agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni135Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2008, 20:24   #211
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Yazılarınızı okuduğumda heveslendim,hemen bir ananas alarak bu kervana katılmak istedim.Bugün köklenmeye başladığını gözlem yaptığım ananasımı hafta sonunda 20 cm çaplı saksı ile buluşturacağım.Evde bulundurduğum saksı toğrağına (torf+dere kumu+bahçe toprağı+eski koyun gümresi) dikeceğim.İlginç bir İki yıl olacak.

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 11:57   #212
Yeni Üye

nikonuk's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2008
Merhabalar,
Burda yazılanları okuyup da heveslenmemek ne mümkün!Ben de ilk okudugumdan beri istiyordum ve sonunda dün gidip bir tane ananas aldım.Eğer tutacak olursa size fotoğrafını gönderirim.

nikonuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 12:16   #213
Yeni Üye

dontfat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Bu güzel bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.Bugün ben de deneyeceğim.Şu an kurutma safhasındayım.Eğer başarırsam sizlere bir fotoğraf gönderirim.

dontfat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 17:05   #214
Yeni Üye

onuryrd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Faydalı olabilir...

Merhaba arkadaşlar, foruma tesadüfen geldim ve evde ananas yetiştirmek benim de ilgimi çekti. Mesajları okudum ve ben de bulduğum ingilizce bir kaynağı sizlerle paylaşmak istedim. Kısaca yazanları özetlemeye çalışayım;

1-Evde ananas yetiştirebilmek için öncelikle güneşli bir pencereye ve dengeli bir ev içi iklimine ihtiyacımız varmış (aşırı ısınıp soğumayan ve de cereyanda olmayacak bir bölge) Her bitkiden bir adet meyva alabilirmişiz ve alacağımız meyvalar tropik bir bölgede yaşamadığımız sürece o marketlerdeki gibi kocaman olmayacaklarmış

2-Gelelim köklendirilecek meyve seçimine; yeşil ve taze olanı en iyisiymiş fakat bu özellikteki bir meyveyi yemek istemeyeceğimizden (eğer sadece dikmek için seçmiyorsak) biraz olgunlaşmış olanı seçebilirmişiz de. En iyi seçim önceki mesajlardaki gibi yaprakların kolay kopup kopmadığına bakarak yapılıyormuş. Eğer kolay koparsa almayın onlar fazla olgunlaşmış demekmiş

3- Kökleme için hazırlık; Öncelikle yapraklı kısmı meyve kısmından ayıracakmışız ve meyve kalmamasına dikkat edecekmişiz, meyve kalırsa toprakta çürürmüş. ( bir iki arkadaşımızın başına gelmiş bu önceki mesajlarda) Bknz:resim 1

4- Şimdi yapraklı kısmın altında kalan yuvarlak gövde kısmını, kesikte küçük yuvarlaklar veya noktalar halinde kök filizleri görene kadar dikkatlice ince ince kesiyoruz. Bu kök filizleri kökün çıkacağı yer ve onları görmemiz çabuk köklenmesi için önemliymiş. Bknz:resim 2 (eğer şanslıysak bazı ananaslarda kök bulabilirmişiz de)

5- Toprakta daha kolay başvermesi için en alttaki yaprakların 1-2 cm altından tabana doğru birazcık soymamız gerekiyormuş. Bknz: resim 3

6- Dikmeden önce yaklaşık 1 hafta güneş görmeyen kuru bir yerde ters olarak kurumasını bekliyormuşuz aksi halde tam kurumayınca çürüyebilirmiş.

7- Dikmek için saksımızın kilden ya da topraktan olması gerekliymiş çünkü bu yapıdaki saksılar hava aldığı için ananasımızın çürümesini engellermiş, ayrıca normal bitki toprağı yeterli olurmuş; ama birazcık kum da karıştırmış diken arkadaşlarımız Toprağın nemli ama ıslak olmaması gerekliymiş ve sularken yaprakları da spreylemek lazımmış. bknz: resim 4 Haftada bir sulamak ve yılda 4 ya da 6 kere gübrelemek yeterliymiş.

8- Ananas bitkisi çok fazla ışığa ihtiyaç duyarmış bu yüzden kış aylarında güneşli bir pencere dibinde soğuktan ve cereyandan korunaklı bir yerde durması gerekiyormuş.

9- Yaz aylarında öncelikle direkt güneş almayan bir yerde 1-2 gün alıştırdıktan sonra güneşli alanlara koyabilirmişiz. Aksi halde ananasımızı yakabilirmişiz.

