agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2010, 22:31   #241
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Hala odunsu kısımlarda bir gelişme yok ama yumuşama gibi bir durum da yok. Onlar eskisi gibi duruyor. Ama yeşil kısımlar her geçen gün yeni yeni yapraklar çıkartıyor. Kenarlardan birkaç tanesi sarardı, ayırmak zorunda kaldım ancak genel durumları gayet mutlu gözüküyor. Son hali de aşağıdadır:

Eklenen Resimler

bloodflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 19:30   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2010
Massengena (yuka) hakkında yardım..

Öncelikle herkese merhaba,

yaklaşık 2 senedir bakmaya çalıştığım bir Massengena(yuka) var..Anladığım kadarıyla birçok cinste oluyorlar ve ne yazık ki internette doğru dürüst bir bilgi bulamıyorum..Bana getirildiğinde 23cm yüksekliğinde bir saksıdaydı.Camdan 2 metre uzakta kendisine bir yer ayarladım ve yaklaşık 1 yıl aynı saksıda yaşadı..Haftada birkez yaklaşık 35,40 cl. sulama yaptım..Yaprakları gürleşmeye başladığı ve gövdesinde iki filiz verdiği için geçen sene bahar aylarında toprağını değiştirerek 29 cm. yüksekliginde bir saksıya aldım..Aynı sulamaya devam ediyorum..Ancak 1 senedir yapraklarının uçları kurumaya ve yavaş yavaş alt yarakları sararmaya başladı..Oturduğum dairede doğalgaz sobası var ve sobayla aynı odada yaşıyor..Ayrıca bulunduğu yerde yaz aylarında hafif esintilere maruz kalıyor.Ev tüm gün direk olmamakla beraber güneş ışığı alıyor..Bugün toprağını tekrar değiştirdim ve birkaç fotoğrafını yüklemeye çalışacağım..Sulama,bulunduğu konum, yaprak temizliği hakında yardım ederseniz memnun olurum..

Kendisinin sağlıklı yaşaması için vereceğiniz tüm bilgiler için şimdiden sonsuz teşekkürler..

Eklenen Resimler

greenhope Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 23:11   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2010
Merhaba arkadaşlar,
istanbulda yaşamaktayım ve iki yıldır bakmaya çalıştığım bir yukka ile beraber yaşıyorum.Bugün torf denilen bitki toprağı ile ikinci kez toprağını değiştirdim..Çok içini görmemekle beraber bir kısmının boş olduğunu gördüm.Forumdan anladığım kadarıyla fazla sulama yapmamdan dolayı yaprak uçlarında kurumalar mevcut..Aynı zamanda en alt yaprakları sararmış durumda..Sorunlarıma yardımcı olursanız memnun olurum..

Tüm arkadaşlar şimdiden sonsuz teşekkürler..

1-Sadece torf kullanımasında bir sakınca var mı ?
2-Ağaç kısmı sağlıklı olup içinin boş olması normal mi ?
3-Sulama için tavsiyeleriniz ?
4-Gün içersinde yapraklarını sulamak doğrumudur ?
5-Fotografta görünenden 2/3 kısmı toftun altında.Sizce bir sakıncası var mı?
6-Bulunduğu yerde kış aylarında doğalgaz sobası yakmak durumundayım..Bunun ilerleyen zamanlarda bir sakıncası olur mu?

Eklenen Resimler

greenhope Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 06:45   #244
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Selamlar,

Pek bilgim olmamasına rağmen, Yukkalarda tek torf kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü suyu sevmeyen bir bitki ve torf çok su tutar. Ancak Yukka konusu içinde torf kullanıp uzun aralıklarla sulayın gibi yorumlar da yapılmış. Ayrıca Sayın Mine Pakkaner'in de Yukkalar için şöyle bir yorumu vardı:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Aydınlık, güneş alan bir yere koyun. Suyunu kurudukça verin. Saksını değiştirince harcına yarı yarıya bahçe toprağı ilave edin .İlkbahardan sonbahara dek 15 günde bir azotlu hazır besini etiket dozunda verin.
Saygılar.

