agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2009, 16:13   #31
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Merhabalar;
Benim yaklaşık 2 yıldır baktığım Crotonum ben taşınana kadar gayet sağlıklıydı ve durmadan yeni yapraklar çıkartıyordu,4 aydır yeni evimdeyim,burası güneş görmüyor fakat bol ışıklı bir yerde durmasına rağmen durmadan yaprak döküyor ,iyice kelleşti,ne yapmalıyım?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 23:44   #32
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bu bitki, ortamda nem az olduğu zaman, ayrıca susuz kaldığı zaman yaprak döküyor. Evinizin hiç güneş gören kısmı yok mu? Mümkünse güneş görebileceği bir yere alın. Soğuk bir ortamda duruyorsa bundan dolayı da yaprak döküyor olabilir, kroton güneşli, ılık ve nemli hava sever, bol su ister.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 10:41   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2008
benim krotonum kalorifer yanmayan oldukca soguk olan salonumda dururken onu usumesin diye sicak odamiza aldim fakat aldiktan iki gun sonra tum yapraklarını döktü. Sıcak hoşuna gitmedi herhalde diye salona geri götürdüm. Şu anda hiç yaprağı yok tek sap şeklinde duruyor bu durumdan sonra güneş gören penceremin önüne alsam tekrar yaprak çıkarma, düzelme olanağı var mı?

elise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 11:39   #34
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Teşekkür ederim Nariel..
Aslında evin heryeri oldukça sıcak,hatta yerden ısıtmalı evde oturduğumdan,çoğunkla yere koyuyorum ve ordanda bol ışık geliyor.Ama hiç güneş almıyor diyebilirim!!
Teyzeminde daha farklı cins crotonu var,onunda evi çok az güneş almasına ve yerde durmasına rağmen inanılmaz güzel çiçek açtı çiçek değil ağaç gibi oldu mübarek!!üstelik hiçbir bakım,özen göstermemesine rağmen!!
benimki de fazla nazlı çıktı..((

Eski 15-02-2009, 00:38   #35
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sn. elise, bitkinizin fotoğrafını yollayabilirseniz daha net anlaşılır sorunu. Toprağı susuz mu, çok sulu mu?

Eski 15-02-2009, 00:43   #36
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bu bahar krotonlarımın saksıların değiştirmeli miyim? Bulundukları saksıdan memnunlar ama sonradan gelişme problemine yol açmasından korkuyorum. Sanki gözüme küçük gibi geliyor saksıları.

Öte yandan masanın üstünü öyle çok seviyorlar ki, saksılarını büyütürsem masa bu kadar ağırlığı taşıyamayacağı için yerlerini değiştirmek zorunda kalacağım. Krotonları yerleştirmek için hem güneşli, hem müsait başka alan da yok. Ne yapsam acaba..

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 16-02-2009, 13:44   #37
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Bence saksılarını değiştireceksen kaç boy değiştireceksin ki. 1 boy **** 2 boy değiştirmen lazım o zaman da o masa alır diye düşünüyorum.Nasıl toprak kullanıyorsun toprak hafif değil mi zaten

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 22:54   #38
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Toprak hafif (torf) ama bitki ve su ağırlığı eklenince epey ağır oluyor. Değiştirirsem en az 3 boy büyüğüne almak istiyorum ki rahat rahat gelişsin. Ama karar veremiyorum çünkü şu anki gelişimleri harika, ya bozulurlarsa?

Ama saksılarına baktıkça ben bunalıyorum, küçücük yere sıkışmışlar gibi

Eski 17-02-2009, 10:33   #39
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Toprak hafif (torf) ama bitki ve su ağırlığı eklenince epey ağır oluyor. Değiştirirsem en az 3 boy büyüğüne almak istiyorum ki rahat rahat gelişsin. Ama karar veremiyorum çünkü şu anki gelişimleri harika, ya bozulurlarsa?

