agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Syngonium (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/4410.htm)

Penelophe 20-05-2007 00:01

Syngonium

1 Eklenti(ler)
Selamlar;

Geçen yıl almıştım syngoniumumu :) (aynı gün birde patos aldım;) )
Yaklaşık bir yıldır bizimle ve ilk 10 ay pek gelişemedi, o zaman oturduğumuz ev fazla ışık almıyordu. 1. kattı, perdeleri çekiyorduk ve loş oluyordu adeta. Bu on ay süresince tek tük yapraklar çıkardı durdu ama son 3 aydır resmen coştu. 3 aydır bol güneş ve ışık alan yeni evimizdeyiz :) Boyu uzadı, yaprakları daha sağlıklı ve fazla ve büyük çıkmaya başladı. Ve saksısının artık ona küçük gelmeye başladığını düşündüm, değiştirdim. Ama zahmetli bir iş oldu. Ortasındaki tırmanma çubuğuda artık kısa geliyordu, yeni bir saksı ve tırmanma çubuğu aldım. Saksıyı değiştirirken köklerdeki topraklar dağıldı ve kökler hava aldı. Durumu iyi gidiyordu fakat son 4 gündür alt yapraklarda sararma ve solma var. Alınabilecek bir önlem var mı?

İlk resim saksı değiştirmeden önceki hali, diğerleri değiştirdikten sonraki halidir.

Mine Pakkaner 20-05-2007 00:15

Endişelenmeyin. Gerekirse budayın ve sulamaya devam edin. Budarsanız kestiğiniz parçalardan üretim yapın. Suda bile kökleniyor :)

Bir hafta arayla iki kez asprinli su verin. Tarif sitede mevcut. :rolleyes:

Penelophe 20-05-2007 00:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 106191)
Endişelenmeyin. Gerekirse budayın ve sulamaya devam edin. Budarsanız kestiğiniz parçalardan üretim yapın. Suda bile kökleniyor :)

Selamlar;

Çok çabuk köklendiğini duymuştum ama ben bu bitkiyi kaybetmek istemiyorum malum bir yıl sabrettim tamda coşmuşken bu olacak iş mi şimdi. Zaten sararıp solanlar görünmüyor resimlerde fazla çünkü dün budadım. Ama çok teşekkür ederim size daha sakin bekleyeceğim bakalım bir değişiklik olacak mı.

Saygılar.

zeynep kübra 20-09-2007 10:06

sanirim çok hizli büyüyor

2 Eklenti(ler)
Ofiste büyüttüğüm çiçeklerden bir tanesi. Nasıl büyütüldüğü konusunda yardıma ihtiyacım var çünkü sık sık yaprak açıyor ve sarılmış olduğu yosunlu çubuğun boyunu çoktan aştı. Zamanla uç kısımları düşmeye başladı.

Sebahattin Sargın 20-09-2007 11:20

Bu bitki özel bir ilgi istemiyor. Çok arsız bende var dip sürgünlerinden fazlası ile çoğaltıp, komşularıma dağıttım. Direkt güneş ışığı almıyacak bir de sulamasına dikkat edin yeter.

Penelophe 06-10-2007 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seyhan2666 (Mesaj 159881)
Biz bu fil kulağını nasıl çoğaltabiliriz acaba

Sayın Seyhan2666, aramıza hoşgeldiniz.:)

Fil Kulağını, diplerde oluşan yavruları ayırıp çoğaltabileceğiniz gibi, kestiğiniz dalları suya koyarak köklenmesini sağlayıp da çoğaltabilirsiniz.

Mine hanım çok arsız bir bitki olup, hemen tutacağını söylemişti, bende ayırıp başka saksıya almıştım, cidden çok kolay tutuyor.:)

dr.sevil 21-10-2007 20:23

Benim evdeki syngonium lar maalesef birer birer solup, kuruyorlar. Sanırım nasıl bakacağımı bilmiyorum.Bu çiçek hakkında sizlerden bilgi alabilirmiyim.

Sebahattin Sargın 21-10-2007 20:48

Dr. sevil bu bitki özel bir ilgi istemez, toprağı kurudukça su verirsiniz, aydınlık bir yerde olmalıdır bu kadar.

Acaba;

Saksısı mı küçük geldi?
Çok mu suladınız?
Yanlış bir şeymi verdiniz?

gibi sorular geliyor aklıma....

