agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz
(https)

Beğeni Düzeni151Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2013, 12:07   #31
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Sevgili İlhan;
evet güzel değilmiş ama bize onun çok güzel olduğu söylenirdi aklımda öyle kalmış. ama olsun anlattığınız gibi yaşam döngüsü ile o bir mucize zaten öyle değil mi?

sevgili loveforlife;
ben sana sonsuz katılıyorum asla kıyılmaz onlara
Peki içinden kelebeği çıkmış koza ile yapamıyor musun bu güzellikleri
Ben ilkokula giderken okulumuzun yanında Kozabirlik'in toplama tesisi vardı o zamanlar. Köylüler çuvallarla getirirdi yetiştirdikleri kozaları. Orada boyları ve kalitelerine göre ayrılır, ona göre satılırdı. Sonra kocaman kazanlarda haşlıyorlardı kozaları... Ben her zaman hayvan delisi olduğum için gidip birkaç tane koza isterdim onlardan. Birkaç gün sonra kozayı delip çıkardı kelebekler ve yumurtlar ve sonra da veda ederdi dünyaya... Çok üzülürdüm o zamanlarda da.

Koza delindikten sonra ipek özelliğini kaybediyor. Çünkü bu işleri yaparken kozanın katlarına ayrılması gerekiyor. Bir kozanın 5-6 kata kadar ayrıldığı oluyor. Ancak delinmiş koza bu özelliğini yitiriyor ne yazık ki...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 12:16   #32
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Bu kadar çok şey olur da takı eksik kalır mı hiç?
Buyrun size bir de takı örneği...

Name:  IMG_8770.jpg
Views: 1040
Size:  47.5 KB

Name:  IMG_8771.jpg
Views: 1029
Size:  45.5 KB

Name:  IMG_8772.jpg
Views: 1272
Size:  49.1 KB

Eski 18-07-2013, 12:48   #33
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Kozabirlik'tekilerle konuştuğumda martta söylerseniz size tohum ayırırız demişlerdi. Demek mart sonu, nisan başı gibi... Seneye deneyelim bakalım, sizin anlattıklarınız da beni iyice heveslendirdi. 50-100 tane tohum yeter de artar bile sanırım...

Sevgilerimle...
Tamam, martta hatırlatırım.. 50-100 tane ile çiftlik bile kurarız.. Her bir kelebeğin de tekrar bir dolu yumurtlayacağını hesaba katarsak..

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 16:37   #34
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
sonra ipek dokuma tezgahı ayarlarız size ve ipeklerimizi sizden alırız nasıl olur...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 16:38   #35
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

takılarda çok güzel ellerine sağlık...

loveforlife beğendi.
Eski 24-07-2013, 16:06   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Ya ben bayıldım yaptıklarınıza ya. Geçenlerde tvde gördüm kozalarla çiçek yapma sanatını. Onun öncesinde kozaların bu işe yaradığını hiç bilmezdim. Elinize emeğinize ve hayal gücünüze sağlık. Sizi tebrik ediyorum.

Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 18:03   #37
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Tamam, martta hatırlatırım.. 50-100 tane ile çiftlik bile kurarız.. Her bir kelebeğin de tekrar bir dolu yumurtlayacağını hesaba katarsak..
Bir de o tırtılları beslemek için bir dut bahçesi lazım gelir.
Duyduğum kadarıyla öyle hızlı ve sesli besleniyorlarmış ki duymak mümkünmüş.
Ben sesi duymadım , merak ettim gerçekten kıtırtı sesi çıkıyor mu ?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 22:40   #38
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bir de o tırtılları beslemek için bir dut bahçesi lazım gelir.
Duyduğum kadarıyla öyle hızlı ve sesli besleniyorlarmış ki duymak mümkünmüş.
Ben sesi duymadım , merak ettim gerçekten kıtırtı sesi çıkıyor mu ?

Annem ahşap bir köy evinde büyümüş. Her yıl böcek bakarlarmış onlar da, pek çok köy evinde yapıldığı gibi. Çocukluğundan kalan hayal meyal anılarıyla anlattı, ben de size aktarayım...

Benim anılarımda da rahmetli büyükkannem sayesinde önemli yer etmiş olan ahşap evin üst katında bakılırmış böcekler. Kozabirlik o zamanlar da varmış. Yazılırlarmış tohum almak için. Annemin Balkan Harbi gazilerinden olan Rahmetli dedesi gider tohumları alır gelir ve tatlı bir telaş sararmış ev halkını. Evin üst katı tamamen böceklere tahsis edilirmiş. Alınan bir paket tohum bütün üst katı ipek böceğiyle doldurmaya yetermiş. Bütün eşyalar toplanır yerlere böcek kağıdı denen kağıtlar serilirmiş. Bu kağıtlar, şimdilerde zaman zaman paket yapmakta kullanılan büyük tabakalar halindeki samanlı kağıtlara benziyormuş. Kerevet adı veriler bir tür raflar varmış. Bu rafların üzerine de kağıtlar yayılırmış.

