agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   topraksız tarım, bileşik kaplarda hareketli sistem (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/24562.htm)

idris şenol 26-09-2011 17:09

5 Eklenti(ler)
yapılan yanlış ,eksik, **** imkanlar herneyse
1..evimiz kuzey cepeheli güneşi 30 ile 40 dakika alıyor
2..sistemi geç kurdum
3..yeterli hava sağlayamadım
4..çok sık dikim yapıldı ,,kudret hocamın dediği gibi AMATÖR AÇ GÖZLÜ olurmuş:))
5..kırmızı örümcek ürünlere çok zarar verdi ilaç kullanmak grekliydi Roa ismindeki organik gübre ve ilaç elimde çok az kalmış tekrar siperiş vermekte geçikince almadık ,,, bitkilerin gelişimi beni kandırdı:(kırmızı örümcek ağalarını sezce ördü

idris şenol 26-09-2011 17:14

4 Eklenti(ler)
sonuç 1 adt çengelköy badem yetiştirmenin gururu ve onuru tarif edilemez bir duygu:)

ismail 55 26-09-2011 17:55

afiyet olsun güzel gözüküyor

zetbek 12-10-2011 18:17

harika :)

akkelebek 12-10-2011 19:11

Sayın İdris Şenol,

Başından beri heyecanla takip ediyorum sizi.. "Çalışmamın sonuna geldim" diyince ilk meyve fotoğrafını koydunuz sandım, en az sizin kadar üzülmüşümdür..(yok sizin kadar üzülememişimdir, o kadar emek verdiniz)

Denemeniz takdire şayandı, sizi tebrik ederim. Çengelköy bademinizin tadını bizler için de çıkarın..

Sevgiler

ozturkb 13-10-2011 08:58

Sayın İdris Şenol,
Paylaşımınız için teşekkür ederim. İnanın verdiğiniz emek ne sizin için ne de benim gibi bu işe yeni başlayanlar için boşa gitmiyor. İleride daha başarılı uygulamalar gerçekleştirmeniz dileğiyle.

idris şenol 29-10-2011 19:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akkelebek (Mesaj 869162)
Sayın İdris Şenol,

Başından beri heyecanla takip ediyorum sizi.. "Çalışmamın sonuna geldim" diyince ilk meyve fotoğrafını koydunuz sandım, en az sizin kadar üzülmüşümdür..(yok sizin kadar üzülememişimdir, o kadar emek verdiniz)

Denemeniz takdire şayandı, sizi tebrik ederim. Çengelköy bademinizin tadını bizler için de çıkarın..

Sevgiler

hani bir söz vardır sanatçı enerjisini halkın ilgisinden alır:)
bu çalışmalar ve sonuç beni yıldırmadı aksine dahada heycandırdı
çalışmaların yaz bölümü bitti
badem askı iplerini sökerken küt diye bir ses geldi
hanıma sordum ne sesiydi diye
bana bademdir diye şaka mayetinde söyledi:D
birde ne göreyim hakkikatten badem:)
dikkatimi çeken sebze yetişen bölümler güneşi kırk dakkada olsa gören yerlerde
arkadaşlar güneş **** o ölçüde ışık olmazsa olmazlarda
sayın akkelebek ilginize teşekkür ederim

idris şenol 29-10-2011 19:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozturkb (Mesaj 869346)
Sayın İdris Şenol,
Paylaşımınız için teşekkür ederim. İnanın verdiğiniz emek ne sizin için ne de benim gibi bu işe yeni başlayanlar için boşa gitmiyor. İleride daha başarılı uygulamalar gerçekleştirmeniz dileğiyle.

