agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2008, 18:20   #61
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2008
Şu sinekleri ben yakalasamda bu kadar zahmet vermeselerdi diyorum bazen ama bunlarla uğraşmak ayrı bir zevk veriyor doğrusu.

GittiGidiyordan 10 adet tohum aldım ve özel karışım torf ve bir tane de ideal boyda saksı gönderdiler yanında. Bütün tohumları bu saksıya ektim 2 gün oldu daha.
Şunu sormak istiyorum zira 1 ay bekleyip görecek sabrım olduğunu sanmıyorum. Acaba bu 10 tohumun hepsi çimlenir mi yoksa içinden 1 tanesi çimlense şükretmem mi gerekiyor?
Erkan Hocam!! Engin bilgi ve tecrübeleriniz ne diyor bu konu hakkında?

The_Mad_Mush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 20:53   #62
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Valla kardeş sinek yakalamasını görmek istiyorsan 6 ay beklemen lazım anca büyür Tohum işi zor iş.Ama zevki de başkadır.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 21:45   #63
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Weezer Mesajı Göster
Valla kardeş sinek yakalamasını görmek istiyorsan 6 ay beklemen lazım anca büyür Tohum işi zor iş.Ama zevki de başkadır.
Yok ben 1 ayda sinek avlamalarını beklemiyorum zaten. Sadece çimlenme için verdiğim süreydi. O kadar istirahat yeter onlara.. sonra yeşersinler artık, daha fazla bekleyemem daha birde sinek avlamasını beklicem..ooff off...

Eski 01-09-2008, 22:01   #64
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

:/ Desenize ben bir bilgi alamadan 1 ay beklemek zorunda kalıcam neticeyi görmek için Acı eğitim bu

Eski 01-09-2008, 23:46   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Kardeş bir ay vftnin çimlenme süresinin en azıdır.Altı ay ve fazlası da olabilir.Yetişkin bir vft elde edip,sinek yakalamasını istiyorsan en az 2 yıl bekleyeceksin.Çimlenme yüzdesi tohumun tazeliği ile doğru orantıda olup,% 50 lerin altındadır genelde.Bukadar sabrım yok, sinek böcek yakalamasını görmek istiyorum dersen,hazır yetişmişlerinden alacaksın.Şu sıralar bauhaus a gelmiyor,ama koçtaş larda bulunuyor.Ya da praecox hocamdan rica edeceksin,varsa vermemezlik etmez.
Saygılar.

krizenten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 00:36   #66
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Hmm.. demek öyle. Neyse n'apalım beklicez artık. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Teşekkür ederim bu arada vermiş olduğun bilgiler ve önerin için. Evet düşünüyordum zaten almayı. GittiGidiyorda var ama ordakiler ne kadar süre gider bilmiyorrum. Ama emin ellerde olduğuna emin olduğum bitkileri değil, pazarlama amaçlı satılanlardan almak istiyorum. Çünkü alışveriş merkezlerindeki EB lere kimin ve ne kadar doğru baktıklarından kimsenin emin olduğunu sanmıyorum. Bende de bu ilgi ve merak başlamışken en azından bir kaçı kurtulur bence (umarım, hocamız yardımlarını esirgemezse tabi).

Demekki benim ektiğim tohumlardan ancak 2-3 en fazla 4 tanesi çıkar, öylemi? Bu durum neden yaşanır? yani tohum aynı tohum, yer aynı yer, şartlar aynı herşey aynı ama netice neden farklılık gösterebiliyor? Her bir tohumun kendi yapısıyla mı alakalı?

Eski 02-09-2008, 00:42   #67
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Bu arada weezer 6 ay diyor ama sen 2 sene diyorsun. Bu bilgilerin hangisi doğru veya doğruya yakın? Yani her ikiside VFT'nin sinek avına başlaması için olabilen süre midir? Kimi VFT'yi 6 ayda kimini de 2 senede mi sarar bu av merakı?

