agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2012, 14:17   #181
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Sarracenia ve Drosera Çiçek

Evdeki birkaç tür etobur bitki arasında yer alan Drosera Capensisler baharla birlikte çiçeklendiler.

Drosera Capensis;
Name:  droseracicek01.jpg
Views: 668
Size:  30.5 KB

Name:  droseracicek02.jpg
Views: 624
Size:  38.2 KB

Name:  droseracicek03.jpg
Views: 645
Size:  49.6 KB

selis ve ipektuğçe beğendi.
nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 23:52   #182
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Merhabalar,

ben de Drosera Capensis Red sahibiyim. fakat son zamanlar kış yaklaştığı için midir bilmem bozulmaya başladı. yeni sürgünleri daha çıkmadan bozulup siyahlaşıyor ve var olan kırmızı tüylerindeki minik yapışkan sıvılar da kaybolmuş durumda. kış aylarında bu durum normal mi ? araştırdığım kadarıyla dormancy olayı yok bu bitkide. normal şekilde pencereye yakın sehpa üzerinde ve altındaki kapta 2 cm kadar saf su bulunduruyorum. yanlış giden birşeyler mi var ? aynı zamanda doğal gaz aktif halde oda içinde petek mevcut ve oda ısısı 18-20 dereceye çıkabiliyor.

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 20:30   #183
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

1 aydan fazla hiç kimse yazmamış buraya. drosera yetiştirenler nerdesiniz ?

droseralar kış uykusuna yatmaz diye biliyorum fakat bendekiler büyümeyi durdurdular, var olan yaprakları kurudu, yeni çıkmıyor, tek tük çıkanlar da çok minik , yeşil zayıf ve kırmızı yapışkan damlalar yok. bu normal mi ?

Eski 30-12-2012, 17:04   #184
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Drosera kış uykusuna yatmaz demek doğru değil bazı soğuk bölge türleri tüm yaprakları yok olana dek kuru bir hal alırken bazıları da gelişimlerini yavaşlatır yeni yaprak çıkarmaz. Tropikal bölgede yaşayan bitki için farklı mevsimler çok fazla olmadığından orada tüm yıl gelişimlerine devam edebilirler. Fakat şu anda ülkemizde güneş ışığı çok az görünüyor, günler kısaldı bu gibi etkiler gelişimlerini yavaşlatıyor. Ama yapay olarak ışıklandırıp sıcaklığı yüksek bir yerde tutarsanız gelişimleri daha farklı olur. **** baharı bekleyeceksiniz. Damlaların azalması ve yeni yaprak çıkmaması normal bu dönem için, endişelenmenize gerek yok.

Erdogan beğendi.
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 23:45   #185
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Drosera kış uykusuna yatmaz demek doğru değil bazı soğuk bölge türleri tüm yaprakları yok olana dek kuru bir hal alırken bazıları da gelişimlerini yavaşlatır yeni yaprak çıkarmaz. Tropikal bölgede yaşayan bitki için farklı mevsimler çok fazla olmadığından orada tüm yıl gelişimlerine devam edebilirler. Fakat şu anda ülkemizde güneş ışığı çok az görünüyor, günler kısaldı bu gibi etkiler gelişimlerini yavaşlatıyor. Ama yapay olarak ışıklandırıp sıcaklığı yüksek bir yerde tutarsanız gelişimleri daha farklı olur. **** baharı bekleyeceksiniz. Damlaların azalması ve yeni yaprak çıkmaması normal bu dönem için, endişelenmenize gerek yok.
cevabınız için çok teşekkür ederim sayın saydemir. rahatladım şimdi. siz nasıl bakıyorsunuz bu mevsimde ?

Eski 01-01-2013, 17:04   #186
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Isıtılmayan balkonda bir kısmı, bir kısmıda açık balkonda droseraların. Dormancye giren filiformiste var, gelişimini yavaşta olsa sürdüren aliciae ve capensislerde var. Capensislerin bazıları sarracenia saksılarında dış ortamda kaldılar onların durumları da kötü değil.