Ama saksılarına baktıkça ben bunalıyorum, küçücük yere sıkışmışlar gibi
saksının altındaki deliklerden kökleri çıkmış mı?eğer çıkmışsa hiç durmadan değiştir.sonra sabah **** akşam güneşi alan bir yere koy yazın bol bol su ver ve yapraklarını yıka kışında 2 haftada bir su ver ayda bir kere de yapraklarını su püskürt hadi kolay gelsin kalorifer peteklerin yanına sakın koyma

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 11:20   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2008
kraton ölüyor

merhana arkadaşlar, yaklaşık 5 ay önce çok güzel bir kraton aldım,. o zamandan beri hiç bir gelişme göstermedi ve alt yapraklardan itibaren sararma ve yapraklarrda kendiğiliğinden düşme oluyor. Şuyu aşırı vermiyorum 2 haftada bir vitamin veriyorum direk güneş almıyor ve oda sıcaklığı iyi, yapraklara suda spreyliyorum daha ne yapmam gerek bilemiyorum acaba snun bilen ve yardımcı olan olursa minnettar olurum...

ogog7702 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 17:53   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elise Mesajı Göster
benim krotonum kalorifer yanmayan oldukca soguk olan salonumda dururken onu usumesin diye sicak odamiza aldim fakat aldiktan iki gun sonra tum yapraklarını döktü. Sıcak hoşuna gitmedi herhalde diye salona geri götürdüm. Şu anda hiç yaprağı yok tek sap şeklinde duruyor bu durumdan sonra güneş gören penceremin önüne alsam tekrar yaprak çıkarma, düzelme olanağı var mı?
Merhaba

Benzer bir sorunu olduğunu düşündüğüm bir croton da bende var. Arkadaşımın soğuk evinden getirdiğim croton, getirdiğimden beridir kendini toplayamadı ve bütün yapraklarını döktü. Kış olduğu için çok fazla su vermiyordum kendisine, toprağının yapısı nasıldır bilmiyorum. Bu bitkinin sevdiği özel bir toprak çeşidi var mıdır? Olsa bile şu anda sanırım toprağı değiştirmek için uygun bir zaman da değil. Ölümle yaşam arasında giden crotonu kurtarabilmem mümkün mü acaba?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 21:04   #42
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Havalar biraz ısınsın, o zaman değiştirirsiniz toprağını. Kroton suyu sever ama tabii toprağı nemli olduğu zaman tekrar sulamamak gerekir, bu hemen hemen tüm bitkiler için geçerlidir. Toprağı kuruyorsa hemen su verin. Fotoğrafı varsa ekleyin.

Eski 27-02-2009, 13:00   #43
Ağaç Dostu

Toprağı da balçık gibi sanki. Belki torfa dikili olduğundan olabilir mi?
Terkedilmiş bir croton, belki sulamayı da fazla kacırmıs olabilirler.
En uç kısmı elimle tuttuğumda bir parçacık gevşemiş şekilde koptu.

Çok fazla bilgim yok o tip salon bitkileri hakkında. Evdeki çiçeksiz salon bitkisi kategorisindeki tek bitkim bir benjamin. Croton ile yeni tanışıyorum, acaba kurtarabilir miyim bilmiyorum. Kurtarmak için aldım ama sanırım çok geç...

İşte crotonun fotoğrafı:

Eklenen Resimler

Düzenleyen kaktüs : 06-03-2009 saat 17:42 Neden: Resim ekleme
Eski 06-03-2009, 17:49   #44
Ağaç Dostu

Umarım hala geç değildir

Eski 15-03-2009, 16:17   #45
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Krotonum nihayet yeni yapraklar vermeye başladı
Sevgili Kaktüs,umarım senin Krotonunda iyileşir,şuan zamanımı bilemiyorum ama bence saksısını ve toprağını değiştirmende fayda var,benimki de ölmek üzereydi,sürekli yapraklarını döküyor ve çok cansızdı,güneş,ılık ortam ve neme bayılıyorlarmış.Bu uygulamalardan sonra kendine gelmeye başladı..

Eklenen Resimler

Eski 15-03-2009, 19:18   #46
Ağaç Dostu

Fotoğraftaki haliyle durmaya devam ediyor.
Saksısını değiştirdim ancak hiç hareket yok henüz.

Eski 16-03-2009, 00:07   #47
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın Kaktüs, krotonunuzun tepesi iyice kurumuş sanırım, canlı yere kadar kesin. Bol ışık görsün, gövdeye su da püskürtün.

Ama önce ölü kısımlardan kurtulun.

Toprağını değiştirirken kök durumuna baktınız mı? Bozuk kökler varsa onları da kesin.

Eski 08-04-2009, 11:49   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2009
kurtarabilmişsindir umarım çiçeğini.Benimkide tek tek yapraklarını döktü ve şu an kuru bir dal kaldı o da üstten kurumaya başladı.

ayseova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 20:35   #49
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Kroton bitkisini çok seviyorum. Gelişimini, renklenmesini seyretmek öyle güzel ki. Ama çiçeklenmesini seyretmek ayrı güzelmiş

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2009, 20:49   #50
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bu da yeni krotonumuz. Babamın işyerine gelmiş, uzun süredir sulamayı unuttukları için yapraklarının çoğunu dökmüş, kalan yaprakları sarkmış. Ama annem sağolsun kaptığı gibi eve getirmiş, sulamış, güneşe koymuş; bir hafta kadar sonra da besin vermiş. (ben evde olmadığım için yakından takip edemiyorum).