Düzenleyen praecox : 02-09-2008 saat 11:33
Eski 02-09-2008, 01:38   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi The_Mad_Mush Mesajı Göster
Bu arada weezer 6 ay diyor ama sen 2 sene diyorsun. Bu bilgilerin hangisi doğru veya doğruya yakın? Yani her ikiside VFT'nin sinek avına başlaması için olabilen süre midir? Kimi VFT'yi 6 ayda kimini de 2 senede mi sarar bu av merakı?
Weezer arkadaşımın demek istediği çimlenme süresidir tahmin ediyorum,altı ayda sinek yiyebilme durumuna gelen vft görmedim.Çünkü,henüz kibrit başı kadar belki ancak olur bitkinin kendisi,ki kapan yapacak ve böcek yakalayacak,bir yanlış anlaşılma var sanırım.
Saygılar.

krizenten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 10:01   #69
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Vftlerde çimlenme oranı düşüktür.. 10da 3-4 gibi.. Tabi tohumun tazeliği ve bulunduğu ortam baş faktör.. Droseralarda çimlenme oranı daha yüksek.. Öyle ki benim saksılarımda drosera filizleri onlarca baş gösterdi.. Ben ekmedim de, kendi çiçeklerinden gelmiş olmalılar Vftnin çimlenmesi 3 aya kadar giden bir süreç.. Hatta bazı nephlerde ve sarr.larda bu sürenin 1 yıla kadar uzayabildiğini okumuştum.. Kısaca bol sabırlar

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 11:33   #70
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:

Çimlenme tazeliğine göre 15 gün ile bir ayda olur ancak birinci yıl sonunda sirke sineği avlıyacak kapanları ancak oluşur. Normal evlerdeki kara sineği avlanması ise uygun şartlarda 3 seneyi bulur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 13:06   #71
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Tamam güzel diyorsunuz teşekkür ederim bilgiler için ama ben bu tazelik konusuna tekrar değinmek istiyorum. Yani demek istediğim misal 10 tohumun 10'uda aynı hasat mahsülü ve aynı tazelikte olsa ve tüm şartlar aynı olsa bile mi çimlenme %50 lerin altındadır? Yani her bir tohum ayrı ayrı yapısal değişiklik mi gösterir? Biri şartlar uygun olduğu takdirde çimlenmeye müsaitken diğeri aynı şartlar altında çimlenmeye yatkın olamayabiliyor mu? Öyle bir lüksleri varmı bu geleceğin canavarlarının

Eski 02-09-2008, 13:11   #72
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Çimlenme tazeliğine göre 15 gün ile bir ayda olur ancak birinci yıl sonunda sirke sineği avlıyacak kapanları ancak oluşur. Normal evlerdeki kara sineği avlanması ise uygun şartlarda 3 seneyi bulur.
Hocam verdiğiniz moral için ayrıca teşekkür ederim size 15 ile 30 gün idare eder. Avukat bey süreyi uzun tutunca inada binmişti iş ama şimdi tekrar zevke dönüştü

Eski 02-09-2008, 13:28   #73
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Tamam güzel diyorsunuz teşekkür ederim bilgiler için ama ben bu tazelik konusuna tekrar değinmek istiyorum. Yani demek istediğim misal 10 tohumun 10'uda aynı hasat mahsülü ve aynı tazelikte olsa ve tüm şartlar aynı olsa bile mi çimlenme %50 lerin altındadır? Yani her bir tohum ayrı ayrı yapısal değişiklik mi gösterir? Biri şartlar uygun olduğu takdirde çimlenmeye müsaitken diğeri aynı şartlar altında çimlenmeye yatkın olamayabiliyor mu? Öyle bir lüksleri varmı bu geleceğin canavarlarının
Bu nebati canavarların öyle de böyle de bir sürü lüxü, kaprisi var.