Eski 09-06-2010, 06:49   #245
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bloodflower Mesajı Göster
Hala odunsu kısımlarda bir gelişme yok ama yumuşama gibi bir durum da yok. Onlar eskisi gibi duruyor. Ama yeşil kısımlar her geçen gün yeni yeni yapraklar çıkartıyor. Kenarlardan birkaç tanesi sarardı, ayırmak zorunda kaldım ancak genel durumları gayet mutlu gözüküyor. Son hali de aşağıdadır:
Yeni yeni odunsu kısımlarda da hareketlilikler başladı. En azından bir tanesinde.

Eklenen Resimler

Eski 09-06-2010, 10:49   #246
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Ankara Konutkent Demokrasi Parkındaki Yukkalar baharla birlikte çiçek tomurcukları oluşturdular. Yaklaşık 1 ay önceki halleri. Bu tür yukkanın küçük boyları halen AOÇ serasında var. Yanlış hatırlamıyorsam fiyatları 20 TL idi.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 22:49   #247
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Red face Yukka'lar ölmesin :)

Merhaba,
birinci resimde yeralan tamamen yeşil olan yucca hemen yanındaki küçün odunsu yuccadan kırıldı. atmayıp saksıya sokuşturdum. köklenmesini bekliyorum yaklasık 2 ay oldu. herhalde yakında canlanacaktır.

Sorularıma gelirsek
1) ikinci resimde, kopan yeşil bölümde görülen bölgedeki açıklıktan sonra odunsu gövdede boşluk oluşumu söz konusu ve üst tarafta bulunan yapraklar zayıf ve güçsüz. gövdeyi baştan sona yokladım kabuk ile içi arasında yarım santimlik bir boşluk var gibi. ayrıca toprakla birleştiği yerden itibaren biraz kararma var. bu gövdeden tekrar sürgün oluşurmu? ne yapmak gerekir.

2. son resimde de görüleceği üzere yumuşayan gövde üzerinde bulunan yeşil kısımda bir sürü çıkıntılar oluşmuş durumda. Gövdeden ayırmadan buraya pet şişe kesip içini toprak doldururarak köklendirebilirmiyim. yoksa gövdeden ayırıp su **** torfta mı bekleterek köklendirmeliyim.

Yardımlarınız için teşekür eder, saygılar sunarım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen h.ışık : 01-07-2010 saat 22:52 Neden: Başlık ekleme
h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2010, 14:24   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Arkadaşlar, senelerdir sağlıklı olan çiçeğimizin yapraklarında beyez beyaz tozlar var ve epey bir yaprak sararıp kurudu, kuruyanları budadıktan sonra resimdeki gibi duruyor çiçek. Alt yapraklar da sarı ve kurumak üzere, gövde ile yaprakların birleştiği yez sarı ve beyaz arası renkte toz ile kaplı. Bu beyazlıkların ve sararmanın sebep ve tedavisini bilen var mı? Yardımcı olursanız çok sevineceğiz.

Eklenen Resimler

tunamehmet76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2010, 15:26   #249
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Sebep mantara benziyor zirai ilaç satan yerlere yaprak örneği alıp giderseniz size yardımcı olurlar

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 10:19   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Teşekkür

Yardımlarınız için teşekkürler. Topas isimli mantar ilacını alıp uyguladık. Umarız işe yarar.

tunamehmet76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 14:09   #251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar çok uzayan yukkanızı parçalara ayırırsanız; Toprağa gelecek kestiğiniz kısmını mumla kaplayıp öyle ekim yapın. Güneş gören bir yerde dursun. 2 aya mükemmel şekilde yeni yan sürgünleri veriyor. Çürüme olmuyor...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 10:39   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ocalikli Mesajı Göster
Arkadaşlar acil yardım lutfen
2 yılfır baktıgımız ycca mız son 6-7 aydır hasta. sureklı yenı yaprak cıkıyor ama yapraklar bıraz uzayıp yaklasık 10-15 cm oldugunda hemen kuruyor. sureklı yenı yapraklar verıyor dırenıyoe kurtarmak ıstıyorum. ayrıca govdesınde bıraz yumusama ve bosluk olustugunu hıssetım ne yapabılırım burada okuduklarımın hepsını uyguluyorum ama olmuyor yardımlarınız beklıyorum
bence fazla sulanıyor. benim büyük bir yuccam var 15 günde bir fincan su veriyorum ve çok güzel büyüyor çok sağlıklı
bir keresinde yarım sürahi dökmüştüm de bütün yaprakları teker teker sararrıp dökülmüştü

akpak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 00:07   #253
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 2
http://www.agaclar.net/forum/attachm...3&d=1266949018

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1266949018

Herkese selamlar,

Büyükada'da yukarıdaki sayın berduray'ın bahsettikleriyle aynı tohum kapsülleri topladım. Fakat benim topladıklarımın renkleri henüz yeşil. Ama dokunmamla birlikte kendilerini toprağa bıraktılar.