Eski 03-01-2013, 14:14   #187
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Drosera Capensis - Red

bunlar da Capensislerin durumu. kötü görünüyorlar. yakından çektim resimleri aslında çok çok minik. yapraklar bildiğiniz çimen gibi. ince minik ve yeşil. kırmızı tüyler ve damlacıklar kayboldu. eski yapraklarının uçları kahverengileşti resimde göründüğü kadar.

bulunduğu yer salon. kombi aktif durumda. odanın havası kombiden dolayı biraz kuru sanırım. kış dolayısıyla yeterli ışık girmiyor. altındaki kapta sürekli saf su bulunduruyorum. kabın kurumasına izin vermiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2013, 13:17   #188
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Drosera Capensisimin son durumu çok kötü durumda :/

önerileriniz nelerdir ? bu mevsimden sonra düzelir mi dersiniz ?

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2013, 17:26   #189
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Drosera capensis tamamen gövdeyi kesseniz bile kökten tekrar çıkabilecek kadar arsız bir etoburdur. Ama kış ayları onun için de sıkıntılı. Bence capensisinizde saksı değişimi istiyor. Kararan yaprakları kesip uzaklaştırın. Şeffaf bir plastik kap içerisinde nemli ortam oluşturarak ve bol ışık sağlayarak bir süre sonra toparlayabilir kendini. Bahar ve güneşli günler geldi artık. Umarım düzelir yakın zamanda.

Eski 05-03-2013, 19:43   #190
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Drosera capensis tamamen gövdeyi kesseniz bile kökten tekrar çıkabilecek kadar arsız bir etoburdur. Ama kış ayları onun için de sıkıntılı. Bence capensisinizde saksı değişimi istiyor. Kararan yaprakları kesip uzaklaştırın. Şeffaf bir plastik kap içerisinde nemli ortam oluşturarak ve bol ışık sağlayarak bir süre sonra toparlayabilir kendini. Bahar ve güneşli günler geldi artık. Umarım düzelir yakın zamanda.

sayın saydemir öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, şeffaf kap derken bir tür sera ortamı mı sağlamalıyım ? nasıl bir saksı olmalı ?

Eski 05-03-2013, 20:07   #191
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Evet bir süre sera ortamında kalırsa durumu daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Saksı çeşidi çok önemli değil. Kısa boylu olmasın, plastik herhangi bir standart saksı iş görür.

Eski 07-03-2013, 11:21   #192
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

sayın saydemir, şeffaf bir kap bulamadım :/ 5 litrelik su şişesinin altını kessem saksının üstünü kapatsam olur mu ? şişenin yüzeyi pürüssüz değil ama. bir de kapak kısmı açık mı kalsın ?

Eski 07-03-2013, 14:12   #193
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Sayın Erdogan, bitkileri sulama şekliniz nasıl, sulama suyunuz nedir? Bu dönemde toprak değişimi yapmanız yararlı olabilir. Eğer uzun süredir toprağını(sphagnum yosununu) değiştirmediyseniz, saksı değişimi ile birlikte toprağını da değiştirmenizde yarar olabilir.
Kış döneminde Drossera Capensisler gelişimlerini oldukça yavaşlatabiliyorlar. Bendeki D. Capensisler de, gelişimlerini yavaşlatmışlardı ve tek tük yaprak çıkarıyorlardı. Bir süredir güneşin daha fazla görünmesiyle birlikte gelişimleri de arttı ve çiçek tomurcuğu oluşturmaya başladı. Eğer, sizdekilerde hastalık başlamamışsa, bir süre sonra kendilerini toplayacaklardır.

Eski 07-03-2013, 15:36   #194
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Buda işinizi görür. Ağzı açık kalabilir birde direk güneş altına değilde aydınlık bir yere koyun. Şu sıralar güneş çok yakıcı değil gerçi ama yinede dikkat edin. Bu terrarium ortamında havasız ve yakıcı güneş altında zarar görebilir.