sayın öztürkb ilginize teşekkür ederim eksik olmayın
yazılan hiçbir yazının boşa gitmediğini yıllar sonrada olsa bizlere ışık olacağandan ve olduğunu bizzat görüyoruz

idris şenol 29-10-2011 19:26

5 Eklenti(ler)
yaz çalışmalarımı daha önce makina arızasaı yüzünden yayınlayamadım
yeni çalışmalarla en kısa zamada sizlerleyim

idris şenol 17-12-2011 18:38

5 Eklenti(ler)
kış bahçesi:))
herşeyi zamında yapmak çok önemli:confused:
ben biraz geç kaldım:(
yinede:o
zararın neresinden dönersek kardır:dilli:

idris şenol 20-12-2011 17:56

5 Eklenti(ler)
bugün itibariyle bir demet soğan yaklaşık 400gr geliyor 3,5 tl
giderek çiftçiliğin bittiği ülkemizde biran önce enaz maliyetle yüksek kalite ve verim almalıyız

idris şenol 22-12-2011 21:25

5 Eklenti(ler)
sn kudret tezel beyin son olarak geliştirmiş olduğu ph ölçüm kiti
hem hesaplı hem kullanımı kolay
ph ve iletkenlik topraksız tarımda olmazssa olmazlardan

idris şenol 30-12-2011 10:14

SEVGİLİ arkadaşlar topraksız tarım dipsiz kuyu gibi nereyi kazsan bişeyler çıkıyor,kimsenin ne yaptığı,,, nerelerde belli deyil ,
genel olarak tarım ve gübre konusunda uzman olan bir dostumuz( kendisi Antalyada seralarada olan deyerli bir insan) ,benim topraksız tarıma olan merakımı biliyor sağ olsun bıkmadan sorularıma cevap veriyor
30/12/2011 in son söyleyişisi
LÜTFEN OKUYUN:))
Alıntı:
idris senol´isimli üyeden alıntı

sayın Alper size mümkünse size sorum olacak
Roa nın etkileri konusunda
toprakalı seralarda ve topraksız seralarda roa nasıl bir etkiye sahip
verim ,bitkinin sağlıklı gelişimi hakkında,hasatalıklara direnç hk
kısaca topraklı tarımdamı roa daha etkili !!!topraksız tarımdamı!!!
.................................................. ................
birde ayrıca&
siz çiftçilerle daha yakınsınız

topraksız tarımla uğraşan çiftçiler verimden memnunmu
bir arkadaşımdan duyumuma göre topraksız bir serada yeni bir firma
çilekte dönümden 10 ton aldığnı duydum ,sizin bu konuda bilginiz varmı
şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

İdris Bey Merhaba ;

Topraksız tarımda sizinde bildiğiniz üzere topraklı tarıma göre kök hastalıkları açısından oldukça avantajlı durumdadır.

Topraksız tarımda kullandıkları sulama suyunun kalitesi , gübreleme programı ve sera içerisindeki ısıtma tertibatı ile bacasız fabrika şeklinde üretim yapmaktadırlar. Ancak bu üretim aşamasında da haftalık düzenli olarak 4-5 çeşit yapraktan kimyasal ilaçlar , bakırlı ve kükürtlü preparatlar kullanılmakta. Bu ilaçların uygulama sebebi yapraktaki mantari hastalıklar, bakteriyel hastalıklar , zararlı böcekler için uygulanmakta .

Topraksız tarım olmasına rağmen Hatta bazı durumlarda kök bölgesinde fusarium hastalığı meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda Roa yı topraksız tarımlarda kök bölgesinede uygulayabiliyoruz.

Geçen yıldan beri konu başlığımızda da izlediğiniz üzere topraksız tarım tesislerinde Roa yapraktan başarı ile kullanılmaktadır. Üreticilerimiz ; Haftada 1 sefer düzenli yaprak uygulamaları sayesinde yapraktan hiçbir kimyasal ilaç uygulamadan sağlıklı , tonajlı ürünler elde etmektedirler.

Dolayısı ile hem ilaçlama maliyetlerinde hemde işçilikten tasarruf etmelerinin yanı sıra Roa nın döl tutumuna katkısı , yaprakların sağlıklı şekilde gelişmesi , hastalık ve zararlıların olumsuz yönde etkilenmesini sağlaması , içeride bulunan bambus arılarının sürekli çalışması üretimin tonajını olumlu yönde etkilemektedir.

