agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2009, 14:56   #781
Ağaçsever

catafalq's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2008
En alttaki çelikler çok tatlı gerçekten Ne güzel köklenmişler onlar öyle Ama çok sık gibi geldi bana. Sudan çıkarırken kökleri kırılmasın sakın? Çok hassas oluyor malum kökler....

catafalq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 22:44   #782
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi finduk52 Mesajı Göster

Burada ise hala suda olan çeliklerim var

Sayın Finduk52 ben su da duran çeliklerinizi hemen uygun bir toprak harcına dikmenizi tavsiye ederim. Zira su da oluşan kökler toprağa dikilince çürüyüp bitki toprağa uyumlu kök yapma girişimin de bulunacak ve bu da bitkinin yaşama tutunma zamanını uzatıp yaprak verme süresini geciktirecektir. Direk dikilen çelikler kısa zamanda tutup yaprak vermeye başlıyorlar...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 02:14   #783
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Sayın Faruk ,
Tavsiyenizi dinleyip en kısa zamanda toprakla buluşturacağım kalan çelikleri.
Size gerçekten çok teşekkür ediyorum . Hem mum çiçeğimle hemde difenbahialarımla ilgili tavsiyeleriniz için çok çok teşekkürler. Sizlerin sayesinde biz acemilerde birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz .
Saygılar sunuyorum .

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 05:45   #784
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Finduk52 ben su da duran çeliklerinizi hemen uygun bir toprak harcına dikmenizi tavsiye ederim. Zira su da oluşan kökler toprağa dikilince çürüyüp bitki toprağa uyumlu kök yapma girişimin de bulunacak ve bu da bitkinin yaşama tutunma zamanını uzatıp yaprak verme süresini geciktirecektir. Direk dikilen çelikler kısa zamanda tutup yaprak vermeye başlıyorlar...

kesinlikle Faruk'un sözüne itimat ediniz derim.
şayet aynı şey benim başıma geldi

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 11:22   #785
Ağaç Dostu

Sayın Finduk52 ve Sükunet bitki gönül dostlarının bulunduğu bu forum da birbirimize yardımcı oluyorsak ne mutlu bizlere...

Eski 06-09-2009, 20:09   #786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2009
selam
benim problemim difabanya ciceğim yeşil böcekler var,yaışkan bir sıvı yapraklarını kaplamış ne tavsiye edersiniz.dua ciceğimde yapraklarını kaldırmıyor
ve yaprakları sararıp kuruyor. teşekkürler

gokay-1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 23:20   #787
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
selamlar
bizde ki difanbahya da çiçek açtı. hem de iki tane ama yeşil renkteler

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 23:57   #788
Ağaç Dostu

Sayın Güldeste- gözünüz aydın. Bu durum herkese nasip olmuyor. Rengin yeşil olması gayet normal. Difembahyalar beyaz ve yeşil tonlarında çiçek verirler. Bitkinizin çiçekleri hava akımına maruz kalmadığı sürece bir müddet üzerinde dökülmeden dururlar...

Eski 08-09-2009, 22:04   #789
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Güldeste- gözünüz aydın. Bu durum herkese nasip olmuyor. Rengin yeşil olması gayet normal. Difembahyalar beyaz ve yeşil tonlarında çiçek verirler. Bitkinizin çiçekleri hava akımına maruz kalmadığı sürece bir müddet üzerinde dökülmeden dururlar...
sevindim doğrusu teşekkürler mesajınız için. resmini çektim bugün bakalım yollamayı becerebilrcekmiyim.

Eski 08-09-2009, 23:42   #790
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Nihayet ekleyebildim çok teşekkürler yardımınız için.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 08-09-2009, 23:49   #791
Ağaç Dostu

Sayın Güldeste- bitkinizin yaprakları çok iri ve çok güzel. Özel bir bakımın yönteminiz var mı acaba?

Eski 08-09-2009, 23:56   #792
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Sanırım yerini çok seviyor.Ayrıca yeni yaprakları açtıkça, alt yaprakları uçlarından çürümeye başladığı an buduyorum.Sanırım bu yüzden üstte ki yapraklar irileşiyor.

