agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2008, 20:14   #31
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokhan aydinli Mesajı Göster
Basit ve kullanışlı bir yöntem...
Sayın gokhan aydinli, o resim ne? Anlayamadımda

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 00:13   #32
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Sayın gokhan aydinli, o resim ne? Anlayamadımda
Egome -
sayın envor viol kullanmasak direk olarak bitkiyi strafordan geçirsek olmazmı? Resimdeki gibi straforun ortasını daire şeklinde delsem sonra bitkiyi buradan geçirsem olmazmı? Bu arada kavonozum 5 lt. plastik kap.

Straforu delerseniz parçalanır ve bitki bir süre sonra suya ya düşer ya kayar boşluklardanda içeriye ışık girer ve yosun yapar aşşağıdaki kapağa gövdeyi kök suya değecek şekilde, tankınızın üstüne geçirirseniz , gövde büyüdükçe kapakta esneyip açılacaktır ve sorun için uygun çözümdür diye düşündüm...

gokhan aydinli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 16:36   #33
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Evet güzel bir çözüm.

Ben daha basitce uyguladım. Straforu (sert) ortadan genişce kestim, ortalama olarak gövdenin son kalınlığa erişme çapı kadar. Daha sonra kenarlarını pamuk ile sıkıştırdım. Ve bitki şuan çok sağlam. Hatta destek için yanına batırdığım çubuğa bile gerek kalmadı.

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2008, 16:39   #34
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2008, 21:27   #35
gökhan aydinli

gokhan aydinli's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Evet güzel bir çözüm.

Ben daha basitce uyguladım. Straforu (sert) ortadan genişce kestim, ortalama olarak gövdenin son kalınlığa erişme çapı kadar. Daha sonra kenarlarını pamuk ile sıkıştırdım. Ve bitki şuan çok sağlam. Hatta destek için yanına batırdığım çubuğa bile gerek kalmadı.

Pamuk nem dolayısıyla küf yapabilir ve mantar oluşumuna neden olabilir, sünger daha sağlıklı ve dayanıklı bir meteryal diye düşündüm ama şimdilik gayet başarılı bir çözüm eline sağlık...

gokhan aydinli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 22:01   #36
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Pamuk ıslanınca bitkinin pamuğa deydiği yerde kökler çıkmaya başlayacaktır.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 14:40   #37
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Peki bi mahsuru varmı?

Eski 15-05-2008, 17:08   #38
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Son değişiklikler;

Pamuk yerine sünger kullandım.

Kavonozun içeri ışık almaması için siyah naylon ile kapatmıştım. Fakat siyah örtü, güneş ışınlarını daha çok çekip ortamı ısıtacağı (Ph yı etkileceği) düşüncesiyle kavonozun etrafını parlak alüminyum folyo ile kapattım.

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2008, 18:34   #39
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Güzel olmuş,eline sağlık...

Eski 15-05-2008, 19:54   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Yanlış anlaşılmasın bu bir söz vermek ankamında algılanmasın ama inşallah herkese basit ve çok çok ucuz bir EC merte yapmak istiyorum,ve PH kağıdı için de önümüzdeki günlerde size bazı bilgiler sunacağım zira bana cuma veya ptesi günü haber verecekler.

Kudret Bey,
bu forumda topraksız tarım denemeleri sizin sayenizde başladı, bu bir milattı ve sayenizde başarılı bir şekilde devam ediyor.

Herkes için bir EC metre ve ph kağıdı ise muhteşem bir olay tabir yerinde ise biz amatörler için bir devrim niteliğinde.

Topraksız tarımda son nokta ise --belirlenen formüle-- göre kendi besin eriyiğimizi kendimizin hazırlaması.

Bu konuda ileri aşamaya hazırlık konusunda konuları toplamaya çalışıyorum.

Bir başka anlatımla domates -marul - çilek için sizin verdiğiniz formülle herkes kendi besinini hazırlayabilirse bu işte son noktayı bir anlamda koyabileceğiz.

Arkadaşlar bu konu gerçekten çok önemli...Bu konu hobinin de ötesinde herkesin kendi domatesini-marulunu vs.kendinin üretmesi esasına dayalı bir çalışma.

Besin eriyiklerini Kudret Beyden veya Tartes firmasından alıp domates veya marul yetiştirmek tabiri yerinde ise marifet değil.

Önemli olan kendi besin eriyiğimizi kendimizin hazırlaması,Kudret Bey bu konuda elinden geldiğince yardımcı oluyor ama aşamalı olarak değil de hızlı bir anlatım yapınca konu ağırlaşıyor.

Bu sene manuel veya otomatik domateslerimizi yetiştirelim ama Kasım ayı gibi tekrar kendi besinimizi kendimiz hazırlama konusuyla ders başı yapalım derim.

Kudret Bey bu vesile ile tekrar teşekkür ederim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 21:02   #41
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Sayın denizakvaryumu, teşekkürler. Olması gereken son noktayı koydunuz.

Bende buradan bizlere böyle bir olanağı sunan Kudret beye ve bizlere topraksız tarımı adım adım uygulamalarıyla ve sorunlara acil cevaplarından ötürü sayın envora teşekkürler ederim.

