agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Kaymak Ağacı, Feijoa (Acca sellowiana) (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/2788.htm)

Oğuzhan 19-06-2007 13:40

Feijoa çok hoşuma gitti.Çiçeği çok güzel.İnşallah meyvesinide görürüm.Çok güzel bir ağaç.:)

Kumkat almayıda düşünüyorum.Ama meyveli olanlardan.Tabii ki varsa ..

Oğuzhan 21-06-2007 10:51

Feijoa Yapraklarda sararma var .Bu normal midir.Yer değişiminden olur mu.?

Todor 22-06-2007 16:02

Alışverişle ilgili mesajları yeni bir başlığa taşıdım. Oradan devam edebiliriz.:)

Feijoa, naşi, zeytin, hünnap fidanları.

Kienne 30-06-2007 12:15

Ahmet Uyanık Bey'den aldığım fidanım az önce teslim edildi. Cidden güzel bir ağaçcık ve hevesle çiçeklenmesini bekleyeceğim.
Yalnız bir sorum var, okuduğum kadarıyla Feijoa'nın çoğu türü "self-pollinating" değilmiş. Hatta kendi kendine meyve verebilen türleri bile çapraz polinasyonla daha iyi sonuç veriyormuş. Bu durumda ben ve benim gibi tek fidan alan arkadaşlar, meyve görebilmek için birer fidan daha mı edinmeliyiz?

denizakvaryumu 30-06-2007 13:15

İşte sorun burada...şehirde ve apartmanlarda yaşayan bizlerin zaten çok sınırlı yeri var..kendi kendine döllenemeyen bitkiler de olunca sorun oluyor.

Bu nedenle çok çok istediğim bitki olmadıkça böyle bitkileri almıyorum :) şu an itibarıyla eğer yeni bir bitki alırsam eskilerden birini gözden çıkarmam gerekiyor :)

.

Oğuzhan 30-06-2007 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kienne (Mesaj 123423)
Ahmet Uyanık Bey'den aldığım fidanım az önce teslim edildi. Cidden güzel bir ağaçcık ve hevesle çiçeklenmesini bekleyeceğim.
Yalnız bir sorum var, okuduğum kadarıyla Feijoa'nın çoğu türü "self-pollinating" değilmiş. Hatta kendi kendine meyve verebilen türleri bile çapraz polinasyonla daha iyi sonuç veriyormuş. Bu durumda ben ve benim gibi tek fidan alan arkadaşlar, meyve görebilmek için birer fidan daha edinmeliyiz?

Güzel bir soru.Meyve tutumu için ikinci bir ağaç gerekli mi?Uzman birinin cevaplamasını bekliyoruz.

Melih Bakırlıoğlu 30-06-2007 16:23

FEijoa çiçekleri hermafrodit olmasına rağmen karşılıklı tozlanma ile daha iyi meyve tutar.Kaymak ağacı yetiştiriciliği-Hulusi Samancı

Oğuzhan 30-06-2007 16:56

O zaman ikinci bir ağaç daha almak gerekiyor.

Melih Bakırlıoğlu 02-07-2007 11:00

İkincisini farklı bir cinsten almak daha iyi olur ama biz elimizdekilerin hangi cins olduğunu bilmiyoruz.Yurt dışında meyvesini yemek için alan arkadaşlar cinsini sorarak alıp çekirdeklerini bizlere ulaştırabilirler ise bizde hep beraber çimlendirmeye çalışabiliriz diye düşünüyorum.Tabii zahmet olmaz ise.Hoşçakalın.

Oğuzhan 02-07-2007 17:52

İşimiz zor o zaman.Şimdi biz meyve yiyemiyecez mi?:(

Melih Bakırlıoğlu 02-07-2007 19:18

Tabiiki yiyeceksiniz.1 kg yerine 0,5kg yiyeceksiniz.2 saksınız olur ise meyve tutumu biraz daha coğalacak.Meyvemizin erkek ve dişi organları kendisinde mevcut yani kendi kendini dölleyebiliyor.Hoşçakalın.

Oğuzhan 02-07-2007 19:38

Teşekkür ederim.İnşallah olsunda yeriz ..:)

Ben fidanı çiçekli aldım.Çiçekleri döküldü.Meyve tutumu olmadı.Sanırım yerine alışma stresi.Bakalım seneye ne olacak .

xarfax 03-07-2007 00:32

Benim bahçemde tek ektiğim ve yaklaşık 10 yaşında olan ağacım meyve veriyor . Fakat birden fazla ekimde tabikide meyve tutumu artacaktır..Ekim için yeri müsait ve 2-3. fidanı ekenler daha fazla ürün alacaktır illaki..Çapraz döllenme şekli en mantıklısı.

Todor 03-07-2007 05:01

Sevgili Xarfax, bir çok kişi gibi ben de henüz feijoa yemedim. Kısmet ise son baharda sırf onun için sizin şu ağacı bir ziyaret edeceğim. Şimdiden söylüyorum.:)

xarfax 03-07-2007 17:02

Herzaman bahçemiz açıktır sevgili TODOR..

