agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2011, 11:23   #391
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2010
Sayın SerDag benimde ilk aklıma gelen böcekti ancak böceğe ait bi iz bulamadım.sulama ve ışık konusunda da sıkıntı yok çünkü geçenlerde 15 gün içinde 25-30 cm boy attı birden ama dediğim gibi yeni çıkan yapraklarda buruşuk çıkmaya başladı.tek toprak kalıyo ama onun içinde erken sanırım baharı beklemem gerekecek solucandan şüpheleniyorum.

e1hun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 13:29   #392
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Bu da benim kızım. Zaman zaman çok yaprak döküyor ben de yaprak saramaları için olan demirli gübreden veriyorum. Forumda öğrenmeye çalışıyorum. Budamaya kıyamıyorum ama sağa sola ışığa doğru büümek istiyor tabi. Bende yaprakları yoğunlaşsın istiyorum biraz budadım biraz bağladım bu kadar şekil alabildi. Bu konuda iyi olan arkadaşlara soruyorum ne yapsam nereden budasam. resimlerini yüklemeye çalışıyorum.İki açıdan çekdim, biri biraz karanlık ama fikir verir sanırım. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

SerDag ve loveforlife beğendi.
papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 17:01   #393
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar çalıştığım kurumda 1,5 metre boyunda bilek kalınlığında benjamin ficus atıl durumda. 1 gün önce atılan bu benjmin neredeyse ağaç büyüklüğünde ve yapraklarında sararma olmuş. Bunu biraz derin budama yaparak eve götürsem yaşatabilirmiyim. Lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 18:16   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Filizden yetiştirdiğim 1.5 yaşındaki benjaminim

Eklenen Resimler

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 19:31   #395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2012
alalı bir hafta oldu ve yerine karar veremedim. bir yaprak düşse acaba yerini beğenmedi mi diyorum. salonum sabah akşam her zaman güneş görür ama benjamini doğrudan güneş görmeyen bir yere koydum. tavsiyesi edeceğiniz püf noktalar varsa sevinirim.

Eklenen Resimler

ahmetca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 19:47   #396
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetca Mesajı Göster
alalı bir hafta oldu ve yerine karar veremedim. bir yaprak düşse acaba yerini beğenmedi mi diyorum. salonum sabah akşam her zaman güneş görür ama benjamini doğrudan güneş görmeyen bir yere koydum. tavsiyesi edeceğiniz püf noktalar varsa sevinirim.
Saksısını büyütün, mümkünse toprak ilave edin,direk güneş almasın hafif gölge bir yere koyun ve dengeli gübresini eksik etsik etmeyin.

Hazır alınan ficuslarda genel sorun evde,seralardaki gibi besleme ve bakım işlerinin yeterince yapılamaması.

demircool ve ahmetca beğendi.
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 08:53   #397
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster
Saksısını büyütün, mümkünse toprak ilave edin,direk güneş almasın hafif gölge bir yere koyun ve dengeli gübresini eksik etsik etmeyin.

Hazır alınan ficuslarda genel sorun evde,seralardaki gibi besleme ve bakım işlerinin yeterince yapılamaması.
Teşekkür ederim. Dediklerinizi yapacağım. gübreleme konusunda; sıvı besin var. işe yarar mı benjaminde?

Eski 24-04-2012, 09:01   #398
Ağaç Dostu

Yeşil yapraklılar için olanından kullanınız...

demircool ve ahmetca beğendi.
Eski 25-04-2012, 08:41   #399
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem Mesajı Göster
Yeşil yapraklılar için olanından kullanınız...
Salon bitkileri için olanından almıştım. Umarım işe yarar...

özlem11 beğendi.
Eski 27-04-2012, 11:30   #400
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
Benjamin hayata tutunur mu sizce

Arkadaslar işyerinde kurumakta olan resimdeki benjamini belki kurtarırım diye eve getirdim.Ben eve getirdigimde kenarlarındaki dallarda yeşil yapraklar vardı tek tükde olsa.Topragınının yarısını yeniledim ve sıvı gubreli su ile suladım.Fakat hergun dahada kotu oldu saki, az sayıdaki yapraklarda gitti.Kurumus olan **** kurumakta oldugunu dusundugum dalları budadım ama suan endişe ile bekliyorum çiçek öldü mü ölüyor mu diye, konu ile ilgili arkadaslar fikirlerinizi paylaşırsanız cok sevinirim.

