agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen gokhan aydinli

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2008, 14:14   #1
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Adım Adım Evde Hidroponik Sistem Kurulumu

Hepimiz bu işe gönül verdik, bu bir hobi ve ticari kaygılardan uzak olmalı , el emeği olmalı, mantığı anlaşılmalı ve çok zorda değil aslında aşşağıdaki sistemin maliyeti 50 -60 milyonu geçmiyor ..
  • 30 litrelik bir kapaklı kap (şeffaf almayın koyu renk iyidir, ışık alıp yosun tutmaz), Koçtaşta **** plastikçilerde,tahtakalede bezerleri satılıyor.
  • 2 çıkışlı sağlam bir hava motoru (dün Eminönünden 22,5 milyona aldım, Champion marka 6 watt),
  • hortum (4-5 metre yeterli), metresi 500 bin lira
  • T bağlantısı (para almıyorlar),
  • Terminal 5 milyon (isteğe bağlı, şart değil),
  • Hava taşı, 20 cm 2,5 milyon (bir veya birden fazla kullanılabilir bu ebatlardaki kova için uzun olanlardan 2 adeti ideal....
Bu sepet kovalardan malesef bulmak çok güç..
Bu sorunu biz kendi sepetimizi yaparak halledebiliriz, bir havya ya da keski yardımıyla, konik plastik veya köpük kullan at bardaklarda işimizi görüyor...

Ama resimdeki saksılardan gören ya da nerde satıldığını bilen varsa, şimdiden teşekkürler efendim... Resimleri editliyorum şuan biraz bekleteceğim.. Evet, sistemin bitmiş hali üç aşağı beş yukarı aşağıdaki gibi olacak...

Name:  00.jpg
Views: 29268
Size:  60.4 KB

Name:  23.jpg
Views: 23741
Size:  47.8 KB

bnymnblr ve swort5392 beğendi.

Düzenleyen gokhan aydinli : 13-05-2008 saat 19:12
gokhan aydinli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 15:26   #2
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

İlk başta Hidroponik sistemin kapağıyla işe başlıyoruz.

kabın derinliği, eni, boyu ve ne kadar bitki yetiştirmek istediğimizi tesbit edip, konik kapları (saksıları) oturtmak için operasyona başlıyalım...

Not: En içteki küçük daireyi kesiyoruz. Bir ilerki aşamada kestiğimiz yerden falçata yardımıyla büyük daireye uzanan kesitlerle sepetimizi tutacak esnek kısmı oluşturacağız.. (Çok işe yarıyor )

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2008, 15:49   #3
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Aydınlı, İzmir Koçtaş' ta hiç böyle bir kap görmedim. Yalnızca İstanbul' da satılıyor olamaz sanırım.O halde benim gözümden kaçmış olmalı.Sanırım kapakta marka gibi bir şey yazıyor. Onun ne olduğunu söyleyebilir misiniz?En azından görevliye bu marka bir şey arıyorum diyebilirim. Teşekkürler.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 16:16   #4
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Adım Adım Hidroponik Sistem Kurulumu

Sıra geldi saksılarımızı setimize oturtmaya..

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2008, 16:42   #5
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Sıra geldi önemli ve sistemimizin asıl işleyecek bitkimizi besleyecek kısmına.. Aşşağıdaki besin tankının içinde 3 tane yuvarlak havataş var.
Havataşı suyun havalandırılmasını ve hortumun suyun içinde basınçla sağa sola gitmesini engeller yuvarlak,dikdörtgen,ince uzun olabilir şekli fark etmez.Akvaryumcularda bulabilirsiniz.

Plastik bir valf kutunun yanına monte edilmiş.. Valf şart olmamakla beraber hava çıkışını dağıtır.
Valf ile motordan çıkan havayı ilk önca valfe sonra yine hortumlar aracılığıyla her saksının altındaki hava taşına ileterek, çıkış sayısını çoğaltır, tankı içindeki bitki köklerinin daha iyi havalanacağını düşünebilirsiniz...Valf Eminönünde bir dükkanda 5 milyona satılıyor fakat satılan bu aparata Terminal derseniz veriyorlar, kalitesininde iyi olduğunu söyleyemem.. Bu işi T denilen aparatla halledebilirsiniz.. T den alışveriş yaptığınız yer para bile almıyor ucuz birşey.. Vantuzlar alın birde akvaryumcudan suyun içindeki hortumları tanka tutturmak için çok işe yarıyor...

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2008, 16:52   #6
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Bu aşamada hava motoru ile terminal sonrada terminal ile hava taşları arasındaki bağlantıyı yapacağız.Terminal yerine Tde olur demiştik ve bu malzemelerden bahsetmiştik , resimler detaylı olduğu halde bu işlerle alakası hiç olmayan arkadaşlar için anlatma gereği duyuyorum, bilenler darılmasınlar yanlışda anlamasınlar...

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2008, 16:57   #7
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

1. Resimde hava motorumuz...2. Resim bağlatıyı yapıp motoru çalıştırınca hava motorundan çıkacak olan hava baloncukları Hepinize kolay gelsin ...

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2008, 17:02   #8
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Gökhan bey sanırım üç numaradaki mesajım gözünüzden kaçtı.

Eski 13-05-2008, 17:10   #9
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Gökhan bey sanırım üç numaradaki mesajım gözünüzden kaçtı.
Sevgili Malbman, ilk önce konuyu nihayetlendirmek istedim, tankı aynı marka birebir aynı renk bulamayabilirsiniz ama (Cevahir) Koçtaşta çamaşırlıkların, plastiklerin olduğu reyonda bu ebatlarda, kapaklı plastik kaplardan gördüğümü ve fiyatının ya 18 milyon ya 22 milyon olduğunu söyleyebilirim.Plastik olsun, kapağı biraz esnek olsun, tüm bu tür kaplar işinizi görecektir içine ışık sızdırmasın yeterli aksi halde yosun yapar..

