agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2011, 20:10   #1
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Hydroponic Besin çözeltileri için hesap makinesi

arkadaşlar faydalı olması dilegi ile..

programın sitesi

HydroBuddy v1.40
program

programın en son sürümü. çok hızlı yeniliyorlar programı.

resimli anlatım

Name:  1.jpg
Views: 6598
Size:  53.6 KB

Name:  2.jpg
Views: 5810
Size:  51.5 KB

Name:  3.jpg
Views: 5931
Size:  45.3 KB

Name:  4.jpg
Views: 6665
Size:  66.6 KB
bu kadarıyla hobi olarak bitki yetiştirmemize yeterli olacağını düşünüyorum.

bende topraksız tarım için tüm bileşikleri temin ettim. bir adet sırık kiraz domates yetiştiriceğim.

ankara içi malzeme ve formülasyonda yardım edebilirim.

mustafaokur beğendi.

Düzenleyen the_mc : 06-05-2011 saat 19:45
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 15:15   #2
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2010
syn mc
topraksız tarıma yeni başlamadım
perlir sistem kurmak için malzemeleri bekliyorum.
Kısacası fazla bilgim yok.
programı indirdim de ne işe yarar nasıl kullanılır.
bilgi verirseniz sevinirim
Teşekür ederim

mydonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 20:44   #3
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

kompoze gübrelerinin formülasyonunu programa ekleme:
örnek olarak NPK 15-15-15

Name:  1.jpg
Views: 5280
Size:  58.5 KB

Name:  2.jpg
Views: 5272
Size:  62.8 KB

Name:  3.jpg
Views: 5423
Size:  60.4 KB

acılan pencerelerdeki tamamı tıklıyoruz. Kompoze gübrelerin formülasyonlarınıda buna benzer sekilde ekliyoruz

Düzenleyen the_mc : 05-04-2012 saat 14:27
Eski 22-03-2011, 23:41   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Programi bu gun bende yukledim arti kendio databese inizi olusturabiliyorsunuz icerisinde mesela x bir bitkinin formulunu de ekliyebiliyorsunuz arti ucretsiz.

Tesekkurler Sn. the_mc
Lutfen program uzerindeki calismalarinizi paylasmanizi bekliyorum.

Saygilar.

Ghengistr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 21:54   #5
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ghengistr Mesajı Göster
Programi bu gun bende yukledim arti kendio databese inizi olusturabiliyorsunuz icerisinde mesela x bir bitkinin formulunu de ekliyebiliyorsunuz arti ucretsiz.

Tesekkurler Sn. the_mc
Lutfen program uzerindeki calismalarinizi paylasmanizi bekliyorum.

Saygilar.
resimli anlatım yapmaya karar verdim.

Eski 28-04-2011, 22:31   #6
Yeni Üye

sertaç başar's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
öncelikle merhaba, bir şey sormak istiyorum ;hazır formülleri nasıl indirebiliriz?

sertaç başar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 18:46   #7
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sertaç başar Mesajı Göster
öncelikle merhaba, bir şey sormak istiyorum ;hazır formülleri nasıl indirebiliriz?
hazır formüller programın kendisinde var. devamlı programın bir üst sürümünü yaptıkları için hazır formüllerin sayısı hep artıyor.

Eski 31-05-2011, 16:03   #8
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Name:  29fe8te.jpg
Views: 5779
Size:  61.2 KB
çilek için reçete

Eski 05-04-2012, 14:27   #9
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

3. mesajımı düzenleyerek kompoze gübre eklemeyi anlattım.

Hydroponic Besin çözeltileri için hesap makinesi

arada bir program hata veriyor, ppm degerleri istenilen şeklinde cıkmıyor; bizim formülasyona eklediğimiz gübrelerden dolayı. böyle durumlarda kendimiz kalemi elimize alıp hesaplayacagız

marul için npk 15'li formülasyon için
ben 300lt için hesap yaptım
NPK 15 den 183 gr (NPK içindeki Fosfat için kullandım. P: 40 ppm)
Potayum Sülfattan 69.56 gr (180 ppm)
Kalsiyum Nitrattan 175 gr ( 100 ppm olarak hesapladım isteyen degiştirebilir.)
üçü yeterli azotda 160 ppm cıkıyor.

