agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2009, 17:41   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Suizan yeni difembahyanızı güle güle büyütün...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 18:21   #452
/

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Sonuçta 4 gövdenin 4ü de taoprağın içinde, aralarında köklenmiş olan varsa onlardan ayırıp komşunuzada verebilirsiniz.

house-of-wax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 01:08   #453
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
tavsiyeleriniz için teşekkürler.dife su verirken yüzeye beyaz minik yaratıklar çıktı.onları nasıl yok etmeliyim?dife ek besin ne vermeliyim?bu çiçegi de kurutursam annemin dilinden kurtulamam.daha önce evime hediye ettigi 4 saksı menekşe ve 1 limon agacını kuruttum.yardımcı olursanız sevinirim.birde neden benim difenbahyam bu kadar yaprakları yere bakıyor,gördügüm bütün diflerin yaprakları yukarı dogru daha güzel duruyor,çok iri yaprakları var ondan mı?40cm e yakın yapraklar(mesaj 443 te resmi var)şimdiden çok dagınık hep böyle büyüyecek mi ?sonrasını düşünemiyorum salonda kocaman bir agaç gibi duracak galiba.......

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 01:15   #454
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruktalas Mesajı Göster
Ben saksının altından su vermeyi kasteddim. Yani tabağına su koyuyorum. Yaprak verme olayı hızlandı ve yapraklar daha büyük çıkmaya başladı. Bunu son vermiş olduğu 2 yaprakta daha iyi gözlemlemeye başladım ayrıca 1,5-2 ayda bir toz halindeki npk 20 20 20 nin sulandırılmış halini bitkiye saksı altından verirseniz çok faydasnı göreceksiniz.
1 çay kaşığının yarısı kadar toz npk 20 20 20 ve 1 litre su ile oluşan karışım verilecek. Denemenizi tavsiye ederim...
saksının altından sulamayı tavsiye etmişsiniz ama benim saksıyı kaldırmam mümkün degil çok agır. üstten suyu az az versem olur mu

Eski 09-03-2009, 05:40   #455
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
çok teşekkür ederim faruktalaş

house-of-wax;
evet bu kadar kök varken ben ayırabilirdim ama açıkcası korktum...
dife zarar vermeye korktum sonuçta toprağı öyle bir kök sarmış ki ben kökleri gördüğümde şok oldum.
düşünün ki benim aynı boyda bir difim daha var ama bunca zamandır o difin bu kadar köklendiğini görmedim...
zarar vermeye korktuğum için de ayırmaya cesaret edemedim onun için elimde var olan tek gövdeli bir difi komşuma hediye ettim...
bakalım ilerleyen zamanlarda yeni gelen dif ne gibi ilerleme kaydedecek..
eğer ayırmam gerekirse de bunu anlayan birine yaptırırım zira ödüm kopuyor çiçeklere bir şey olmasından ve bu vebalin altına girmekten
dileyelimde çiçeğim güzel gelişim göstersin...
sağlıcakla kalınız...

süreyya aysun;
kış aylarında difler çok su istemezler aydınlık ve sıcak ortamı severler...
az sulamanızı öneririm size...
ben çiçeklerim için bitki besini kullanıyorum...
1 lt suya bir kapak yetiyor bitki besini adında satılıyor çiçekçilerde marketlerde mevcut bulabilirsiniz....
birde çiçeğinizin yerini sık değiştirmeyin bir yere alışınca başka bir yere aldığımızda uyum sağlaması uzun sürüyor...
ne güzel salonunuzda kocaman bir ağaç gibi olması..
inanın benim tek dileğim diflerimin ağaç kadar heybetli olması...
yapraklarını eğmesinin sebebi ****** geniş yapraklı olmasından kaynaklanıyor...
sıkmayın canınızı anladığım kadarıyla çiçeğinizde bir sorun yok..
bizler üstlerine titredikçe naz yapıyorlar sadece..
sanırım onları biraz kendi hallerine bırakmalı...

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 11:19   #456
Ağaç Dostu

Sayın Süreyya Aysun ilaçlı suyu saksının tabağına kenardan korsanız saksı onu kendiliğinden çeker , saksıyı kaldırmanıza gerek kalmaz...

Eski 09-03-2009, 19:09   #457
/

Haklısınız ancak bence korkmayın. Kuzenim birşey olmaz deyip diffinin sararmış yapraklarını koparırken kaç kere kırdı Ama şimdi 3 tane bitkisi var! Bence ayırmayı deneyin çok kolay sadece yana doğru yani keseceğiniz gövdeye doğru düz bir şekilde bıçakla kesin yater...

Eski 09-03-2009, 23:19   #458
Ağaç Dostu

Difenbahyayı suda köklendirmeden direk toprağa diksek tutma olasılığı olur mu acaba?

Eski 10-03-2009, 14:04   #459
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Difenbahyayı suda köklendirmeden direk toprağa diksek tutma olasılığı olur mu acaba?
Evet tutar o kadar nazlı değil diye biliyorum.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 14:10   #460
Ağaç Dostu

Suda köklendirmeden dikeceğim...

