agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2011, 15:58   #91
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Merhaba,

Bir ay kadar önce aldığım krotonu torftan çıkarıp forumda tarif edilen toprak-gübre karışımına diktim, iki günde bir suluyorum ve yapraklarına her gün su püskürtüyorum. Günde birkaç saat de perde arkasından alacalı güneş alıyor. Bunlara rağmen Alttaki eski yaprak uçlarında kuruyup sararma ve içe doğru kıvrılmalar meydana geldi. Üstteki yapraklardan birinin ucunda da sararma başladığını farkettim. Forumları okuduğumda bu durumun nemsizlik, besin eksikliği, fazla güneş gibi sebeplerden kaynaklanabileceğini öğrendim ama bu konularda önlemlerimi almama rağmen sararma devam ediyor.

Öte yandan krotonum üstten üç yeni yaprak verdi. Şimdilik sağlıklı bir biçimde büyüyorlar.

Sorum şu: Alttaki yarısına kadar sararmış yaprakları budamak bitkinin sağlığına bir fayda sağlar mı? Yeni sararmaları önlemek için başka önerileriniz var mıdır?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

narhanımcık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 01:58   #92
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili narhanımcık, Mine hanım rahatsızlığından dolayı forumda yazamıyor, onun yerine ben cevap vereceğim mahsuru yoksa.

Kroton direkt güneş ışığını sevmez, çevresini nemli ister ve nisbeten asit toprak sever bunların olmaması durumunda yaprak sararır ve dökmeler olabilir. Zamansız saksı değiştirmelerinde de yaşlı yapraklar sararabilir, ancak bitki gelişme gösterdiyse stresini atmış demektir, formunu bozmayacaksa rahatsızlık veren yaprakları budayınız sorun olmayacaktır. Nem, ışık dengesini korursanız ki en güzel mutfakta iyi gelişme gösteriyor rahatlıkla kroton yetiştirirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2011, 10:42   #93
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Cevabınız için teşekkürler Selahattin Bey, selamlar.

narhanımcık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 12:11   #94
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Çiçekledi

Bu kraton ölmeye yüz tutmuştu. Yoğun bakıma aldık.Ve sonuç
Ama hâlâ, sadece koyu yeşil renkte yaprak çıkarmakta ısrar ediyor..

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2011, 01:10   #95
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa Mesajı Göster
Yukarıdaki fotoğraflarda gözüken unlu bitmi ? yoksa mantar mı ? bir türlü karar veremedim.
Bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum.Selamlar.
Merhaba,

Krotonunuzda görülen zararlı unlu bittir. Bitki hastalık ve zararlıları kısmında ev yapımı uygun ilaçları bulabilirsiniz.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 23:01   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Merhaba sevgili dostlar...Bende de böyle bir problem var nasıl çözecem bilmiyorum Yardım lütfen!..http://imageshack.us/photo/my-images/706/img0064gp.jpg/

aligokcen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 00:06   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya Derya Mesajı Göster
İşte güzel kızım, işte belgeler
Bu bitkinin cicekleri kokulumu Acaba?

Begonyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 16:34   #98
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aligokcen Mesajı Göster
Merhaba sevgili dostlar...Bende de böyle bir problem var nasıl çözecem bilmiyorum Yardım lütfen!..ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
Çok geç kalmadım umarım. Bitkinizde Unlu bit var. Beyaz böcekleri elle, başka yerlere bulaştırmadan güzelce atın, temizleyin. Mavi ispirtoya(alkol) batırtığınız pamuklarla özelikle beyazlaşmanın yogun olduğu bölgeleri silin. Bazı bitkilerimde unlu biti alkole batırdığım kulak temizleme çubuğu ile temizliyorum, burada dikkat edilmesi gereken bitli pamuğu, her seferinde temizi ile değiştirmek, sağlam dokulara zararlı taşımamak. Kolay gelsin.

YeniBON beğendi.
acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2011, 13:05   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2011
bu da benim krotonumun. her ne kadr şu an bitlerle boğuşuyor olsa da gectigimiz yıl gayet verimliydi.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
aseyma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 22:39   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Wink Croton Saksı Degişimi

Croton bitkisi almıştım kökleri saksının altından çıkmıştı bende yeni bir saksıya geçirecektim ama akrabalarım çiçegin köklerinin bir kısmını koparmamı söyledi bende ne yapacagımı bilemedim önce buraya danışmak istedim.

