agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3922Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2012, 20:17   #2431
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Zorlu kış şarlarında geçen seneler gibi koruma yapamadığım küpe çiçeklerim için endişeliydim. Nerdeyse tamamına yakın kısmı yaprak çıkarmaya başladılar.

Sevgili jineop sizden feyz alıp bu gün aldığım iki adet küpemi doğruca bahçeye diktim.
Bakalım ne olacak

jineop beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 09:32   #2432
Ağaçsever

glorya's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
merhaba. arkadaşımın küpesinden bir çelik kopardım ve diktim neredeyse bir ay oldu hala çiçek açmadı. resimlerdekinin aksine çok cılız büyüyor. pencere kenarında direk güneş ışığı almayan bir yerde. bir ara beyaz sinekler istila ettiler bir ilac sıkarak onlardan kurtuldum. acaba çiçek açmaması toparlanma süreci mi? bitkimin resmini en kısa zamanda ekleyeceğim.
bunların tam aksine haseki küpelerim bahçede dikili olduğu halde yaz ayında nasıl açarlar anlatamam. moru pembesi beyazı rüzgar tohumlarını saçar ve bahçemizin en akıl almaz yerlerinden bile çıkarlar özel bir bakım da yapmayız.

işte sözünü ettiğim bitkim. Sizce bu küpe çiçeği mi? Bence öyle ama neden bu şekilde büyüyor?

Eklenen Resimler

Düzenleyen glorya : 02-04-2012 saat 10:55
glorya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 18:39   #2433
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Sayın glorya,
İçerde tuttuğunuz için olabilir. Balkona ,gülge bir yere koyarsanız daha iyi gelişir.
Selamlar.

glorya beğendi.
Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 18:44   #2434
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Birkaç gün önce, yeni açılan Optimum alışveriş merkezine gittim.
Koçtaşı gezmek amacıyla. Yeni açıldığı için bitkilerin güzel olacağını düşünmüştüm.
Öyle de oldu. Bu küpeyi oradan aldım.

Name:  015.jpg
Views: 2265
Size:  46.0 KB

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2012, 15:16   #2435
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Buca pazarına 50 kuruşluk küpeler gelmeye başladı.
Her hafta ikişer ikişer alacağım.

Eski 05-04-2012, 15:43   #2436
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sevgili jineop sizden feyz alıp bu gün aldığım iki adet küpemi doğruca bahçeye diktim.
Bakalım ne olacak
Dona dayanıklı bunlar, anlaşıldı

Eklenen Resimler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 16:10   #2437
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Hülya Hanım bitkiniz ne kadar da büyükmüş? Bol tomurcuklu çiçekli olsun inşallah..
Fiyatı neydi peki?

Hülya beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 16:53   #2438
Ağaçsever

glorya's Avatar

benim bitkim sizin küpelerinizden farklı duruyor. Acaba başka bir bitki mi, yoksa başka türü mü?

Eski 05-04-2012, 16:54   #2439
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Hülya Hanım bitkiniz ne kadar da büyükmüş? Bol tomurcuklu çiçekli olsun inşallah..
Fiyatı neydi peki?

Sevgili selis,
inşallah dediğin gibi bol çiçekli, hastalıklardan uzak büyür.
10 tl. ye aldım.

selis, Periş ve hepgül beğendi.
Eski 05-04-2012, 16:58   #2440
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glorya Mesajı Göster
benim bitkim sizin küpelerinizden farklı duruyor. Acaba başka bir bitki mi, yoksa başka türü mü?
Benimki farklı bir tür,yaprakları mini,minik.

Sizinki de küpe cinsi başka.

Eski 06-04-2012, 11:34   #2441
Yeni Üye

Bluepoem's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Merhabalar,

uzuuun zamandır küpe çiçeği istiyordum, baharın gelmesiyle birlikte pazara gelen çiçeklerin arasında görünce hevesla aldım...suyunu düzenli veriyorum ama açmış olan çiçeklerini ve tomurcuklarını döktü...neden olur ki

Bluepoem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 14:27   #2442
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Pazar, yeni küpe günü
1 lira iki küpe, nasılsa uzun yaşamıyorlar bari ucuzundan olsun
Kimbilir bu sefer, hepsini direkt olarak bahçeye dikiyorum, belki yaşarlar...
Yaşayıp göreceğiz.

Eski 09-04-2012, 14:41   #2443
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Gölge toprakta azıyorlar. Üzeri korunursa donu atlatır dediler ama denemedim. Daha doğrusu geçen sene toprakta bıraktım katlı beyaza beyaz çiçekli sarkan cinsini, ama daha filizini görmedim. Belki daha sonra filizlenir vakti gelmemiştir. Gerçi oraları çapaladım ama bilemiyorum.

glorya beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 14:48   #2444
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Pazar, yeni küpe günü
1 lira iki küpe, nasılsa uzun yaşamıyorlar bari ucuzundan olsun
Kimbilir bu sefer, hepsini direkt olarak bahçeye dikiyorum, belki yaşarlar...
Yaşayıp göreceğiz.
Dikmesi de kolay olur.

FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 14:56   #2445
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_elif Mesajı Göster
sevgili SerDag;
gerçekten "black beauty" çok güzel görünüyor. Bir site buldum nette "plug plant" olarak satıyor 10'ar adet. Bu dönemde alınır mı bilmiyorum ama eğer oluyorsa, almak isteyen başka üyeler de varsa düşünülebilir sanırım.

Fuchsia Black Beauty - 10 Plug Plants
Zengardene gelmedi bir türlü bu ama resmi var ara sıra kontrol ediyorum ama maalesef hala gelmedi.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 15:48   #2446
Ağaçsever

glorya's Avatar

bizim bahçede haseki küpesi var. Sivas'ın soğunu duymuşsunuzdur. Kışları korumaya almıyoruz. bahar geldiğinde tekrar yeşeriyorlar. tohum zamanı da artık başedemiyoruz. rüzgar estikçe oraya buraya saçılan tohumlardan yeniden çıkıyorlar. Hele Tohumunun bahçedeki gazel vs. (çöp) bulunan yere düşüpte orda çiçek açtığını söylesem inanmazsınız heralde.

Eski 12-04-2012, 00:25   #2447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2012
Arkadaşlar merhaba, 3 hafta önce ben de küpe çiçeği fidesi aldım. Yeni toprağına diktikten 1 hafta sonra haftada 1 defa gübre verebilirsiniz diyordu bakım kağıdında. 2,25 kiloluk yogurt kabında duruyor. Üre kullandım, her birisinin büyüklüğü kibrit çöpünün başı büyüklüğünde olan ürelerden 10-15 tane kadar katı olarak attım ve suladım. Toprağını sürekli nemli tutuyorum ancak fidenin alt taraftaki yaprakları solmaya ve büzüşmeye başladı. Daha az miktarda üre uyguladığım bir başka fidede de aynı sorunu yaşadım. Ürenin etkisinin kaybolmasını hızlandırma düşüncesi ile toprağın bir kısmını eşeleyip aldıktan sonra köklere hava aldırmadan yeni toprak ekledim ve daha bol sulamaya başladım. Küpe fidesi sanki biraz daha dirildi gibi. Ayrıca bu üreyi site içindeki bitkilerde de katı halde kullandılar ve görevli ile konuştuğumda bitkilerin solmaya başladığını ve ürede bir sorun olabileceğini söyledi. Bu durumdan küpe fidemi kurtarabileceğim bir tavsiyeniz var mı ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

vulcano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 01:11   #2448
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın vulcano bende 2 adet kibrit kutusu kadar fide aldım ve 1 ay oldu olmadı hiç gübre kullanmadım neden üre kullanıyorsunuzki bu arada sorma nededim bende bilgileneyim diyedir yanlış anlamayın ben kullanmadım elimde 2 saksı büyük 3 tanede fide var nem tutucu güzel bir yoprak karımı yaptım okadar gayette güzel gelişiyorlar bilgili arkadaşlarımız daha iyi yanıt verecektir ben olsam üreden kurtulmaları için adamakıllı sulardım düzelme olmazsa toprağını değiştirirdim ama ben olsam.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 12:26   #2449
Ağaçsever

Nilgün hanım, üre kullanmaktaki amacım bitkinin azot ihtiyacını karşılamaktı ve bitki gelişiminin her evresinde verilebilen bir gübre olduğu yönünde internetten bilgi edindiğimden dolayı küpe çiçeğime üre verdim.

Sanırım dozu fazla geldi, mine hanımın Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) yazısı bunu gösteriyor gibi.

Eski 12-04-2012, 14:51   #2450
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ben bu sene Zengarden den aldığım Pro-Granül 9 month formula kullanmaya başladım.
Aldığım minicik küpe fidelerini 20 gün önce minik kaktüs saksılarına dikerken harcına bu gübreden ilâve ettim.

Bu gün bir saksıya üç küpe fidanını minik saksılarından çıkarıp diktim, minik fidelerim 20 günde çok sağlıklı bir şekilde geliştiler ve harcın her yanını sağlıklı kökler sarmıştı.

Bu gübrelerin 4 aylık olanları da var, onları mevsimlik bitkilerde, 9 aylık olanları da çok yıllıklarda kullanabilirsiniz.

Ana gibi beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 15:41   #2451
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vulcano Mesajı Göster
Nilgün hanım, üre kullanmaktaki amacım bitkinin azot ihtiyacını karşılamaktı ve bitki gelişiminin her evresinde verilebilen bir gübre olduğu yönünde internetten bilgi edindiğimden dolayı küpe çiçeğime üre verdim.

Sanırım dozu fazla geldi, mine hanımın Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) yazısı bunu gösteriyor gibi.
Üre sıcak havada kullanılmaz diye biliyorum, Antalya iyice ısınmıştır herhalde. Bitkilerinizin bol çiçek açmasını istiyorsanız Potasyum ve Fosfor ağırlıklı gübreler kullanmanınızı tavsiye ederim. Gübreyi aldığınız yere ne miktarda kullanacağınızı sorun. En iyi gübre bile fazla kullanıldığında bitkinize zarar verecektir.