Eski 10-03-2009, 19:23   #461
/

Tavsiye etmem toprakta köklenme uzun sürüyor ve bitkinin bir kök sistemi olmadığı için yapralarından bazılarını kaybedebiliyor...

Eski 10-03-2009, 19:25   #462
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Senelerdir bir Difenbahyaya sahibim. Ne yazıkki fazla büyüdüğü zaman eğilmeye, hatta kırılmaya başlıyor. Uzadıkca kırıyorum. Köklendirip yeniden dikiyorum. Bu sayede çevremde nerdeyse herkesde Difenbahya var. Gövdesinin sert ve alt yapraklarının dökülmemesi için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 19:55   #463
Ağaç Dostu

Benim difembahyam da senelerdir alt yapraklarını döker durur. Bunun önüne geçebilmek için ne yapmalıyım? Galeri de senelerdir alt yapraklarını dökmeden yaşamını devam ettiren difembahyaları gördükçe şaşırıyorum...

Eski 10-03-2009, 21:00   #464
Ağaç Dostu

Alıntı:
Benim difembahyam da senelerdir alt yapraklarını döker durur. Bunun önüne geçebilmek için ne yapmalıyım? Galeri de senelerdir alt yapraklarını dökmeden yaşamını devam ettiren difembahyaları gördükçe şaşırıyorum...
Bu tür çiçeklerin bakımı çok kolay değildir,kapı, pencere önlerindeki hava akımı olan, kuru hava, soğuk, pencereden yansıyan güneş ışını, yer değişikliği çiçeğimizin bozulma sebeplerindendir.Çiçeğimizin bakımı için 18-20 derece sıcaklığa,toprağının kurudukça kireçsiz veya dinlenmiş su ile sulanmasına,ışığa ve %10 güneşe,3-4 günde bir yapraklarına kireçsiz su püskürtülmesine,kuruyan yaprakların dikkatlice kesilmesine, birde her yıl veya en azından 2 yılda bir saksı değişmesine ihtiyacı var.Bitkiden çıkan su zehirli olduğu için yaprakları kesdikten sonra ellerimizi bol sabunlu su ile yıkamalıyız.Ayrıca 24 grm rendelenmiş beyaz sabun,10 cc saf alkol 1litre (kireçsiz)su ile karıştırılıp yapraklara püskürtülerek yaprak temizliği yapalırsa çiçeğin daha canlı yapraklara sahib olacaktır.

Düzenleyen Başbahcivan : 20-05-2009 saat 22:12
Eski 10-03-2009, 23:01   #465
Ağaç Dostu

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Sayın Başbahcivan...

Eski 11-03-2009, 12:51   #466
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Ben dikemedim diffimi ama yeni yaprak baya boylandı olduğu yerde açarsa şaşırmam... sabunlu alkollü tarif çok hoşuma gitti ama saf alkolü nerde bulabiliriz bir bilginiz var mı?

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 15:54   #467
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Ben eczaneden almıştım. Ufak bir kavanoza 10 cc koydurdum 1TL ödedim

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 17:53   #468
Ağaç Dostu

Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Sayın Başbahcivan...
Sayın arkadaşım ne demek yardımcı olabildiysem, bende teşekkürederim.

Eski 11-03-2009, 19:58   #469
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
teşekkürler ninina84, bunu deneyeceğimmm

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 11:20   #470
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi catafalq Mesajı Göster
Şimdi öncelikle benim avatarıma bakın. sol taraftan hafif kabarık kısma göz deniyor.Çizgilerin arasında bulunur. Zaten çiçeğiniz buradan büyüyecek. Mum damlatma işlemini sadece saksıdaki difinin üst kısmına yapın. Sudakilere gerek olmadığını düşünüyorm çünkü onlar zaten suyun içinde kaybedecek suyu yok

Umarım anlatabilmişimdir. Selamlar..
Sayın Catafalaq ve diğer arkadaşlar Merhaba

Bende size birşey danışmak istiyorum.Benimde cici bir Difenbahyam var yukardan yeni bir yaprak vereceğinde aşağıdan bir tanesi sararıyor sanırım bu normal.Ama bu mesajınızda bahsettiğiniz gözlerle ilgili bir sorum olacak.Benim Difenbahyamda da bu gözlerden 5-6 tane var ama bugün üzerindeki kahverengileri ( kuru yaprak gibi olan bölümleri ) soydum bu şekilde yeşil göz olmayanlarda var sanki gözün üzerinde filiz varmış onuda kuru bir yaprak sarmış gibi bu durum düzelirmi acaba , **** normalmi Gözler ilk bu şekilde mi oluşuyor umarım anlatabilmişimdir

levsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 15:40   #471
Ağaçsever

Merhabalar... difimizin dibinde beyaz sinekler var.Ben ev yapımı ilaçlar bölümünde bir tarif buldum. (acı biber li olan)Deneyen var mı?Acaba bütün bitkiye mi yoksa topragamı verilecek?