Olmasalardı zaten hep dediğim gibi her evde her ahırın bir köşesinde Sarracenialar Dionaea'lar biolojik sinek ilacı gibi bakılırdı.
Üç noktada kaprislerinden taviz vermezler.
  1. Torf, yani saksı harcı
  2. Su,
  3. Güneş

Çimlenmede bebekten de daha nazlılardır. İstedikleri gibi istedikleri oranda çimlenirler. Keyfleri bilir. Elbette hasat ve saklama koşulları bu olayda doğru orantılı bir etki gösterseler de. Bazen hakkaten de keyfleri bilir gibi geliyor bana.Çimlenme ve gelişim dönemlerinde çok nazlılardır.

Şaka bir yana bu konuda çok şey yazıldı biraz onları da okursanız bu oranı yüksek tutmanın yöntemlerini şekillerini de bulacaksınız.
Özelikle türe bağlı başlıkları iyice bir inceleyin.

Eski 02-09-2008, 13:36   #74
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Bir ay geçtikten sonra avukat bey demişti dersiniz

Alıntı:
Hocam verdiğiniz moral için ayrıca teşekkür ederim size 15 ile 30 gün idare eder. Avukat bey süreyi uzun tutunca inada binmişti iş ama şimdi tekrar zevke dönüştü

Eski 02-09-2008, 13:53   #75
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Teşekkür ederim hocam. Fazla naz aşık usandırır derler ama ben burada hiç usanmış bir aşık görmüyorum. Herkes bayaa memnun durumdan

ya hocam avukat bey gene başladı ya :P

ben bahsettiğiniz başlığa bir göz gezdireyim çimlenme oranının yüksek tutulması hakkında...

Eski 02-09-2008, 13:56   #76
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
Bir ay geçtikten sonra avukat bey demişti dersiniz
Afacanlar büyüsün ilk Avukat beyi ısırttırıcam, ahanda buraya yazıyorum

Eski 03-09-2008, 16:59   #77
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Afacanlar büyüsün ilk Avukat beyi ısırttırıcam, ahanda buraya yazıyorum
Sayın The Mad Mush,

bu gibi sohbetleriniz için sizikahvehanemize alsak...

Eski 04-09-2008, 01:06   #78
Yeni Üye

The_Mad_Mush's Avatar

Gelirim valla, niye gelmiim!
Pardon hocam, Kızdırıyo n'apiim

Eski 28-09-2008, 13:38   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2008
merhaba,
Bir ay önce gittigidiyordan aldığım drosera spatulata tohumlarım çimlenmeye başladı. Saksıyı yaz olduğu için balkonun güneş alan bir yerinde bırakıyordum ve tabağının mümkün olduğunca saf suyla dolu olmasına dikkat ediyordum ama malum havalar bozdu. Sonbahar ve kışta nasıl bakmalıyım bitkime?

draco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 19:27   #80
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Tecrübelerimden spathulata kolay çimlenen bir tür.. özel bi
r bakım istemiyor su ve toprak dışında..yalnız havalar soğuyorsa içeri alın aydınlık bir köşeye... streç kaplıysa zaten güneşte durmaması daha uygun olur..

Eski 19-10-2008, 19:37   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2008
Mevsim nedeniyle çimlendirme denememi ilkbahara mı bıraksam ya da tohumların yarısını şimdi eğer çimlenme gerçekleşmezse geri kalan yarısını da ilkbaharda çimlendirmeye mi denesem? Fikir alabilirmiyim.

