agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Kauçuk (Ficus elastica) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/1335.htm)

mrtgmsr 26-01-2010 04:21

Merhabalar herkese çiçekleri seven biri olarak aranıza yeni katıldım.Benim bir sorum olacak evimdeki kauçuğumu yapraklarından köklendirerek çoğaltmak istiyorum.Acaba bu mümkün mü? Eğer mümkün ise nasıl yapılacağı hakkında bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla...

umıt79 26-01-2010 21:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrtgmsr (Mesaj 569223)
Merhabalar herkese çiçekleri seven biri olarak aranıza yeni katıldım.Benim bir sorum olacak evimdeki kauçuğumu yapraklarından köklendirerek çoğaltmak istiyorum.Acaba bu mümkün mü? Eğer mümkün ise nasıl yapılacağı hakkında bana bilgi verirseniz çok memnun olurum.Saygılarımla...

Hoşgeldiniz mrtgmsr , yeni gelen arkadaşlarımızın kendini tanıttığı bölüme uğrarsanız bizde sizi tanımış olacağız.
İlk mesajdan başlayarak okursanız bunun mümkün olup olmadığı hakkında bir fikriniz olur.

huripek 05-02-2010 10:22

Arkadaşlar.acil yardım!
1 ay kadar önce bir kauçuğun küçük yan dalını ;önce bir kaç gün suya koyup ,köklenmesini beklemeden diktim(daha önce o şekilde tutmuştu).bugün toprağı bana çok ıslak geldi.biraz kuru toprakla karıştırmak istedim ama hiç köklenmemiş.Çıkarıp yeniden suya koymalımıyım?**** ne yapmalıyım.En alttaki yaprağın sapı toprağın içinde kalıyo.onu koparıp diksem tutarmı.Eşim o çiçeği çok seviyo.daha önce de getirmişti diktim .Çok sağlıklı olmamakla birlikte yaşıyo.İlginize şimdiden teşekkürler...

Arkadaşlar suda bıraktığım filizde hiç yaprak kalmamıış..:( Bende alelacele toprağa soktum.Hiç köklenmedide...Bilmiyorum ne olacak şimdi:(((

umıt79 05-02-2010 16:37

Sevgili Huripek, şu an sıcaklık mevsimsel olarak bir kauçuğu köklendirmek için çok uygun değil..Bende ocak ayının ilk haftasında kauçuk çelikleri aldım .Suda bekliyor ve benim çelikleriminde yaprakları döküldü.Bu normal bir durum.Ama bir suya, bir toprağa aktarım yaparak çeliğin uyum süresini sürekli uzatarak en başa dönersiniz.Emeğiniz boşa gider sonuçta..

Kauçuk köklenme aşamasında eğer toprakta ise çıkarmadan sabırla sulamanız ;bol sıcak ve neme maruz bırakarak muamele etmeniz gerekli.Böyle davranarak ancak onu köklenmeye ikna edebilirsiniz:)

Suda ki bir çeliği uzunca bir bardak vs. içerisine koyup üzerine de şeffaf poşet geçirip, hava almayacak şekilde kalorifer peteği üzerinde tutmakla da ; sürekli nem + sıcak etkenlerini çeliğe sunmuş olabileceğimizi düşünüyorum.

Sitede bu konuda bizlere daha doğru şekilde yardımcı olacak dostlar var.Ben naçizane kendi fikrimi belirttim.Kolay gelsin...

huripek 05-02-2010 19:41

Teşekkür ederim şuan toprakta bi daha çıkarmayayım..**** dediğiniz gibi kalorifer üzerine yerleştireyim:(

umıt79 05-02-2010 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi huripek (Mesaj 574579)
Teşekkür ederim şuan toprakta bi daha çıkarmayayım..**** dediğiniz gibi kalorifer üzerine yerleştireyim:(

Sevgili Huripek ,topraktan çıkarmadan sabırla beklemek kısmına EVET, ama toprağa dikili bitkiyi direkt ısı kaynağına yaklaştırmaya HAYIR...

Sadece çelik kauçuk için kalorifer üzerinde bir bakım tarif ettim dikkat:)

huripek 08-02-2010 16:28

:) yok onu pişirmeyeceğim.:)

kızıl_karanfil 10-03-2010 23:26

Adana da park peysajın da sıkça kullanıyorlar.En heybetlisi İsmet inönü parkın da...