Aşagıdakilerin öceki hesaplamalardakinden pek farkı yok.
Mg - 37 ppm
S - 93 ppm (ortalamada kalıyor pek sorun olmaz)
B - 1,2 ppm
Cu -0 ,12 ppm
Fe - 2,4 ppm
Mn - 0,5 ppm
Zn - 0,5 ppm
Mo - 0,01 ppm

Düzenleyen the_mc : 05-04-2012 saat 19:14
Eski 05-04-2012, 17:32   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili the mc

Bende bu programı indirdim, kullanmaya başladım,ancak
kudret hocamın verdiği formüllerle uyumunu test edemedim.
Sen bu programa göre uygun gramajlarda gübreleri karıştırıp bitki
besleme denemesi yaptınmı, bitkilerin gelişimi nasıl işe yarıyormu?

Birde burda NPK diye bir gübre yazmışsın bu gübre MKP olmayacakmıydı
(Mono potasyum fosfat).

Kolaylıklar dilerim, programıda bize kazandırdığın içinde ayrıca teşekkür ederim.
Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 19:02   #11
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Sevgili the mc

Bende bu programı indirdim, kullanmaya başladım,ancak
kudret hocamın verdiği formüllerle uyumunu test edemedim.
Sen bu programa göre uygun gramajlarda gübreleri karıştırıp bitki
besleme denemesi yaptınmı, bitkilerin gelişimi nasıl işe yarıyormu?

Birde burda NPK diye bir gübre yazmışsın bu gübre MKP olmayacakmıydı
(Mono potasyum fosfat).

Kolaylıklar dilerim, programıda bize kazandırdığın içinde ayrıca teşekkür ederim.
Saygılar...
programın üstünde durmana gerek yok. biraz acemilikten sanırım böyle sorular sormuşsun. benim bir buçuk yıl olcak sanırım. uzun süredir kendim hazırlayıp kullanıyorum. çogu zaman programda cıkan miktarlara göre hazırlıyorum.

ilk önce kendin hesaplamasını ögrenmen gerekli. NPK kompoze gübredir.

mono potasyum fosfat, di potasyum fosfat vb.. fosfatlı gübreleride karışıma dahil etmen gerekli. ben kompoze gübreyi seçtim, büyük ihtimal değişen bir farklılı olmaz.

Düzenleyen the_mc : 06-04-2012 saat 13:44
Eski 05-04-2012, 22:52   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili arkadaşım the mc

Biz bu konuları öğrenmeye çalışıyoruz.

Sanırım topraksız tarımda 'Besin Eriyiği' konusunu fazla ciddiye aldım, sen ise programı çok kafana takma felan demişsin, ancak unutulan bir 'çinko' gübresinin bile ne yaralar açtığını aylardır inceliyorum.
Kusura bakma belkide ben fazla ciddiye alıyor olabilirim.
Yukarıda 300 litre marul için bir eriyik hazırlamışsın, iz elementleride yani yukarıdaki gübrelerin tamamını birkeredemi harmanlıyorsun.
Benim aldığım kitler 3 parça şöyleki; A Kiti+ B Kiti+ İz element şişesi (sıvı) ve bu sıvı şişe sadece A kiti ile karıştırılıyor. Sen bu karışım olaylarını nasıl yapıyorsun, yani Potasyum Nitratı 100 gr'ı 1 litre suyun içine koyun karıştırın ve ondan sonra pipetle şukadar alın gibi bir anlatırmısın, açıklama bekliyorum.

Neden olsa her yiğidin yoğurt yemesi farklıymış, birde senden dinleyelim.
Saygılar....

