agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni50Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2014, 16:31   #31
Ağaçsever

karabatu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2014
Herkese merhaba,
Azimle devam. Şimdiye kadar yaklaşık 100 kök çürüttüm nedeni limon tuzu ile PH düşürmekten kaynaklanıyormuş. Limon tuzu besin eriğinde tortu oluşturuyordu, tortuda köklere tutunup beslenmesini engelliyordu.

Bende mantar oldu diye fungusit ilacına dayanıyordum ve sonuç fideler ölüyordu. 15 gün önce aldığım fideleri de fungusitli suda bekletmeden diktim. Şu an gelişim mükemmel.

Hatta çiçek kollarıda çıkmaya başladı.

Yalnız yapraklarda yeni bir şey fark ettim ve biraz araştırınca kalsiyum nitrat eksikliği olabileceğine karar verdim.

Sizce de doğrumu dur, doğruysa kalsiyum nitrat takviyesi yapılmalı deniyor. Sadece yapraktan mı yoksa tanka damı eklemem lazım. Tankım 24 litre ne kadar kalsiyum nitrat eklemem lazım. Yardımlarınızı bekliyorum.

ateşkaptan beğendi.
karabatu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 19:53   #32
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Sayın Karabatu;

Besin eriyiği içeriğini veya formülünü bilmediğimiz için, dışarıdan müdahale ile kalsiyum ilavesi yapmak mümkün olmaz.

Ph ve Ec oranları ile köklerin tuzlanma durumlarının kontrolunu mutlaka ihmal etmeyin. Söz konusu hususlarda da kalsiyum alımı azalabilir.

Yaptığınız deneme ile çok büyük tecrübe edindiniz. İnşallah sonucunda bol bol çilek yersiniz.

Kolay gelsin. Başarılar.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 21:35   #33
Ağaçsever

karabatu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
Sayın Karabatu;

Besin eriyiği içeriğini veya formülünü bilmediğimiz için, dışarıdan müdahale ile kalsiyum ilavesi yapmak mümkün olmaz.

Ph ve Ec oranları ile köklerin tuzlanma durumlarının kontrolunu mutlaka ihmal etmeyin. Söz konusu hususlarda da kalsiyum alımı azalabilir.

Yaptığınız deneme ile çok büyük tecrübe edindiniz. İnşallah sonucunda bol bol çilek yersiniz.

Kolay gelsin. Başarılar.
İlginize ve verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim.
Soruma bir cevap beklerken başıma dert olan sabırsızlığım yüzünden, Prof. Dr.Hüdai Yılmazın bir yazısını buldum ve yapraktan 1 lt suya 5 gr Kalsiyum Nitrat karıştırarak uyguladım. İnşallah doğru yapmışımdır.

Üzümsü.com' dan

ateşkaptan beğendi.
Eski 17-11-2014, 22:03   #34
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Kalsiyum eksikliği konusun da yüzde yüz haklısınız, teşhisiniz doğru, ancak gübre içeriğini bilmediğimizden ve ph için kullandığın limon tuzu etkisinde kalan bitki köklerinin öncelikle yıkanması gerekir diye düşünmüştüm.

Sağlıkla kalın.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 22:25   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Bildiğim kadarı ile sayın karabatu'nun kullandığı besin eriyiği tarafımdan hazırlanan besin eriyiği. Eğer o ise kalsiyum eksikliği teşhisi doğru olabilir ancak besinde kalsiyum eksik olamaz. Kalsiyum alınımını engelleyen bir sebep olabilir. Kalsiyum zaten problemli bir elementtir alım zorlukları zaman zaman yaşanabilir bu durumlarda yapraktan gübrelemek doğru olur. Ancak şunu da hatırlatmak isterim kökleri resimde görüldüğü halden kurtulsa yıkansa temizlense bile aradan bir süre geçmeden kökler gelişmeden kalsiyum eksikliği gitmez. Bence biraz zaman gerekli diye düşünüyorum. Ancak Yapraktan verilmesi emniyet açısından doğru olabilir.

ateşkaptan ve TRAKLI beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 10:22   #36
Ağaçsever

karabatu's Avatar

Evet Kudret hocam, eriyik sizden temin ettiğim formul. Gelişim çok güzel 9. gün çiçek açmaya başladı bile. Besinli su cam gibi berrak .

Resindeki kökler ilk parti telef ettiğim tortuyu mantar sanıp fungusit ile öldürdüğüm fidelerden. Şu anda 1ve 9 Kasım da sisteme eklediğim yeni fideler var 10 swed charly, 10 camarossa, 10 canbarla ve 50 adet albion.

Ec 1.75 ile 1.85 arası, Ph 5.8 ile 6.2 arası sülfirik asitle düşürüp karbonatla yükseltiyorum. Tank 25 lt 15dk çalışıp 45dk duruyor. Ortamı sabah ve akşam yarım saat havalandırıyorum. Sıcaklık 20 ile 23C arası. Nem %60 ile %75

Albionları 9 kasım da ekledim hiç fungusitli suya sokmadım. Diğerleri 1 kasımda 10 dk fungusitli suda bekledi ve gelişimleri çok yavaş. Şu anki gözlemlerim albionlar üzerine diğerleri allaha emanet.

