agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2007, 23:11   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
GARDENYACILAAR susmuş??? HAYIRDIR???

Merhabalar,

Düzenli bakımım sonrasında gardenyam coştu. Üzerinde 12-13 tomurcuk var.

Bir tane de çiçek açtı.

İşte fotoğrafları. İnşaallah birden fazlası aynı anda açar da o hali ile de bir güzel fotoğraflarım sizler için...

Eklenen Resimler

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 23:12   #212
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili lerdemir harika görünüyorlar...Maşallah...

Darısı fullerinin başına.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 23:18   #213
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Maşallah Lerdemir; sonunda oldu yani.
Çok sağlıklı görünüyor, buna da coşsun diye fazla gübre verme emi.
Sulamayda dikkat et. Bu ithal mi?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 08:24   #214
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Tebrikler Lerdemir.
Maşallah Çok güzel .Nerde duruyor bu afacan.
Işık olayı nasıl ?Sanırım ithal.
Bendeki şu anda bütün yapraklarını döktü.Bakıma aldım.Komple toprağını değiştirdim.Yeni saksıya aldım.Ne olacak bilmiyorum.Yeni yapraklar çıkmaya başladı...

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 08:39   #215
Ağaç Dostu

Zenfree;
Şu "Ful" işini hatırlatmasan olmaz mıydı?

Penelophe;
Hiç merak etme, gübreyi bir tek yaseminde abartmıştım... Bakalım onu kurtarabilecek miyiz?

Elfogi;
Havalar İstanbul'da 25C'nin üzerine çıktığından beri balkonda; sabahın ilk güneşini öğlen 14:e kadar gören, ondan sonra da doğrudan ışık almayan ama sürekli aydınlık olan bir noktada duruyor. Ama rüzgar var bir miktar...

Evet, ithal bir gardenya.
Geldiğinde (03 Mart 2007,Cumartesi, Peyzaj ve Süs Bitkileri Fuarı, Harbiye, İstanbul) de pek çok tomurcuğu ve 1 adet çiçeği vardı. Açtı, soldu; buradan ve internetten bakımını öğrendim; daha önce de yazdığım gibi üzerine çok titredim; nemini ihmal etmedim. Son dönemde de besin takviyelerini düzenli ve kararında verince, havaların da ısınması ile birlikte. Coştu. Geldiğinin yaklaşık 3 katı boyutlarında şu an...

Fakat benim gardenya bu yoğun tomurcuklanmasının hemen sonrasında son 1 haftadır 10 adet kadar yaprakta sararmalar olmaya başladı ve o yapraklardökülmeye başladı.

Hani şu gardenyalarda sıkça görüldüğü üzere demir eksikliğinden olan yaprak sararmaları ve kaybı.

Ona da demir sülfat ile müdahelede bulundum bu hafta; bakalım ne sonuç verecek?

Acaba çok yoğun tomurcuklanmada demirleri hep tomurcuklanmaya mı verdi, geriye kalmadı mı? Ne olabilir ki?

Mine Hn. imdaaaattt???

Eski 16-07-2007, 08:44   #216
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sulama suyu şehir suyu ise çok kireçli.O yüzden bitki demir alamıyor.Sararmaya karşı bir ihtimal demir eksikliği olabilir.Yalnız fazla gübrelemede yaprakları sarartıyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 09:47   #217
Ağaç Dostu

Sulama suyumda bir kere bile şebeke suyu kullanmadım gardenyada. Hep yağmur suyu, içme suyu veya klima tahliye suyu.

Sanırım bu seferki sararmanın sebebi aşırı doz

Zira yaseminim yandı; gardenyaya birşey olmasa bari.

Eski 16-07-2007, 10:05   #218
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Lerdemir, gardenyaya da mı vermiştin aşırı doz.

Eski 16-07-2007, 12:31   #219
Ağaç Dostu

Evet maalesef, aynı kovada hazırladığım suya daldırmıştım her ikisini de...