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 13:39   #13
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

bende senin gibi ögrendim. önceden topraksız tarımdan haberim yoktu. Kudret Beye saygılar

bütün gerekli elementleri (gübreleri) eklemeden bu işi yapamayız zaten. elinin altında hepsi bulunması gerekli ve büyük ölçüde zorunludur.

ben 20 litrelik karışımı hazırlıyorum bitinceye kadar kullanıyorum. hepsini 20 litre için hesaplıyorum ve bir kerede harmanlıyorum. bu karışım 300 litrelik hesaplarsın bir kerede harmanlarsın veyahut A-B-C diye birbiri ile karışabilen karaşımayanları sınıflandırır. hepsini 1.5 litrelik şişelere koyarsın (ben kendim bu şekilde hazırlıyıcam) başka yere taşıması kolay olur. 1.5 litrelik şişeleri hazırladıktan sonra bize 15 litrelik karışım lazımsa onuda o şişelerden aşagıdaki gibi temin edicez;

300 litre karışım 1.5 litre içindeyse
15 litrelik karışım x litre içindedir.
x= 15x1.5/300=0.075litre=75 mililitredir.
her 3 şişedende 75 mililitre çekerek karışım oluşturacagın kaba eklersin.

tartılmayacak kadar küçük değerlerde sonuçlar cıkıyor; özellikle iz elementlerinde cıkıyor; o zaman önceden hazırladıgımız 1 litre içine 100 gr Potasyum Nitrat çözeltisinden alıyoruz. (pipet, enjektör...)

örneğin 25.23 gr lazım
1000 mililitrede 100 gramsa Potasyum Nitrat
x mililitrede 25.23 gramdır.

x= 252.3 mililitreyi şişeden çekiyoruz direk karışıma ekliyoruz.

redoano beğendi.
Eski 09-04-2012, 18:30   #14
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
arkadaşlar, stok çözeltisi yoğun olarak gübre çözeltisidir
final çözeltisi el hazırda hemen kullanılan çözelti
stok çözelti yağni önceden hazırlanan çözelti kullanım zamanımıza bağlı olarak formülasyonu deyşebilir
yağni kısacası hazırlayacağmız gübreler hava ile temasta azot oranı düşebilir, hatta diyer elementlerde uça bilir,mümkün mertebe hazırlanan gübreleri hemen kullanmadan yanayım

culsuz gezgin beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 23:38   #15
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

stok çözeltini hazırladım. birazda abarttım 4 şişeye bölüştürdüm. 1 - 1.5 ay yetecek kadar hazırlayabilirsiniz. sıcaklıga, agzının acık kalmasına gibi durumlarda ec si değişiyor.

Eski 16-05-2012, 19:29   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
programı ben ilk kurduğumda gayet güzel açılıyor ve her türlü işlemi yapabiliyorum. fakat kapatıp tekrar açmaya kalktığımda bir dosyanın açılamadığını buna rağmen devam etmek isteyip istemediğimi soruyor. devam da desem iptal de desem program kapanıyor..?sorun nedr acaba?

dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 15:36   #17
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

tekrar silip kurmayı dene.

Eski 30-05-2012, 16:06   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dispaser Mesajı Göster
programı ben ilk kurduğumda gayet güzel açılıyor ve her türlü işlemi yapabiliyorum. fakat kapatıp tekrar açmaya kalktığımda bir dosyanın açılamadığını buna rağmen devam etmek isteyip istemediğimi soruyor. devam da desem iptal de desem program kapanıyor..?sorun nedr acaba?
sayın dispaser bende de aynı sorun vardı
program kısayolu üzerinde sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır 'ı seçip gelen uyarıda evet i seçerseniz, program sorunsuz çalışıyor.

U_Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 07:17   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
tekrar silip kurmayı dene.
bunu çok denedim sn. the mc fakat çözüm olmadı

Eski 31-05-2012, 07:18   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi U_Yilmaz Mesajı Göster
sayın dispaser bende de aynı sorun vardı
program kısayolu üzerinde sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır 'ı seçip gelen uyarıda evet i seçerseniz, program sorunsuz çalışıyor.
bunu denememiştim, bakalım çözülecek mi?

Eski 10-06-2012, 23:49   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2012
bende ankarada yasiyorum ve bu hobiye yeni basladim besin eriyigi bulabilecegim bir yer onerebilir misiniz…

feyfey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 14:49   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
yararlı bir program olduğuna inanıyorum. bu arada ben de programın veritabanındaki formülleri kullanarak kendi besinlerimi hazırlamayı düşünüyorum. yalnız tereddütte kaldığım birkaç nokta var.

