agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   topraksız tarım, bileşik kaplarda hareketli sistem (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/24562.htm)

idris şenol 28-05-2011 18:14

topraksız tarım, bileşik kaplarda hareketli sistem

4 Eklenti(ler)
uzun süreden beri toprkasız tarım çalışmalarınızı ilgi ile izledim
çalışmalarla ilgili resim vidoo ve yazılarınız çok güzel
ciddi çalışma yapana tüm arkadaşları kutlıyorum
sayın kudret tezel beyle gürüşme imkanım oldu ,
hakikatten hayat dolu samimi bir insan ,komşum olduğnu burdan öğrendim:))
bu sistem: harketli durgun su sistemi
sayın todor un serasından esinlendim,
yerim çok kısıtlı güneşi çok az görüyor

idris şenol 28-05-2011 18:43

5 Eklenti(ler)
sistemnin ikici bölümü
sevgili arkadaşlar 200 litrelik pılastik fıçaların altını 30 cm kesip yaklaşık 30 ile 35 litrelik su kapları elde ettik
balkonum küçük olduğu için böyle bir sisitem yapmak gereği duydum
sistem :bütün kaplarda su sirkilüsyon yapıyor,aynı zamanda hava motoru ile en alttaki kaba hem hava verip hem pompa vasıtasısyla suyu en üsteki kaba taşıyorum,bir tarafta su dolarken diyer taraftaki boru sayesinde su eşit seviyede bir alttakine geçip suyu tüm kaplara aynı seviyede doluyor ve diyer kaba geçip en alta tekrar dönüyor ve sistem bu döngü içersinse zaman sayacı ile 15 er dakikalık periotlala devam ediyor

idris şenol 28-05-2011 19:01

3 Eklenti(ler)
fotoğrafların devamı
sistem şuanda tamamlanmadı
kapakları sıkmak için aparat geliştirdik,damlamaları kestik
sistem testine devam ettik

Delimus 28-05-2011 22:08

Ellerinize sağlık , Epey emek vermişsiniz resimlerden belli.
Bu sistemin artısı ne olucak anlamadım , borularla neden yapmadınızda zor bir yöntem tercih ettiniz?

idris şenol 29-05-2011 15:35

yorumunuz için teşekkür ederim sayın delimus ,sizin seranız ve bilginizi biliyorum çok güzel ve profosyenelce hazırlanmış ,, bizimkisi varsayım:))
topraksız tarımı ilk olarak todorun serasınıda gördüm ,durgunsu sisteminde akarsu kültürü
olduğu söyledi çok ilgimi çekti,birde bulunduğmuz evin balkonu çok küçük ve güneşi çok az zaman görüyor bu kısacık güneş zamanı dilimine ancak bukadar yoğun bir sisitem kurulabilrdi kanti uyandı,elimizde bu bidonlarından bol miktarda vardı
boru sisteminde geniş bir alan olması gerekiyor enazından buraya göre küçük , birde enaz 100 veya 150 lik borular olması gerekiyormuş
su kaplarında her bir kapta ortalama 35 litereye kadar su alabiliyor ,sistemde 165,,170 litre su sürekli devir daim ediyor ,suyun ve besin elementlerin bol olması bana zaman kazandıracağnı inanıyorum vira bismillah ..

Delimus 29-05-2011 21:15

Anladım , Bitkileri yerleştirdiğinizdede resim ekleyin bekliyorum , kolay gelsin.

idris şenol 15-06-2011 19:18

3 Eklenti(ler)
nihayet biraz ilerleme katedebildik
kudret beyden almış olduğmuz ecmetre beklediğimizden daha kullanışlı çıktı
besin eriyikleride tamam
ama malesef küçük bir sorun var
zorla beni izne gönderiyorlar:))

idris şenol 19-06-2011 11:27

4 Eklenti(ler)
çalışmalar devam ediyor ama maalesef izin konusundan muzdripim
bitkilere bakacak kimseyi bulamadım

Kudret Tezel 19-06-2011 14:35

sayın İdris şenol, tatiliniz 15-20 günlük bir tatil olsa gerek. Bu kadarlık bir zaman süresince bu boydaki bitkilerinizin zarar göreceğini tahmin etmiyorum.Zira besin tanklarınız yeterince büyük. Gözünüz arkada kalmasın rahatlıkla tatilinizi yapabilirsiniz.İyi tatiller dilerim.