Şimdi ne yapmalıyım esas mesele o işte...

Eski 16-07-2007, 15:27   #220
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Penelophe'nin gönderdigi gardenya,hızla büyüyor balkonda yaklaşık 10 saat güneşte duruyor,sulama suyu olarak kullandıgım su oldukça kireçli ama bitkide herhangi bir olumsuzluk yapmadı.

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 19:33   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Bu yerli gardenya bahçede 5-6 saat güneş görüyor. Sulaması 2-3 günde bir yapılıyor ama halinden memnun görünüyor.

Eklenen Resimler

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 19:49   #222
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Sonreis; çok sağlıklı görünüyor, yerini ve saksısını sevmiş.
Bence kısa sürede tomurcuk tutacaktır.
İlk tomurcuk ve çiçekten sonra budayıp, dallanmasını saylayabilirsin. Bence uzun bir form gardenyada göze hoş görünmüyor.
Hatırladım senin gardenyayı, altta sadece 1 dal vardı, cidden iyi gelişiyor demekki, şimdi 5-6 tane dal var gibi.

Sempe, maşallah çiçekleri çok güzel.

Eski 19-07-2007, 20:46   #223
Ağaç Dostu

Sevgili Penolephe gardenya budamasından biraz bahsebilir misin? Mesela ben nerelerden budama yapabilirim teşekkürler.

Eski 19-07-2007, 21:22   #224
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Sempe, ben olsam işaretlediğim yerlerden budardım.
Belki boyu kısalır ama formu güzel olur yeni yapraklar çıkınca.
Çiçeklerini dökünce budayabilirsin.

Eklenen Resimler

Eski 19-07-2007, 23:53   #225
Ağaç Dostu

Pheneophe sen budama konusunda gerçekten çok cesursun, fulune yaptığın budamanın sonucu harika. Ben de sana uyacağım ama sadece gardenyada teşekkürler.

Eski 20-07-2007, 00:29   #226
Ağaç Dostu

DURUN!!!

O budama çok gaddar bir budama değil mi öyle ?!

Bence aşırı sert bir budama o !

Ben, hemen hemen tüm başlıklarda budama noktalarını fotoğraf üzerinden gösteren Mine Hn'a da nihai olarak bir danışalım derim sizler için de uygunsa?

Eski 20-07-2007, 07:56   #227
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Tabi ki Mine hanıma danışmak daha uygun olur.
Ben sadece 'ben olsam' demiştim.

Eski 20-07-2007, 22:01   #228
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
budama(ma)

budamayı yaparken yaprakların altındaki gözleri mi hesaba katacağız acaba. birde benim asıl derdim budanmış dalları nasıl çelıikleyeceğiz. ufak pet şişelere koyup ağızalrını kapatıp çelikleyeyim diye düşünüyorum acaba mümkün müdür?

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2007, 17:39   #229
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Bu da benim ki madem resim dediniz alın size resim
Ben saksının altında devamlı su bulunduruyorum, ve tabak içinde de her su tamamlamada bir miktar limon tuzu atıyorum.
yapraklarında devamlı böcek sorunu olouyor ev yapımı arapsabunu yağ ve su formulunu kullanıyorum çok faydasını gördüm, her gunde spreyle su püskürtüyorum.
Çiçeklenmesi bitti ama yapraklanma ve dal vermesi arttı, limon tuzundan çok ama çok fayda görüyor benim anladığım.

Düzenleyen ataser : 25-08-2007 saat 11:43
ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 16:21   #230
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Merhaba Arkadaşlar,
Yaklaşık 20 gün önce Bauhausdan gardenya aldım. Aldığımda üzerinde birsürü tomurcuk vardı. Ama malesef teker teker hepsi dökülüyor. Daha bir tanesi bile açamadı.
Forumdaki yazıları okudum. Bazısı su püskürtmek çok yararlı, bazısı çok zararlı demiş. Ben arasıra püskürtüyordum ama tomurcuklar dökülünce vazgeçtim. Ayrıca yapraklar da sararıp dökülmeye başladı. Yine forumdan demir eksikliğinden olabileceğini öğrendim.
lerdemir demir tozundan bahsetmiş bir yazısında. Ben de demir tozu buldum ama o kullanmadım yazdığı için size sormadan kullanmak istemedim. Acaba iyi gelir mi ne dersiniz?