~SHİVA~ 11-03-2010 12:09

Sevgili Ümit 79 bendede bir kauçuk var ama merak ediyorum yapraklara hamur mayasını püskürrtünüzmü, püskürttüyseniz eğer nasıl sonuçlandı. Bira ve bu yöntemi yeni öğrendim, ben sadece suyla siliyordum.Anladığım kadarıyla bira yöntemi de çok saglıklı değil.

umıt79 11-03-2010 22:31

Sevgili Shiva bira yöntemi ve hamur mayası sağlıklı değil.Bitki çok güzelleşiyor ama ömrü gidiyor.Çiçekçi arkadaşım kendisi çiçeğine hamur mayası püskürtüyor gayet iri yapraklı ve parlak bir bitkisi var .Birayla sulamak ve spreylemek yöntemini kullanan bir başka çiçekçi dostum ve birkaç arkadaşım var.

Fakat şahid olduğum şey şu ki bitki çok yıpranıp yaşlanıyor.Denemesi bedava...Ben sadece 30 dereceye yakın, kaynamış soğumaya başlamış suyla sprey yapıyorum.Hatta sprey suyuna bir kapak oksijenli su çözeltisi katıyorum. Bunun bitkiye nefes aldırdığına inanıyorum...

~SHİVA~ 15-03-2010 21:12

peki teşekkür ederim oksijenli suyu denesem daha iyi olucak sanrıımmm

haşiye 08-05-2010 21:50

1 Eklenti(ler)
Selamlar.
2 ay önce komşumuzun verdiği kauçuk aynı haliyle duruyor. 3. yaprak sürgünü büyümüyor neden acaba. Ben şu anda köklendiği için uykuda diye düşünüyorum. Birde acaba şeffaf poşetle üstünü kapatsammı acaba?
Şimdiden teşekkür ederim....:rolleyes:

Jezebel 11-05-2010 21:24

Ebruli kauçuk

2 Eklenti(ler)
İki yıldır " ne oldu , ne öldü " denir ya , o şekilde duran bir kauçuk fidanım vardı . Kızdım ucunu kopardım .

Eklenti 143462

Bazen kızmak da işe yarıyor demek ki :p

Eklenti 143463

Mümkün olan her yerden sürgünler verdi .

köknar 11-05-2010 21:32

1 Eklenti(ler)
Evet kauçuk bunu yapıyor :) Geçen yaz başında yamuk yumuk uzayan kauçuğun altta duran ve göüme çirkin gelen dallarnı budamıştım, budadığım yerlerden yeni sürgünler verdi, budadığım dallar suda köklendi.

Eklenti 143464

Jezebel 06-06-2010 19:26

kauçuğum

1 Eklenti(ler)
Ebruli hayli düzeldi . Zamansız belki ama dikkatlice başka saksıya geçirdim .

Eklenti 150170

emmi 10-06-2010 12:43

selam arkadaşlar.1.5 yıldır hiç büyümeyen kauçuğum vardı.ne zaman saksısını değiştirdim o zaman bir ayda 3 yaprak verdi. tabii ki toprağınıda altığım torflu perlitli toprakla değiştirdim birazda sıvı gübre.

bercigcem 27-07-2010 18:03

iste benim guzel kaucugum...

1 Eklenti(ler)
Sizlere paylasmak istedim bu guzelligi arkadasimdan kucuk bir tabak icinde elimde getirmistim 1.5 sene icinde bu hale getirdim bakimi icin neler yapiyorum ogrenmek ister miydiniz???

bercigcem 27-07-2010 18:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi haşiye (Mesaj 634618)
Selamlar.
2 ay önce komşumuzun verdiği kauçuk aynı haliyle duruyor. 3. yaprak sürgünü büyümüyor neden acaba. Ben şu anda köklendiği için uykuda diye düşünüyorum. Birde acaba şeffaf poşetle üstünü kapatsammı acaba?
Şimdiden teşekkür ederim....:rolleyes:

hasiye ;; gordugum kadariyla topragin kaliteli degil cok kuru benim de yeni yetistirdigim kaucuk gec surgun vermisti bir aspirini iyice erit ve onunla sula .yapraklarina devamli su puskurt ve sakin toz olmasin yapraklari, toz buyumesine mani oluyor,bir de surgunun uc kismina elin degmesin acmiyor yoksa;insallah yardimci olmusumdur

recepkum 11-11-2010 14:17

2 Eklenti(ler)
İşyerimizdeki kauçuğun nesi var;
Bir yıldır bizde olan yaklaşık 5 yıllık bir kauçuk bitkimizin yapraklarında yaralar ortaya çıktı. işyerimizde direk güneş ışığı almayan bir vitrinin önünde duruyor. son zamanlarda yapraklarında yaralar ortaya çıktı nedeni ne olabilir. bazı dalları çok uzadı. bunların yeni sürgün vermesi için ne yapmak gerekir. yeni sürgün verirse sürgünden sonrasını kesip çeliklemeyi düşünüyorum. şimdiden teşekkür ederim. :rolleyes:

Jezebel 27-11-2010 14:45

Yavaş...