Ayrıca ürünlerinide yurt dışına ihrac ederken Roa nın ürettikleri domatesin raf ömrüne olan katkısı , ilaç kalıntısız üretim gerçekleştirmelerine olanak sağlamasıda yanında bonus oluyor.

Roa şu an itibariyle Topraksız Tarım tesisi olarak 3 Ayrı tesiste 90.000m2 , 60.000m2 , 20.000 m2 olmak üzere düzenli olarak uygulanmakta ve uygulama sonuçları bizleri ve Roa kullanıcılarımızı memnun etmektedir.

Bunun dışında 15 günde 1 ayda 1 sefer yapraktan ve kökten kimyasal ilaçlarla dönüşümlü olarak bu Kök ve Kök Boğazı Çürüklüğü (Fusarium oxyporum fsp. radicis-lycopersici) hastalığa ROA Türkiye ve bu Bakteriyel Kanser ve Solgunluk (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis)
Bakteriyel Leke (Xanthomonas vesicatoria) hastalıklara ROA Türkiye Roa kullanan 7 ayrı topraksız tarım tesiside bulunmakta .

Geçen sene 20.000m2 lik Topraksız tarım tesisinde uyugulanan gübreleme programı ( kullanılan npk , makro ve mikro elementlerin dozajları Hollandadan danışmanlık yapılmakta ) , ısıtma ( kışın 15 derecenin altına düşürmemek suretiyle ) ve yapraktan sadece düzenli Roa uygulamaları sayesinde 1 dönümden 47 Ton A kalitede domates hasat edildi…

Geçen Yılki domatesin durumu !!!

Bu sene yine aynı tesiste üretim devam etmekte ve bu yılda şuana kadar olan gidişat mükemmel !!!

BU yılki domatesin durumu !!!

Topraklı seralardaki Roa uygulamalarımızda yine forumdan izlediğiniz üzere Roa ile kök uygulamaları sayesinde sağlıklı kök yapısı , tarafımızdan hazırlanan gübreleme programı , yapraktan düzenli Roa uygulamaları ile zehirli ilaçlar , bakırlı ve kükürtlü preparatlar , köklendirici ürünleri kullanılmadan ilaç ve gübrelemede tasarruf ve meyve ve sebze kalitesi ve tonajlı olarak üretim sağlamaktayız.

Dolayısı ile ROA hem topraklı tarımda hemde topraksız tarımda ürünümüzün başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Roa ile topraklı seralarda da içeriyi istenilen şekilde ısıtabilirsek
( kışın içeriyi 15 derecede tutabilirsek )elde edilen ürün tonajında topraksız seralar ile yarışabileceğimizi düşünüyorum.

Çilek ile ilgili sorunuza gelince ;

Topraksız tarımda gübreleme programı , ilaçlama programı , ısıtmayı düzeninde yapan üretim yapan üreticiler topraksız tarım üretiminden memnunlar…
Topraksız kültürde çilek üretiminde 1 dönüme dikilecek olan çilek fidesi sayısı , uygun ve düzenli gübreleme ve ilaçlama programı , ısıtma sayesinde bahsettiğiniz dönümden 10 Ton çilek tonajı rakamının üzerinde tonaj alınabileceğini düşünüyorum 1 dönüme 30.000 fide dikimi gerçekleştirildiğinde ve yukarıdaki açıkladığım gübreleme programı , ilaçlama programı , ısıtmayı düzeninde yapılabildiğinde fide başı minimum 600gr a kalite çilek elde edilebileceğini ve bu da 30.000 fidede 1 dönümden 18 ton ürün elde edilebilecektir.

Saygı ve Sevgilerimle...

İYİ SENELER !!!

zekkayseri 28-01-2012 10:28

arkadaşlar biraz karışık bir konu olduğu için soruyorum. bu topraksız tarım için mutlaka bir motor şartmıdır. suyun devirdayımı için

aydın 28-01-2012 15:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme (Mesaj 904774)
arkadaşlar biraz karışık bir konu olduğu için soruyorum. bu topraksız tarım için mutlaka bir motor şartmıdır. suyun devirdayımı için

manuel (elle) sulama da olur. Ancak suyun içersindeki tuzların agreratta kurumaması için sık sık sulanması gerekmekte.