Düzenleyen yalikoy : 14-07-2009 saat 06:55 Neden: imla
yalikoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 09:47   #82
Ağaç Dostu

dua-çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2008
koçtaştan dün aldığım vft yi şu anda güneş gören dışarıya mı koyayım yoksa serin bir pencere kenerına içeriye mi alayım.Forumu okudum ama mart ayında havalar soğuk gidiyor.aldığımda çiçeği vardı. çiçeği hemen kestim ,toprağı havalandırıp,köküne saf su döktüm tekrar aynı toprağa diktim. altına tabağa saf su koydum. şimdi ne yapmalıyım. kapanları kötü durumda bu konuda tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum.

dua-çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 14:16   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Çok tecrübeli sayılmam ve Aydın'da havalar kaç derece bilemiyorum ama dışarda don olma ihtimaline karşı şimdilik içeride durması bence daha uygun. Ben de vft'mi Koçtaş'tan almıştım, yapı marketlerde çeşme suyuyla suladıkları ya da kuru bıraktıkları için etoburlar çok kötü durumda oluyorlar. Bir süre hiç dokunmadan altından saf suyunu eksik etmezseniz toparlar. Kararan kapanları da dibinden kesersiniz. Şimdi dormancy'den çıkıyor olması lazım, havalar biraz daha ısınınca güneşlendirmeye dışarı çıkarırsınız

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 18:49   #84
Ağaç Dostu

dua-çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 15-06-2008
sayın verdoque altında sürekli su bulundurulacak mı?

dua-çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 21:06   #85
Ağaç Dostu

codgervural's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
birde tohumdan yetişmeye zor derler)
belli etmemeye çalışsamda aslında zor

codgervural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 21:10   #86
Ağaçsever

hurgezer's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2008
arkadaslar eb mi vft mi tavsiye edersiniz bana eb daha guzel mis gibi geldi de yoksa ikiside ayni mi

hurgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 14:07   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dua-çiçeği Mesajı Göster
sayın verdoque altında sürekli su bulundurulacak mı?
Dormancy dönemi haricinde altında sürekli su bulundurmak lazım diye biliyorum. Dormancy boyunca altındaki su bittikçe ekliyoruz.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 16:12   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2009
Merhaba arkadaşlar. Bu forum gerçekten çok bilgilendirici olmuş, tüm arkadaşlara teşekkürler. Ben geçen yaz Drosera spatulata tohumları aldım, ektim ve olabildiğince güzel baktım. Şu an büyüdüler, ilk diktiğim saksıya sığmaz oldular fakat ben uygun toprak bulamadığım için onları ayıramıyorum. Bana hangi toprakları almam gerektiğini söylerseniz çok sevinirim. Aslında hangileri olduğunu biliyorum ama sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var. Zonguldakta oturduğum için çiçekçilerde bulamadım, internetten almaya karar verdim ama seçeneklerden hangisi uygun bilemedim. Bir de bir saksıda en fazla kaç tane fide olmalı? Benimkinde yaklaşık 15 tane falan var. Hepsi çıkmaz diye bol bol ekmiştim ama hiç fire vermedim bugüne kadar. Bir sorum daha var, alt yapraklarda çürüme var, bunu nasıl önlerim acaba? Artık böcek yakalamalarını izlemek istiyorum ama hala o büyüklükte değiller sanırım. Bir süre sonra fotoğraflarını da ekleyip öyle görüşlerinizi almak istiyorum. Kendinize iyi bakın arkadaşlar, görüşmek üzere...

adramelech Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 16:48   #89
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Sana gereken baltık torfu ve perlit karışımıdr.. çiçekçilerde bulacağını sanmıyorum, netten bulabilirsin tahminim ihtiyacın kadar..

Bitkilerin durumu içinse resim eklemen daha iyi olur

Eski 04-04-2009, 13:16   #90
Ağaçsever

silence's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Galeri: 7
Selamlar arkadaslar yeni eb yetiştirmeye başladım vft de bu şekil bir uygulama doğrumudur? yoksa yaprakların toprakla temasında bir sakınca yokmudur? eşim çürüdüğü kanatinde ayrıca bu clonmudur kızarmaya pek niyeti yok sanırım koçtaştan almıştım ne derisiniz arkadaşlar teşekkür ederim

Düzenleyen silence : 04-04-2009 saat 19:43
silence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024