1- Örneğin 100 litrelik A ve B solüsyonları hazırlamak istiyoruz. Bunu programdan seçerek yapabiliyoruz. Ancak Results bölümünde Mass ve Preparation Cost adında iki ayrı bölümde ağırlıklar görünüyor. Hangi bölümdeki ağırlıkları kullanmamız gerekiyor?

2- Bu ağırlıkları (yani örneğin 1010 gr. Kalsiyum Nitrat, 652 gr. Potasyum Nitrat gibi) direk 100 litre suyun içerisine mi ekliyoruz? Yani örneğin B çözeltisinin gübrelerini sırayla 100 litre suya ekleyip eritiyor muyuz?

3- A ve B çözeltileri için programın yaptığı ayrıma göre daha çok B çözeltisinde birbiriyle karışmayan gübre türleri var. Bunlar aynı su içinde eritilince problem olmayacak mı?

leventali beğendi.
fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 14:18   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Fozada

Merhaba, gezenin ayagina tas degermis, yani dolasip caba harcamazsan hic bir sans sana ugramaz, durdugun yerde sana birsey gelmez, beladan baska.

Internete girmeyi ogrendigimden bu yana ne film indirdim, ne muzik, chat yapmayi bilmem. Agabegimle bedava konusmak icin Skype var okadar. Gerisi hep search butonu ile calisma. Bu sekilde epey para kazandim, gordugum makinalarin uzerinde modifikasyon yapip tasarimladim, imaledip sattim, hayatta hic bir isimden bu kadar kazanmadim.

Bugun Damda 12 m2... baslikta size cevap yazdiktan sonra actiginiz lonulara baktim ve Hydroponic besin cozeltisi icin hesap makinasi basliga girince cok sevindim.

Ben bu programi indireli cok oldu, kullanmasini uc asagi bes yukari becerdim sayilir. Ancak elle hesap yapamayinca saglama yapamiyor insan, bu endise yaratiyor.

Levent Ali Bey ve ben kendimiz icin ve digger amatorlere sunmak icin besin yapmak istiyoruz. Hedefimiz para kazanmak degil, toptan mal alarak ucuza getirmek, sirf maliyet yuzunden giremeyenlerin balkonunda topraksiz tarimi denemesine yardimci olmak. Ticari kalitede birsey uretip satmak falan dusunmuyoruz, ucuza malolursa eger okullara falan bedava verebiliriz gibi bir ruyamiz da var.

Ben Hoagland ile baslayalim, marul, biber ve birkac bitki icin kullanilabildigi yazili ayni formulun. Denemek istiyoruz, zaten amacimiz marul, biber, domates falan yetistirip tatmin olmak, hedef bir kokten sukadar kilo yapmak degil, diyorumki 2 salatalik, 2 domates, 2 biber biri bana biri hanima, 1 marulu bolusuruz artik !

Bazi formulleri Hydrobuddy de cikarttiktan sonra size yazip teyidini ve tavsiyelerinizi almak isterim. Mumkun mudur ? Su hammadde degil oburunu sec gibi oneriler cok yararli olacak.

Elbette gram olarak cikacak formul yetmiyor, bir de hazirlama safhasi var bunun, danisabilir miyim size lutfen?

Ben makina ve her turlu imalat icin yardimci olabilirim, imalat manyagi sayilirim, ne olursa olsun ya yapmisimdir, ya yapani tanirim hemen ogrenebilirim, bir konu olursa lutfen yazin, zevk alirim boyle seylerin pesinde kosmaktan.

Yakinda mermer kesme ve isleme makinasi imalati icin yeniden ( eskisini 3 yil once kapattim ) atolye kurmak fikrindeyim, ayni yerde, ispanak hasat makinasi, marul hasat makinasi, strafor delme duzenegi, plastic bardak delme duzenegi yapacagim, satmak icin degil " yaptim " diyebilmek icin. Bir tane projem var akansu, durgunsu, NFT hepsini cok az bir yatirimla uygulayabilecegim bir proje, prototipi hazir olsun gondereyim size begeneceksiniz.

Formulasyon ve ilk imalatta yardimci olmaniz mumkunse cok sevinirim, ben 2500 km uzakta Iran`dayim ama Levent Ali Bey size dolmus szakliginda eger Mersin`de iseniz, kendisi Tarsus`da.