Başlangıçta ben de elle sulamayı düşünüyordum. Ancak Kudret Tezel hocamızla müzakere ederken bu konunun üzerini özellikle çizdi.

idris şenol 30-01-2012 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme (Mesaj 904774)

suyun devir daimi şart olduğna inanyorum
en azından içeriğindeki elementler dolaşmı gerekli
fakat
minumum bu kadar devir /dakka ne olduğnu bilmiyorum:confused:

idris şenol 23-02-2012 20:25

5 Eklenti(ler)
topraksız tarım güneyde hızla ilerliyor:)

idris şenol 28-02-2012 15:29

5 Eklenti(ler)
yaklaşık olarak dikimden itibaren 22 . gün

Delimus 28-02-2012 19:25

Çilekler çok güzel gözüküyor PH, Ec değerlerini biliyor musunuz? Cocopeatte ekili sanırım,
Marullar göbek yapmaya başlamış :)

idris şenol 28-02-2012 20:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 918038)
Çilekler çok güzel gözüküyor PH, Ec değerlerini biliyor musunuz? Cocopeatte ekili sanırım,
Marullar göbek yapmaya bağlamış :)

sayın delimus, sanırım öğrenebiliriz
roa (oğuz Alper) sorarım
çok kısa zamanda marullar olgunlaştı ,iklim farkını gözardı edemeyiz

seazone 29-02-2012 17:40

Çok güzeller İdris bey marulların olgunlaşması roaya mı? Ait.

limon_sever 01-03-2012 13:44

Roa'nın Em teknolojisine göre fiyatının çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Neredeyse 4 katı fiyatı var.

zekkayseri 01-03-2012 17:52

emeksiz yemek olmaz. gerçekten emek verilmiş. Tebrik ederim

idris şenol 02-03-2012 06:52

4 Eklenti(ler)
roa ,oğuz alperin sayfasından kaçırdıklarımız
gözümüz gönlümüz açılsın:)
Antalya ,topraksız tarımda sınırlarını aşmış

seazone 02-03-2012 12:32

Sayın limon sever bu roaya muadil bir ürün var mı?

nicea 02-03-2012 19:24

Sayın Şenol , çilekler gerçekten çok güzel görünüyorlar.yetiştiren arkadaşı tebrik ederim.

ismail 55 05-03-2012 16:41

sayın idris şenol bey çilekte tonaj hesaplaması benim fikrimce yanlış çilek bitkisi 25 derecenin üstünde sıcaklıkta çilek verimi çok düşer çilekte acan çiçekleri meyveye yatırabilirseniz ve istediği sıcaklığı verebilirseniz mükembel sonuc alınır ve topraksız tarımda 600 gr cokrahat alınır roa kullanmadan saygılar

idris şenol 08-03-2012 11:25

3 Eklenti(ler)
sayın Alpere rica ettik sistemdeki malzemeleri fotoğrafladı
sistmede suyun devirdaimi 24 saat yağni sürekli ve resimdeki hava pompası yine 24 saat çalışmakta
hava pompasını çalıştırılmadığı zaman kıvırcık köklerde kararma meydana geliyormuş!!!!

idris şenol 08-03-2012 11:31

5 Eklenti(ler)
Eklenti 272910

Eklenti 272911

Eklenti 272912

Eklenti 272913

Eklenti 272914

idris şenol 08-03-2012 11:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ismail 55 (Mesaj 920980)
sayın idris şenol bey çilekte tonaj hesaplaması benim fikrimce yanlış çilek bitkisi 25 derecenin üstünde sıcaklıkta çilek verimi çok düşer çilekte acan çiçekleri meyveye yatırabilirseniz ve istediği sıcaklığı verebilirseniz mükembel sonuc alınır ve topraksız tarımda 600 gr cokrahat alınır roa kullanmadan saygılar

sayın ismail bey çilek tonaj yanlış derken anlamadım kusuruma bakmayın
sayın Alper bu konun içersinde sera konusunu ona srabilirsiniz
benim bilgim naçzane sizden daha iyi deyil:(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024