1 Eklenti(ler)
Yine de düz renk olana göre daha yavaş uzamakta .

Eklenti 181944

:o

aygün 27-11-2010 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 720009)
Yine de düz renk olana göre daha yavaş uzamakta .

Eklenti 181944

:o

Bir ay önce aldığım, aynı büyüklükteki ebruli kauçuğumun toprağa yakın gövde kısmında yeşilden kahveye bir dönüşüm gözlemliyorum. Bu hayra alamet mi yoksa bir sorun mudur?
Teşekkürler....

Jezebel 27-11-2010 22:42

Bu kaprissiz bir bitkidir , kolay bozulmaz .
Ben İzmirde bahçede tutuyorum .
İzlemekle yetinin derim de yine de resim eklerseniz daha doğru bir yorum yapmış oluruz .
Sevgiler .

jokerkan 31-12-2010 09:31

selamlar bende kaucuk aldım bir hafta kadar once, gayet saglıklı gorunuyor tepeler ama en alt yapraklarda sararmalar var daha irileşemeden sararıp dokuluyorlar sulamadan mı kaynaklı acaba?

L A L 02-01-2011 13:28

1 Eklenti(ler)
Hemen hemen 10 yılı geçmiştir. Annem gözü gibi bakar kimbilir kaç kişiye yavru vermiştir. Evimizin Baş köşesinde tıpkı bir kral edasında koca bir agaç olma yolunda ilerliyor.
Eklenti 186945

Emre1425 04-01-2011 19:32

Benimde sorunum bitkimde böyle çürümülerin olması neden olduğunu bilen varsa lütfen yardımcı olsun yazın güneş alan bir balkondaydı şu anda sadece sabah ışık alan bir odada istanbulda oturuyorum.
http://pic1.resimupload.com/r10/resim_110215087.JPG
http://pic1.resimupload.com/r6/resim_950538014.JPG
http://pic1.resimupload.com/r9/resim_977792161.JPG

Emre1425 07-01-2011 22:25

Bilen yok mu?

kaktüssevdası 09-01-2011 03:36

5 sene önce doğum günü hediyesi olarak gelen kauçuğum 2 mt boyu oldu zamanında güneşe ve yağmura maruz kaldığı için hastalanan yapraklarını kırmıştım. 1,5 mt sadece gövdesi 50 cm yapraklı kısmı (10 yaprak sadece) hiç dallanma budaklanmada yok tabi.. gel gelelim bu sene ev değiştirdim ve sanırım hiç sevmedi yeni evini. bende olursa olur olmassa tecrübe edinirim diyerekten 1 hafta önce 3 parçaya böldüm (kökü hariç) sütünü salması ve köklenmesi için oturma odamda perde arkasında büyük bir vazoya ısladım bulunduğumuz forumdan almış olduğum bilgiye istinadende poşetle sardım etrafını (nem ve sıcaklığını korumak amacıyla sera misali) köklü kısmınıda aynen poşetle sardım balkonda baharı bekliyor bakalım ne olacak iyimi yaptım kötümü??? bu arada 5 senedir ben çiçek diye besliyordum ama köklerini görünce kesinlikle ağaç olduğuna eminim... şimdiden teşekkürler

((( hafta içinde nasip olursa kendi sayfamıda yapacağım ***. fotolarda orada olur)))

Emre1425 09-01-2011 08:12

Benim kauçuğumun sorunu nedir bilen yok mu??? :S

Emre1425 13-01-2011 20:52

http://img217.imageshack.us/i/dsc00248hm.jpg/
http://img217.imageshack.us/i/dsc00249o.jpg/
Ne yaptıysam küçülmedi resimler girip bakarsanız sevinirim.Bu arada resimle karşılaştırdım çürükler biraz artmış birde diğer yapraklara sıçrıyor.Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

Sevgi Durul 13-01-2011 21:02

Bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Hastalıklı yaprakları bir an önce kesip atın. Ben fazla sulanmaktan olmuş olabileceğini düşündüm. Sulamayı azaltın ve iki sulama arasında bir kaç gün susuz bırakın. Daha da geçmiyorsa; ''Bir Bilene Soralım'' bölümünde sorun.

Emre1425 14-01-2011 12:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 741589)
Bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Hastalıklı yaprakları bir an önce kesip atın. Ben fazla sulanmaktan olmuş olabileceğini düşündüm. Sulamayı azaltın ve iki sulama arasında bir kaç gün susuz bırakın. Daha da geçmiyorsa; ''Bir Bilene Soralım'' bölümünde sorun.