Saygilarimla
Engin KIZILTAN

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 11:00   #24
Ağaçsever

Engin Bey,

Dilediğiniz her konuda sorabilirsiniz, fikir alışverişi yapabiliriz. Ben de öğrendiklerimi sizinle paylaşmaktan memnun olurum.

Topraksız tarımın gördüğüm kadarı ile en çok zorlayan yönü (ben de dahil) besin çözeltilerini hazırlamak oluyor. Ancak bu programla besin çözeltilerini hazırlayabileceğiz. Benim yukarıdaki mesajda da yazdığım gibi tereddütte kaldığım noktalar vardı, sitedeki arkadaşlarımızdan sağolsun Sayın Ankafar bu tereddütlerimi giderdi.

Ben bitkinin mineral ihtiyaçlarının ppm üzerinden formülasyona dönüştürülmesi konusuna açıkçası hiç kafa patlatmadım. İtiraf edeyim, bana sıkıcı geldi. Amatör bir üreticinin, sözgelimi monopotasyumfosfatın özgül ağırlığını bilmesi gerektiğini de düşünmüyorum.

Hani Amerika'da yaşıyor olsak kolay, adamlar hydroponic çözeltilerini de şişelemiş satıyorlar. Çok sıkılsanız gider alırsınız bir şişe, koyarsınız sisteme çalışır gider. Ama Türkiye'de her işimiz zor. Umarım bu zorluğu da bu şekilde aşmış oluyoruz.

Saygılar..

Not: Levent Ali Bey ile de en kısa zamanda tanışmayı umut ediyorum. Zira birbirimizin burnunun dibindeyiz, tanışmamak, bir dost edinmemek eksiklik olur.

kiziltan beğendi.

Düzenleyen fozada : 02-12-2013 saat 11:02 Neden: ekleme
Eski 08-12-2013, 17:16   #25
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fozada Mesajı Göster
Engin Bey,

Dilediğiniz her konuda sorabilirsiniz, fikir alışverişi yapabiliriz. Ben de öğrendiklerimi sizinle paylaşmaktan memnun olurum.

Topraksız tarımın gördüğüm kadarı ile en çok zorlayan yönü (ben de dahil) besin çözeltilerini hazırlamak oluyor. Ancak bu programla besin çözeltilerini hazırlayabileceğiz. Benim yukarıdaki mesajda da yazdığım gibi tereddütte kaldığım noktalar vardı, sitedeki arkadaşlarımızdan sağolsun Sayın Ankafar bu tereddütlerimi giderdi.

Ben bitkinin mineral ihtiyaçlarının ppm üzerinden formülasyona dönüştürülmesi konusuna açıkçası hiç kafa patlatmadım. İtiraf edeyim, bana sıkıcı geldi. Amatör bir üreticinin, sözgelimi monopotasyumfosfatın özgül ağırlığını bilmesi gerektiğini de düşünmüyorum.

Hani Amerika'da yaşıyor olsak kolay, adamlar hydroponic çözeltilerini de şişelemiş satıyorlar. Çok sıkılsanız gider alırsınız bir şişe, koyarsınız sisteme çalışır gider. Ama Türkiye'de her işimiz zor. Umarım bu zorluğu da bu şekilde aşmış oluyoruz.

Saygılar..

Not: Levent Ali Bey ile de en kısa zamanda tanışmayı umut ediyorum. Zira birbirimizin burnunun dibindeyiz, tanışmamak, bir dost edinmemek eksiklik olur.
ABD ye gitmeye gerek yok

kudret tezel beyden istek yapabilirsiniz
veya
şişelenmiş olarak
Roa Biyoteknoloji Topraksız Çilek
burdan istek yapın

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 18:21   #26
Ağaç Dostu

Herseyin haziri var, alabiliriz. Marul, salatalik, domates hepsi var ama amatorce yetistirmeye calisiyoruz. Pek de ucuza geldigini sanmiyorum.

Besin solusyonunu hesaplamak, hesaplayabilmek, karisimi hazirlayabilmek benim icin eglendirici olacak. Yoksa marulu fide alip, biryerden besin alip, yatistirmek benim icin pek cazip degil.