Oğuzhan 03-07-2007 19:33

Meyve zamanı buluşuruz...:))

nartsawa 05-07-2007 08:24

Feijoa hakkında derlenmiş toplanmış bilgiler

http://www.tarimsalpazarlama.com/ayrinti.asp?Kod=444

nartsawa 05-07-2007 08:36

Ben feijoa (feiko) meyvesini yurtdışında yedim. Harika bir tadı var ve tahmin ediyorum bu meyveyi yiyenler attıkça talep de artacak talep arzın artmasına da sebep olacak ardından birkaç yıl sonra pazarda feikooo feikoo diye bağırarak ürünlerini satan satıcılar olacaktır. :)) O günlere kadar **** en azından kendi diktiğim fideler büyüyüp meyve verene kadar Yalova'daki dostların bahçelerini meyve zamanına denk getirip ziyaret etmeye devam edicez :)

Todor 05-07-2007 08:45

Benim yaptığım çeliklerden birisi tuttu ve ilk sürgünlerini vermeye başladı. Demek ki bu sene bir 100 adet çelikleyeceğim.

nartsawa 05-07-2007 09:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 125298)
Benim yaptığım çeliklerden birisi tuttu ve ilk sürgünlerini vermeye başladı. Demek ki bu sene bir 100 adet çelikleyeceğim.

Hadi hayırlı olsun, Ne kadar güzel, feijoa (feiko) yemek için ziyarete gideceğimiz kapılardan birisi de sevgili Todor olacak ;)

limon 05-07-2007 10:09

Meyve verecek büyüklükte olan ağacın fiyatı yaklaşık ne kadardır?

Todor 05-07-2007 10:12

Beklerim, hele meyve versinde.
Bu arda sevgilii Xarfax bize çeliklemede dikkat edilecek püf noktalarını anlatsa ne iyi olacak..:)

Melih Bakırlıoğlu 05-07-2007 17:35

Alıntı:

Bildiğim kadarı ile çelikten yetiştirme bayağı zor bir iş.Neler yaptığınızı anlatır iseniz sevinirim.Benim 125 kadar fidanım var.Daha cok küçükler.Çelik almaya ne zaman başlarız bilemiyorum ama bilgi olarak dağarcığımızın bir köşesinde bulunur ise ileride faydası olabilir.Hoşçakalın

Todor 05-07-2007 18:02

Çelik alırken, o yılın taze sürgünlerinden aldım. Yanlış hatırlamıyorsam ocak şubat ayı gibiydi. Geç kalınmış bir tarih olduğunun farkındayım. Yaklaşık 20 tane almıştım ve bunları 5 lt.lik pet şişeden yaptığım bir serada saklıyordum. Dikmeden önce %0.5lik IBA ve NaA çözeltisine batırdım.

Bir kısmını dağıttım, bir kısmınıda meraktan kurcaladım. Onların hiçbiri tutmadı.

Ama bu işin uzmanı Xarfax, ipuçlarını bize verecektir diye tahmin ediyorum.

kopshtar 18-07-2007 09:56

Yalova'dan tanıdığım birine feiko fidanı getirteceğim. Kaç yaşında bilmiyorum ama boyu 1- mt gibi. Çapı da 60 cm'ye yakın bir çalı görünümünde. Fiyatına 50 ytl diyorlar. Sizce bu kadar edermi? Bliyorsunuz piyasada bu işi rant kapısı haline getirenler çok. O yüzden tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var. :rolleyes:

Todor 18-07-2007 10:19

Ben bugün tanesi 30 YTL'den 6 adet alıyorum. Boyları 1.5 m., taç çapını bilmiyorum ama, ağaç formunda budanmış, önümüzdeki sezon meyve vermeleri garanti gibi. Satıcının elinde 6 tane vardı o boyda, hepsini alıyorum. Dolayısı ile sevgili Kalbara, bana Bursa için 50 YTL uygun gibi geldi. Satıcı kendisi üretmiyorsa üzerine bir miktar kar koyması normal.

Ayrıca dün Xarfax'ın yerine de uğradım ama benim istediğim kadar yaşlı fidanlar yoktu ellerinde, Xarfax'ı da göremedim, sevgili babasını da. Ama anaç bitkilerinin üzeri pıtrak gibiydi maaşaalah.

Xarfax, aşılı kızılcıklar o kadar güzel gözüküyordu ki, daha olgunlaşmadığını bile bile 2-3 tane kopardım yedim. Helal edeceğinizi umuyorum.:)

kopshtar 18-07-2007 16:01

Zaten kendisi de 40 ytl 'ye aldığını söyledi. Anladığım kadarıyla 10 ytl kar koyup satıyor. Şundan dolayı tereddüt ettim. Geçen hafta 1,5 mt boyunda mum çiçeğini 40 ytl'ye sattığını söyledi. bana biraz pahalı gibi geldi. forumdan okuduğum fiyatlarla alakası yok. acaba bunda da bir oyun mu var diye foruma bir danışayım dedim.
ilginize teşekkür ederim ;)

Todor 18-07-2007 19:22

1 Eklenti(ler)
Bugün aldığım feijoa, yaklaşık 2 m. boylu, fiyatı 30 YTL, ağaç formunda budanmış.

kopshtar 18-07-2007 22:28

Analadığım kadarıyla en öndeki bildiğimiz ağaç formunda olan . Benim gördüğüm çalı formundaydı. Yakında yalovaya yolum düşer diye tahmin ediyorum aceleye gerek yok. Güle güle büyütün feikolarınızı. ;)

Oğuzhan 19-07-2007 08:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 132235)
Bugün aldığım feijoa, yaklaşık 2 m. boylu, fiyatı 30 YTL, ağaç formunda budanmış.

Güle güle büyütün.Bol meyve alırsınız inşallah..:)
Bu arada minik köpekler de çok şirin..:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024