agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   karanfil (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/3061.htm)

_kardelen_ 16-10-2009 08:26

1 Eklenti(ler)
Karanfilimin fotosunu ekliyorum.Eklenti 108297
dipten 1.5 cm kadar toprağa paralel gidiyor, o kısımda bir kaç tane yeni filizleri var.yukarıya doğru da 3 cm kadar. Telefonla çektiğim için net olmadı ve küçük oldu.

maki01 16-10-2009 12:23

Sevgili kardelen,
Benim gönderdiğim tohum ise inanamayacağın kadar çok sevineceğim. Karanfilim öldü ve hala tohumdan yetiştirmeyi başaramadım.
Eğer benimkiyse toprağa paralel gitmesi doğal hali. Kısa saplı ama yayılan türde tam bir geleneksel mis kokulu karanfil olacak büyüyünce :)

_kardelen_ 16-10-2009 12:49

İnşallah sevgili maki. Sevinebilirsin çünkü senin gönderdiğin tohumlar. Yolculuk yapabilecek duruma geldiklerinde bir tanesini sana yollarım annesi ;) 3 tane var.

DefneD. 17-10-2009 13:43

Sevgili acemifüsun'dan gelen karanfil tohumlarını bugün ektim. Umarım çimlendirip büyütmeyi başarırım.:)

acemifüsun 17-10-2009 22:18

Sevgili DefneD. çok çabuk çimleniyorlar, kolay gelsin:) Benim karanfil fideciklerinin bazıları 3 çift, bazıları 4, 5 çift yapraklı oldular.

Eovyn 24-10-2009 23:50

Ben de iki gece önce ektim karanfil tohumlarımı. İnşallah çabuk çimlenirler ;););)

Gülbeşeker 01-11-2009 22:52

karanfilleriniz çimlendikten sonra güneş alan bir balkona bırakın çok fazla sulamayın don olmadıkça dışarıda kalsın evi pek sevmiyor geçen sene karanfil yetiştirmekle çok uğraştım ama sonunda baya deneyim edindim

Eovyn 02-11-2009 07:25

Benimkiler hala çimlenmedi :( Neden acaba??

maki01 02-11-2009 10:00

Sevgili Eovyn,
Üzerlerini şeffaf bir plastik ya da strech filmle kapat. Çimlenmeleri 8-10 sürebilir. Havalar oldukça soğudu. Mümkün olduğu kadar sıcak bir ortamda olursa çimlenme hızlanacaktır.

Eovyn 06-11-2009 07:41

Sevgili maki01,
Yok hala çimlenmedi benimkiler. Aslında burda hava o kadar da soğuk değil. Ağzı da kapalı. Galiba tohumlarda bir sorun var. Ya da topraktaki böcekler kurtlar tohumlara zarar vermiş olabilirler mi dersiniz :( Çimlenmeyi beklemek çok heyecanlı, eğlenceli gerçekten. Maydanoz çimlendirdim daha yeni. O kadar sevindirdi ki beni minik minik toprağın üzerinde giderek yükselmeleri. Karanfillerimi de bekliyorum heyecenla. Ama onlar tutmayacak sanırım..

Eovyn 12-11-2009 08:40

Karanfil kabımda minik minik yeşillikler gördüm. İkisinin tohum zarfı üzerindeydi, onların karanfil olacağını düşünerek hemen güneş gören saksıya aktardım.
Diğerleri çok minik, topraktaki yabancı bir tohum mu yoksa gerçekten karanfil mi bilemedim. Neyse biraz büyüsünler onlar da aktarılacaklar her ihtimale karşı.
Ama sanırım tohumların çoğu bu arada zayi oldu..

miskoisko 27-11-2009 18:29

merhaba arkadaşlar forumda daha yeni üyeyim.
Karanfiller konusunda bir tecrübemi paylaşmak isterim.
3 yıl önce beyaz karanfil ile kırmızı karanfili çiçeklerini yaz aylarında her iki çiçeği birbiri ile sürterek tozlaştırdım.
Daha sonra bu iki bitki aynı saksıda olduğu için tohumlar kendi toprağına döküldü bir kaç tohum çimlendi ve filiz verdi.Fideler gelişti gelişenlerden en cılız olanı bir sene sonra kendini toplayınca ebruli bir renge sahip çiçekler verdi.
Teşekkürler.

miskoisko 27-11-2009 18:32

Bir organizasyon sırasında katılımcılara dağıtılan karanfil demetlerini tektek toplayım bir saksıya ektim.Bu karanfiler tek demetler halindeydi.
Ekimden sonra bazıları kısa sürede soldu fakat bazılarıda köklenerek gelişti.Ve geçen yılar içersinde güzelce geliştiler.
Karanfiler gerçekten çok dayanıklı ve bakımı kolay türler.

sakagun 04-12-2009 12:45

5 Eklenti(ler)
Balkonumdaki karanfiller çiçek açmaya devam ediyor.

maki01 07-12-2009 17:53

1 Eklenti(ler)
Sevgili kardelen,
Arta kalanıma , anılarla yüklü mis kokulu karanfilimle beni yeniden buluşturduğun ne kadar teşekkür etsem yetersiz kalır.