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 16:59   #231
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Syn çiçekci arkadaşlar daha iyisini bilir ama belki yeri değistiği için dökülüyor olabilir alışması gereklidir belki..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 17:14   #232
Ağaç Dostu

Gardenya mı bölüp değişik koşullarda yaşatma deneyimimin sonucunu aktarıyorum ışık istekleri : Hepsine uyum sağlıyor gölgede ve güneş ışığı alan gardenya aynı durumda. Su isteği, kesinlikle aşırı sulama zararlı en iyisi toprağı kurudukça sulama aynı mum çiçeğinde olduğu gibi.

Eski 16-08-2007, 18:02   #233
Moderatör

Güler's Avatar

Galeri: 103
Sevgili çiçekçi,
Ben de gardenyamın yerini değiştirdiğimde üzerindeki tomurcuklar dökülmüştü, merak etme ama suyunu da ihmal etme, tabağında suyu hiç sevmiyor. Saksı toprağı kuruyunca iyice sula, rüzgarsız ışık alan bir yerde tut. Tekrardan tomurcuk verip çiçek açarlar.
Ataser, tabağına su koyuyorum demiş ama benim okuduğum makalede mantar yapar diye yazıyor, o yüzden ben suladıktan sonra bile tabakta biriken suyu boşaltıyorum. İstersen sen yine de hocalarımıza sor.

Düzenleyen Güler : 16-08-2007 saat 18:07 Neden: eksik yazı
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 18:23   #234
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Tabağında hiç su kalmıyor. Aşırı sulamadan korktuğum için fazla su vermiyorum galiba. Tabağına biraz süzülse de birkaç dakika içinde hepsi bitiyor. Doğuya bakan balkonda duruyor, acaba odaya mı alsam. Gerçi balkon da kapalı ama güneşi perdenin arkasından bolca görüyor sabahları. Odada pencereden biraz daha uzağa bol ışıklı az güneşli bir yere alsam işe yarar mı?

Eski 16-08-2007, 20:48   #235
Moderatör

Güler's Avatar

Galeri: 103
Sevgili çiçekçi,
Çok yer değiştirme derim. Kapalı balkonda tut.
Benimki de kapalı balkonda. Saksısı orta boy bir saksı. Sularken kendi saksısından 2-3 boy bir kovaya su dolduruyorum ve saksıyı tamamen su dolu kovaya batırıyorum. Su yapraklarına değmiyor saksı ve toprağı iyice ıslanıyor, 10-15 saniye suda tutuyorum, çıkartıp tekrar aynı işlemi yapıyorum. Sonra saksıyı tabağına alıyorum. Tabakta biriken suyu boşaltıyorum. Bu şekilde sulayınca toprak bayağı su emiyor ve sık sık sulamak zorunda kalmıyorum.
Benim bulduğum usul bu. Bu şekilde ayda 2 defa sularsan arada bir de toprağını kontrol edip su verirsen olur sanırım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 09:11   #236
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Guler, benim saksının dibinde birsürü filiz var, yani bu işlemde o yapraklar ıslanacaktır. Zarar vermez dersen söylediğin işlemi yaparım.