BlueDark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 23:55   #101
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Riske girmeyin bence. Zaten ortam değişikiğinden dolayı bir süre adaptosyon süreci yaşayacaktır; zorlanabilir .Bitki kendi kendine ayarlayacaktır.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 21:06   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Arkadaşlar Merhabalar.
Bende bir kraton çiçeği besliyorum. yaklaşık 2 aydır bakıyorum çiçeğime.
resimlerini sizlerle paylaşıp bazı şeyler danışmak istiyorum sizlere

İlk aldığım günden itibaren bugün çektiğim son resmi sıra ile paylaştım. Sizlere şunu sormak istiyorum. Bu bitkiyi ilk aldığımda 1. resimdede görüldüğü gibi yaprakları dik duruyor. 2 ay zaman zarfında yaprakları yayıldı, kökünde ufak cansız yaprakları kaybettim sadece.
Ama diğer yaprakları ilk günden daha taze oldu daha canlı, tek sorun çiçeğin yayvanlaşması.
Şimdiye kadar gördüğüm tüm kraton çiçeklerinin yaprakları hep dik.
Diyelim yerini beğenmedi desek 2 ay da mutlaka yapraklarında ölme sararma, yaprak kaybı yaşardım die tahmin ediyorum. Bulunduğu konum öğleden sonra odama güneş giriyor ve batana kadar güneş odamda ama çiçeğe kesinlikle güneş ışığı direk vurmuyor. Kış ayındayız die aşırı bir sulamada yapmıyorum. bulunduğu oda soğuk değil.

Sizlerden çok acil yardım ve yorum bekliyorum.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

Düzenleyen kemal2238 : 09-01-2013 saat 16:15
kemal2238 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 23:17   #103
Yeni Üye

Arkadaşlar birde çiçekler için bayanların kullandığı doğum kontrol hapının çiçekleri coşturduğunu öğrendim. Bu yöntemi kullanan bir arkadaşım varda, evindeki çiçekler çok aşırı güzel ve sağlıklı...

Sanırım bu konu ile kimse ilgilenmiyor artık

Eski 07-01-2013, 23:39   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2012
doğum kontrol haplarında hormonlar sayesinde çiçekler çabuk büyür ama afrika menekşesi gibi dinlenme dönemi isteyen çiçeklerde ölümüne sebep olabiliyor

aylin% Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 00:01   #105
Yeni Üye

kemal bey bence sizin çiçeğinizin biraz daha aydınlık bir yere ihtiyacı var çünkü benim çiçeklerimin de yaprakları küçülünce hemen daha aydınlık yerlere değiştiririm

Eski 08-01-2013, 11:46   #106
Yeni Üye

Aylin hanım vermiş olduğunuz bilgiler için sağol.
fakat şunu belirtmek istiyorum. Çiçeğin bulunduğu oda saat öğlen 2 den akşam batana kadar güneş alıyor ve aydınlık. En aydınlık ve kış şartlarında en ılık oda da muhafaza ediyorum.

Yapraklarında küçülme dökülme asla yok fakat resimlerde görüyorsunuz işte, yaprakları dik dik durmuyor...

Bugün doğum kontrol hapı aldım ve 1 litre suda eriterek çiçeğimi sulucam.

Bu arada 10 lt toprak alıyor saksım. ortalama ne kadar su dökmeliyim.
ben 1 litre döküyorum ama altından su çıkmıyor bile.

Eski 08-01-2013, 14:13   #107
Yeni Üye

çiçeklerin diplerine birer tane yerleştirilir ama hiç kimse bu tür yöntemleri önermiyor çünkü zamanla çiçeğin ölümüne sebep oluyor.bence biraz daha bekleyin kendini toparlaması için çiçeğiniz çok güzel görünüyor önemli olan yaprak kaybı vermemiş olmanız odanız da aydınlıksa korkmayın çiçeğinizi 2 ay önce almışsınız zamana bırakın dipleri kurudukça su verin ben hiç silmem çiçeklerin yapraklarını arada dipleri kurudukça duşta yıkarım böylece hem sulanmış hem yıkanmış olur kısaca sakınan göze çöp batar demişler biraz rahat olun çiçeginizin şartları iyi bırakın o kendisi halleder

Güzin Çakar beğendi.
Eski 08-01-2013, 14:37   #108
Yeni Üye

dogum kontrol hapı kullanımı ile diğer mesajları okumak istiyorsanız forumda en baştaki aktif konuların yanındaki arama bölümüne östrojen yazıp bulabilirsiniz **** googledan da bulabilirsiniz umarım size yardımcı olabilmişimdir hayırlı günler

Eski 08-01-2013, 14:49   #109
Yeni Üye

aylin hanım bugünde bir çiçekçiye sordum, hatta 4 tane kraton bitkisi vardı onda da.
Suyunu ben ortalama 10 günde bir veriyordum.
2. resimdede görüldüğü gibi toprak üst tabakası kuruyor, ama parmağımla dibine baktığım zaman yaş değilde nemli bir yapıya sahip.
Sobalı oda da durduğu içinde sen çiçeğe kış uygulaması değil yaz mevsimi gibi davranıcaksın dior. suyunu eksik etme dedi.

bugün o saksıya 1 litre doğum kontrol haplı su döktüm, bir kaç damla su saksının altından çıktı. Bakalım sonuç ne olucak

Eski 08-01-2013, 15:44   #110
Yeni Üye

umarım istediğiniz gibi bir sonuca ulaşırsınız kolay gelsin

Eski 09-01-2013, 16:09   #111
Yeni Üye

09.01.2013 tarihli yeni fotosu

Çiçeğim bulunduğu konum itibari ile Saat 2 den akşam güneş batana kadar sürekli bu şekilde aydınlık.

