2.haftasında,damlamadan 5 lt/dek.Hidrojenperoksit (H2O2) uygulaması nematodlar,fungal hastalıklar ve yabancı ot kontrolünde %80'e yakın başarı sağlamakta.

çiğdem42 beğendi.
Eski 27-01-2013, 11:26   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Manifesto, çelikle karanfil üretiminin hangi mevsimde yapılması uygundur? Daha doğrusu bulunduğunuz yer Adana olduğu için, ya da serada köklendirdiğinizden sıcaklığın kaç derece olmasına dikkat ediyorsunuz? Teşekkür ederim.

Cymbelina beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 11:30   #58
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzin Çakar Mesajı Göster
Yukarda alıntıladığım kısım bile çelişkili. Yaz mevsiminde 15 derece, kim sağlayabilir ki. Videolarda da anlayabildiğim kadarıyla bu tür bilgi yok.
Güzin hocam)) Valla ben de o İngiliz aksanlı konuşan adamın yalancısıyım, videoda duyduklarımı aktarmaya çalıştım

Mevsim konusunda örneğin adamın dediği bu işlem için "mid till late summer" - benim dinleyince anladığım bu. Isı konusunda da "kept at about 15 C" diyor. Dinlediğimde benim anladığım bu, yazılı bilgi olmayınca ben bu şekilde aktardım. Adım Hıdır, elimden gelen budur hesabı Ben anlatan adamın yalancısıyım Yanlış aktarmışsam düzeltebilirim.

O öyle dedi diye yazı bekleyecek de değilim, ben kafama göre takılıp benimkilerden deneme amaçlı bir parça kesip köklendirmeye çalıştım biliyorsunuz

Güzin Çakar ve Lunlun beğendi.
Eski 27-01-2013, 11:33   #59
Ağaç Dostu

Karanfil çelikle çoğaltmaya oldukça musait yarı odunsu bir bitki.Mevsimi pek önemli değil,yılın her ayında köklendirilebilir.Soğuk mevsimde ortam ısısı 9-15 derece arası olsun yeter.

Yukarıdaki çelikleri Aralık ayının 15 inde şaşırtma yaptım,15 günde kılcal kökler görülmeye başlamıştı.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 27-01-2013, 11:48   #60
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Peki bu bahsettiğiniz köklenme sera değil de ev ortamında (ev şartlarında) ve köklendirme hormonu vb gibi birşey uygulamadan da gerçekleşir mi?

Güzin Çakar beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024