Zaten çok az suluyorum bitkiyi 2 haftada bir suluyorum.

şule 24 16-01-2011 12:42

sayın emre bey bence kauçuğunuz çok sulamaktan olmuş bu mevsimde iki hafta bile kısa bence çünkü kauçuk suyu sevmez bide yaprakları yaşlanmış olabilir lekeli yaprakları kesin bide güneş gören bir yere alın derim ben tabi yinede siz bilirsiniz

aygün 16-01-2011 13:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 720168)
Bu kaprissiz bir bitkidir , kolay bozulmaz .
Ben İzmirde bahçede tutuyorum .
İzlemekle yetinin derim de yine de resim eklerseniz daha doğru bir yorum yapmış oluruz .
Sevgiler .

Fotoğraf yükleme de sorun yaşıyorum sevgili jesebel.
Ama anladığım kadarıyla odunsulaşmaya doğru bir durum bu. Çünkü yaprakları gayet sağlıklı.

Teşekkür ederim.

aygün 16-01-2011 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 734026)
Sevgili aygün, benzer bir sorun benim bitkimde de olmuştu. Vereceğim linke bir bakın isterseniz. Mine hanım'a sormuştum.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=905&page=87

Teşekkür ederim sevgili Sdurul. Sanırım benim titizliğim. Gövde odunsulaşıyor ondan olmalı.

Emre1425 20-01-2011 16:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şule 24 (Mesaj 742664)
sayın emre bey bence kauçuğunuz çok sulamaktan olmuş bu mevsimde iki hafta bile kısa bence çünkü kauçuk suyu sevmez bide yaprakları yaşlanmış olabilir lekeli yaprakları kesin bide güneş gören bir yere alın derim ben tabi yinede siz bilirsiniz

Yaprakları el ile koparsam bir sakıncası olur mu?
Teşekkürler.

esracer 21-01-2011 21:17

Kauçuk

1 Eklenti(ler)
İyi akşamlar. yeni aldığım Kauçuk umarım uzun yıllar benimle kalır.

jokerkan 24-01-2011 12:13

arkadaslar bende kaucugumun alt dalını kesip koklendirmek istiyorum, konu baslıgını okudum ve koklendirme ile birkac makalede daha okudum ama kafam karıstı yardımcı olan olursa sevinirim,

- koklendirme icin cam bir şişeyi kullanmayı dusunuyorum sadece bu cam şişeyimi gunes ısıgından korumalıyım ?(siyah poset **** kagıtla sararak) yoksa koklendirmeye calıstıgım yapraklı dalının tamamını mı gunesten korumalıyım (poseti tamamen kapatarak)

-hergun suyunu degiştirmelimiyim ve sıvı gubre **** benzeri bir sey eklemelimiyim suya?
-koklenme cabuk olsun diye suya temas eden kısımlarda govdede çizik yapmalımıyım?

NOT: kesecegim dal yaklasık 30 cm uzunlugunda 4-5 yapragı var
şimdiden tesekkurler.

kaktüssevdası 24-01-2011 13:37

jokerkan sende benim aklıma takılan her noktayı sormuşsun, bende senin gibi düşünmüştüm.
gerçi ben kauçuğu kestikten sonra tanıştım bu siteyle, biraz erken davrandım sanırım.

ben bu dediğin işlemleri yaptım 3 hafta önce. şuan beklemedeyim bakalım neler olacak. yanlız şunu söyleyebilirim şimdilik yapraklı olan çelikte hiçbir gelişme görünmezken yapraksız olan çelikte yapraklarını kırdığım taraflardan yeni filizlenmeler var 3 haftada 1 cm kadar filizler çıktı.
yanlız kafamda sorular ve sanırım bir problem var
--- suyu sık sık değiştirmem gerekiyormu??? durgun su kokusu var!!!
--- çelikleme yapmak için 3 eşit parçaya kesmiştim o bölgelerde hafif küflenme oluyor!!!
--- içine doğum kontrol hapı atsam olurmu???

lütfen yardıııım.... kaş yaparken göz çıkarıyorum galiba :(

jokerkan 25-01-2011 08:54

aslında belkide havai daldırma yontemiyle koklendirip sonra topraga da alınabilir .

http://www.youtube.com/watch?v=eozrB...eature=related

serkan_istanbul 25-01-2011 17:52

Ben normal suda köklendirdim. kökler fazla büyümeden direk toprağa diktim. beş yılı geçti benimle birlikte.. su değişimi yapmadım.. aldığımda iki yapraklı küçük bir bebekti şimdiyse kocaman

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024