Hocalarımız besin hazırlama derslerine geçsekmi

Eski 15-05-2008, 21:13   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Besin hazırlama konusunda bir başlangıç yaptık ama dersler biraz ilerleyince anlamakta güçlük çekiyoruz.

Son olarak sn.Todor konuyu biraz daha açıklayınca çok daha iyi oldu.

Eğer Eylül ekim aylarında Antalyada yapılacak uygulamalı kursta konuyu pekiştirirsek çok daha iyi olacak.

Kudret Bey siz de Antalya'ya gelecek misiniz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 21:47   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili denizakvaryumu,bunu herkes biliyor ki bu işin kimyasından başaldık öncelikle, neden ?. çünkü konunun en önemli yeri kimyası.Bu konu hakkında bilgi edine bilmek için gerçekten kimsenin düşünemiyeceği kadar efor sarf ettim.ve bu konunun ne olursa olsun çok ama çok önemli bir konu olduğunun idrakindeydim.Araştırın lüyfen bundan 5 sene önce topraksız tarım ile ilgili ne kadar Türkçe yayın ve bilgi bulabileceksiniz.
Bu zorlukları yaşadığım için başkalarının da ayni zorluklarla karşılaşacağını bilerek konuya
açıklık getirmek istedim. Fakat nedense konunun teorisi biraz ağır geldi aslında ağır gelmek değilde bu işi merak edenlerin ilgi alanına girmedi. Konunun en yakın takipçisi siz oldunuz
ve bu konuyla ılgili; yani besin eriyiklerinin hazırlanması konusuyla sizin dışınızda bir tek tudor arkadaşımız işin teorisiyle ilgili bir yazı yazdı.
Şu anda herkes denemede ve büyük bir heyecanla uğraşıyorlar inanıyorum.şimdi en önemli konu domatesi yetiştirmek,ondan sonra bu konuya ilginin artacağını düşünüyorum.
İşte o zaman konuya kaldığımız yerden devam etmek yani herkes dersi dinlerken
anlatmak daha faydalı olacak gibi. Ders zilini çalmıştık ama herkes dışarıda domateslerinin
peşinde. Aslında Sayın arkadaşımız envorun kursu gibi bir kurs düzenleye bilsek,kara tahtanın başında, çok güzel olur ama nasıl ?..
Bana verilen söz tutulursa sizlere yarın veya ptesi günü PH kağıdı ile ilgili bilgi vereceğim.EC işine gelince çalışmalar başlamak üzere. Herkese sevgi ve selamlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 21:57   #44
Ağaç Dostu

Hani nerdeyse ; siz kambersiz düğün hazırlığındasınız anlaşılan ; diyecektim ki çok şükür
yazınızı gördüm, niyetliyim sevgili denizakvaryumu,sizleri tanımak çok büyük bir mutluluk olur bence ama ... Ya nasip.

Eski 16-05-2008, 07:31   #45
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Deniz akvaryumu ile ilgili malzemeler satan bir yere EC meter sordum geçen hafta sonu.
Markasını hatırlayamıyorum ama, iyi bir markaydı galiba.
210 YTL dediler fiyatına.
Vakit bulupta biraz araştırma yapabilirsem toplu alım için bir fiyat çıkartayım diyorum.
Fiyat makul sınırlarda olursa, Kudret Bey'i birde bununla meşgul etmemiş oluruz.

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 11:52   #46
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Durgun su uygulamasında su değişimleri

Durgun su uygulamasında, kavonozdaki suyun değişimi sıcak, öğlen saatlerinde yapılmamalı. Bu saatlerde yapılan değişimlerde bitki çok kısa süreliğine dahi dışarda beklemesi sonucunda yapraklarda solma ve buruşma meydana gelmektedir. En iyi değişim zamanı akşam serinliğinde yapılmaktadır.

Eski 25-05-2008, 12:08   #47
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Kudret hocam. ec metre ve ph kağıdı ile ilgili gelişme var mı?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 19:32   #48
Ağaç Dostu

Sayın malbman, PH kağıdı ile ilgili gelişme iç açıcı değil,çünkü bahsettiğim firma belki toplu getirtebiliriz dedi ama getirtemedi.Ben işin peşini bırakmış değilim.PH kağıdı her yerde var diyenler olabilir, ben basit bir bilgi vereyim,biz 5,4 ile 7,0 PH aralığını ölçen bir kağıt arıyoruz. bu aralık 5,4-5,7-6,0-6,2-6,4-6,7-7,0 diye dilimlere ayrılmış bizim için ideal bir kağıt. İşte bu kağıdı bulamıyorum.Malzeme temini ile ilgilenen arkadaşlar da araştırırlarsa iyi olur ama fiatıda PH metreden fazla olmasın.Aslınca PH kağıdına çok sıcak bakmıyorumama PH metrelerde bayağı pahalı. Şuanda piyasada PH + EC ölçen aletler 125-150 avro ya satılıyor.
Gelelim Tezel yapımı EC metreye.Çalışmalar gerçekten çok iyi gidiyor.En ucuza yapabilmek için uğraşıyorum. Önümüzdeki hafta kritik malzemeleri araştıracağım ve enkısa zamanda sizleri bilgilendireceğim.

