agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler > Ekmek
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2011, 16:05   #1
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Yoğrulmadan yapılan ekmek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Ekmek yoğrulurken insanın bedenindeki enerjinin de hamura aktığına inanırım ben. Sevginin de bittabiii... Yoğrulmadan, uzaktan uzağa da bu sevgiyi akıtmak mümkündür. Ama tercihim hep yoğurmaktan yana...
Müjgan, şimdi bu konuda söylenecek çok şey var da Malina yine konudan saptık diye kulağımızı çeker, neme lazım

Bu yoğrulmayan ekmek dokusu ve lezzeti itibariyle kraliçeymiş. Ben bir ara makinede denemiştim. İnstant mayayla nispeten ortaya çıkıyordu ama ekşi mayayla elde yapmakta oldukça zorlandım doğrusu. Biliyorsun ki ekşi maya çok nazlıdır. Keyfi olursa gelir, olmazsa gelmez. Elde yapmaktaki zorlanmam ise hamurun sulu bir kıvamda olması. Hamuru zaptedemiyorum. Bir de bunu pişirmek için iyi bir kap istiyorum(senin dökümü alırım bir günlüğüne artık). Onu da halletmem gerek. O Esse'deki tencereye de kafam ondan takılmıştı ama sırlı oluşu düşündürdü beni.

Yenilen pehlivan güreşe doymazmış ya taktım şimdi ben buna. Yani, bir gün o hamuru zaptedecek beceriye ulaştığımda değmen keyfime

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 16:09   #2
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Nevsun'cum biz bekleriz, sen dene, yanıl ve şu ekmeklerin kraliçesini yap artık gölgelerin gücü adına !
Ben yoğrulmayanı hiç denemedim. Ekmek yoğrulurken insanın bedenindeki enerjinin de hamura aktığına inanırım ben. Sevginin de bittabiii... Yoğrulmadan, uzaktan uzağa da bu sevgiyi akıtmak mümkündür. Ama tercihim hep yoğurmaktan yana...
Sevgili Müjgan Hanım, ben Arman Kırım'ın yıllar önce gazete köşesinde verdiği yoğrulmayan ekmek tarifiyle birkaç kez ekmek yapmıştım, çok da güzel ve lezzetli olmuştu. Ama ekşi mayalı ekmek bana daha da ilginc geldi çünkü orda dışardan instant maya ilave ediliyor.Burda ise maya da ortamda oluşuyor. Endüstriyel hiçbirşey yok..

Bu arada sizinle meslekdaş olduğumuzu gördüm profilinizden , şaşırdım ve memnun oldum

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024