Oda kuzey cepheli olduğundan sabah gün ışığını alması açısından 2-3 saatliğine mutfağa götürüyorum. daha sonra gördüğünüz gibi sürekli burda.

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2013, 22:18   #112
Yeni Üye

küçük saksıdaki kohleria mı?

Eski 13-01-2013, 15:01   #113
Yeni Üye

Evet Aylin hanım iyi bildiniz

Annem teyzemden stil olarak almıştı.
4 ayda bu hale geldi, hatta alttan yanından yavrusu bile çıktı

Eklenen Resimler

Güzin Çakar ve aylin% beğendi.
Eski 13-01-2013, 17:41   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemal2238 Mesajı Göster
aylin hanım bugünde bir çiçekçiye sordum, hatta 4 tane kraton bitkisi vardı onda da.
Suyunu ben ortalama 10 günde bir veriyordum.
2. resimdede görüldüğü gibi toprak üst tabakası kuruyor, ama parmağımla dibine baktığım zaman yaş değilde nemli bir yapıya sahip.
Sobalı oda da durduğu içinde sen çiçeğe kış uygulaması değil yaz mevsimi gibi davranıcaksın dior. suyunu eksik etme dedi.
Merhaba, satıcıların dediklerine pek kulak asmayın. Toprak harcının nemli olması idealdir.Su az gelse, yapraklar kuruyup dökülürdü.. Ben söylenilenin aksine, toprağı su tuttuğu için yaprakların yumuşadığını düşünüyorum. 1 lt su koyduğunuzda altdan fazlası çıkmıyorsa, saksı harcı olarak yalnız torf kullanılmıştır. Çok dikkatli, kurumaya başladığında suladığınız için hala sağlıklı. İlk sayfada tarif edilen toprak harcını uygulayana kadar sulamayı artırmanız, bitkinizin çürümesi ile sonuçlanır.

Ayrıca bitkinizi fazla dolaştırmayın. Hangi ortam daha güneşli ve aydınlık ise orada bırakın. Bitkilerin çoğu fazla gezmeyi sevmezler. Çiçeklerini görmeniz dileğiyle...

aylin% beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 00:27   #115
Yeni Üye

Cool kohleria

Alıntı:
Evet Aylin hanım iyi bildiniz

Annem teyzemden stil olarak almıştı.
4 ayda bu hale geldi, hatta alttan yanından yavrusu bile çıktı
yerini sevmiş kerata bende de var kırmızı birde yoldan geçerken gördüğüm turuncu beyaz çiçekli hemen gittim kapısını çaldım istedim sağ olsun bir tane filiz verdi yeni ektim şimdi türlerini bilmiyorum ama çiçek açınca fotoğraflarını paylaşırım İnşallah

Eski 14-01-2013, 14:23   #116
Yeni Üye

Smile

birde sardunya çiçeğim var. çiçekleri çok seviyorum ama o kadar ilgiye karşılık alamayınca üzülüyorum.

Sardunya hakkında aylin hanım ve güzin hanım bilgi ve önerilerinizi bekliyorum. Ne kadarda araştırma yapsamda sizlerin tecrübelerini okumak güzel oluyor

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2013, 10:03   #117
Yeni Üye

sardunya dışarısının çiçeğidir at dışarı hiç korkma kaşılığını sana bolca çiçek açarak verecektir güneşli yerleri sever güz sonuna doğru budanmak ister budamayı yapmazsanız kış aylarında fazlalıkları kendisi halleder dalları çürür bahara doğru yeniden filizlenir çok dayanıklı bir çiçektir tohumla da üretilebilir.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 15-01-2013, 10:05   #118
Yeni Üye

bu arada senin çiçeğinin budanmaya ihtiyacı şuan için yok

Eski 15-01-2013, 10:42   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
...çiçekleri çok seviyorum ama o kadar ilgiye karşılık alamayınca üzülüyorum...
Neden üzülüyorsunuz, bitkileriniz çok sağlıklı, çok güzeller... Sardunya konusunda; İstanbul ya da daha soğuk bir yerde olsaydınız, kışın aşırı soğuklardan koruyun derdim ama İzmir için Aylin%' le aynı fikirdeyim. Bol bol çiçeklerini görmeniz dileğiyle...

aylin% beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 11:17   #120
Yeni Üye

Teşekkürler

Güzin Çakar beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024