Eski 07-03-2013, 16:21   #195
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Sayın Erdogan, bitkileri sulama şekliniz nasıl, sulama suyunuz nedir? Bu dönemde toprak değişimi yapmanız yararlı olabilir. Eğer uzun süredir toprağını(sphagnum yosununu) değiştirmediyseniz, saksı değişimi ile birlikte toprağını da değiştirmenizde yarar olabilir.
Kış döneminde Drossera Capensisler gelişimlerini oldukça yavaşlatabiliyorlar. Bendeki D. Capensisler de, gelişimlerini yavaşlatmışlardı ve tek tük yaprak çıkarıyorlardı. Bir süredir güneşin daha fazla görünmesiyle birlikte gelişimleri de arttı ve çiçek tomurcuğu oluşturmaya başladı. Eğer, sizdekilerde hastalık başlamamışsa, bir süre sonra kendilerini toplayacaklardır.
sayın nikon, kış boyunca toprak değişimi yapmadım. saf su olarak akü suyu kullandım altındaki kapta sürekli suyunu eksik etmedim. kışla beraber yaprakları sararmaya kurumaya ve damlacıklarını kaybetmeye başladılar. sonra yeni çıkan yapraklar çok çok minik ve yeşil renkliydi. kırmızı damlacık çıkarmaz oldu. en son fotoğraftaki gibilerdi. bugün toprak ve saksı değişimi yaptım. şimdi yeni fotolarını ekliyorum.

siz ankara ortamında nasıl bakıyorsunuz nerde duruyor bitki ?

Düzenleyen Erdogan : 07-03-2013 saat 17:01
Eski 07-03-2013, 16:39   #196
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Droseların sağlıklı uçlarını dibinden kestim o şekilde yeni toprağa diktim. çok fazla kurumuş çürümüş kahverengi kısım vardı, malesef kökleri de kesmek zorunda kaldım. bu şekilde tekrar kök salar mı dersiniz ?

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2013, 16:59   #197
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

bu arada siz nerde muhafaza ediyorsunuz Capensisi ? istanbulda yetiştirenler var güneş hemen hemen aynı , ben nerde yanlış yapmış olabilirim ? kışın ışık yetersizdi ama ısı normaldi, sanırım doğalgaz faal olduğundan havanın kurumasına sebep oldu.

Eski 07-03-2013, 17:17   #198
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Soğukların donma etkisi yaratacağı dönemlere kadar dışarıda duruyorlardı, sonra içeri aldım. Şimdi pencere önünde, kaloriferin hemen üstünde duruyorlar. Gayet de keyifli görünüyorlar ve çiçeklenme hazırlığındalar.
Sizinkiler bu dönemde bu kadar kötü bir duruma düşüyorlarsa, farklı bir sorun var demektir. Çünkü, kış döneminde olsa olsa gelişimlerini durdurup yeni yaprak çıkarmazlar. Oysaki sizin bitkileriniz de bariz bir bozulma yaşanmış. Yeni ortamlarında durumlarını gözleyin, çürüme olmazsa baharla birlikte hareketlilik başlayacaktır.

Eski 07-03-2013, 17:57   #199
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Soğukların donma etkisi yaratacağı dönemlere kadar dışarıda duruyorlardı, sonra içeri aldım. Şimdi pencere önünde, kaloriferin hemen üstünde duruyorlar. Gayet de keyifli görünüyorlar ve çiçeklenme hazırlığındalar.
Sizinkiler bu dönemde bu kadar kötü bir duruma düşüyorlarsa, farklı bir sorun var demektir. Çünkü, kış döneminde olsa olsa gelişimlerini durdurup yeni yaprak çıkarmazlar. Oysaki sizin bitkileriniz de bariz bir bozulma yaşanmış. Yeni ortamlarında durumlarını gözleyin, çürüme olmazsa baharla birlikte hareketlilik başlayacaktır.
inşallah tekrar canlanır. fakat dediğim gibi kök kısımlarını kesmek durumunda kaldım. tekrar köklenirler mi ?

Eski 13-03-2013, 11:12   #200
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

saksıyı değiştirdiğimden beri nem sağlamak için üstünü plastik şişeyle kapattım fakat bir gelişme göremiyorum. 5 parça minik capensisten 2 tanesini kaybettim. ışık - ısı ve nem konusunda emin olamıyorum.

1. direk güneş gören pencere önünde mi olsun yoksa biraz daha uzakta perdeyle süzülmüş ışıkta mı kalsın ?