varakula 30-06-2011 15:23

sayın kudret bey,

sizin üretiminiz olan ec metrelerden 1 adet satın almak istiyorum, mümkün müdür?

süleymanizmir 13-07-2011 15:19

sayın kudret bey.hayırlı günler.Bende yeni emekli olacağım yıllardır esintili 5.kat terasımda domates yetiştirmek istiyordum ve her denememde ,toprak veya toprak+perlit olmasından herhalde başarısız.ancak 3 gündür sizin yazılarınızı okuyor ve terasımda topraksız tarım yapacağım inşallah.Hangisini öneriyorsunuz ve Sizden ricam besin eriyiklerini ve PH ve EC ölcerleri bana temin edebilirmisiniz.Kaç paraya ihtiyaç olduğunu da yazarsanız size göndereyim.Teşekkürler Süleymanİzmir

idris şenol 25-07-2011 17:58

5 Eklenti(ler)
Topraksız tarım hatta sıfır katı ortamın zorlukları beni biraz daha derinden etkiledi:(,konuyu takip edenler bilir,,tam bu işe başladık zoraki izin çıktı ortaya!
sistemide kendi haline bırakıp gidemedim,izinden geleli biraz zaman oldu ama ben bu sefer konuya hakim olamadım:(
az bilgi çok arzulu olan arkadaşlarımız çok güzel yollar kat ettiklerini görünce bizde biraz hız verdik ****** herşeyi imkana bağlamak doğru deyil ama balkonum kuzey cepheli oluşu akşam saatinde inanırmısınız 46 dakika güneş alıyor bu şartlarda nasıl dometes yetişecek bilmiyorum elimizde red robin cinsi olsaydı belki olurdu diyorum neyse yanlarında çengelköy hıyarı ve altın kiraz mevcut belki onlardan birşeyler yaparız diyorum

idris şenol 25-07-2011 18:00

5 Eklenti(ler)
devamı

idris şenol 25-07-2011 18:03

5 Eklenti(ler)
çengelköy badem, tohumdan yetiştirdik

idris şenol 25-07-2011 18:05

3 Eklenti(ler)
son resimler

seco258963 26-07-2011 21:53

sn İDRİS BEY çok güzel bir sitem yapmışsınız gelişmeleri merakla bekleyeceğim.

idris şenol 28-07-2011 19:34

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seco258963 (Mesaj 841031)
sn İDRİS BEY çok güzel bir sitem yapmışsınız gelişmeleri merakla bekleyeceğim.

teşekkür ederim
dometesler kendine gelmeye başladı
kuryan yaprakların yerine yenileri çıktı
dometes,badem ve altın çilekleri ipe alma zamanı geldi geçti bile

idris şenol 06-08-2011 23:37

5 Eklenti(ler)
ph 6 ec 2.4 gelişim güzel görünyor

fusion1 07-08-2011 00:02

Sn İdris Şenol dar mekanlar (balkon) için örnek bir proje emeginiz ve paylaşımınız için teşekkürler.Kapalı balkonda buzlu camlar sonbahar-kış aylarında sorun yaratabilir , fotograflardan görebildigim kadarıyla üst sıra buzlu cam. Bitkilerimiz; aydınlatma, havalandırma, düzenli besin gereksinimi, ph ayarlanması,co2(gündüz) , o2 (gece) sukunet,huzur, sterilasyon ve benzeri bir çok koşul birlikte beraber eş zamanlı saglanabildigi çalışmalarda maksimum gelişme ürün kalitesi ve verim verebilmekte. Saygılarımla..

idris şenol 07-08-2011 07:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fusion1 (Mesaj 844647)
Sn İdris Şenol dar mekanlar (balkon) için örnek bir proje emeginiz ve paylaşımınız için teşekkürler.Kapalı balkonda buzlu camlar sonbahar-kış aylarında sorun yaratabilir , fotograflardan görebildigim kadarıyla üst sıra buzlu cam. Bitkilerimiz; aydınlatma, havalandırma, düzenli besin gereksinimi, ph ayarlanması,co2(gündüz) , o2 (gece) sukunet,huzur, sterilasyon ve benzeri bir çok koşul birlikte beraber eş zamanlı saglanabildigi çalışmalarda maksimum gelişme ürün kalitesi ve verim verebilmekte. Saygılarımla..