Ben de hala son kalan tohumlardan yetiştirmek için çabalıyorum ama nafile çabası oluyor benimkiler.

Önemli olan bu güzel karanfilimin yok olmaması , can bulmasıydı. Senin ellerinde yeşerdi ve bana kadar geldi.

Kargoyu aldığımdan bu yana napacağımı şaşırdım. Zengin bir toprak karışımı hazırladığımı düşünüyorum, umarım sever. Uzun süre saksı kucağımda, bir balkona , bir salona taşındı. Sonunda gece salon, gündüz balkonda durmasına karar verdim :)

Karanfilimin yavrusu, güzel minişim benim, lütfen yaşa...

Eklenti 116778

nariçi 07-12-2009 18:11

Bizim karanfiller hala dış mekanda Adana'da içeri almaya hiç gerek yok herhalde.

_kardelen_ 08-12-2009 10:03

Ben de sana teşekkür ediyorum sevgili maki01. bana bu duyguyu yaşattığın için. Bu ne kadar güzel bir şey Allahım. Bir gün bir paket geliyor, içinden tohum çıkıyor. Hiçbir karşılık beklenmeden size gönderilmiş. Onu ekiyorsunuz, filizleniyor, büyüyor, yeşeriyor. O yeşeren şey çiçekten öte bir şey, sevgi...
Sonra siz de ondan bir parça alıp çook uzaklara gönderiyorsunuz, hiç görmediğiniz tanımadığınız birine. Tek bildiğiniz gittiği yerde ona sevgiyle bakılacağı. Ve o gittiği yerden size resimleri geliyor burada. Tarif edilemez bir duygu...

Çiçeklerini de görürüz inşallah, sevgiler...

(Yerini yadırgamayacak çünkü o diktiğin saksının aynısıydı çıktığı saksı ;))

MİRBE 22-12-2009 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi _kardelen_ (Mesaj 550464)
O da güzel, çiçekler aklını başından alıyor insanın :D

:pCazibeleri çok güzel de bir de nazları olmasa:D

nariçi 22-12-2009 16:14

Çarşıda çiçekçiden alınacak canlı karanfil çiçeklerinin saplarından çelik olarak topraga dikin köklenebilir.

MİRBE 01-01-2010 23:06

Yok mu bana yardımcı olacak bu tohumlara ne zaman ekmeliyim..Saksıya ekip içerde baksam olur mu **** üzerinde yazdığı gibi Şubat ayında mı ekmeliyim?

tezcanönerli 03-01-2010 13:37

bilgiler icin tesekkur ederim

_kardelen_ 05-01-2010 07:57

1 Eklenti(ler)
Vee karanfilimde tomurcuk var. İnanamıyorum çiçek açacak..
Eklenti 120727

maki01 05-01-2010 09:43

Kutluyorum sevgili kardelen, benim için de koklayın lütfen :)

_kardelen_ 05-01-2010 10:43

İnşallah tohum verir ;)

Eovyn 07-01-2010 13:29

2 Eklenti(ler)
Herkese merhabaa..
Tohumla karanfil yetiştirebilmiş arkadaşlara bir sorum olacak benim.
Sizce bu filizler karanfil filizine benziyor mu?
Uzun bir süre önce karanfil tohumlarını ekmiştim. Sadece bu iki filiz baş gösterdi o kaptan. Aslında tohum zarflarını da gördüm çıkarken üzerlerinde ama ben pek karanfile benzetemedim. Sizce de yabani bi bitki olabilir mi??

_kardelen_ 08-01-2010 10:45

Evet sevgili Eovyn, yabani ot mudur bilmiyorum ama şundan eminim ki bu bir karanfil değil.

Eovyn 08-01-2010 12:14

:( üzüldüm şimdi..
bakalım en son ektiklerim çıkacak mı??

Hhatice 09-01-2010 22:14

bana gelen vazo karanfillerin budaklarını ekmiştim hepsi tuttu 4 seneden fazla oldu her sene kırıp dağıtıyorum ben kırdıkça daha bir çoşuyorlar :)

merkürvenüs 31-01-2010 19:53

Arkadaşlar merhaba, bir demet karanfil almıştım sapların dibine doğru sürgünler vardı bugün onları koparıp diktim. Acaba tutar mı diye sormak için foruma girdim ve yazdıklarınızdan sizlerinde bu şekilde üretim yaptığınızı okudum. Diktikten sonra köklenmesi için nasıl bir bakım uyguladınız? Bilgi verirseniz sevinirim.

kumyaka2010 31-01-2010 20:22

1 Eklenti(ler)
Karanfilde en iyi koklenme ,çelikten perlit içinde oluyor . Biraz yapraklarını ortalarından kesiniz , bazen beslemiyor . Bunada çingene karanfili diyorlar . Tohumdan uretiliyor Selamlar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024