2. şişenin kapağı açık mı kalmalı yoksa kapalı mı ? açık kalırsa saksı çok fazla ısınıyor fakat nemden emin değilim. kapalı kalırsa yine çok ısınıyor ve bu sefer buharcıklar oluşuyor içeride.

terrarium mantığı nasıl olmalı ?

Eski 14-03-2013, 16:55   #201
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Saksı değişimi yaparken ayırdığınız capensislerin kök bölgesi nasıldı, kökler sağlam mıydı yoksa çürümüş müydü? Kökleri çok fazla kesmiş olabilir misiniz?
Burada bitkinizi kurtarmak için tamamen kapalı veya üstünde birkaç delik olan bir plastik şeffaf saklama kutusuna yerleştirip, bol ışık alan ama direk güneş ışığı almayan- perde arkasında bir cam kenarı olabilir- bir yere yerleştirmeniz gerekir. Tohum çimlendirir gibi. Bu yüksek nem ortamı bitkinizin canlanmasını sağlayabilir. Uzun süre bu ortamda bakamazsınız ama hayata döndürmek amacıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Bitkiniz normal gelişim göstermeye başladığı zaman kapağı yavaş yavaş daha fazla açarak dış ortama alıştırırsınız. Fakat köklerde mantar gibi bir hastalık varsa fazla nem daha kötü olmalarına da sebep olabilir. O yüzden gözleyerek gelişimlerini sürekli takip etmeniz gerekir.
Bitkileriniz yerdeyse-resimde gördüğüm gibi- az ışık alıyor olabilir. Bu sisteme devam edecekseniz kapak kapalı olsun.

Eski 14-03-2013, 20:18   #202
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Saksı değişimi yaparken ayırdığınız capensislerin kök bölgesi nasıldı, kökler sağlam mıydı yoksa çürümüş müydü? Kökleri çok fazla kesmiş olabilir misiniz?
Burada bitkinizi kurtarmak için tamamen kapalı veya üstünde birkaç delik olan bir plastik şeffaf saklama kutusuna yerleştirip, bol ışık alan ama direk güneş ışığı almayan- perde arkasında bir cam kenarı olabilir- bir yere yerleştirmeniz gerekir. Tohum çimlendirir gibi. Bu yüksek nem ortamı bitkinizin canlanmasını sağlayabilir. Uzun süre bu ortamda bakamazsınız ama hayata döndürmek amacıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Bitkiniz normal gelişim göstermeye başladığı zaman kapağı yavaş yavaş daha fazla açarak dış ortama alıştırırsınız. Fakat köklerde mantar gibi bir hastalık varsa fazla nem daha kötü olmalarına da sebep olabilir. O yüzden gözleyerek gelişimlerini sürekli takip etmeniz gerekir.
Bitkileriniz yerdeyse-resimde gördüğüm gibi- az ışık alıyor olabilir. Bu sisteme devam edecekseniz kapak kapalı olsun.
Cevabiniz icin tesekkurler sayin saydemir

Kok kisimlari kotu haldeydi , alt yapraklari kurumus bitkinin govdeleri biraz uzamisti. Bir de toprak cok pis kokuyordu. Gubre gibi. Saglikli yesil yaprakli kisima kadar kestim hic kok yok. Koksuz obek seklinde topraga diktim. 2 tanesi iyice kahverengilesti hic yesillik kalmadi. Sanirim olduler. Boyle uc surgununu celik gibi diksem koklenir mi?

Uygun bi yer bulamadim. Bir sure direk isik goren pence onundeydi kapagi bazen acik bazen kapaliydi. Celiklerden birinde minik kirmizi olusum gozlemledim milimetreden bile kucuk yaprak olusumu var. uzerlerinde damlalar olusmus bu sevindirici haber sanirim.

Pencere onunde devam mi etsin yoksa pencereye 2 m uzakta sehpada mi ? Ya da yerde mi?

Kapak acik kalsa yine de nem olusur mu?

Su an ingilizce klavye kullandigimdan yazi cok bozuk oldu kusuruma bakmayin lutfen.

