agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2015, 15:55   #241
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Liçi çekidekleri toprağın dışındaki hayatı merak etmeye başlamışlar Nereye kadar gidebileceğiz çok merak ediyorum...

Eklenen Resimler

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 20:01   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2015
Merhabalar
Mayıs 2014'te Portekizden getirdiğim Liçi meyvelerinden 3 tanesinin tohumunu yine aynı ay deneme amacıyla küçük bir kaba ekmiştim.(Liçinin tohumunu hemen ekmek gerektiğinden bekletmemek gerekiyor). 3 çekirdek de çimlendi ve 15cm olduktan sonra yeni yapraklar vermeye başladı. Kış ayında salonumda süs bitkisi görevi gördü :P ancak her güneş çıktığında faydalanması için balkona koydum. Ve yaklaşık 1 yaşında 20-25cm boyunda 3 adet liçi fidanım var. 1 sene daha bekledikten sonra artık dış ortamda kalıcı yerlerine alacağım. Adana bölgesinde bir yıl içinde yaklaşık 2 kez don olayı yaşıyoruz(minimum -3 dereceyi görüyoruz). Ben göremesem bile çocuklarımın meyvesini yiyebileceğini düşünüyorum. Bahçemde avokado, malta eriği ve narenciye yetiştirebiliyorum. Fotoğraflarını en kısa zamanda paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mugun : 15-04-2015 saat 12:46 Neden: Fotolar yüklendi
mugun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 14:26   #243
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Olduğu yerde sayıyor. Ne zaman gelişecek bekliyoruz bakalım.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 20:10   #244
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
çok güzel

hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 13:01   #245
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2007
Merhaba,
çok severek tüketilecek bir meyve. daha fazla verim için çekirdeksiz türünü tavsiye ederim.

ngunduz71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 21:07   #246
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Pakistan'dan gelen misafirlerimizin getirdiği bu meyveyle bugün tanıştım. Kendisini pek sevmedim fakat çekirdekleri görünce aklıma çimlendirmek geldi. Arkadaşlar, bu çekirdekler tahmini kaç günde çimlenir? Dikkat etmem gereken bir husus varmı?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 10:38   #247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Pakistan'dan gelen misafirlerimizin getirdiği bu meyveyle bugün tanıştım. Kendisini pek sevmedim fakat çekirdekleri görünce aklıma çimlendirmek geldi. Arkadaşlar, bu çekirdekler tahmini kaç günde çimlenir? Dikkat etmem gereken bir husus varmı?
Çekirdekten elde ettiğiniz meyve yediğinizden farklı (genelde daha kötü) olacaktır. Meyveler aşılama ile elde ediliyor ve çin ciddi yetiştiriciler meyve ağaçlarını şiddetli bir şekilde koruyorlar. Görsel amaçlar için yetiştirmeyi düşünüyorsanız çok güzel bir ağaç olabilir ama meyvesinden çok memnun kalacağınızı sanmıyorum.

Lichi çin'in dağlık bölgelerinde yetiştirğinden soğuk mevsim görmektedir ancak dondan korumanızı tavsiye ederim. Kışın bir müddetliğine içeriye almanızda fayda var.

YeniBON ve hira beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 15:47   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Benim licim 2 yasinda. Agaclar belli bir zaman sonra asilaniyormus. Lici nasil asilanir bu konuda bilgisi olan varmi?

Eklenen Resimler

Hexe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 09:08   #249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hexe Mesajı Göster
Benim licim 2 yasinda. Agaclar belli bir zaman sonra asilaniyormus. Lici nasil asilanir bu konuda bilgisi olan varmi?
İyi meyve veren bir ağaçtan temin edeceğiniz bir dal, gövde, vs ile aşılanması gerekir. Standart aşılama teknikleri uygulanıyor diye düşünüyorum, aksi olması için bir neden yok.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 10:23   #250
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
7-8 liçi fidanım var 2 tanesini cam balkonda bakıyorum gerisini bahçeye bıraktım bakalım kışı saksıda atlatabilecekler mi? Eğer bu kışı dışarda atlatırlarsa kalıcı olarak bahçeye dikeceğim.

