agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Açelya (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/3965.htm)

COYOTE 15-03-2008 19:37

1 Eklenti(ler)
Gördüğüm en güzel açelyalardan biri Güler hanım, bu da diğeri:)

FİLO 21-03-2008 19:22

Arkadaşlar şu Anda çok Yagmur Var Ve Açelyam Yağmurda Direkt Kalmasin Diye Balkonun Ic Kismina Aldim.doğru Mu Yaptim Bilemedim...bilgi Verirseniz Sevinirim.

Oğuzhan 22-03-2008 11:09

Biraz yağmur iyi gelir.Altında saksı tabağı var al.Akan yağmur altından akar gider.:)

günsu 03-04-2008 20:26

1 Eklenti(ler)
Artık benimde bir açelyam var:)

Eklenti 33995

bluecrop 12-04-2008 21:38

Açelya

3 Eklenti(ler)
Bu da benim objektifimden açelya resimleri

Eklenti 34532
Eklenti 34631
Eklenti 34534

Maude 13-04-2008 09:08

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benimkiler. Aldığımda tomurcukluydu. Hemen hepsi açtılar. Suyu gerçekten çok seviyor, sulmanın dışında hergün su püskürtüyorum yapraklarına. Hala aldığım saksılardalar, çiçekli olduğundan korktum saksı değiştirmeye. Peki ben ne zaman saksı değiştirmeliyim, çiçekleri tamamen dökülünce mi?

Nihal 23-04-2008 19:43

Benim açelya sanki biraz geç kaldı ama sonunda açıyor;)

Belmas 11-05-2008 22:48

Linkini yazdığım çiçek bir arkadaşımın hediyesi. Bana açelya diye verdi ama sizin resimlerinize bakınca, sanırım açelya değil bu çiçek. Bir fikriniz var mar mı :confused:

http://www.negatif.com/foto/574708/

Mine Pakkaner 11-05-2008 23:06

Begonya.

Belmas 12-05-2008 09:25

Teşekkür ederim Mine Hanım. Hemen Begonya başlıklı yazılara bakıyorum :D

cybel 17-05-2008 17:03

merhaba arkadaşlar ben mart ayının başlarında açelya tohumu almıştım.onları filizlendirdim 10-15cm boylarına geldiklerinde de saksılara aldım.şimdi balkonumda gayet sağlıklı büyüyorlar. ama benim açelya tohumlarımın sanırım sizin bu birbirinde güzel açelyalarla bi alakası yok. paketin üstündeki resime hiç benzemiyorlar. resimdeki çiçekleri katmersiz ve küçük. keşke sizinkiler gibi olsalar harika olurlar. yaklaşık 18 fidem oldu da. neyse bakalım açınca görücem ve sizlerlede paylaşırım.kolay gelsin hepinize

feslegen 20-05-2008 15:48

ben bugün üye oldum.
benim evde 18 saksı açelyam var ayrıca açelyanın farklı türü orman gülü 2tane var. hergün onları inceliyorum.açelyanın saksılarını 1 ay önce değiştirdim şu anda çok güzel görünüyorlar. ben gardenyalarımda sorun yaşıyorum.ayrıca kamelya bakımı hakkında bilginiz varmı. ortancaların saksılarını nezaman değiştireyim.
herkese bol çiçekli neşeli günler dilerim.

ar_da 20-05-2008 17:08

Açelya

Mart ayında bir açelya aldım. Çiçekleri o kadar çoktu ki yaprakları gözükmüyordu. Tabi zaman geçince çiçekleri soldu döküldü. Açelya yazın çiçek açar mı? Nasıl bir ortamda yaşamayı sever? Arkadaşlar bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

canofer 23-05-2008 23:42

1 Eklenti(ler)
Açelyamı çiçekleri döküldükten sonra budayayım dedim ve saksısını değiştirdim ama sonra kötü budadığımı düşünmeye başladım.Sizce bu budama şekli döğrumu?