Eski 16-03-2009, 18:33   #472
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süreyya aysun Mesajı Göster
Merhabalar... difimizin dibinde beyaz sinekler var.Ben ev yapımı ilaçlar bölümünde bir tarif buldum. (acı biber li olan)Deneyen var mı?Acaba bütün bitkiye mi yoksa topragamı verilecek?
Arkadaşım her denileni yaparsak bitkimizin ölümüne sebep olabilir,bu tür bilgilerden yararlanmak için emin olmak gertekir.Bu tür bikkilerin bakımını 467 inci mesajda detaylı olarak açıkladım.Denenmiş ve uygulaması yapılmış bir yöntemdir.

Eski 17-03-2009, 14:27   #473
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Arkadaşım her denileni yaparsak bitkimizin ölümüne sebep olabilir,bu tür bilgilerden yararlanmak için emin olmak gertekir.Bu tür bikkilerin bakımını 467 inci mesajda detaylı olarak açıkladım.Denenmiş ve uygulaması yapılmış bir yöntemdir.
açıklamalarınız güzelde beyaz sineklerle ilgili bilgi yok ben bu sorunu çözmeliyim acil

Eski 17-03-2009, 21:51   #474
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süreyya aysun Mesajı Göster
açıklamalarınız güzelde beyaz sineklerle ilgili bilgi yok ben bu sorunu çözmeliyim acil
Değerli arkadaşım 1 litre suya 2cc(Durusban-4 veya folidol) buda en güzel enjektörle ölçülür püskürtme yaparak kurtulabilirsiniz. Bitkiyi önce dışarı çıkartın ve uzaktan üzerine doğru tozattırarak yapın buda en basit yıkanmış temizlenmiş boş cam sil şişesi ile olur.

Eski 18-03-2009, 02:19   #475
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2008
Bu konuda Başbahçivan'a her denilen şeyi yapmama yorumuna katılıyorum.ilaçlama işi bence tecrübe ve bilgi istiyor diye düşünmekten kendimi alamıyorum.Yanlış ilaçlama sonucu güzelim çiçeklerimiz yok oluyor.Ben bu anlamda çiçeğimin birini kaybettim,hala çok üzülüyorum.

Selda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 11:10   #476
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi levsel Mesajı Göster
Sayın Catafalaq ve diğer arkadaşlar Merhaba

Bende size birşey danışmak istiyorum.Benimde cici bir Difenbahyam var yukardan yeni bir yaprak vereceğinde aşağıdan bir tanesi sararıyor sanırım bu normal.Ama bu mesajınızda bahsettiğiniz gözlerle ilgili bir sorum olacak.Benim Difenbahyamda da bu gözlerden 5-6 tane var ama bugün üzerindeki kahverengileri ( kuru yaprak gibi olan bölümleri ) soydum bu şekilde yeşil göz olmayanlarda var sanki gözün üzerinde filiz varmış onuda kuru bir yaprak sarmış gibi bu durum düzelirmi acaba , **** normalmi Gözler ilk bu şekilde mi oluşuyor umarım anlatabilmişimdir
Arkadaşlar benim sorum hakkında da yardımcı olma imkanınız varsa çok sevinirim,teşekkürler

levsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 13:55   #477
Ağaç Dostu

Arkadaşlar difembahyada ki göz meselesini önceki mesajlarınızı okuduğum halde anlamadım. Bilen arkadaşlar daha açık ve fotoğraflarla destekli olarak açıklarlarsa sevinirim...

Eski 18-03-2009, 15:56   #478
Yeni Üye

sevilozcan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Merhaba,

Bana hediye geldiğinde içindeki toprak bahçe toprağıyapısındaydı. Ben de onu tamamen boşalttım, elimde bir dal difenbahyam kaldı. Köklerinin yeni yeni gelişmekte olduğunu da gördüm.
Elimde perlit olmadığından yarı torf, yarı organik humus karışımı toprağa ektim.
Beklentim coşması şeklindeydi.
Ama alttaki yapraklarının orta kesimlerinden kurumaya başladı.
Neden kurdukları ve bunun önüne nasıl geçebileceğim konusunda fikri olan var mı?

sevilozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 18:10   #479
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilozcan Mesajı Göster
Merhaba,

Bana hediye geldiğinde içindeki toprak bahçe toprağıyapısındaydı. Ben de onu tamamen boşalttım, elimde bir dal difenbahyam kaldı. Köklerinin yeni yeni gelişmekte olduğunu da gördüm.
Elimde perlit olmadığından yarı torf, yarı organik humus karışımı toprağa ektim.
Beklentim coşması şeklindeydi.
Ama alttaki yapraklarının orta kesimlerinden kurumaya başladı.
Neden kurdukları ve bunun önüne nasıl geçebileceğim konusunda fikri olan var mı?
Değerli arkadaşım ben birkaç nacizane bilgilerimden yazdım acaba işinize yararmı,birde bitkinizin resmini yüklerseniz daha sağlıklı düşünüp fikir yürütebiliriz

Eski 19-03-2009, 06:59   #480
Yeni Üye

sevilozcan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Sayın Başbahcivan, önerinizi değerlendireceğim. İlk fırsatta bitkimin fotoğrafını da yüklerim. Çok teşekkürler.

sevilozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024