Tank suyu 9. gününü doldurdu bu bu akşam değiştireceğim besin dengesi bozulmuştur.

Kökleri 1.8 ec kalsiyum nitratla 15 dk yıkasam bir faydası veya zararı olurmu.

Teşekkür ederim.

Eski 18-11-2014, 18:06   #37
Ağaç Dostu

Sayın karabatu, kalsiyum takfiyesi yapraklardan iyi olur, Kökün 15-20 dakika kalsiyum nitrat içinde bırakılmasının faydalı olabileceğini pek sanmıyorum. Eğer kalsiyum nitratı bir miktarda yayıcı yapıştırıcı bir materyel ile karıştırırsanız çok daha iyi olur. Sıvı arap sabunu yayıcı yapıştırıcı olarak güzel bir malzemedir gerek ilaçla gerekse gübre ile kullanılması faydalıdır. ilaç veya gübre yapraktan hemen akıp gitmez uzun süre kalır. bitkide bundan azami faydalanır.
Ancak şunu hemen söylemek istiyorum ve belkide arızanın sebebi olabilir. Besin eriyiğini sabah akşam yarımşar saat havalandırıyorum diyorsunuz bence bu havalandırma yetmiyor. gelin havalandırmayı 24 saat çalıştırın. Birde 15 dakika devirdaim yapıp 45 dakika beklemekte yanlış bence akarsu sistemind besin eriyiği devamlı sirküle etmelidir. Koalygelsin selamlar sevgiler.

Eski 18-11-2014, 19:03   #38
Ağaçsever

karabatu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın karabatu, kalsiyum takfiyesi yapraklardan iyi olur, Kökün 15-20 dakika kalsiyum nitrat içinde bırakılmasının faydalı olabileceğini pek sanmıyorum. Eğer kalsiyum nitratı bir miktarda yayıcı yapıştırıcı bir materyel ile karıştırırsanız çok daha iyi olur. Sıvı arap sabunu yayıcı yapıştırıcı olarak güzel bir malzemedir gerek ilaçla gerekse gübre ile kullanılması faydalıdır. ilaç veya gübre yapraktan hemen akıp gitmez uzun süre kalır. bitkide bundan azami faydalanır.
Ancak şunu hemen söylemek istiyorum ve belkide arızanın sebebi olabilir. Besin eriyiğini sabah akşam yarımşar saat havalandırıyorum diyorsunuz bence bu havalandırma yetmiyor. gelin havalandırmayı 24 saat çalıştırın. Birde 15 dakika devirdaim yapıp 45 dakika beklemekte yanlış bence akarsu sistemind besin eriyiği devamlı sirküle etmelidir. Koalygelsin selamlar sevgiler.
Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben yanlış ifade ettim galiba. Balkon camlarını açıp sabah ve akşam yarım saat ortamı havalandırıyorum, besin hava motorunu hiç kapamıyorum. Devirdaimi de devamlı olarak çalıştıracağım. Yaprak uygulmasını ne sıklıkla yapmalıyım acaba.
Teşekkürler.

Eski 18-11-2014, 21:10   #39
Ağaç Dostu

Sayın karabatu, havalandırmayı devamlı çalıştırsanızda havalanmış yani oksijen ce zenginleşmiş besin eriyiğini köklere yollamadıkca faydası olmaz. Onun için hem havalandırmayı hemde devirdaimi sürekli çalıştırmak lazım. Yapraktan kalsiyumu çok sık vermeninde fazlaca manası yok birer hafta arayla 1-2 veya 3 defa yapın bakalım netice ne olacak görelim.

Eski 18-11-2014, 21:48   #40
Ağaçsever

karabatu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın karabatu, havalandırmayı devamlı çalıştırsanızda havalanmış yani oksijen ce zenginleşmiş besin eriyiğini köklere yollamadıkca faydası olmaz. Onun için hem havalandırmayı hemde devirdaimi sürekli çalıştırmak lazım. Yapraktan kalsiyumu çok sık vermeninde fazlaca manası yok birer hafta arayla 1-2 veya 3 defa yapın bakalım netice ne olacak görelim.
Hocam, sabrınıza hayranım siz olmasanız herhalde topraksız tarım sadece profesyonel seralardan dışarı çıkmazdı.

Teşekkürler.
İyi ki varsınız.

oceaneagle55 beğendi.
Eski 22-11-2014, 21:02   #41
Ağaçsever

karabatu's Avatar

Hocam yapraktan arabsabunlu kalsiyum nitrat uyguladık dan sonra yaprak ucu kararması durdu ve çiçekler gelmeye başladı.
Teşekkür ederim.

İsmail Kuzucu ve Milla beğendi.
Eski 23-11-2014, 09:19   #42
Ağaç Dostu

Çileklerinizdeki düzelmeye sevindim. Ara sıra tatbik etmekte fayda olabilir. Geçmişolsun selamlar.

TRAKLI ve karabatu beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024