Sizce bu kapsülleri ne yapmam gerekiyor? Mesela güneşte kurutmak, gölgede kurutmak, kuruttuktan sonra içini açıp toprağa ekmek ya da kurumadan direk toprağa ekmek...

Anlayacağınız üzere bu konuda son derece bilgisizim. Tavsiye ve deneyimlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Carlos_Cortes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 09:13   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Bahar ayında balkonumuzda duruyordu.(İzmir'de)Çok hızlı büyümüyordu.Kış geldi,balkonda durmaya devam etti ve büyümesi durdu.Bir ay önce içeri aldık ve büyümesi hızlandı.Çok da sağlıklı görünüyor.Yanmalar olmuştu kışın başında ama makasla yaprağın formnunu bozmadan temizledik.
,Selamlar.

aytack Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 08:41   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2011
merhaba arkadaşlar ben bu sitenin yeni üyelerinden sayılırım hergün farklı şeyler öğreniyorum bende yaklaşık 9 senedir bir çiçek var bunun yucca olduğunu yeni öğrendim yalnız salon yuccası değil (yucca gloriosa) bunu da istanbul botonik bahçesinin 92 nolu mesajında gördüm iyi ki de görmüşüm yıllardır ne çiçeği olduğunu bilmiyordum benim sorunum yuccam tek gövde de uzuyor ben bunu budayıp kestiğim çeliği köklendirmek istiyorum aynı işlemi yucca gloriosada uygulayabilirmiyim köklendiriciler çok pahalı çeliği sadece suya koyarak köklendirebilirmiyim lütfen bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum bilgi paylaşımlarına ihtiyacım var

ilkimbuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2011, 13:21   #256
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Çok sevdiğim bitkim.

Eklenen Resimler

Azelia Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 21:23   #257
Ağaçsever

mcbush's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Galeri: 2
yardım ltf

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Fotoğraf yüklemede site de bir sorun yok.
Mine hanım merhabalar, sizden daha öncede yardım almıştım.Felix leri kırmızı böceklerden korumak adına ama maalesef kökünü getirdiler.20 yıllık ağaçlarımızın çok üzüldük.Belediyeden gelen yardımda maalesef kurtaramadı bitkileri.Şimdi yine yardımınıza ihtiyacım var.İstanbula yerleştim ve terasımda Yucca gloriosa;türünü yetiştircem.Babamın evinde çok miktarda yavrusu var ama havaalanında sorun çıkar diye ben çiçeklenen kızmındaki lamba gibi sarkan tohumlarını almayı planlıyorum ama int araştırmamda hiç nasıl ekileceği bilgisini bulamadım.Sizin fikriniz varsa bana yardımcı olurmusunuz lütfen,Sevgilerimle...

mcbush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 20:16   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2011
yardım

Hepinize selamlar.
Yaklaşık 40 cm. uzunluğunda gövdesi bulunan yukamın iki dalı yapraklıyken tecrübesizliğim neticesinde fazla su vermemden dolayı bu dallar çürüdü (içi boşaldı). Ben de bu iki dalı kestim ve sadece boş gövde kaldı. Bu durumdan sonra yapılabilecek bir şey var mı, tavsiyeleriniz nelerdir?
İyi çalışmalar.

moli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 20:55   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Bitkimin adi ne ?

Evimde ayni yukka ya benzeyen ancak govdesi odunsu olmayan, yesil olan bir bitkim var.. bu da yukkanin bir tutu mudur, yoksa baska bir bitki midir ? Konu ile ilgili bilgisi olanlar cevaplayabilir mi ? ona gore bitkimin bakimi ile ilgili arastirma yapacagim..

tagbur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 20:56   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi moli Mesajı Göster
Hepinize selamlar.
Yaklaşık 40 cm. uzunluğunda gövdesi bulunan yukamın iki dalı yapraklıyken tecrübesizliğim neticesinde fazla su vermemden dolayı bu dallar çürüdü (içi boşaldı). Ben de bu iki dalı kestim ve sadece boş gövde kaldı. Bu durumdan sonra yapılabilecek bir şey var mı, tavsiyeleriniz nelerdir?
İyi çalışmalar.
kestigin yere mum eritip dok ve de yanlardan yeni filiz vermesini bekle..