10- Dikkat edilecek bir husus da asla 16 derecenin altındaki ısıda bırakmamak gerektiğiymiş.

11- Gelelim meyva alma kısmına; meyve almak ananası yetiştirmekten daha da zormuş ve normalde 2 yıl sonra 30-35 cm boyuna geldiğinde ancak meyve verirmiş.

12- Korkmayın daha önce meyve almanın yolu da varmış ; Bunun için günlerin daha kısa gecelerin daha soğuk olduğu kış aylarını seçmeliymişiz ki normalde de ananas bu zamanlarda meyve verirmiş. Ananasımızı saksısıyla ve olgunlaşmış elmalarla beraber bir plastik torbanın içine alacakmışız. Yaklaşık 2 hafta kadar bekledikten sonra, elmaların çürürken salgıladıkları etilene gazı ananasın yaprak büyütmeyi bırakıp çiçek açmasını sağlayacakmış.

13- Anasımızı torbadan çıkarıp güneşli cam kenarına tekrar koyduktan sonra çiçeğimiz çıkacakmış ve bir kaç ay sonra çiçek kuruyacak ve yavaş yavaş meyvemiz çıkmaya başlayacakmış.

14- Meyve altın sarısı rengini aldıktan sonra nihayet yenecek kıvama gelecekmiş. Bu sırada yeni filizler farkedebilirmişiz ve bu filizlerden de aynı metodla ananas yetiştirebilirmişiz. Ayrıca topladığımız meyveden de aynı yöntemle meyve alabilirmişiz.
Bknz: resim 5

Umarım faydalı olur arkadaşlar ben de bu yöntemle deneyeceğim ve resimleri ekleyeceğim sizler de bu yöntemle denerseniz haber verin sonuçları karşılaştıralım...

Kaynak: http://yougrowgirl.com/grow/save_pineapple.php

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen onuryrd : 22-05-2008 saat 17:06 Neden: Kaynak ekleme
onuryrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 23:24   #215
Yeni Üye

sakinol's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2008
bu gün gidip taze bir ananas aldım hatta kendileri ekşiydi okadarki tazeneyse deniğiniz gibi yapmayı unuttum ananası temizledikten sonra hiç bekletmeden %60 saf su %40 ise normal su olmak üzere karıştırdığım suya koydum.bekliyorum köklenecekmi acaba?merak ediyorum

sakinol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 21:03   #216
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tainatus Mesajı Göster
evet, her bitki yılda sadece bir tane meyva veriyor fakat bitki ölmüyor yan taraftan yeni yavru veriyor resimleri ilave ettim bakarsan daha iyi anlayacaksınız. Elma ile uyarma konusuna gelince bitki meyva verecek olgunluğa eriştiği zaman ; ev ortamında asetilen gazı verilerek çiçek açmak için uyarılması gerekiyor.Doğada ise diğer bitkiler meyvalar hayvanlar vesaire ile zaten kendiliğinden gerçeklesiyor.
o gaz nasıl veriliyor onu anlamadım bilen var mı?

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 14:31   #217
Yeni Üye

onuryrd's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
o gaz nasıl veriliyor onu anlamadım bilen var mı?
214 nolu mesajın 12. maddesinde aradığınız bilgi mevcut...

onuryrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 15:46   #218
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onuryrd Mesajı Göster

12- Korkmayın daha önce meyve almanın yolu da varmış ; Bunun için günlerin daha kısa gecelerin daha soğuk olduğu kış aylarını seçmeliymişiz ki normalde de ananas bu zamanlarda meyve verirmiş. Ananasımızı saksısıyla ve olgunlaşmış elmalarla beraber bir plastik torbanın içine alacakmışız. Yaklaşık 2 hafta kadar bekledikten sonra, elmaların çürürken salgıladıkları etilene gazı ananasın yaprak büyütmeyi bırakıp çiçek açmasını sağlayacakmış.
aynı şekilde yeşil muzu alıp elmalarla (çürümesine gerek yok) birlikte aynı kutuya koyasanız yaklaşık bir hafta içerisinde, oldukça tatlı olgun muzlar elde edebilirsiniz, benim tarafımdan denenmiş ve test edilmiştir

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 18:44   #219
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Bugun bende deneme amacli bir pineapple aldım bakalım ne olacak. gerci ne zaman böyle sevkle yazsam sonuc hüsran oluyor ama...