Hazirlamak icin bir gucbirligi yapmaktan amac ise beraberce alim yapip biraz ucuza getirmek oldugu kadar bir birlikteligi yasamak, toplantilar duzenleyebilmek, ayni urunleri ayni formulde yetistirmeye calisirken sorunlari paylasip birlikte cozum aramak hem oyalayici hem de eglendirici olacak saniyorum.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

Eski 10-12-2013, 10:12   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
ABD ye gitmeye gerek yok

kudret tezel beyden istek yapabilirsiniz
veya
şişelenmiş olarak
Roa Biyoteknoloji Topraksız Çilek
burdan istek yapın

Kudret Tezel Bey'den temin edilebileceğini ben de biliyorum. Fakat bu mesajı yazdığınız başlığa bakarsanız, besin çözeltisi için hesap makinesi diyor. Yani kendi besin çözeltisini hazırlamanın arayışında insanlar.

Bu başlıkta sizin bu cevabınız, evinde sebze yetiştirmek isteyen insana "markette manavda domates de var, marul da var, oradan sipariş edebilirsiniz" demekle aynı şey.

kiziltan beğendi.
Eski 10-12-2013, 11:03   #28
Ağaç Dostu

Sn Fozada`ya katiliyorum. Amatorce yetistirilen marul,domates,salatalik pazardan alinsa belki de ucuza gelebilir,onemliolan yetistirmenin zevki.

Boru, ortu, torba, nozzle, timer,pompa,depo gibi kendi yapamayacagimiz seyleri almak zorundayiz zaten, ustune bir de fide alinca hersey hazir alinmis oluyor.

Amatorun kendi yapabilecegi seyler kisitli, tohumdan fide yetistirmek ve besin solusyonu yapabilmek.

Ogrenmek faydali saniyorum, anneannem derdi ki " En kotusu koceklik ogren de yapma "
Besin formulu hesaplamayi ogrenelim, yapip deneyelim, gerekirse almaya devam.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

Eski 10-12-2013, 14:36   #29
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
besin eriği hazırlamayla ilgili

Besin eriği hazırlamayla ilgili bilgi bu linkte var.
Periyodik cetveli edinin ve bu başlığı okumaya başlayın. bitirdiğinizde öğrenmiş olursunuz. Veyahut Kudret Beye sipariş verin. zaten 5-10 mesaj okuduktan sonra sipariş vereyim demeye başlarsınız. kolay gelsin.

Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 15:31   #30
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
bazı şeyler doğru anlaşılamıyor mu acaba?

Besin eriyiği abd de olsa hazır kitler halinde bulunur . Diye yazan bir arkadaşa cevaben İdris arkadaş ABD ye gitmeye gerek yok . Türkiye'de de var demiş.

İsteyen besin eriyiğini kendi yapar. İsteyen hazır besin satan yerlerden satın alır.
Üstelik zannedildiği gibi bir kişi yapmıyor. Bir çok alternatifi var .

Amatörce balkonda topraksız ortamda sebze yetiştirmek isteyen insanlar, önce sistemi kurmayı doğru yapmalı.

Bitkinin istediği diğer şartları yerine getirmeli .

Bunları yaparken kendi yapmayı becerebildiklerini kendi yaparken kendisi için yapması zor olan şeyleri dışarıdan en iyisini en ekonomik olanını tedarik etmeli .

Bunu yaparken herhangibir işi kendinden iyi yapanlara haset edeceğine saygı duymalı , ve kendisi için bunu yaptığı için teşekkür etmeli . Bilgiye ve emeğe saygı kaybetmememiz gereken hasletlerimizdendir.

Bir konu daha önce Ağaçlarda veya bir yerde yazılmış ise, O bilgiyi aktarırken bilgiye ve emeğe saygı gereği bilginin kaynağını bildirilmesi gerekir .

Amatör aynı zamanda ticari kaygılardan uzak olduğu zaman rahat olur. Özenilen bir iş yapar. Kendini işine verir işi yaparken huzur bulur.
İşin içine para kazanma veya başka birinin kazandığı paraya haset etme girdiği zaman , işin tadı kaçıyor.

Amatör bu işin tadını çıkarmak ister .

Ticari kaygılar bu dadı bozuyor.

Sağlıcakla kalın . Ağzınızın tadı her daim yerinde olsun .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024