tagbur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 07:50   #261
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tagbur Mesajı Göster
Evimde ayni yukka ya benzeyen ancak govdesi odunsu olmayan, yesil olan bir bitkim var.. bu da yukkanin bir tutu mudur, yoksa baska bir bitki midir ? Konu ile ilgili bilgisi olanlar cevaplayabilir mi ? ona gore bitkimin bakimi ile ilgili arastirma yapacagim..
Bitkinizi bir fotoğrafla birlikte "Bu bitkinin adı nedir?" başlıklı bölümde sorarsanız büyük olasılıkla yanıt alırsınız.

kallium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 08:26   #262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2011
selam arkadaşlar bu bitki için bilgi sahibi olan arkadaşlardan yorum beklyorum kısa olanda 5 uzun olanda 4 dal bulunuyor ve yaprakları sanırım çok fazla birbirine karışmış durumda bu bitkiye yapmam gereken bişey varmı dersiniz yoksa olduğu gibimi kalsın suyu sewmez demişsiniz bizimki 2günde bir sulanıyor ve balkonda güneşte duruyor şimdiden teşekkür ederim yorumlarınızı ve önerilerinzi bekliyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen ersksk : 29-09-2011 saat 08:36 Neden: öneri ve yorum
ersksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 17:33   #263
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ersksk Mesajı Göster
selam arkadaşlar bu bitki için bilgi sahibi olan arkadaşlardan yorum beklyorum kısa olanda 5 uzun olanda 4 dal bulunuyor ve yaprakları sanırım çok fazla birbirine karışmış durumda bu bitkiye yapmam gereken bişey varmı dersiniz yoksa olduğu gibimi kalsın suyu sewmez demişsiniz bizimki 2günde bir sulanıyor ve balkonda güneşte duruyor şimdiden teşekkür ederim yorumlarınızı ve önerilerinzi bekliyorum
Yukkanız gayet sağlıklı görünüyor. Fotoğraf çekmek için mi içeri aldınız? Sürekli yerini değiştirmeyin. Sulamayı iki günde bir değil, toprağı iyice kuruduğunda yapın. Göreceksiniz, özellikle sıcak mevsimlerde toprağı takır takır olana kadar bekledikten sonra sularsanız, yukkanız daha bir kendine gelip güzelleşecek. Yukka yaşamak için gereken suyu odununun içinde saklar. Yukkanıza ne yapılabilir derseniz; dallardaki eski yaprakları en alttan başlamak üzere yukarı doğru temizleyin. Sıkışıklığı biraz rahatlatmış olursunuz. Gövde tepeden kesilip sürgünler büyürken ilk başta güzel bir görüntü olsa da sonradan bu sorunlarla karşılaşılıyor. Diğer bir seçenek ise, yukarıdaki sıkışıklığı azaltmak adına dallardan bir veya ikisini kesip almaktır. İnceleyin, görüntüyü bozmayacağına kanaat getirdiğiniz dalları kesip ayırın. Aldığınız bu çelikleri doğrudan toprağa dikebilirsiniz. Kolay gelsin.

Eski 01-10-2011, 17:07   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kallium Mesajı Göster
Yukkanız gayet sağlıklı görünüyor. Fotoğraf çekmek için mi içeri aldınız? Sürekli yerini değiştirmeyin. Sulamayı iki günde bir değil, toprağı iyice kuruduğunda yapın. Göreceksiniz, özellikle sıcak mevsimlerde toprağı takır takır olana kadar bekledikten sonra sularsanız, yukkanız daha bir kendine gelip güzelleşecek. Yukka yaşamak için gereken suyu odununun içinde saklar. Yukkanıza ne yapılabilir derseniz; dallardaki eski yaprakları en alttan başlamak üzere yukarı doğru temizleyin. Sıkışıklığı biraz rahatlatmış olursunuz. Gövde tepeden kesilip sürgünler büyürken ilk başta güzel bir görüntü olsa da sonradan bu sorunlarla karşılaşılıyor. Diğer bir seçenek ise, yukarıdaki sıkışıklığı azaltmak adına dallardan bir veya ikisini kesip almaktır. İnceleyin, görüntüyü bozmayacağına kanaat getirdiğiniz dalları kesip ayırın. Aldığınız bu çelikleri doğrudan toprağa dikebilirsiniz. Kolay gelsin.
ilginiz için teşekkürederim dediğinizi yaptım bekleyip görücez resimlerini eklerim ilerleyen zamanlarda

ersksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 19:16   #265
yba
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2011
Merhabalar,
Ofis odamızda 12 adet kılıç çiçeği ile 1 adet yuka besliyoruz. Bakımı en kolay bitkiler diye bunlar şeçtik.