Eklenen Resimler

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 11:50   #401
Ağaç Dostu

Üst kısımlarda budama yapabilirsiniz. Dallarda budarken yeşillik belirtisi varsa yapraklanır... Bence dışarı havadar aydıklık bir yere çıkarın... Yağmurlu havada yağmurun altına çıkarın... yarı gölge güneşlik bir yer bulursanız oraya koymakda en güzel çözüm. Benim kendi ürettiğimde döktü yapraklarını ve bir türlü düzelmemişti. Kızdım dışarı attım, ekim sonuna kadar dışarıda bekledi şuan ne yaprak döküyor nede başka sorun... Ve gayet güzelleşti...

Eski 28-04-2012, 08:36   #402
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Alıntı:
Üst kısımlarda budama yapabilirsiniz. Dallarda budarken yeşillik belirtisi varsa yapraklanır... Bence dışarı havadar aydıklık bir yere çıkarın... Yağmurlu havada yağmurun altına çıkarın... yarı gölge güneşlik bir yer bulursanız oraya koymakda en güzel çözüm. Benim kendi ürettiğimde döktü yapraklarını ve bir türlü düzelmemişti. Kızdım dışarı attım, ekim sonuna kadar dışarıda bekledi şuan ne yaprak döküyor nede başka sorun... Ve gayet güzelleşti...
suan zaten balkonda ortalama 3 saat kadar direk gunes alıyor onun dısında aydınlık. fakat oturdugumuz site sebebiyle baya bir ruzgar alıyor balkon acaba ondan dolayı bir sorun olur mu ondan emin olamadım.

Eski 28-04-2012, 15:36   #403
Ağaç Dostu

Sanmam... Zaten sıfırdan yapraklanacak canlanırsa... Bence zor koşula kendini adapte ederse ileride yaprak dayanıklılığı ve kökleri kendini korumaya aldığı için sorun yaşanmıyor. Benimki fırtına yağmur hepsini gördü... Şuan eklemiştim resimini çok güzel... Umarım canlanır...

demircool beğendi.
Eski 30-04-2012, 16:15   #404
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Alıntı:
Sanmam... Zaten sıfırdan yapraklanacak canlanırsa... Bence zor koşula kendini adapte ederse ileride yaprak dayanıklılığı ve kökleri kendini korumaya aldığı için sorun yaşanmıyor. Benimki fırtına yağmur hepsini gördü... Şuan eklemiştim resimini çok güzel... Umarım canlanır...
aspirinli su falan versem mi acaba?
umarım canlanır balkonuma cok yakısacak aslında heyecanla bekliyorum

Eski 05-05-2012, 23:47   #405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2010
benjamin budama yardım

merhabalar,
2 farklı açıdan resim koydum, nasıl budamam gerektiği hakkında bilgi verirmisiniz
vitamin vs. gerekirmi ayrıca çünkü büyümüyor, saksısını da geçen sene değiştirdim

zeynon33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 08:22   #406
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011

Benjamininizi işaretlediim yerlerden budayabiirsiniz.Budadığınız dalları başka saksılara dikerek çoğaltabilirsiniz.

Benjamin azotlu gübreleri sever.Azot ağırlıklı bitki besin elementleriyle besleyin.Hafif gölgede güneş almasını sağlayın.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 08:32   #407
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Budadıklarınızıda atmayın ben suda köklendirdim. sevgiler.

demircool beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 13:07   #408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster

Benjamininizi işaretlediim yerlerden budayabiirsiniz.Budadığınız dalları başka saksılara dikerek çoğaltabilirsiniz.

Benjamin azotlu gübreleri sever.Azot ağırlıklı bitki besin elementleriyle besleyin.Hafif gölgede güneş almasını sağlayın.
çok teşekkür ederim, ilginiz için
3 yerden budamam yeterli öylemi?
azotlu besin olarak isteyeceğim çiçekçiden ne kadar zaman aralığından vermem gerek

zeynon33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 19:42   #409
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Bu benjamin 10 yıldır bizimle birlikte öncesini bilemiyorum tahmini 13 -14 yaşında olması lazım.
Çok iyi formunda olduğu söylenemez.Evde güneş alan yer sıkıntımız var.

