agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Bayram Şahin
  • 1 Gönderen Bayram Şahin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2018, 09:16   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2018
Bayram Şahin / Terasta topraksız tarım

Merhaba arkadaşlar.

Bende bu topraksız tarım hastalığına tutulanlardanım. Uzun uzun araştırıp incelemeler yaptıktan sonra 25 yıldır boşta duran terasımı değerlendirmek üzere kolları sıvadım. ****** de burada deneme amaçlı hobi ile başladığım bu yolculukta masrafları minimum tutmak adına bütün geri dönüşümleri degerlendireyim dedim elimdeki kullanabilecek malzemelerden faydalandım.
Kudret TEZEL beyden aldığım besin eriği ve bilgiler ile yola çıktım ve sistemi deneme amaçlı kurdum. İleride başka ürünler için terası komple doldurmayı düşünüyorum. Önerilerinizi yazarsanız sevinirim. Resimleri ekliyorum iyi forumlar herkese

Eklenen Resimler

Bayram Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2018, 09:22   #2
Yeni Üye

Drenaj sorunun çözümü için lavabo gideri kullandım sineklik ile filtre yaptım ucuna, atıl suntayı gider çapında delerek oturttum lavabo giderleri borularını toplama pimasina girecek şekilde kestim

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2018, 09:33   #3
Yeni Üye

Diğer fotoğrafların yüklemesinde hata veriyor, elimdeki kullanmadığım akvaryumu depo tankı olarak kullandım ve sehpanın altına koydum etrafını güneşle temas edip yosun tutmaması için kapattım komple güneş görmeyecek şekilde ve içerisine toz vs girmeyecek şekilde muhafaza ettim. Suntanın üzerine koyduğum kovalar sökülebilir el ile kaldırıp istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Sistem komple taşınabiliyor herhangi bir sabitliği yok (ilerde güneşle ilgili problem yaşarsam yerini daha iyi seçebilmek için yaptım). Besleme tankından çıkan su kovalara ulaştıktan sonra borularda patlama sızıntı vs olduğunda soruna yol açmaması için giriş çıkışları besleme tankının üzerinde patlasa sızıntı dahi olsa kayıp olmadan tekrardan tankın içerisine doluyor su. Hortumları siyah bant ile kapladım su güneş ile temas etmesin diye, uçlarına 2 tane somon koyarak ağırlık sağladım basınçla oynamıyor sabitleniyor istediğim şekilde Tanka akvaryum hava motoru koydum zaman ayarlı saati 2 saatte bir olarak ayarladım fakat güneşin yoğunluğuna göre akşam vakitlerinde uyku sürecine yakın sulama süresini düşük tuttum

Eski 11-06-2018, 10:05   #4
Yeni Üye

Şu anda sadece fidelerim eksik gün içinde temin etmeye çalışacağım test sürecinde bir sıkıntı çıkmadı sorunsuz çalışıyor sistem . Komple çalışır halde olunca da son fotoğrafını eklerim.
Özetle son toparlamayı anlatayım
Parçaların %85 i akvaryum malzemeleri
- Hava motoru ile suyun oksijenli olması
- Akvaryum su motoru ile suyun devirdaimi
- 4 adet kova diplerine lavabo gideri açılarak drenaj sağlandı
- cocopit perlit karışımı ağırlık perlit ama fideleri ekmeden cocopit ekleyeceğim biraz daha
- akvaryum hava taşının vanası su vanası olarak kullanıldı suyun debisi ayarlanabiliyor
- akvaryum tankı güneş görmemesi için etrafı kapatılıp karanlık ortam sağlandı
- Su boruları siyah bant ile kaplandı
- Suyun dolaştığı boru elektrik tesisat borusu esnek ve siyah

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024