Eklenen Resimler

Eski 17-08-2007, 10:49   #237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Sayın Çiçekçi,Güler hanımın dediği doğru bildiğim kadarıyla.Açelya,gardenya türü çiçeklere bu tür uygulamaları tavsiye ediyorlar.Ama Güler hanımın dediği gibi en fazla ayda iki kere yapın bence.Ve toprağı kurumadan yapmayın belki kök çürümesi olur.
Yeri ile çok oynamayın.Yerine alışmasını bekleyin.Kuru havalarda çok ta tomurcuklara gelmeyecek şekilde su fıs fıslayın.Bir de forumda okuduğum kadarıyla toprağına paslı çivi koyun.Demir ihtiyacını karşılıyormuş.
Ayrıca yine forum tavsiyesi ki sayın Lerdemir de uyguluyormuş;içtiğiniz kahvenin telvesini toprağına dökün.Ben çok cola içerim.Ama artık kahve içmeye başlayacağım.
Çayın posasını da yine takviye olarak toprağına dökebilirmişsiniz.
Sevgiler.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 10:56   #238
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Süpersiniz arkadaşlar, bütün bilgiler için çok teşekkür ederim. Sulama işini bu şekilde yapacağım bundan sonra. Umarım çiçeğinin fotoğrafını da eklerim birgün. Üzerinde hala epey tomurcuk var, ayrıca yeni tomurcuklar da çıkıyor. Bir açsalar dünyalar benim olacak.
Bir de daha önce sormuştum, sanırım burda cevabı aldım. Paslı çivi demir ihtiyacını karşılamak için iyi geliyorsa bulduğum demir tozlarını gönül rahatlığıyla toprağa katabilirim herhalde.
Kahveler de faldan sonra mutlaka gardenyamın toprağına dökülecek. Ben de size yakında gardenyamın çiçeklerinin fotoğrafını gösterebileceğim

Eski 17-08-2007, 11:21   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Sayın Çiçekçi demir tozunu ne ölçüde koyacağınızı,çiçeğinizi banyo yaptırmaya kışın devam edip etmeyeceğinizi bence Mine hanıma sorun derim ben.Çünkü soğuk havalarda banyo yaptırmak kökleri üşütebilir.Ayrıca çiçekler kışın daha az su ister.
Demir tozunu suya mı katmak gerekir,toprağa mı serpmek gerekir bilemediğim için en iyisi paslı çivi gibi geldi bana.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 16:58   #240
Ağaç Dostu

Selamlar;

Gardenya konusunda "alaylı" birisi oalrak bildiklerimi aktarmak isterim.

Aşırı sulam tüm bitkilerde olduğu gibi gardenyada da kök çürümesine neden oluyor; ama hepsinden önceki belirtisi maalesef ki "mevcut tomurcukların kopup düşmesi" oluyor.

O yüzden aşırı sulamaya dikkat !

Peki diyeceksiniz ki "nedir aşırı sulama?"

Gardenyam üzerindeki deneyimim gösterdi ki, "susayan gardenyanın en tepe sürgünleri hafifçe boynunu büküyor".

Benim göstergem bu. Tomurcuklu iken, tepe sürgünleri ve tomurcuklar bile hafif boyun büküyor; ama endişe etmeyin; bu durum aşırı sulamadan kaynaklanan tomurcuk dökülmesinden bin kez daha az zararlı.

Gardenyaların tomurcuklarının ve tepe sürgünlerinin boyun büktüklerini farkettiğim anda (veya takip eden gün; o da pek sakıncalı değil inanın) biraz yukarıda bahsedildiği şekilde saksıyı tamamen suya daldırma yöntemi toprağı suya doyuruyorum. Sonrası Allah kerim; ne zaman boyun bükerlerse...

Su için ise şunu söylemeliyim: Su tercihen musluk suyu olmamalı kireçten ötürü; ki kireç demir emilimini azalttığı için hassas gardenyalara, diğer bitkilerden daha çok zarar veriyor.

Elinizdeki demirtozunu veya demir sülfatı veya demir gübresini bu suya (en akıllıcası, malzemenin kullanma talimatına uygun olarak) yedirerek toprağa ermiş olursunuz. Limon tuzunu da ihmal etmeyin.

Bitkiyi satın alıp, yeni bir mekana getirmenizden dolayı olan tomurcuk dökülmelerini kendinize dert etmeyin.

İnşallah bu akşam yeni fotoğraflar yükleyeceğim.

Görüşmek üzere.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024