Gülgün 22-03-2008 13:34

Neden yarısı mavi oldu anlayamadım...

yasarhakan 02-06-2008 13:08

SYNGONIUM PODOPHYLLUM üretimi

Herkese merhaba,
Aslında konuyu sucul bitkiler kısmında mı açmalıyım bilemedim, ancak son çektiğim şu fotoğrafa bakınca burada açmaya karar verdim.

http://img211.imageshack.us/img211/5817/m0011371zn5.jpg

Bu bitkiyi 2.5 yıl kadar önce bir akvaryumcudan aldım. Suyun içine dikmiş, ne olduğunu bilmiyordu. Biraz araştırınca aslında Syngonium ailesinden suyu seven, paludaryumlarda kullanılan bir salon bitkisi olduğunu öğrenip paludaryumumdaki karasal alana diktim.

Bu resimde sağda görünen ilk hali.

http://img118.imageshack.us/img118/3481/b025ct3.jpg

Sanırım link vermemin sakıncası yoktur, bitkinin gelişimini İsak forumlarında açtığım başlıkta görebilirsiniz.
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=67368

Bitki boy olarak oldukça gelişti, çoğaltmak için de birkaç kez budadım ancak sonuç alamadım.
Biz akvaryum meraklıları bitki suyun içindeyken iyiyiz de dışarı çıktı mı ne yapacağımızı bilemiyoruz:p

Şu ana kadar ne çiçek verdi ne de dipten yeni bir sürgün. Devamlı boyuna uzayıp durdu ve bunun sonucunda da eğilip büküldü. Fazla uzayan kısımları kestim ama ne yaptıysam yaşatamadım.

Bu konuyla ilgili yardımınızı rica ediyorum.

badem 24-06-2008 23:53

merhaba yaşarhakan bu çiçek su ve özellikle toprakta daha iyi yetişir. Dayanıklı bir bitkidir. Fil kulağı ya da Genç Kız Kalbi gibi isimleri var benim bildiğim kadarıyla.

yasarhakan 27-06-2008 16:09

Kusura bakmayın, ümidi kesmiştim, geç gördüm mesajları. Cevaplar için çok teşekkürler.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek (Mesaj 252914)
http://www.aquabase.org/picture.php3...n=view&id=4030 Bana soyleye bilirmisiniz bitkiniz bu linktekinin aynisimidir.

Bravo tam isabet.

3 yıl önce akvaryumcudan aldığımda aynen bu şekilde ve tamamı su içindeydi.

Sizlerden de uzun zaman cevap gelmeyince ne yapacağımı bilemediğimden öylece bırakmıştım. Son durumu böyle:

http://img413.imageshack.us/img413/2017/1005536yi6.jpg

http://img136.imageshack.us/img136/984/1005537km4.jpg

Eskiden evlerde sarmaşık pek modaydı, anneminkiler de bazen duvara tutunurlardı diye hatırlıyorum.

Aynen ona benzer oluşumlar gözlemlemeye başladım. Sanırım bu resimlerde duvara tutunmaya çalışıyor, ne dersiniz?

http://img413.imageshack.us/img413/1845/1005539tb6.jpg

http://img256.imageshack.us/img256/6788/1005438az1.jpg

http://img256.imageshack.us/img256/2494/1005436vy9.jpg

Akvaryum bitkileri ile ilgisi olmayanlar için bir ek bilgi vermek istiyorum.

Türkiye'ye yasal yollardan bitki ithal etmek çok zor olduğundan, akvaryum balığı ithalatçıları kaçak olarak yurtdışına bitki siparişi verirler. Ellerinde doğru düzgün listeleri bile yoktur. Rasgele birşeyler gönderir yurtdışındaki tedarikci firma. Ne onlar anlar bitkiden, ne de onlardan alıp bize satan petshoplar. Bilinen bazı türler dışında bir çok bitki de bir kere gelir, bir daha göremezsiniz.

Bu da işte onlardan biri, akvaryumumda rahat olmadığını hissedip, su dışında paludaryuma eklemiştim. Sonra bu hale geldi, o yüzden üretip çoğaltmayı çok istiyorum.

Mine Pakkaner 27-06-2008 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarhakan (Mesaj 253597)
...Eskiden evlerde sarmaşık pek modaydı, anneminkiler de bazen duvara tutunurlardı diye hatırlıyorum.

Aynen ona benzer oluşumlar gözlemlemeye başladım. Sanırım bu resimlerde duvara tutunmaya çalışıyor, ne dersiniz?
...