Alınan tohumlar kağıt yayılmış bir kalburun içine yayılır, üzerine de gazlı beze benzer bir bey yayılırmış. Birkaç gün içinde gözle zor görülecek boyuttaki böcekçikler bezin deliklerinden üste çıkarmış. O zaman birer bütün dut yaprağı bırakılarak onların üzerine çıkmaları sağlanır ve kerevetlerin üzerindeki kağıtlara birbirinden ayrı olarak bu yapraklar yerleştirilirmiş. Taze dut yaprakları kıyılarak üzerlerine yayılırmış. Yavaş yavaş büyümeye başlarmış ufaklıklar. büyüdükçe yerken çıkardıkları kıtırtılar da çoğalırmış. Hep taze yaprak isterlermiş. Her gün dut budanırmış onlar için. Yapraklar günün serin saatlerinde toplanmalı, tozlu, çamurlu, kızışmış, kurumuş, yanık, sert, ıslak ve uç yapraklar beslemede kullanılmamalıymış. Yapraklar ilk üç yaşta kıyılarak, 4. yaşta yaprak veya filiz, 5. yaşta dal şeklinde veriliyormuş. İpekböceklerini hastalıklardan korumak amacıyla uykularında ve 5. yaştaki sönmüş toz kireç uygulaması yapılıyormuş. Bu yaş dediğimiz olay aslında büyüme süreci böceklerin. Düzenli olarak uykuya yatarlar ve gömlek değiştirirlermiş. Annem ayakta uyuduklarını ve çok sevimli bir manzara olduğunu söylüyor. Büyüdükçe yeni yerlerine alınıp seyreltilmeleri gerekiyormuş. Bunu yaparken altları da sürekli temizleniyor ve yeni böcek kağıtları konuluyormuş. Bu arada ısı da çok önemli oluyormuş. Eğer hava biraz soğusa ölür ve suya dönüşürlermiş. O da çok kötü bir koku yaratırmış. Yine zaman zaman hasta olan, sararan tırtıllar da olurmuş ki; onları maşayla ayırıp uzaklaştırırlarmış.

Sonunda askı zamanı gelirmiş. Meşelerden askılıklar keserlermiş. O dallara çıkıp örerlermiş kozalarını ipek böceklerini. Yaklaşık 10 günde hasatlık olurmuş kozalar...

Yaklaşık 1.5 aylık bir sürede gerçekleşirmiş tüm bunlar...

Bunca emeğin sonunda, bir kozadan 1200 metre ipek ipliği elde edildiğini biliyor musunuz?

Düzenleyen loveforlife : 25-07-2013 saat 06:20
Eski 24-07-2013, 23:08   #39
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Süreç çok güzel anlatılmış Tabii benim 5-10 tırtılla kıyaslanınca bu anlatılan adeta bir sanayi ))
Ben böceklerimi büyütürken kırt kırt sesi duymadım ama çok büyük bir iştahla yedikleri bugün gibi gözümün önünde. Öyle yaprakları kıyıp kıyıp da vermedim hem. İlk günden itibaren koydum önlerine, onlar da büyük bir hızla tükettiler. Hem de öyle bir hızla ki, yapraklar anında sadece damar kalıveriyorlardı
Deri değiştirmeleri çok ilginçti. Koza örmek için kafaları havada uygun yer aramaları da. Ergin böcekler başlarını ileri geri sallayarak aranmaya başladıklarında birkaç büyük dal parçası yerleştiriyordum kutularına ve hemen koza yapımı başlıyordu. O da çok ilginç bir süreç: kendini ipekten bir odaya hapsediyor. Sonra da delip kelebek olarak çıkıyor..
Güzel günlerdi... Heveslendim çok..

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 23:23   #40
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Süreç çok güzel anlatılmış Tabii benim 5-10 tırtılla kıyaslanınca bu anlatılan adeta bir sanayi ))
Ben böceklerimi büyütürken kırt kırt sesi duymadım ama çok büyük bir iştahla yedikleri bugün gibi gözümün önünde. Öyle yaprakları kıyıp kıyıp da vermedim hem. İlk günden itibaren koydum önlerine, onlar da büyük bir hızla tükettiler. Hem de öyle bir hızla ki, yapraklar anında sadece damar kalıveriyorlardı
Deri değiştirmeleri çok ilginçti. Koza örmek için kafaları havada uygun yer aramaları da. Ergin böcekler başlarını ileri geri sallayarak aranmaya başladıklarında birkaç büyük dal parçası yerleştiriyordum kutularına ve hemen koza yapımı başlıyordu. O da çok ilginç bir süreç: kendini ipekten bir odaya hapsediyor. Sonra da delip kelebek olarak çıkıyor..
Güzel günlerdi... Heveslendim çok..
Bizim de böceklerimiz olacak inşallah Sevgili Eser İlhan! Çok güzel bir deneyim olacağına eminim... Bu benim anlattıklarım yaklaşık 60 yıl öncesi... Şimdi teknoloji girmiştir işin içine elbette. Mesela artık Kozabirlik üretimde kullanacağı tohumları almak için kozaları kesip suni dölleme yaparak ıslah edilmiş daha sağlıklı böcekler üretmeyi amaçlıyor. Ama bir başka zorluk da ilaçlanan bitkilerden kaynaklanıyor. İlaçlı bir dut yaprağını yiyen tırtıllar 5 dakika içinde ölüyormuş O kadar çok böceğe bakınca vatandaş ne bilsin ki hangi ağaç ilaçlı! Eski günlerdeki gibi doğalı zor maalesef...Sizin de dediğiniz gibi tırtıl gibi yiyor bu böcükler!