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2015, 18:37   #251
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Üstad afiyet bal şeker olsun. Sanırım diğer meyve Rambutan olsa gerek. Forumda da biraz bilgisi var.
Belgrat'ta çiçek ve tohum olarak bir şey bulamayınca bir marketten ne olduğunu tam bilmeden 4 adet lici ve iki adet de rambutan almışım. Licinin birinin kabuğunu soyarak yedim. Tohumunu saksının birine diktim. Hemen dikmek gerektiği anlatıldığı için. Minik sinekler uçuştuğu için muhtemelen sirke sinekleri rambutandan iki adet almıştım. Şimdi onları da hemen dikmek durumunda mıyım. Liciler renk olarak güzel durmalarına karşı rambutanlar dikenli ve kararmış durumdalar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 23:52   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2013
Merhabalar arkadaşlar sizlerin bilgi ve teçrübenize ihtiyacım var şöyleki bir fidancı arkadaştan bana dag çilegi (liçi) diyerek iki adet fidan verdi bu fidanları nette araştırdım kartopu (Viburnum lucidum) fidanı gibi karasız kaldım fidancı ısrarla dag çilegi (liçi) diyor bu fidanların resmini ekliyecem acaba dorumudur sizler ne diyorsunuz şimdiden sizlere teşekkür ederim kolay gelsin

Eklenen Resimler

e-mutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 19:18   #253
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Dağ çileği mağdurları gitgide çoğalmakta sizin aldığınız fidan kartopudur.Türkiyenin birçok yerinden böyle haberler alıyoruz bu forumda da çok mağdur oldu.Aldığınız fidanı derhal geri iade edin.Liçi fidanı başka bişeydir dağ çileği başka bişeydir.Dağ çileği iki cinstir birincisi arbutus unedo diğeri myrica rubradır.Myrica rubra ile yaprak benzerliği olduğu için yanıltmak amaçlı insanlara bunu pazarlamaktalar.Myrica rubra ile bitkinizi karşılaştırın gerçeği sizde göreceksiniz.Kocayemiş fidanı(arbutus unedo)istersen sana yardımcı olabilirim yalnız myrica rubra bitkisi henüz türkyi de kimse görmedim duymadım.iyi günler.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 18:59   #254
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Belgrat'ta çiçek ve tohum olarak bir şey bulamayınca bir marketten ne olduğunu tam bilmeden 4 adet lici ve iki adet de rambutan almışım. Licinin birinin kabuğunu soyarak yedim. Tohumunu saksının birine diktim. Hemen dikmek gerektiği anlatıldığı için. Minik sinekler uçuştuğu için muhtemelen sirke sinekleri rambutandan iki adet almıştım. Şimdi onları da hemen dikmek durumunda mıyım. Liciler renk olarak güzel durmalarına karşı rambutanlar dikenli ve kararmış durumdalar.
Benim tohumlarin hicbiri cimlenmedi.
Fakat, kizim Bangoktan degisik meyvalar getirmis hic te cimlendirme heveslisi olmadan afiyetle tuketecegiz.
Resimleri az sonra ( tuketmeden ) paylasirim.
Bu kadar delilik yeter...
Adamlar hindistan cevizine acma kapagi yerlestirmisler..
Bizler, neler ile ugrasiyoruz....

Eklenen Resimler

gilan, OSMAN45, Muda ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen sındırgılı : 21-01-2016 saat 19:50 Neden: farkli bilgi
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 22:52   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2016
Liçi

Liçileri çimlendirmeyi başardım

xser35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 23:02   #256
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Arkadaşlar çimlendirmek mi önemli olan?! Çimlendi tamam da sonra ne olacak? Ona istediği tropikal ortamı sağlayabilecek misiniz? En önemlisi bu değil mi?

Bir de bu Liçi denen arkadaş; bir Kayısıdan daha mı sağlıklı, daha mı lezzetli, daha mı verimli?

Nedir bu merak?