Singonyumunuz duvara tutunmaya çalışmıyor, havai kökler hem nem eksikliğini hem de bitkinin desteklenmeye ihtiyacını gösterir. Sigonyumlar saksı bitkisi olarak çok yaygın kullanılır. Dayanıklı, farklı yetişme ortamlarına uyum sağlayan güçlü bitkilerdir.

yasarhakan 28-06-2008 11:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek (Mesaj 253616)
http://www.akvaryum.com/forum/uzun_b...hi_k188740.asp Bir saka daha ama bu seferki site turkçe yazili eger tekrar sorun yazarsaniz su bitkileri yetistiren kisilere sorarim ki bir magaza varki hafta da bir ugrarim gezerim yani içerisini ama sanirim sizin için yeterli olacaktir bu link.
ibrahim simsek

Gerçekten şaka yaptıysanız, iyiydi. ;)

Şaka değilse faka bastınız, o başlık benim zaten:D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 253629)
Singonyumunuz duvara tutunmaya çalışmıyor, havai kökler hem nem eksikliğini hem de bitkinin desteklenmeye ihtiyacını gösterir. Sigonyumlar saksı bitkisi olarak çok yaygın kullanılır. Dayanıklı, farklı yetişme ortamlarına uyum sağlayan güçlü bitkilerdir.

Nem eksikliği olmaması gerekmez mi? Bitki bir paludaryumda ve gövdesinin ilk 20 santimi köklerle birlikte suyun içinde, ayrıca odada 2 akvaryum daha var, nem oranının yüksek olduğunu düşünüyorum, alttan bir resim koyuyorum:

Arkadaki dallar syngonium'un,

http://img181.imageshack.us/img181/262/1005453ze7.jpg

Bir de desteklenmek derken neyi kastediyorsunuz? NPK ihtiyacı olamaz, çünkü canlıların dışkıları ve yemleme ile bol miktarda oluşuyor sistemde. Micro besinlerin hangisine ihtiyaç duyduğunu resimlere bakarak söylemek mümkün mü?

Mine Pakkaner 28-06-2008 11:51

Desteklenmekten gövdeyi bir yere dayamayı, bağlamayı kastediyorum. Bitkinin otsu gövdesini bir çubukla tutturabilirsiniz. Ayrıva bitkiyi üretmek istiyorsanız bu köklenen bölümü çelik olarak da kullanabilirsiniz.

yasarhakan 28-06-2008 12:05

Teşekkürler, o zaman sondan bir önceki fotoğrafdaki gibi bitkinin duvar köşesine dayanması yeterli olacaktır, anladığım kadarıyla.

Çelik almanın mevsimi var mı? Bir de usülünü anlatır mısınız? Nereden kesmeliyim, suya mı koymalıyım vb.?

yakamozsimsek 28-06-2008 13:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarhakan (Mesaj 253824)
Teşekkürler, o zaman sondan bir önceki fotoğrafdaki gibi bitkinin duvar köşesine dayanması yeterli olacaktır, anladığım kadarıyla.

Çelik almanın mevsimi var mı? Bir de usülünü anlatır mısınız? Nereden kesmeliyim, suya mı koymalıyım vb.?

Elinizde'ki bitki sucu bir bitkidir dikkat edilmesi gereken konu suyun asidik konuma gelmesini engellemenizdir.Eger akvaryumunuzda balik yok ise bir cay kasiginin ucu ile kireç atiniz.aspirin gibi ilaçlarlan ugrasmayiniz.Aslinda neden kirec genis bilgi vermek isterdim ama turkçe terimleri bilmedigimden net bir biçimde yardimci olamayacagim ama sitede profesyonel insanlar sanirim vardir sorarsaniz elbet birileri cevaplar.

yasarhakan 30-06-2008 11:44

Sucul bitkiler için bizler suyumuzu asidik hale getirmeye çalışırız. Bitkiler yüksek PH değerlerinde gelişemezler çünkü. Bildiğim kadarıyla bu tarla bitkileri için de geçerli, toprağın PH'ı yüksek olursa bitkiler besini kullanamazlar. Siz neden kireç atın diyorsunuz anlayamadım.

Hatta ben, siz şaka mı yapıyorsunuz ciddi misiniz, başından beri bunu bile anlayamadım.

zeynep kübra 18-08-2008 10:07

Tutunmuyorlar

Merhabalar işyerimde beslediğim syngonium çiçeğim artık yosunlu çubuğa tutunmamaya başladı. Boyu fazlasıyla büyüdü saksıdan sarkmaya başladı ancak yosunlu çubuğa da tutunmuyor. Misina ile bağlamaya çalıştım yine olmuyor gün geçtikçe daha çok büyüyor ne yapmalıyım?

limon 18-08-2008 19:59

1- Çok uzamasın diyorsanız fazla uzayan tepeleri budayabilirsiniz.
2- Uzasın istiyorsanız bir yosunlu çubuk daha alıp diğerine hasır halatlarla (çok ucuz) bağlayabilirsiniz. (Ben de böyle yapmıştım)