Eski 25-05-2008, 21:32   #49
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Mesaj yolladığım onca firmadan birisi beni aradı bu hafta. 300 küsür euro fiyat verdi...
Bu işin bu şekilde olamayacağı anlaşıldı.
Geçen pazar kahvaltıya gelen bir arkadaşım başka ve çok çok ucuz bir yol önerdi (Mak. Muh.)
Haberdar edeceğim sizleri...

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 08:05   #50
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kudret hocam, sözünü ettiğiniz kritik malzemeler bizim de araştırabileceğimiz şeylerse katkıda bulunmak isterim/isteriz; en azından yükün ,küçücük de olsa, bir kısmını paylaşmış olurum/oluruz... diye düşünüyorum.
Saygılarımla

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 21:13   #51
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Arkadaşlar EC ölçer ve PH ölçer fiyatları her biri otuzbeş dolardan satılıyor tartes firmasında

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 18:48   #52
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Bitkinin kök durumu...

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2008, 18:51   #53
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Çiçekler açıyor

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2008, 16:07   #54
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Bir salkımda 15-20 çiçek var. Yanlız bu aralar yapraklar da şekil bozukluğu var. Acaba yüksek EC olabilirmi?

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2008, 17:26   #55
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Yapraklarda Şekil Bozukluğu

Yapraklarda şekil bozukluğu, kıvrılmalar var. Yaprak sapı uzun. Sorun ne olabilir acaba

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2008, 11:49   #56
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın Sabri Zeki, eriyikleri kılima suyu ile hazırlamak sakıncalıdır ,şunun için: ben eriyikleri hesaplarken İstanbul İSKİ katoloğundaki kalsiyum ve magnezyun değerlerini dikkate alarak hesapladım. Eğer kılima suyuyla hazırlarsanız düşülen değerler kadar eksiklikler olur..çünkü kılima suyu damıtık bir sudur içinde musluk suyundaki elementler yoktur.Normal ceşme suyuyla hazırlamanızı tavsiye ederim.
1 hafta boyunca yağmur suyu ile hazırladığım eriği kullanmıştım. Yapraklardaki bu bozukluğun nedeni bu olsa gerek. Tekrar musluk suyuna döndükten sonra yeni çıkan yapraklar normal.

Eski 05-07-2008, 23:25   #57
Ağaç Dostu

egome's Avatar

S o n u ç

Bu saksıda toprakta yetiştirdiğim domatesimden bir salkım,
Name:  DSC02444.jpg
Views: 703
Size:  61.4 KB
Buda topraksız yetiştirdiğim domatesimden bir salkım,
Name:  DSC02455.jpg
Views: 1014
Size:  51.6 KB

Toprakta yetiştirdiğim bitki çok güzel, sağlıklı, 2m boyu var.

Topraksız yetiştirdiğim bitkide çok güzel büyüyordu fakat birden köklerde çürüme, yapraklarda şekil bozukluğu ve haliyle büyümede yavaşlama oldu. Belki Ph ve EC ölçümlerini yapamadığımdan belki ilk denemem olduğundan sonuç bundan ibaret.

Lakin birde bu yarışmanın lezzet açısından sonucu olmalıydı. Toprakta yetiştirdiğim domatesi dün yedim normal bir domates tadı fazla birşey söylemeye gerek yok. Bugünde topraksız yetiştirdiğim domatesten birtane yedim süperrrrr Böyle lezzetli bir domates yememiştim doğrusu

Sonuç; topraksız yetişen sebzeler daha lezzetlidir, umarım seneye daha ustaca yetiştiririm bitkilerimi.

Eski 05-07-2008, 23:33   #58
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın egome 2.resimde gördüğüm kadarı ile yaprak budamasını yanlış yapmışsınız,yaprağı tam dibinden keskin bir bıçak ile düz bir şekilde kesmeniz gerekiyor,domates salkımınıda aynı o şekilde kesmeniz lazım...

Eski 05-07-2008, 23:49   #59
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Evet aynen dediğiniz gibi, yanlış yaptığımı biliyorum. Ben aslında bu şekilde cezalandırmıştım bitkiyi (tabi bu bir şaka)

Doğru bir yaprak budamasını şu resimde göstermekte fayda var.

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2008, 08:26   #60
Ağaç Dostu

Ellerine sağlık sevgili egome. Gerçekten güzel.
Düşünün bu ilk denemede bu başarıyı yakaladınız ,bundan sonrakiler ne olmaz.
Ve şu tadı konusunda şaka yapmıyorsunuz değilmi ?yani gerçekten topraklı ve topraksız yetişen arasındaki farkı hissettiniz öylemi.
Bu konu hakkında diğer arkadaşlardanda bilgi alabilrsek çok iyi olur. yeni başlıyacak arkadaşlara bir ön doping bir moral olur diye düşünüyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024