Eski 09-09-2009, 10:11   #793
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
ya benim difimin yaprakları gittikçe küçük açıyor, ben anlamıyorum sebebini. aynı yerinde aynı bakımı yaptım, tek değişiklik saksısını değiştirmek olmuştu. saksı değişikliği yaprakların küçük açmasına sebep olurmu. en son açan yaprağı daha da minik, bu gidişle büyüteçle bakacak gibiyim ayrıca alt yaprakları devamlı sararıyor. 3-4 yaprak oldu en fazla difim, daha fazla olmuyor çünkü alttan hep sararıyor. lütfen yardım edin...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 10:19   #794
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
Sevgili optimus,
Sararan yapraklarını iyce temizle sarı yaprak üstünde kalınca bitki gücünü onlara veriyor ve sağlıklı yapraklarda küçülmeler olabiliyor.
Saksısını değişmenle ilgili olabileceğini sanmıyorum çünkü ben de benim difimi kendinden çok daha büyük bir saksıya koymuştum ve hiçbir sorun yaşamadım. Yukardaki sayfalarda benim difimi görebilirsin.
Sevgiler

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 10:48   #795
Ağaç Dostu

Sayın Optimus bu durum çok farklı sebeplere dayanabilir. Aklıma ilk gelen saksıyı hangi ayda değiştirdiğiniz oldu. Saksı deşişimi için en ideal aylar nian , mayıs ayları arasıdır. Yakın zamanlar da yapılan değişim bitkiye yarardan çok zarar verir. Saksı değişimi sırasında bitkinin köklerinin topraktan temizlenip yeni alanına dikilmesi de bitkiyi çok fazla etkileyebilir. Keza bitkinin kökleri topraktan temizlenmeden kalıp gibi yeni alanına alınması lazım. Bitkinin mevcut saksısından çok büyük bir saksıya da alınması bitkinin gelişimini fazla etkileyebilir. Zira difembahyalar yaprağı için yetiştirilen bitkiler olduğu için bu tür bitkiler köklerini tam anlamıyla saksının her tarafına yayıp doldurmadan ideal yaprak boyu sağlayamazlar. Çok büyük saksılar ideal değildir. Aklıma ilk gelenler bunlar oldu . Tabii ki bu ifade edilse bir çok sebebe dayandırılabilir...

Eski 09-09-2009, 11:29   #796
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

işte şurda bir resmi var, yeni açan ise daha da küçük. oysaki ilk aldığımdaki yaprakları orta boy olup evimde açan 3 yaprağı dev gibiydi, ne olduysa saksı değiştikten sonra oldu. toprağı az ve saksısı küçüktü, daha büyük bir saksıya kökünden toprağını almadan kalıp gibi koydum ve üzerine toprak ekledim. tek yaptığım bu. şimdi minicik açıyor. valla bin pişman oldum.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1247816084

Eski 09-09-2009, 11:39   #797
Ağaç Dostu

Sayın Optimus bana göre saksısı difembahyanıza göre baya büyük kamış. Kökleri saksısını tam doldurmadan yapraklarını tam anlamıyla büyütmeyeceğe benziyor. Size tavsiyem yaprak ve kök gelişimlerini artırıcı N ve K oranı yüksek olan gübreler kullanabiliirsiniz...

Eski 09-09-2009, 11:58   #798
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

NPK oranı %18 18 18 olan sıvı gübreden yaz boyunca devamlı kullandım. bu arada saksısını ne zaman değiştiğimi hatırlamıyorum ama 2-3 ay rahat oluyor sanırım. şimdi artık kışa girdiğimiz için gübrelemeyi azaltmayı düşünmüştüm. gerçi ev kaloriferli olunca ne kadar dinlenecekler bilmiyorum ama ayda bir gübre düşünüyordum, 2haftada 1 mi vereyim sizce?

Eski 09-09-2009, 12:01   #799
Ağaç Dostu

Sayın Optimus NPK çok fazla yan etkileri olmayan bir gübre çeşididir. Ay da bir vermeniz daha mantıklı olur bence. Fakat dediğim gibi NPK nın N ve P ağırlıklı olanını kullanırsanız bitkiniz açısından daha da olumlu sonuçlar verir...