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 23:30   #257
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Arkadaşlar çimlendirmek mi önemli olan?! Çimlendi tamam da sonra ne olacak? Ona istediği tropikal ortamı sağlayabilecek misiniz? En önemlisi bu değil mi?

Bir de bu Liçi denen arkadaş; bir Kayısıdan daha mı sağlıklı, daha mı lezzetli, daha mı verimli?

Nedir bu merak?
Topraktan fırlayıp çıkması bana umut veriyor.. Hayata karşı gücümün tükendiğini düşündüğüm anlarda bana güç veriyor.. Devamı olsun ya da olmasın, o an beni mutlu ediyor.. Elime geçen tüm meyve çekirdeklerini ekerim... Şu an bile çimlenmesini beklediğim 1 kayısım, bi sürü kestanem ve 4 tane cevizim var.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 23:49   #258
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Benim tohumlarin hicbiri cimlenmedi.
Fakat, kizim Bangoktan degisik meyvalar getirmis hic te cimlendirme heveslisi olmadan afiyetle tuketecegiz.
Resimleri az sonra ( tuketmeden ) paylasirim.
Bu kadar delilik yeter...
Adamlar hindistan cevizine acma kapagi yerlestirmisler..
Bizler, neler ile ugrasiyoruz....
Meyve tabağınızda yanlış görmediysem longan meyveleri var. Sarımtrak top top olanlar.
İnternetten fotoğrafları: https://www.google.com/search?q=long...0GA_wQ_AUIBigB

Tadı liçiye çok benzer, çok lezzetlidir. Çimlendirme çalışmalarına onunla devam edersiniz artık.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 09:59   #259
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
zone değerlerini ve ph isteklerini araştırmadan hiç bir bitkiyi almıyorum. hele bu yıl geceleri - 10 ve -13 leri sürekli yaşarken.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 10:00   #260
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster

Nedir bu merak?
birde trunçgil cenneti ülkemizde bu merakı bende anlamıyorum.

Eski 23-01-2016, 10:41   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
birde trunçgil cenneti ülkemizde bu merakı bende anlamıyorum.
Merhaba

Ben de farkli tropik ve egzotik meyvelerin cekirdeklerini cimlendiriyorum. Bu iklim sartlarinda verimli olacaklarini dusunmuyorum tabi. Ama genis bir saksida evin salonunda sus bitkisi olarak kullanma fikri bile yeterli. Ticari bir amac gudulmeden keyif icin heves etmenin bir zararini gormedim, gorecegimi de sanmiyorum.
Kaldi ki herhangi bir meyve cekirdegini cimlendirmis olmak bile insanlari mutlu ediyorsa heveslerini zedelemek hos olmaz.

Iyi gunler.

plat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 11:00   #262
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plat Mesajı Göster
Merhaba

Ben de farkli tropik ve egzotik meyvelerin cekirdeklerini cimlendiriyorum. Bu iklim sartlarinda verimli olacaklarini dusunmuyorum tabi. Ama genis bir saksida evin salonunda sus bitkisi olarak kullanma fikri bile yeterli. Ticari bir amac gudulmeden keyif icin heves etmenin bir zararini gormedim, gorecegimi de sanmiyorum.
Kaldi ki herhangi bir meyve cekirdegini cimlendirmis olmak bile insanlari mutlu ediyorsa heveslerini zedelemek hos olmaz.

Iyi gunler.
Bakınız 9. sayfa ve 261. mesajı yazıyorsunuz ve hâlâ başarılı bir sonuç yok. Yani olumsuz sonucu çimlendirmek için uğraşan arkadaşlar yazıyor, heves kırıcı bir mesaj varsa onu çimlendirmek için uğraşan arkadaşlar yazıyor zaten

Kaldı ki Liçi ev içinde yetiştirilecek bir bitki değil hatta süs bitkisi hiç değil. İlla değişik bitki yetiştireceğim, tohum çimlendirmek istiyorum diyorsanız bulunduğunuz ortama uygun olanları araştırıp onları yetiştirmeniz, kendi hevesinizi kendinizin bozmasına engel olmaz mı?...