Eski 14-03-2013, 21:39   #203
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Torfunuz kokmaya başladıysa ömrünü tamamlamıştır ve değiştirmeniz gerekir zaten. Köklerde sanırım tamamen çürümüş. Esasında en uygunu kök bölgelerini sphagnuma sarmak bu köklenmeyi kolaylaştırır veya yaprakları sphagnum kıyılmış suda çelikleme yaparak tekrar yeni bitkilerde oluşturabilirsiniz. Hatta saf suda bile köklenebiliyorlar yani yapraklardan yeni bitkiler oluşabiliyor. Ama sphagnum bulabilir misiniz bilmiyorum. **** bu şekilde köklenmesini bekleyeceksiniz.
Pencere önü ideal bence. Boylarının uzama sebebi az ışık olabilir çünkü. Kapak açık kalsa da nem oluşur ama bence açmayın.
Umarım sevindirici bir haber alırız bitkilerden

Eski 14-03-2013, 23:31   #204
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

umarım sayın saydemir

kök olmamasına rağmen kırmızılaşma ve yapışkan damlacık oluşumu var. bekleyip görelim inşallah tamamen düzelirler. sphagnum yosununun değil yaşını, kurusunu bulmak ne mümkün torf bulduk ama o da bataklık torfu diye geçiyor, sphagnum olduğunu sanmıyorum.

bir soru daha, pencere önü iyi demişsiniz fakat güneşten yanmasınlar ? çünkü arada sadece cam var, perde yok yani.

Eski 14-03-2013, 23:44   #205
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

yabancı sitelerde besinlerden bahsediliyor güzel büyümeleri için :

Feeding Your Sundews and Speeding up the growth of Drosera to encourage rapid growth or flowering

çok ilginç evcil hayvan gibi beslenmeleri gerektiği yazıyor.

Eski 15-03-2013, 11:37   #206
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Drosera Capensisler, baharın kendini gösterdiği şu günlerde gelişimlerini hızlandırdılar. Hem yaprak sayısını arttırmaya, hem de çiçek tomurcukları oluşturmaya başladılar. Geçen haftaya kadar evde pencere kenarında duruyorlardı, balkona çıkardıktan sonra avlanmaya da başlamışlar

Name:  Görüntü0786.jpg
Views: 549
Size:  66.9 KB

Çiçek tomurcuğu;
Name:  Görüntü0789.jpg
Views: 486
Size:  76.6 KB

Sağlıklı yapraklar çıkarıyorlar;
Name:  Görüntü0788.jpg
Views: 439
Size:  79.6 KB

Avlarından biri;
Name:  Görüntü0790.jpg
Views: 434
Size:  30.4 KB

Bunlar da geçen yıl attığım tohumlardan çıkan bebek capensisler;
Name:  Görüntü0791.jpg
Views: 491
Size:  77.5 KB

Eski 15-03-2013, 16:09   #207
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Nikon un bitkileride cam önünde ve çok sağlıklı görünüyorlar. Güneşe koymaktan korkmayın. Şu sıralar güneş çok yakıcı değil zaten.
Droseralar açık alanda kendisi böcek çekiyor ama kapalı ortamda duranlar avlanamıyor. Bu yüzden drosophylla gibi canlı yemlerle veya balık yemi gibi besinlerle beslenebiliyor.

Erdogan beğendi.
Eski 15-03-2013, 22:10   #208
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Sayın Nikon, capensislerinize imrendim gerçekten istanbul daha nemli burda neden bakamıyorum , ankaradaki süper büyümüş maşallah, hayretler içindeyim

inşallah benimkiler de yeniden köklenirse güzelleşecekler.

kış geri geldi bugün, dışarda fırtına yağmur falan

nikon_ beğendi.
Eski 16-03-2013, 18:01   #209
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bu benim capensis alba.
Name:  3.jpg
Views: 464
Size:  65.1 KB

Eski 18-03-2013, 14:06   #210
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

sayın saydemir çok güzel görünüyorlar maşallah. VFT ler çiçek açmak üzere sanırım yoksa ben mi yanlış görüyorum? benim vftler hala uykuda sizinkiler uyandı mı ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024