sayın fusion1 balkon bile emanet:))bu yüzden fazla müdhale edemiyorum
bu sene biraz geç kaldım,izin çıkmam ,sisitemi kurmam biraz geç oldu
ama geleck için ümitliyim,hiç 0lmazsa bitkilere yakın oldum,sorumluluk alabildik
ec ph nasıl merakı ve ciddiyeti uyandı
dahada önemlisi biz de bişeyler yapabilmenin zevkine erdik
inşallah gelecek yıl başka bir sistemle çalışmalara devam edicem

fusion1 11-08-2011 20:27

Hepimiz için bir başlangıç gerekliydi. Başlamanız ve paylaşımınız ilerde yapabileceklerinizin göstergesi yolunuz ,çabalarınız, deneyleriniz şüphesiz önümüzü aydınlatacak. Bu paylaşım ve başlangıcı sunan bizleri bilgilemdiren nerde neyi, aramamızı ögreten dostlara Saygılarımla..

idris şenol 14-08-2011 00:28

5 Eklenti(ler)
çalışmalara devem ediliyor
eylül ayı için kıvırcık fidesi ,tohum ekimi yapıldı

idris şenol 14-08-2011 00:45

5 Eklenti(ler)
son olarak kıvırcık tohumlarının üzerini sayın epsody nin göndermiş olduğu solcan gübresi ile kapattık
Roa adlı organik gübre ile hem bileşik kaplardaki sistemdeki dometesleri,salata ve altın çilekleri fiskiye yardımyla kapladık
roa :sertifikalı organik VE mikrobiel gübredir
http://www.roa-turkiye.com/ROA-SU-To...%20Tarim1.html
roa türkiye sitesinde topraksız tarımda kullanıldığnı öğrendim bu sistemdede kullanmaya karar veridim,yapraklardaki hastalık ve besin eksikliğini giderildiğini
verimi arttırdığnı hatta topraksız tarımda çilek yetiştircsi sayın Mtuğrul33 hocada kullandığnu söyledi,,http://81.22.102.157/forum/showthread.php?t=24383

idris şenol 29-08-2011 15:18

5 Eklenti(ler)
dometes,altın çilek ve son ekilen çengelköy hıyarları:))

idris şenol 29-08-2011 15:20

5 Eklenti(ler)
balkonumuz güneş almadığı için son ekilen kıvırcıklar boylanıp kırılyor

idris şenol 29-08-2011 15:23

5 Eklenti(ler)
çiçeklenme, altın çilek hariç durum iyi

idris şenol 29-08-2011 15:27

5 Eklenti(ler)
ec 2,5 hergün takip edip besin takviyesi yapıyorum,
amatör açgözlü olurmuş derler:))
bu günlerde su ve gübre sarfiyatı arttı
sisteme hergün su ve gübre takviyesim yapıyorum
köydeki topraklı tarım çalışmalarım
http://81.22.102.157/forum/showthread.php?t=24908

kamun 02-09-2011 01:44

Ellerinize sağlık sayın idris şenol. Sisteminiz "Aquaponic system"e çok benziyor. 18 nolu mesajınızdaki fırında balık resmine bakınca... Acaba mı? dedim...

gokturkseyhan 23-09-2011 23:21

Tebrik ederim sistem çok güzel olmuş ellerinize sağlık :)

idris şenol 26-09-2011 17:58

5 Eklenti(ler)
sevgili arkadaşlar topraksız tarım çalışmalarımda nerdeyse sona geldim
tam bu konuda sizlere neyi nasıl anlatıcam derken!!! birden karşımda onu gördüm:dilli:tüm yanlışlarımı tekrar baştan yorumladım
sezsizce virgülü koyup gitemek vardı demek bize yakışmazdı
sonuçta istenilen başarıyı alamdık

sayın kamun,sn göktürkseyhan yorumunuz için teşekkür ederim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024