Naçizane fikrimdir efendim kimseyi bağlamaz

aydemiraydın beğendi.
Eski 23-01-2016, 11:35   #263
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

bende denemeler yapıyorum. evimin bahçesinde ve arazide 50 ye yakın fidan denemem var. fakat bursa karasalında bu yıl bırakın tropikalleri subtropikaller bile ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Eski 23-01-2016, 15:16   #264
Ağaç Dostu

Liçi çimlendirmeyi denemeyelim mi? Onu mu demek istiyorsunuz?

Eski 23-01-2016, 15:35   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Ben 9 çekirdek ektim. 6 tanesi cimlendi. Forumdaki bilgiler isiginda budama ve besleme tekniklerini uygular basarili olursam saksida uzun sure tutabilecegimi dusunuyorum.
20 gun kadar bir surede cimlendiler.
Cocopeat ve bir miktar solucan gubresi ile hazirladigim karisimi iyice ufalayip eledikten sonra eski bir caydanligin icine ekmistim. Cekirdekler meyveden cikarildiktan 1 gun sonra ekildi.
Ben elime gecen cekirdekleri bir sekilde cimlendirmeye calisiyorum. Tropik egzotik yerel pek farketmiyor. Avokado, pomelo, hurma, karambola, lici, keciboynuzu, greyfurt, elma.. Cekirdekten uretimde meyve kalitesinin iyi olmayacagini biliyorum. Gerekli sartlar saglanamayacagi icin belkide hic meyve baglamayacaklardir. Ama bir seyleri cekirdekten uretmenin keyfi baska diye dusunuyorum. Olurda saglikli fidanlar elde edebilirsem ev icin fazla olanlari cevreme dagitmak **** bos arazilere ekmeyi dusunuyorum. Iklim ihtiyaclarini karsilamak mumkun olmayacaktir ama en azindan bir kismi yakin sartlarda yasama imkani bulabilirler.
Ev icinde tutmak istediklerime bodur budama **** bonsai teknikleri uygulanabilecegini saniyorum.
Keyif iste.

plat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 15:37   #266
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Liçi çimlendirmeyi denemeyelim mi? Onu mu demek istiyorsunuz?
Amaç sadece çimlendirmekse çimlendirebilirsiniz. Fakat burada paylaşmaktaki amaç nedir? Bakınız çok güzel çimlendi mi?

Çimlenme sonrası o canlı bitkinin, istemediği ortamlarda nasıl yetişemediğini göstermek ise amaç, bu da şimdiye kadar denenmiş sanki

Eski 23-01-2016, 19:25   #267
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Resimler de passion fruit var. Bunu bile Buyukada da yasatamadim.Saksida yetistir, kisin iceri almak icin buda tekrar baharda disari cikar..
Bitki strese girermi ? Bence girer. sonucta 2 yasinda kaybettim..
Goji yetistir, aronia yetistir.. fakat tropikal bitkileri Istanbulda bahcede yetistirmek...?

aydemiraydın beğendi.
Eski 23-01-2016, 19:58   #268
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Surinam Cherry diye bir bitki aldik (ilginc geldi ).
2. senesi doldu, kor topal yasiyor. Meyva alacagimizdan bile supheliyim.

Eski 23-01-2016, 20:00   #269
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Meyve tabağınızda yanlış görmediysem longan meyveleri var. Sarımtrak top top olanlar.
İnternetten fotoğrafları: https://www.google.com/search?q=long...0GA_wQ_AUIBigB

Tadı liçiye çok benzer, çok lezzetlidir. Çimlendirme çalışmalarına onunla devam edersiniz artık.
Licinin kucugu..
Evet, tadi guzeldi...
Cengize gondermek lazim, belki o uretir )

gilan beğendi.
Eski 24-01-2016, 11:40   #270
Ağaç Dostu

Ben gövdesi odunlaşmaya başlayan bir liçin İstanbulda yaşayabileceğini düşünüyorum. Zaten bu konuda çalışmalarım da var.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024