Eski 09-09-2009, 12:08   #800
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

aslında bu küçük yerde elime geçen gübreyi alıyorum pek seçme şansım yok çünkü sanırım büyük yapraklar için seneye yaza kadar beklemekten başka seçeneğim yok, umarım bir an önce köklerini saksıya doldurur da o da rahat eder ben de

hızlı yardımlarınız için çok teşekkürler

Eski 15-09-2009, 17:26   #801
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
çok şaşkınım

arkadaşlar benimki gibi sizin difininizde aglıyormugeçenlerde bir baktım yaprakların ucunda damlalar var ve bi süre sonra yere düşüyo.nedenini bilen varsa paylaşsın

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 22:51   #802
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züboli Mesajı Göster
arkadaşlar benimki gibi sizin difininizde aglıyormugeçenlerde bir baktım yaprakların ucunda damlalar var ve bi süre sonra yere düşüyo.nedenini bilen varsa paylaşsın
evet benimkide ağlıyordu.
hastalanmadan önce yapraklarının ucunda damlalar oluyordu ama şimdi yok
ben difimi hastalıklı yerinden kesip yeniden dikmiştim daha yeni toparlanıyor.

ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 22:59   #803
Ağaçsever

catafalq's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2008
Arkadaşlar. Diffenbahya çiçeğinin çiçekci dilindeki adı ağlayan çiçektir. Bütün dificikler ağlar ve bu durum çiçeğin sağlığıyla alakalı değildir. Yalnız bu su zehirli bir su olduğu için ten temasından kaçınmak gerekir.

Yemyeşil günler...

catafalq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 23:11   #804
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Benim bildiğim fazla sulandığında yapraklarından su damlıyor. Yanılıyor da olabilirim. Zehrili suyu yaprak kopartıldığında açığa çıkıyor.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 07:04   #805
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
Benim bildiğim fazla sulandığında yapraklarından su damlıyor. Yanılıyor da olabilirim. Zehrili suyu yaprak kopartıldığında açığa çıkıyor.
ben de aynı şekilde biliyorum, difenbahya (aynı durum patosta da vardır) fazla sulandığında yapraklarında damlama oluşur. bu durum sağlık göstergesi değil bitkinin fazla suyu atma mekanizmasıdır. bu durumda sulama aralığı da açılmalıdır. devam ederse yapraklarında yanık benzeri uç kurumaları ve çürümeler olabilir.

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 21:54   #806
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar. edindiğim teçrübe evet fazla sulamamalı hatta suyu azaltıp yaprakların aşağı sarkmasını beklemeli ki sisleme yaptığınız zaman su yaprak diplerinde kalmamalı, çürüme ve mantar yapıyor.

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 00:21   #807
Ağaç Dostu

Difembahya ile ilgili çocukluğumdan beri bir inanç duyardım. Hemen bahsedeyim. Difembahya olan bir ev de bu bitkinin yanında tartışma şeklin de sesler yükseldiğin de bitkinin ağlama şeklinde yapraklarından su damlaları şeklinde sıvı akıttığını söylerlerdi çevremdekiler. Ben de bu durumu sürekli evim de beslediğim difembahyam da test ederdim. Evimiz de ne zaman bir tartışma yasansa benim difembahyanın yapraklarından genellikle sıvı damlar. Tabii ki bu bir batıl inanç bunun farkındayım ve bununda sulama sorunundan kaynaklandığını düşünüyorum. Ama genede difciklerimizin yanında kavga etmeyelim , malum çok hassaslar ve hissedip üzülüp ağlıyorlar

Eski 17-09-2009, 11:30   #808
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
benim difimde ağlıyor ilk gördüğümde merak edip dokundum hatta tadınada baktım zehrlenmedim bir etkisini görmedm ama yinede dikkat etmek gerekli

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 11:47   #809
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

imdat :(

Son zamanlarda difimdeki değişiklikten bahsedip yardım istemiştim. Bugün ilk defa difimin gövdesinde çürüme gördüm. toprağını biraz aralayınca felaket görüntüyü farkettim saksı değişiminde kullandığım toprak nasıl birşeyse kurumak bilmiyordu... Ama yinede çok su dökmediğimi düşünüyordum. Sanırım şimdi yaprakların neden giderek daha da küçüldüğü meydana çıktı. Aşağıya 2 fotoğraf ekliyorum. acil hemen neresinden kesmem gerektiğini söyler misiniz? ve bu mevsimde tekrar toprağa diksem olur mu? yoksa suda köklendirmem mi lazım. daha çok küçük, kurtarabilir miyim ki (

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2009, 12:29   #810
Ağaç Dostu

Sayın Optimus 2. fotoğraftaki şekli baz alarak söylemeliyim ki sarı kısımla yeşil kısım arasında sınır olarak kalan halkadan kesin ve ıslak olmamak kaydıyla nemlendirdiğiniz saksı harcına dikin...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024