suzan7 29-05-2008 00:13

Arkadaşlar ben pazardan açelya almışım.Ama sizinkilere hiç benzemiyor.Benimkilerin boylatı uzun,yaklaşık 50 cm var. Bunların bahçe için oldugunu söyledi satıcı.Bahçe açelyası varmı geçekten.Bilgi verirseniz sevinirim

laledevri 29-05-2008 14:01

açelyam için yardım lütfen

merhabalar
bende açelya sevenlrdenim uzun zamandır istememe rağmen ancak mayıs ayının başında bir açelya sahibi olabildim. aldığımda üstünde bir sürü çiçek vardı ama zamanla yavaş yavaş hepsi döküldü.belki çiçeklenme dönemi bitmiştir dedim.
çiçekleri döküldükten sonra balkona aldım balkonum sabahtan öğlene kadar güneş alıyor ama ben açelyamı köşeye direk güneş ışığı gelmeyecek şekilde koydum.
şimdi yamyeşil yaprakları var ve yeni daha açık renkli yapraklar çıkmaya başladı.
uzun yıllar açelya bakan biri olarak Güler hanımdan ve diğer açelya severlerden öğrenmek istediğim bir kaç şey var.
--açelyam tekrar ne zaman açar (yazın açarmı)

--çoğaltmak istiyorum nasıl yapabilirim

--balıkesirdeyim yazın heryer sıcak evin içine balkon kapısının önüne alsam kapıyı açınca cereyen yaparsa etkilenir mi? şimdiki yeri dediğim gibii balkon köşesi direk güneş ışığı almıyor ama bol ışıklı ve havadar

-- kışın içeri mi alsam yoksa balkonda bırakıp üzerini naylon poşetle kapatsam mı(malum kaloriferli ve heryer sıcak oluyor, kışın kar çok fazla yağmasada soğuk geçiyor)

--aldıktan sonra saksını değiştirmedim ama çok hafif şimdilerde değiştireyim mi?

bana yardımcı olursanız çok sevinirim

başka vereceğiniz ek bilgilere de her zaman açığım.
şimdiden teşekkürler

BenBen1967 30-05-2008 11:51

Bebişimde 2 tane çiçek gördüm açıyor. Ama ben yazlığa gideceğim diğerlerini göremeyeceğim galiba. :(

Oğuzhan 05-06-2008 17:12

Sn. Laledevri
Açelyayı yaşatmak isterseniz saksısını en kısa zamanda değiştirin.Şimdiki saksısında büyük ihtimalle torfda bulunuyor.Torf zamanla bitkiyi çürütüyor.Sıcaklarda bastırdı.Bitkiniz kuruyabilir.

Sûz-i Dilârâ 05-06-2008 17:14

Oğuzhan Bey, benim bütün çiçeklerim de torfta, onlarda mı zamanla çürüyecek? Nasıl bir toprağa ekebiliriz çiçeklerimizi?

laledevri 06-06-2008 14:35

sn Elfogi
ilgilendiğiniz ve öneride bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda saksısını değiştireceğim.Artık çiçek açmıyor ama yeni açık yeşil yaprakları arttı.İlk aldığım gibi üzerinde bol çiçek görene kadar özenle bakacağım.
Tekrar teşekkürler.

Nihal 11-06-2008 19:31

Açelyamın çiçeklenmesi bitti.Küçük yeni yapraklar çıkartmaya başladı.Açelyayı çoğaltmak istiyorum.Nasıl çoğaltabilirim?Şimdi çoğaltsam olur mu?