Eski 28-07-2013, 20:50   #41
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

evet görünüşe göre ben size bizim buralardan bir tezgah ve bir usta aramaya başlasam iyi olacak. siz işi çözdünüz arkadaşlar iş bu böcükleri beslemeye kalmış. sonra da kozalardan ipek dokumaya. eeee çünkü siz bu böcükleri öldüremeyeceğinize göre ve milyonlarca böcüğünüz olacağını göz önünde bulundurursak bir an önce tezgah ve usta bulmak lazım....
bu arada bizim burada dokunan ipeğin çok ünlü olduğunu ve ipek dokuma ustalarının neslinin tükenmek üzere olduğunu biliyormuydunuz....

loveforlife beğendi.
Eski 30-09-2013, 22:23   #42
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
maşallah herşey çok güzel.. el sanatları üstadı loveforlife, bu yönünü yeni öğrendim harikasın

loveforlife beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 20:05   #43
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Yaka iğneleri...
Name:  IMG_4748.jpg
Views: 2093
Size:  33.5 KB

Name:  IMG_4747.jpg
Views: 982
Size:  43.1 KB

Name:  IMG_4743.jpg
Views: 2874
Size:  42.4 KB

Name:  IMG_4738.jpg
Views: 1036
Size:  37.9 KB

sakagun, mozen, Aysis ve 4 kişi beğendi.
Eski 05-01-2014, 23:08   #44
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Sevgili loveforlife harika çiçekler yapmışşınız. Elinize sağlık.

Bundan yıllar önce kayınvalidem görümcemin oğlunun okuldan getirdiği bir kibrit kutusu dolusu ipek böceği yumurtasını koza oluncaya kadar beslemişti. Kozaları da bana verdi. Örnek bir çiçek yapmış Gül goncası sen bunu yaparsın demişti. Yıllar geçti kayınvalidem rahmetli oldu ama ben daha o çiçekleri yapamamıştım.

Sizin çalışmalarınız beni yüreklendirdi. Yarın şu sandığı açıp, kozaları dışarı çıkarayım.

loveforlife beğendi.
Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 19:41   #45
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Şu günlerde sergilenmekte olan iki tablomu sizinle de paylaşmak istedim...
Sergi salonundaki ışıklar ve yansımalar nedeniyle fotoğraflar pek iyi çıkmadı gerçi ama kozanın muhteşem değişimi! Çok seviyorum ben bu işi...
Name:  IMG_5321.jpg
Views: 1564
Size:  34.6 KB

Name:  IMG_5331.jpg
Views: 9571
Size:  30.9 KB

Name:  IMG_5373.jpg
Views: 3349
Size:  36.8 KB

Eski 02-05-2014, 01:42   #46
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Sevgili loveforlife,çiçekleriniz çok harika olmuş.Ben de affınıza sığınarak,naçizane 1 tane yaka gülünü paylaşmak istiyorum.Gülü, HEM kursuna giden kayınvalidem,kızım için yaptı.Kızıma diktiğim eteğe,süs olarak taktık.

Name:  DSCN9600.JPG
Views: 821
Size:  66.8 KB

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 01:45   #47
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Name:  DSCN9601.JPG
Views: 808
Size:  67.2 KB

Bu da gülün etek üzerindeki görünüşü.

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 18:27   #48
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Koza çiçeklerden mor anemonlar... Duvarımı süsleyen tablom... Zemin olarak ipek üzerine batik çalıştım.
Name:  20160120_125924.jpg
Views: 502
Size:  38.5 KB

Eski 15-08-2018, 14:05   #49
Ağaçsever

İber35's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2017
Konu baya eskide kalmış ama ben yinede yazayım dedim.Pınar markası yeni bir meyve suyu çıkarmış cam şişelerde.Şişeleri görünce beynimde şimşekler çaktı.Çok şık ve değişik formda ki şişelerle ne yapabilirim diye düşünmeye başladım.Ortaya bu güzellikler çıktı.Altlık olarakta bir tahta parçasının kenarlarına dondurma çubukları ile çit yaptım.Güzel birşey çıktı ortaya.Aynı zamanda şişeleride değerlendirmiş oldum.Bakalım sizler beğenecekmisiniz.

Eklenen Resimler

menekşezar beğendi.
İber35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024