agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen basriacar

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2012, 02:17   #1
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Hyroponic sistemli küçük serada marul yetiştirme

Sistem, dışarıdaki besin eriğini muhafaza eden tank vasıtası le büyük bir saksıdan oluşan sera içindeki akıllı şamandraya ulaşarak genleştirilmiş kil içindeki kıvırcıkları besliyor. Seranın kapağı pleksiglas malzemeden olup, üzerinde havalandırma sistemi mevcuttur.

Eklenen Resimler

basriacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 13:56   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın basrıacar akıllı şamandıranızı resimleyebilirseniz bazı fikir edinmemize yardımcı olacak. Sistem küçük ama çok iyi hataları min seviyede tutacak süretli bir büyüme meydana gelecektir. Havalandırma çok önemli.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 15:55   #3
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Sayın seazone, Akıllı şamandra resimde sol tarafta monte edilmiş durumda.

Bu daha önceki çekimdi. Sağ taraftaki kıvırcıkları afiyetle yedik. Bu da şamandranın tartesteki resmi.

Ayrıca, şamandranın çalışma sistemini anlatan bir video var. Sanırım, konu Sn nematoth tarafından da dile getirilmiş.
Auto pot (akıllı saksı)
Sistem bana oldukça verimli geldi ama eksileri de mutlaka var. Örneğin serada alttaki besin eriyiği zamanla yosunlaşıyor. Bununda sebebi serada saksı kullanmam nedeni ile sıvı ışık alıyor. Oysa, saksı yerine komple katı agretat kullanmış olsam bu sorunu yaşamayacağımı düşünüyorum. Giderilebilirse çok güzel olur. Özellikle kışın balkonda her zaman bitki yetiştirme imkanı verir. 3. katta Saatte 80-90 km esen fırtınalı havada rüzgar türbininin palleri parça parça olurken bile minik sera kıvırcıklara sığınak olmaya devam ediyordu.
Aynı sistemi, geçenlerde korumasız olarak yaptım. Bu resimde şamandranın kendisi daha net görünüyor.Aynı zamanda, sıvı besinde yosunlaşmayı önlemek için de katı agretat kullanma yoluna gittim.

Bu da sistem ile ilgili, açmış olduğum başlığın linki.
Yeni başlayacaklar için topraksız tarım...
AutoPot Easy2Grow Kit Animation - YouTube

Düzenleyen basriacar : 27-01-2012 saat 17:24
Eski 27-01-2012, 17:56   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Çok teşekkürler basriacar.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 19:49   #5
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Seranız çok küçük içinde bitkileriniz fazla oksijen yetersiz gelebilir. Çalışmanız güzel herkesin evinin köşesinde yapabileceği bir çalışma. Çalışmanızda başarılar dilerim.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 21:34   #6
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Teşekkür ederim, Sn adem_09, Doğru söylüyorsunuz. Seranın içindeki bitkiler bitince, komple bir temizlik ve bakım yaparak, iç kısmına saksı kullanmayıp, katı agretat kullanacağım.
Böylelikle, yosunlaşmanın da önüne geçerek, ayrıca oksijen açısından bitki sayısını düşüreceğim. Yazın ise, zaten kapak hep açık olacağı gibi boylamasına uzayan bitkiler içinde seranın yan taraflarına monte edilen destek çıta aparatları mevcut. Geçen yaz, içinde orjinal tohumdan yeşertip, hıyar yetiştirmiştim.
Bu arada, sistemle ilgili çalışmamı videoya almıştım. Linkini veriyorum.

Akıllı sera-1.wmv - YouTube

Düzenleyen basriacar : 27-01-2012 saat 22:31 Neden: Video ekleme sorunu yaşıyorum.
Eski 21-02-2012, 00:04   #7
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Bugün itibarı ile küçük seramda değişiklilkleri uygulamış durumdayım. Substrat olarak kokopit ve perlit karışımı kullandım. Bu arada sistemi çalıştıran Akıllı Şamandrayı da unutmamak lazım. Gerçekten de küçük ama çok etkili bir çalışma olmuş. Buradan sayın Tartes'e çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2 yıldan beri yaz ve kış sezonunda balkonumda sebzem hiç eksik olmadı diyebilirim. Ayrıca, son dönemlerde tanışmış olduğum, çalışmaları ile bizlere destek veren Sayın Kudret Beyin emeklerini de unutmamak lazım. Kendilerine çok müteşekkirim.

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.

Düzenleyen basriacar : 21-02-2012 saat 10:32

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024