laledevri 17-06-2008 14:03

Merhaba Arkadaşlar;
Açelyamın saksısını değiştirmek için elime aldığımda baktımki 2 tane bükük dal var ve diğer sürgünler bunlardan artmış.
bende demek bu saksıda 2 kök var deyip bunları ayırayım 2 saksı açelyam olsun dedim. :rolleyes:
kökleri ayırmak için el attığımda biri ilk sürgün yerinden kırıldı :( meğer çiçekçide o kısmıda toprağın altına koymuşlar 2 ayrı dal gibi duruyordu.
Hemen onu da başka bir saksıya diktim.
Bu arada budama yapıp aldığım çelikleride başka yerde köklendirmeye çalışıyorum.
1 hafta geçti şimdilik herhangi bir bozulma görünmüyor.İnşallah hepside tutar da elimle kırdığım açelyamın üzüntüsünü yaşamam.

fevziye 17-06-2008 17:42

Merhaba arkadaşlar, benim açelyam tomurcuklanmıştı, tam çiçek açacakken tomurcuklarını döktü ve aynı zamanda yapraklarını tamamen döktü. Nedeni hakkında bir bilgi verebilirmisiniz? Ne yapmam gerekiyor.?

powered 23-06-2008 00:00

1 Eklenti(ler)
İşte bunlarda benim açelyalarım tohumdan diktim, biraz zor görünüyorlar daha minicik yavrular. İnşallah büyürlerse resim eklerim yine.

çiçeksever 15-09-2008 16:37

Sezon açıldı.

1 Eklenti(ler)
10 gün önce oğlumun üniversite kaydı için İstanbul'a gittiğimde yine dayanamadım Koçtaştan 2 tane açelya aldım.Fiyatı uygun 2.95 Ytl.

Nihal 16-09-2008 22:13

Maşallah çok güzeller.Fiyatları da gerçekten oldukça uygunmuş.

mumçiçeği 18-09-2008 08:24

günaydın arkadaşlar,
bir süredir forumda çelik köklendirme ile ilgili bulduğum şeyleri okuyorum,ama yinede açelya köklendirmek hakkında net bir bilgiye sahip olamadım,dün akşam bi tanıdığımızın apartman kapısında,saksılarda duran açelyalardan bir dal aldım,köklendirmek istiyorum,aynı çiçekten iki yıl öncede bir dal alıp köklendirmeye çalışmış,ama başaramamıştım,o zaman aldığım dalı direk kumlu bir bahçe toprağına dikmiş,üzerine sera etkisi için bir bardak kapatmış,fazla sıcak olmayan mutfağımda barındırmış ve düzenli sulamıştım,1,5 ay kadar bardağın altında yeşil yeşil yaşadıktan sonra,bardağı almamla birlikte birkaç gün içinde öldü,aynı şeyin yine başıma gelmesini istemiyorum,niyeyse bu açelya çiçeğini bi türlü yaşatamıyorum ben,daha önce bi yapı marketten aldığım birkaç açelyayıda yaşatamamıştım,halbuki bu çiçeği çok seviyorum,lütfen açelya köklendirmek konusunda bilgi ve deneyim sahibi olan kişiler bana yardım edebilir mi?

susam 05-10-2008 18:42

Arkadaşlar. Hepinize merhaba. Ben yeni üyeyim. Ve bütün çiçeklerimle ilgili bilgi edinebildiğime çok seviniyorum. Bu gün bir sürü farklı açelya çelikleri edindim. Bunları nasıl köklendirebilirim? Daha önce hiç açelya dikmedim. Neler yapmalıyım? Bilen varsa acil yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

aliş 11-10-2008 11:02

ben de Koçtaştan Açelya aldım çok güzellerdi ev değiştirdim salonda cam kenarı bir yere koydum çiçekleri solmaya başladı saat 2 den güneş batıncaya kadar güneş görüyor acaba ondanmı soldu nedersiniz ?İ balkona çıkarsam rüzgardan etkilenecek nerde bakamalıyım Açelya ma öneriniz varmı?

snoopy 11-10-2008 11:16

1 Eklenti(ler)
Koçtaş'tan geçen hafta 3 YTL ye aldığım açelyam açmaya başladı, umarım bu sefer yaşatabilirim..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024