Plastikçilerde, büyük yapı marketlerde, MMM migroslarda , İstanbulda oturanlar Tahtakalede rahatlıkla bulabilirler..İzmiri çok iyi bilmiyorum malesef...

Düzenleyen gokhan aydinli : 13-05-2008 saat 17:52
Eski 13-05-2008, 17:22   #10
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Çok teşekkür ederim. Bir de Migros'a bakayım.

Eski 13-05-2008, 18:01   #11
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

2 damacana su şişesi 1 PVC boru ve pet şişelerin saksı olarak kullanıldığı yöntem. Damacanaların üstündeki delik ile besin takviyesi yapılır resimdeki sistemde besin azalmış....

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2008, 19:09   #12
Ağaçsever

lazuribo's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
merakımı af buyurun bir şey sorucam burda sizin bitki yetiştirdiğiniz sistem herhangi bir toprak kullanılıyor mu bitkileriniz suyun içinde mi büyüyor 2.sorum bu suyun devirdaim etmesi ile ilgili bir şey mi?

lazuribo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 21:10   #13
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Alıntı:
Sayın Aydınlı, İzmir Koçtaş' ta hiç böyle bir kap görmedim. Yalnızca İstanbul' da satılıyor olamaz sanırım.O halde benim gözümden kaçmış olmalı.Sanırım kapakta marka gibi bir şey yazıyor. Onun ne olduğunu söyleyebilir misiniz?En azından görevliye bu marka bir şey arıyorum diyebilirim. Teşekkürler.
Sevgili mabman bahsedilen tank **** plastik kap, bahause tarzı ev eşyası satan marketlerde çamaşır sepeti olarak satılıyor. **** bahsettiğim kapaklı kap içine deterjan vs konmasındada kullanılıyor. Bizim banyoda gördüm hanım içine deterjan yumaşıtıcı vs. koymuş.

Bu arada bu konuya olan ilginiz sizin yapım aşamasında olan 11 saksılı topraksız tarım denemenizden uzaklaştığınızı hissetirmiyordur size inşallah.

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 03:44   #14
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgiili Özhan, ilginiz için teşekkür ederim. Bir de sizin dediğiniz gibi arayayım bakayım. 11 saksılı sisteme gelince; ondan vazgeçmem mümkün değil. Yalnızca bazı aksilikler nedeniyle henüz sistemi kuramadım, o kadar. Sanırım bu hafta sonu (nihayet) kurabileceğim.Kurduğum zaman ilgili başlıkta ayrıntılı olarak paylaşacağım yaptıklarımı. Ama bu arada boş duracağıma bu sistemle de biraz uğraşayım demiş ve zaten çok önceden (Mayıs ayı başında) iki adet 5 kg. yoğurt kabında sistemin küçük bir ölçeğini kurmuştum. Oraya koyduğum domateslerim gayet iyi durumda. Sevgili Gökhan Aydınlı' nın sistemi gözüme daha derli toplu geldiği için niyetlenmiştim.
Sevgiler

Eski 19-06-2008, 12:22   #15
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Çok haklısınız bende niyetlenmedim değil hani

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2008, 23:50   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2008
gerisi nerde

eakkaya_68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 19:08   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
sayın gökhan ben acemi ve yeni üye olarak forumları yeni takip etmeye başladım.Topraksız tarıma ilgi duyuyorum ama acemiyim çalışmanızı takip etttim ama merakım şu aydınlatırsanız memnun olurum saksılardaki malzeme nedir fideleri tutan bir de koyduğunuz su miktarı ne kadar yani köklere değecek şekildemi ve bir de eriyikler hakkında bilgi verir misiniz teşekkürler şimdiden

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 09:35   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
kardeş o kutu KNEX oyuncaklarının kutusudur. eğer o oyuncakların 450 parçalık olanlarını alırsanız bu kutu içinde veriyorlar. illa bu kutu şart değil. benzeri de olabilir.

sitkomsky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 18:50   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2012
Gökhan bey Konu hakkında yeterli bilgiyi vermişsiniz ben kendi adıma çok teşekkür ederim .
Bunu denemek ve inşallah aynı şekilde paylaşmak istiyorum resimlerimi

swort5392 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 20:59   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2012
Sayın swort5392;
Sanırım sizde benim gibi yeni üye oldunuz, denemek için gerekli malzeme teminini sağladınızmı acaba?
Forumda ki konuları neredeyse tamamını baştan sona kadar takip ettim, akvaryum hobimin yanına bir de bu hobiyi eklemek üzereyim, gerekli materyalleri temin etmeye çalışıyorum ancak İstanbul'da güncel olarak kendim gidip alacağım hydroton, perlit ve olmazsa olmazı olan besin kitlerini nereden **** kimden alacağım konusunda halen bir bilgi edinemedim.

EFLATUN34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 16:47   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2013
bu sistemi yaptıktan sonra içerisine ph değerini ayarladığımız suyu koyup o su içerisine hidroponik hazır besinlerdenmi koyacağız peki bu suyu ara sıra kontrol etmek gerekirmi içerisine besin koyduktan sonra su ile ilgili nelere dikkat etmek gerekir

silvr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 19:03   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2019
Gökhan bey peki ne kadar eklemeiz gerekiyo besin çözeltisini günde ne kadar miktara ne kadar koymamız lazım

Zeynepp.ozeer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024