özlem11, jineop ve vulcano beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 19:34   #2452
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Üre sıcak havada kullanılmaz diye biliyorum, Antalya iyice ısınmıştır herhalde. Bitkilerinizin bol çiçek açmasını istiyorsanız Potasyum ve Fosfor ağırlıklı gübreler kullanmanınızı tavsiye ederim. Gübreyi aldığınız yere ne miktarda kullanacağınızı sorun. En iyi gübre bile fazla kullanıldığında bitkinize zarar verecektir.
Merhaba sayın limon, (kulağa biraz garip geliyor )

Antalya henüz tam ısınmadı, 18 dereceydi bugün ve son günlerde rüzgarlı, oldukça serin bir hava var. Bitkim henüz fide halinde, çiçek vermesi epey zaman alacak, geç çiçeklenen bir küpe cinsi. O nedenle yeşil kısımın gelişimini sağlamak için azot tercih ettim. Zira okuduğum kadarıyla forumdaki tecrübeli arkadaşların da bu aşamada tavsiyesi azot kullanımı yönünde.

Bitkim daha ölmedi, yaprak solması alt kısımdan üst kısıma doğru gün gün ilerliyor. Son olarak toprağını değiştirdim, havalanması için açık ve serin alanda tutuyorum, eskiye nazaran daha sık suluyorum ama aynı zamanda kök çürümesinden korkuyorum. Benim için kötü bir tecrübe oldu. Fazla araştırmadan kullandım gübreyi, hatamın bedelini de fide ödüyor. Yinede kurtarabilmeyi çok isterim.

Yuvarlak içine aldığım yapraklar solan ve kurumaya başlayan yapraklar.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2012, 20:59   #2453
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kurtulur, kurtulur, tepe sürgünleri gayet canlı görünüyor. Solan, büzüşen yaprakları hemen dibinden tırnağınızla koparın. Bir haftaya kalmaz her yaprağın dibinden sürgün verecektir. Şayet bitkinizin boya gitmesindense gür olmasını istiyorsanız ileride büyüdüğünde diğerlerine göre daha fazla uzayan dalları budayın. Aynı şekilde çok irileşen yaprakları da koparırsanız, her giden yaprağın dibinden sürgünler geldiğini göreceksiniz. Bu şekilde bitkinize istediğiniz formu verebilirsiniz.

Tepe budaması yaptığınızda çıkan çelikleri de hemen dikin, kısa zamanda kökleneceklerdir.

Büyük ihtimal o yapraklar üreli suyla temas ettiler ve bu yüzden çabuk etkilendiler. Yalnız saksıdaki bitkilerde gübreyi çok sık kullanmanızı tavsiye etmem, mesela haftada bir çok fazla gelir. Hele saksının fazla suyu atacak tahliye delikleri yoksa çok daha sakıncalıdır. (bitki açısından)

Düzenleyen limon : 12-04-2012 saat 21:53
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 00:16   #2454
Ağaçsever

Sayın limon, dediğiniz gibi ölü ve büyük yaprakları kopardım. Yine dediğiniz gibi üst yapraklar hala canlı. Son olarak yapraklar üreli su ile doğrudan temas etmedi, katı halde uyguladım üreyi ve köklere çok yakın olmaması için saksının kenarlarına serpiştirdim, azotun fazla gelmesinden korktuğum için toprağa bile gömmedim. Lakin yinede gübre lafını duyunca bile içim ürperiyor artık

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sanırım artık beklemekten başka çare yok

Eski 13-04-2012, 09:08   #2455
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
http://youtu.be/ZotZsg9g94U
bunları çook beğendim
Starting Fuchsia Cuttings - YouTube
Yardımcı olur diye

pulibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 13:52   #2456
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Çok güzeller, dış ortamda dona dayanıklı türleri bulup topluca alım yapmak lazım.

Eski 13-04-2012, 23:34   #2457
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Çok güzeller, dış ortamda dona dayanıklı türleri bulup topluca alım yapmak lazım.
Sayın glorya'nın " Küpe çiçeği, Küpeli (Fuchsia) " mesajında dediğine bakılırsa, sanırım o türleri haseki küpesi oluyor.

Eski 14-04-2012, 14:51   #2458
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Haseki küpesi farklı bir tür vulcano, bildiğimiz küpenin dış ortama dayanıklı türleri var.

Eski 14-04-2012, 14:53   #2459
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bahçeden söktüğüm küpelerimi aynı saksıda toplamış, kapalı ve ısıtılmayan ortama almıştım. Orada tomurcuk bile yaptı bir tanesi. Ama açamadı. Şimdi balkondalar ve iki kökü yaşıyor.

Name:  küpe.JPG
Views: 3562
Size:  40.5 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 14:57   #2460
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Durul'cuğum, çok sağlıklı görünüyorlar.
Bu sene ben de bahçede bir deneme yapmak istiyorum, mevsim sonu senin gibi yapayım.

Belki kök kısmını bolca gübre ile doldursak, üzerine de havalı naylondan bir sera yapsak sökmeye de gerek kalmaz.
Bir tanesini sökmeden denemek lazım böyle.

Sevgi Durul beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024