Eski 02-06-2008, 22:53   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Merhaba arkadaşlar ,uzun zamandır siteya bakamadım kusura bakmayın.
ASETİLLEME;

Öncelikle bitkinizin en az 1 yıllık olması gereklidir.Bundan sonra marketlerde golden elma diye adlandırılan altın sarısı renkli (mümkünse berelenmiş) iki tane alıp bitkinizin yanına koyuyorsunuz, hava almayacak şekilde mümkünse koyu renkli poşet ile tamamen kapatıyorsunuz. Bu şekilde 5 gün kapalı tutuyorsunuz.5. gün poşeti açıp bitkinizi çıkartıyorsunuz bu esnada kesif bir asetilen kokusu alıyorsanız ( amonyak kokusuna da benzer) aşılama işleminiz başarıyla tamamlanmıştır.Ve bu aşamadan sonra 1 ay bekliyorsunuz.Tam 1 ay sonra artık orta kısmını incelediğiniz zaman küçük dikensi bir yapının gelişmeye başladığını göreceksiniz.Yaklaşık 1 ay içindede benim fotoğraflarda görüceğiniz aşikar bir çiçeğiniz olacak.Bu çiçek 10 gün içinde meyva şekline dönüşecek ve büyümeye başlayacaktır.Takriben 4 ay sonrada maxsimum büyümesini tamamlıyor ve sararmaya başlıyor.Herkese afiyet olsun.

tainatus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 04:25   #221
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Tesekkürler Tainatus

Eski 06-06-2008, 23:19   #222
Ağaç Dostu

2 sene sonunda 1 meyve, ertesi sene gene bir meyve olarak devam mı edecek?

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 19:11   #223
Yeni Üye

sakinol's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2008
benim ananas olmadı

sakinol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 15:33   #224
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2007
Millet bizim ananas pacayi kurtardi

Name:  IMAGE_029.jpg
Views: 7146
Size:  32.8 KB
Daha dun buyuk saksiya aldim, simdiye kadar plastik bardakta yasiyordu Ama koklendigi iyi belli oluyordu. Ananasa tepeden su vermemenin bence bi sakincasi yok, ben tepeden suluyom 2 aydir ve gayet iyi gelisiyor.

Maydon0z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 16:58   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2008
ben 12yaşındayım
ananas yetiştirmesini sizden öğrendim teşekkürler

can239 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 00:53   #226
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

buda benim concon. resmi cekeli epey oldu bakalımne olucak sonu

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2008, 11:33   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2008
arkadaslar ıyı guzel ugrasıyoruzda dıktıgımı meyvelerın genclık kısırlıklarını bılmemız gerekmez mı ?

shaitan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 12:17   #228
Yeni Üye

nagidos's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2008
Merhaba arkadaslar benimde 3 yıldır meyve verecek diye beklediğim ananasımdan nihayet asetilenleme (karpit kullanarak yaptım) işleminden sonra meyve alabildim. Aşağıda resimleri var. Benim ananasımın yaprakları 3 yıldır meyve vermeden büyüdüğü için biraz devasa oldu.

Eklenen Resimler

nagidos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 19:45   #229
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Süper... Merakla meyve veren bir bitki fotoğrafı bekliyordum. Emeğinize elinize sağlık.
Mersin'de artık ananas üretiliyor

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 22:35   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
ben de iştahlandım en yakın zamanda marketden ananas alıp deneyeceğim. paylaşım çok güzel di teşekkürler.

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 17:21   #231
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Merhaba arkadaşlar ben de daha önce ananas yetiştirmeyi denemiş ama başaramamıştım şimdi birkaç değişik yöntemi aynı anda denemeyi düşünüyorum, sormak istediğim konu özellikle suya konulan ananaslarda bu su ananas köklenip saksıya alınana kadar aynı su olarak kalıp sadece eksilen kısım mı tamamlanıyor yoksa hergün su değiştiriliyor mu
şimdiden teşekkürler ve iyi akşamlar,
konu dışı ama haydi Türkiyem kim tutar seni devir Almanları

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 20:17   #232
Yeni Üye

nagidos's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2008
DARKFRİAİRS'İN 222. MESAJDAKİ SORUSUNA CEVAP:
Arkadaslar, meyvesi alınan bitkinin diplerinden yeni fideler cıkıyor sonraki yıllarda bu fidelerden meyve alınıyor. diplerinden birden fazla fide cıktığı için senede birden fazla meyve alınabilir. Benim bitkimin dibinde bircok irili ufaklı fideler mevcut. Ben bunları ana bitkiden ayırıp coğaltmayı düşünüyorum. Resimleri gelişmeler çercevesinde sizlerle paylasırım.
HOŞÇAKALIN