Herşey güzel giderken, yuka'mız yeni filizler verirken birden beyaz beyak benekler oluşmaya başladı yapraklarında, sonra yaprakları kurudu, ilk önce un ufak odundaki bir dal tamamen gitti, şimdi yavaş yavaş diğerleri başladı.

İlk başta havalandırma vuruyor diye büyük camdan ufak camın önüne aldık, daha kötü oldu,
cam kenarında ama güneş vuran bir cam değil.
Bu sorun güneş görmediği içinmi oluyor,
sulamayı çok seyrek yapıyoruz, 15 günde bir,
sorunu çözemedik

güneş almıyor diye bu güneş ışığı yerine geçen ampüllerden mi alsam işe yararmı, gerçi onların hazır setleri içinde 300TL gibi ciddi rakkamlar istiyorlar. Ama sorum kesin oysa alırım. Sorun nedir sizce?

Eklenen Resimler

yba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 09:45   #266
yba
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2011
???

yba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 08:08   #267
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Anneme yeni bir tekli yukka aldık,üç yerden filizleri büyümüş,filizlerinin tamamı ana gövdenin üzerinde olduğu halde köklenmiş,bunları mutlaka ayırıp ekmemiz mi gerekir yoksa bu şekilde kalırsa sorun olmaz mı?

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 00:26   #268
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tika Mesajı Göster
Anneme yeni bir tekli yukka aldık,üç yerden filizleri büyümüş,filizlerinin tamamı ana gövdenin üzerinde olduğu halde köklenmiş,bunları mutlaka ayırıp ekmemiz mi gerekir yoksa bu şekilde kalırsa sorun olmaz mı?
Bir foto ekleyebilir misiniz?

Eski 07-02-2012, 23:03   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Yuccam artik eve sigmiyor.. Nasil bir budama yapmam lazim litfen yardim edin. ilk geldiginde ustu kil gini bisetle kapliydi simdi o kisim govdenon icinde kalmaya basladi bununda bi zararo olurmu?

Name:  Fotoğraf0089.jpg
Views: 8582
Size:  29.3 KB

Name:  Fotoğraf0084.jpg
Views: 8606
Size:  41.3 KB

Name:  Fotoğraf0088.jpg
Views: 8587
Size:  27.1 KB

cep telefonuyla sikintimi aktarmaya caliatim insallah olmustur
simdiden herkeze tesekkurler

cihan16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 18:20   #270
Ağaç Dostu

kallium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan16 Mesajı Göster
Yuccam artik eve sigmiyor.. Nasil bir budama yapmam lazim litfen yardim edin. ilk geldiginde ustu kil gini bisetle kapliydi simdi o kisim govdenon icinde kalmaya basladi bununda bi zararo olurmu?

Eklenti 267957

Eklenti 267955

Eklenti 267956

cep telefonuyla sikintimi aktarmaya caliatim insallah olmustur
simdiden herkeze tesekkurler
Zamanı gelince yukkanızı budarsınız. 20-25 santimlik bir tepe çeliği alıp doğrudan toprağa dikebilirsiniz. Gövdenin yeşil kısımlarından bir kaç tane çelik çıkar sanırım, suda köklendirebilirsiniz. Odunlaşmış gövdeye gelince; arzunuz nasıl bilemem, dilerseniz toprağa yakın bir yerden kesersiniz veya bir miktar gövde bırakıp diyelim 50 santim veya 75 santimden kesersiniz. Kesik yerini aşı macunuyla veya bildiğiniz mumla iyice kapatırsınız. Kestiğiniz yerin kenarlarından patlayıp sürecektir kısa bir süre sonra. Elinizde fazladan odunlaşmış gövde kalırsa, onu da odun olarak şöminenizde değerlendirirsiniz veya dekoratif amaçlı olarak diyelim sarmaşık sardırabilirsiniz. Bunları yapmak için son soğukları bekleyin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024