agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni153Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2020, 13:25   #181
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Atatürk çiçeği ile ilgili yukarıda sorunlarını yazan arkadaşlarla aynı sorunları yıllardır ben de yaşıyorum... Her yıl poinsettia zamanı bir saksı alıyorum, ama maalesef bir keresinde bir yıl kadar yaşatmıştım, onun dışında birkaç haftadan daha uzun süre yaşatabildiğim olmadı... Hatta yukarıdaki arkadaşların durumunda olduğu gibi birkaç gün içinde solduğu bile oluyor... Halbuki uzun yıllardır tropik geniş yapraklı salon bitkilerine bakıyorum ve belli bir tecrübem oluştu, çoğunu gayet sağlıklı büyütebiliyorum... Bu poinsettia'ları köksüz mü satıyorlar? Diplerindeki süngerde topraksız ortamda köklendirip satıştan önce toprağa dikerek bizi kandırıyorlar mı? Bu marketlerde / yapı marketlerde satılan dibinde sünger bulunan bitkileri almayalım mı? Ya da bunları alınca bir işlem mi yapmamız gerekiyor yaşatabilmek için? Bu konuda bilgisi ya da bu bitkileri yaşatmak için önerileri olan arkadaşlar bilgilendirirse çok makbule geçer...

Myrilla ve Jasmine Tea beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2020, 19:08   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Atatürk çiçeği ile ilgili yukarıda sorunlarını yazan arkadaşlarla aynı sorunları yıllardır ben de yaşıyorum... Her yıl poinsettia zamanı bir saksı alıyorum, ama maalesef bir keresinde bir yıl kadar yaşatmıştım, onun dışında birkaç haftadan daha uzun süre yaşatabildiğim olmadı... Hatta yukarıdaki arkadaşların durumunda olduğu gibi birkaç gün içinde solduğu bile oluyor... Halbuki uzun yıllardır tropik geniş yapraklı salon bitkilerine bakıyorum ve belli bir tecrübem oluştu, çoğunu gayet sağlıklı büyütebiliyorum... Bu poinsettia'ları köksüz mü satıyorlar? Diplerindeki süngerde topraksız ortamda köklendirip satıştan önce toprağa dikerek bizi kandırıyorlar mı? Bu marketlerde / yapı marketlerde satılan dibinde sünger bulunan bitkileri almayalım mı? Ya da bunları alınca bir işlem mi yapmamız gerekiyor yaşatabilmek için? Bu konuda bilgisi ya da bu bitkileri yaşatmak için önerileri olan arkadaşlar bilgilendirirse çok makbule geçer...
Mesut bey. Katılıyorum size benimkinde de sünger vardı. Bugün toprağını değiştirip 10-15 cm kalacak şekilde budadım köklerini. Bakalım ne olacak

Mesut Temiz beğendi.
Myrilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 20:53   #183
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba Poinsettia aynı bizim ağaçlarımız gibi dinlenmeye giriyor lütfen yaprağı döküldü diye soldu öldü sanmayın onlar uyuyorlar yazık günah çürümediği sürece çiçek çöpe atılmamalı sonuç olarak o bir canlı bakımını ve yaşam döngüsünü araştırmadan görseli güzel diyede çiçek almayalım bu çiçek serin hava seviyor satışının patlama yaşadığı kış aylarında siz soğuk seven çiçeği 27 derecelik kaloriferli daireye alırsanız onun maksimum ömrü 2 haftadır. İstanbul ve ya Akdeniz iklimi yaşayan yerler atın balkonunuza kar don olmadıkça kalsın orda aydınlığa aşık bir bitki çiçeklerinden özütlerini akıta akıta balkonumuı pisletti kereta. Fazla dokunmayın ayda bir sulayın Nisana 5 gün var ve benim Atatürk çiçeklerim hala yemyeşil yaprak dökmedi ve ben de bu sene aldım ve bu çiçek sudan nefret ediyor. Nisan ortası gibi tamamen kel kalır ve yaz boyunca kel şekilde uyur ertesi son bahar filizler atmaya başlar. Bu arada yaprak döktü diye çiçeği sütlaç gibi tarçınlayan insanların mental sorunları olduğuna inanıyorum.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 20:59   #184
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Bu arada sakın ha bitkinin dibinde ki yeşil süngerle oynamayın (Eylül-Nisan arasında oynamayı bırakın en küçük hasarda bitki şoka girip ölüyor çürüme yapabiliyor.) havalar iyice ısınsın bitkiniz uyku evresine girerse isterseniz sökersiniz polyester bir malzeme kanımca hiç bir zararı yok ama size kalmış. Çiçeği asıl öldüren su sudan nefret eden beslediğim ilk bitki 5-6 aydır benimle sanırım 4 kez suladım denebilir Kaktüslerim suya bayılıyor bu bitki nefret ediyor gerçekten tuhaf. Bu arada orkidelerin dibinde bulunan talaş malzemeyi mutlaka aldığınız gün sökün bit yapıyor kökleri kemiriyorlar ama bu yeşil malzeme plastik böcekleri cezbetmiyor.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020