Düzenleyen nagidos : 28-06-2008 saat 07:39
nagidos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 15:17   #233
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Benim ananas biraz büyüdü

tahmn ettiginiz gibi hazır aldım bunu, ama gelişimi devam ediyor, aldıgım güne göre yuzde 30 boy attı.Acaba hangi mevsimde meyve verir, ve daha önemlisi meyve verme öncesi ortasından yeni bir filiz çıktıktan sonra mı elma olayını deneyecegim?

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2008, 10:51   #234
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Arkadaşlar ben de geçenlerde Bornova Kipadan çok ucuza aldığım ananasları deneme üretimine başladım ama kserken klasik yöntem yerine koni şeklinde kestim ve yaprakları teker teker dikkatlice ayıkladım, resimden de gördüğünüz gibi bu şekilde zaten mevcut kökler zarare vermeden ananası dikime hazırlamak mümkün oluyor.
Bu şekilde hazırladığım ananaslardan 2 adet suya koydum, 1 adet direk torf karışımına diktim bir adet te içinde 3-5mm ebadında pomza dolu bir saksıya koydum. Saksının alt tabağına da sıvı besin ve su karışımı hazırlayıp koydum, Açıkçası bu yöntemden çok umutluyum zira hastalıklanma riski az olan ve hydrophonic yetiştiricilikte kullanılan bir yöntem (bu şekilde kabuğunu tamamen ayırarak diktiğim mangom şu anda yaprak açmak üzer. sonucu belli olunca sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2008, 14:11   #235
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İyi günler,
Ben de bir ananas alıp, tepesini köklendirmeye karar vermiştim. Henüz suya koyalı bir ay olmadı, köklenme başlamış..

Tavsiyem, önceki sayfalarda söylendiği şekilde tepe kısmını aldıktan sonra meyve kalıntıları iyice temizleyin, ve en alttaki sıkışık yaprakları teker teker koparın. Böylece yapraksız bir gövde bölümü oluşsun, çünkü kökleri, yapraklar gidince açığa çıkan yerden oluşuyor.

Benimki epeydir sudaydı, birgün çıkarıp baktım ki alt yapraklar çürümüş ve çok feci bir koku oluşmuş, yaprakları kopardım ve bitkiyi rahatlattım. Kökler biaz daha gelişince toprağa alacağım.

Name:  DSC04134.jpg
Views: 7726
Size:  20.8 KB
Name:  DSC04133.jpg
Views: 4770
Size:  47.9 KB

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 20:25   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Seneye Haziran-Temmus Kesin Meyve alırsın Birde Onu Sogukdan Koruyacaksın Korumazsan Erir gider Meyve Yumru olusarak Gelısıyor.Bitkiyi Elma ile kandırmamıza gerek yok bırakalımda o heyecana ortak olalım.

sevgilerr

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Benim ananas biraz büyüdü

tahmn ettiginiz gibi hazır aldım bunu, ama gelişimi devam ediyor, aldıgım güne göre yuzde 30 boy attı.Acaba hangi mevsimde meyve verir, ve daha önemlisi meyve verme öncesi ortasından yeni bir filiz çıktıktan sonra mı elma olayını deneyecegim?

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 13:40   #237
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Şu anda Bornova Kipada 2,9YTL ye ananas satıyorlar ve çoğu kimse ananasını reyon görevlisine hazırlattırdığı için köklendirilebilecek birçok ananas çöpe gidiyor.Ben 2 adet normal satınakldım ve görevliyle konuşarak 8 adet te çöpe gidecek uç kısımlardan alıp özel harca dikim yaptım.Diyeceğim şu ki fırsatı olanlar Kipaya uğrayıp bol miktarda ananas kafası alabilir.

Eski 14-07-2008, 14:02   #238
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
ikinci köklendirme işlemim bitkide çürüme ve küfe sebep oldu. karanlıktan olabilir mi acaba? Küfü önlemek için ne yapabilirim?

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 20:37   #239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Küfü Önlemek için kullandıgınız topraga %50 İri PERLİT ilave edin

sevgiler..

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 23:47   #240
Ağaçsever

Ashba's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
ama henüz suda... Torağa mı geçirsem? Hiç toprakta köklendirmedim

Ashba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ananas

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024