Şimdi canavar gibi

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2009, 23:27   #51
Ağaç Dostu

Ben bulduğum krotonu kurtaramadım maalesef. Bana göre soğuktan kaybettim bitkiyi

Eski 23-03-2010, 16:16   #52
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elise Mesajı Göster
Krotonunuz ne alemde bilmiyorum ama bugün yazınızı okuyunca yazmadan duramadım. Benim de geçen sene hediye gelen bir krotonum vardı. Ben onu havalar soğuyunca balkonda bıraktığım için (sanırım) bütün yapraklarını dökmeye başladı. Sonra salona aldım ama üzerinde hiç yaprak kalmadı, hepsi döküldü. Bütün kış boyunca salonda pencereye yakın bir yerde durdu. Atmaya kıyamadım ama saksı da sadece 3 tane kuru daldan ibaretti. Yani ben öyle görüyordum. Ta ki biirkaç gün öncesine kadar. Şimdi o kuru dalların etrafında minik minik yeşermeler var. Sanırım krotonum baharla birlikte canlanacak. Umarım sizinkini de atmamışsınızdır. Kurtulma şansı vardır belki

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 14:45   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

Başlıkta Kroton üretimi konusunda çok az bilgi verilmiş, üretim için ne zaman ve nasıl çelik almalıyım? çelikler taze mi odunsu mu olmalı? Bilgi verebilirseniz sevinirim))

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 22:52   #54
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Ben de bir kreton var.Nasıl üretildiğini ayrıntılı olarak bilenlerin yardımlarına şimdiden teşekkür ederim.Yapraktan da üretilebiliyor diye okuduğumu hatırlıyorum ama nasıl?

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 23:02   #55
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Bende de bir tane var. Çiçek açtığını bilmiyordum. Çok şaşırdım. Yeni geldi ve penere önünde. Bolca akşam güneşi alıyor. Verilen bilgiler ışığında büyeteceğim, çok teşekkürler herkese.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 23:19   #56
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-09-2010
allah nazardan saklasın.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 13:32   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Krotonum tüm yapraklarını aşağı doğru sarkıttı ve yapraklar solmuş gibi. Gövde **** genç sürgünlerde kuruma yok, sorunu ne olabilir?

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 13:13   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2010
ben de kraton aldım ve çok güzel saksıya yerleştirdim.ama saksı değiştirdikten sonra mahvoldu.bir sürü yaprağı vardı. şimdi ise sadece bir kaç yaprak.

Herodot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 16:05   #59
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Galeri: 7
Wink

Bana da Haziran ayında geldi. başta bol öğle güneşi alan salona koydum, ama orayı sevmedi. üstü yaprak filizi doluydu dökmeye başladı. bir farkettim ki unlu bit! 3 tane. 3 yaprağın sap altına yapışmış. o yapraklar uçtan kurumaya başlıyordu. neyse ki pamuğa bürünmemişti. hemen gövdesini yıkadım. arapsabunu bulamayıp pril ile köpürtülmüş bezle gövdeyi ve yaprak saplarını sildim. sonra bir daha görmedim böceği. yaprak uçlarında kuruma durdu.

alıp odama koydum. saksısını değiştirdim, toprağını da. sadece torf bulabildim.. şimdilik daha iyi gibi, yine yaprak filizleri veriyor. ama yavaş gidiyor. ılık içme suyu veriyorum. 1-2 kere de vilmorin verdim. batı penceresinde, akşam güneş görüyor. akşama dek ise aydınlık. sizce Mine hanım'ın bhasettiği yanmış gübreden eklemeli miyim?

Eklenen Resimler

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 16:22   #60
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Herodot Mesajı Göster
ben de kraton aldım ve çok güzel saksıya yerleştirdim.ama saksı değiştirdikten sonra mahvoldu.bir sürü yaprağı vardı. şimdi ise sadece bir kaç yaprak.
Bendeki de yeni geldi. Saksı değişimini ben de düşündüm ama şimdi korktum. Acaba zamanı mı değil
Saksı değişimi için baharı mı beklemeli?

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024