Bu çiçeği çok severim. Evdeki saksıdan kesip kesip hiç köklendirmeden apartmanın merdiven yanlarındaki saksılara dikmiştim. Geçenlerde uğradığımda Amazon Ormanı gibi olduğunu görünce çok şaşırdım. :)

Bilirsiniz apartman girişleri hemen hiç güneş almaz, demek bu bitkinin pek ışık isteği yok. Yapraklarına su püskürtülmesini çok sevdiğini söyleyebilirim. Bu çiçeğin yanında Barış (Yelken) Çiçekleri de vardı onlar da çok keyifliydi. Demek aynı şeylerden hoşlanıyorlar :)

Penelophe 27-09-2008 12:59

Zeynep Kübra, Limon'un söylediklerine ek olarak, çubuğu sürekli nemlendirirseniz çubuğa tutunmasını sağlayabilirsiniz.

Crocus Şen 27-02-2009 14:15

Merhabalar;
Teyzemde inanılmaz büyük,harika bir Syngonium var,özel bir ilgi istemez ve çok arsız diye dip sürgünlerinden bir dalını alıp yetiştirmek istedim,önce biraz köklensinler diye suya koydum,15-20 gün oldu suda herhangi bir gelişme göstermedi bende hemen toprağa diktim,yaklaşık 10 gün oluyor yine tepki yok
:( Ne yapacağımı şaşırdım arkadaşlar:confused:

sükunet 09-03-2009 10:57

bizim yaşadığımız çevrede bu çiçeğin adı melek kanadı olarak biliniyor...
bir önceki mesajımda annemden geldiğini söylemiştim az önce saksı değişimi yaptım (şu ana kadar saksı değişimimiz de en zorlandığım çiçeğim bu oldu)
ahşap bir merdiven vardı elimde minyatür bir şey onu saksısına yerleştirdim ve misina tarzı bir iple bağladım çiçeğimi...
dibinden çıkmış olan minik bir kökü ayırdım ve suya koydum azıcık kökü var ama ben yinede birazcık suya koymaya karar verdim.
bir kaç gün sonra saksıya dikerim...
ama korku sardı beni saksı değişimi yaptım çiçeğime zarar vermeden ya solma bozulma olursa çiçeğimde :(
onun için korkuyorum :(
umarım sağlıklı bir gelişim gözlemlerim çiçeğimde...

sükunet 10-03-2009 09:12

house-of-wax teşekkür ederim uyarınız için :)
evet o küçük çeliği kendi gibi küçük bir saksıya aktardım yoksa suda kökünü çürütürdüm mazallah...
şimdi çiçeğimi gözlemlemek kaldı sadece.
umarım benim çiçeklerimde güzel gelişim gösterirler :)

Toprak 18 10-03-2009 17:31

Sayın suizan, çiçeğe melek kanadı adı çok yakışmış. Bu çiçek suyu çok seviyor. Bende iki değişik tür var. En eski çiçeklerimden. Çok uzayınca üzerinden kesiyorum ve dibine dikiyorum. İki kezde toprağın üzerinden iki, üç santim yukardan budadım. Yaz tatilinde üç ay su dolu kabın içinde, üsttende bol su verildiği halde yaşamayı başardı.

house-of-wax 10-03-2009 19:20

Dikkat ederseniz paludaryumlarda suyun içindede bakılıyor syngonium...

sükunet 28-04-2009 12:09

benim çiçeğime bir haller oldu anlayamıyorum.
rengi değişti açık yeşil oldu burada gördüğüm gibi canlı koyu yeşil değil.
ne yapmam gerekiyor arkadaşlar sorun nedir?

Penelophe 28-04-2009 18:42

Suizan, fotoğraf yüklerseniz yardımcı olmaya çalışırım..

Crocus Şen 06-07-2009 16:28

2 Eklenti(ler)
Heryerinden dallanmaya başladı..Halinden çok memnun anlaşılan;)

sükunet 06-07-2009 21:27

4 Eklenti(ler)
maşallah benim çiçeğimde kendini toparladı nihayet ve sanırım yerine alıştı..
dahası bir tane daha oldu melek kanadım :)
birde ben ekmiştim minicik yanından fide veriyor sanırım...
yakında resimlerimi ekleyeceğim.
ne kadar narin bir çiçek bu değil mi arkadaşlar :)
resimlerini eklemek adına mesajımı düzenliyorum...
en sonda eklemiş olduğum çiçeği üretmek adına dikmiştim beni üzmedi minik bir gelişim gösterdi ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024