Eklenen Resimler

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 14:32   #410
Yeni Üye

korhan_ulku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jokerkan Mesajı Göster
Arkadaslar işyerinde kurumakta olan resimdeki benjamini belki kurtarırım diye eve getirdim.Ben eve getirdigimde kenarlarındaki dallarda yeşil yapraklar vardı tek tükde olsa.Topragınının yarısını yeniledim ve sıvı gubreli su ile suladım.Fakat hergun dahada kotu oldu saki, az sayıdaki yapraklarda gitti.Kurumus olan **** kurumakta oldugunu dusundugum dalları budadım ama suan endişe ile bekliyorum çiçek öldü mü ölüyor mu diye, konu ile ilgili arkadaslar fikirlerinizi paylaşırsanız cok sevinirim.
Aynı olay benim başımada geldi aslında biraz geç kalmış olsanızda bence köklerini çıkarın sıcak suyla tabiri caiz se imamın abdest suyuyla yıkayın sonra tepesinden budayın tepe hakimiyeti kalkmış olur ben böyle yaptım 3 ay önce şimdi maşallah çok iyi hatta ondan yeni benjaminler çelikle türetiyorum birde içeri alırsanız iyi olur daha iyi gelişir.

korhan_ulku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 15:19   #411
Yeni Üye

korhan_ulku's Avatar

Thumbs up selam

buda benim benjaminim can dostum ilk göz ağrım çok uğraştım ölmesin diye

Eklenen Resimler

demircool beğendi.
Eski 25-05-2012, 15:36   #412
Yeni Üye

korhan_ulku's Avatar

bana alacalı benjamin starlight çeliği verebilecek biri var mı hastasıyım yeşilini türetiyorum ama bir türlü beyaz alacalı ile yeşil alacalı elime geçmedi lüten yardım edecek biri varsa bana ulaşırsa çok mutlu olurum neden bilmem ama benjamin bende bir hastalık oldu.

Eski 25-06-2012, 15:36   #413
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Benim 2 çeşit Benjaminlerim..Özellikle ilk iki fotoğraftakiler yan yan uzamaya bayılıyorlar,daha çok minik oldukları için budamak istemiyorum ama yan uzamalarınında önüne geçemiyorum

Eklenen Resimler

özlem11 ve demircool beğendi.
Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 00:16   #414
Yeni Üye

rosenrot's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2012
bendeki benjamin bir yıldır aynı halde, uzamadı, yeni sürgün vermedi, haftada bir yeterli miktarda su veriyorum fakat özellikle son bir kaç haftadır yaprakları sararıp dökülüyor. salon güneş alıyor fakat ağaca zarar verecek kadar değil. saksısının ufak geldiğini sanıyorum, saksı değişimini ne zaman yapmak uygun olur acaba?

rosenrot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 01:08   #415
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Bizimde benjamin kauçuğumuz var.Babam çalıştığı milli eğitim müdürlüğü binasından getirmişti. 5 senedir bizde.Bol güneşli yer oldumu hiç durmaz, fazla nemi sevmiyor.Geçen sene budamıştım, boya gitti ve daha çok yaprak verdi.Fotoğraf eklemeyi bilmediğim için ekleyemiyorum

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 20:24   #416
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Arkadaşlar size bir sorum var Ficus Benjamin ile ficus daniella benjamin arasında ne fark var? Eğer kayda değer bir farklılık varsa ikisinden de alacağım çünkü acil cevap bekliyorum sizden...

Bir sorum daha bitkileri nereden almamı tavsiye edersiniz? Koçtaş, Bauhause gibi yapı marketlerde bulunur mu bu güzellikler? Bulamazsam internette bulduğum bir e-fidan sitesinden alsam sizce kargoda çok hasar görür mü?

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 17:59   #417
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Başlığa kimse uğramıyor belli ki Üstte ki sorumun cevabını kendim vereyim. Aradığım benjaminleri İstanbul'da bulamadığımdan Mutlu Bey'den aldım. Bitkiler gayet sağlıklı bir biçimde elime ulaştılar ve durumları çok çok iyi.

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 17:06   #418
Yeni Üye

rosenrot's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2012
Saksı değişimini yaptıktan sonra yaprak dökmesi azaldı, hala dökülüyor ama onu sonbahara bağlıyorum. Bahçe toprağı ekleyerek büyük bir saksıya aldım , sıvı besin, gübre vs vermem gerekir mi acaba?

rosenrot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 17:49   #419
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Yeşil yapraklılar(çiçek açmayan) için olan sıvı besinle gübrelemeniz, gelişimini olumlu yönde etkileyecektir

Dökülen yaprakların yerine yenilerinin gelmesine yardımcı olur...

rosenrot beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 12:56   #420
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Benjaminlerimde serpildiler

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024