agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni179Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2011, 23:14   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Virtue Mesajı Göster
jaboticayı buradan yeni duydum.Tohumunu bulursam denerim.Ama bitkisini satıyorlardı ebay'da

LIVE EXOTIC JABOTICABA Brazilian Grape RARE Fruit Tree | eBay
valla yetiştirenin büyüyünce dışarı dikip denemesini tavsiye ederim duyduğuma göre bu ağaç dayanıklı bir ağaçmış -4,5 dereceye kadar dayanıklı çilek guava ile neredeyse benzer dayanıklılık bütün akdeniz kıyı vilayetleri ve hatta izmirde yetişme şansı var.
ben bir tane psidium guinese (pembe) guavayı yetiştirip akdenize gönderdim 1 senelikti bakalım fethiyede sağ kalabilecekmi göreceğim.birde şu an çilek guava yetiştiriyorum yanında longan bakalım ekeceğim. liçinin yüksek nem ve sıcaklık ihtiyacı nedeniyle ülkemizde mersin gazipaşa alanya dışında şansının olmadığını ancak longanın daha az nem istemesi ve 1 derece dahi olsa liçiye göre daha fazla soğuğa dayanması nedeniyle dışarıda şansı olduğu söyleniyor.http://www.tropikmeyveci.com/yari-tr...ri/longan.html bakalım e-bayden bir ihale kazandım tohumlar geldi göreceğim bakalım onuda yetiştirip büyüyünce çilek guava ile birlikte akdenize postalayacağım.
birde şu bitkiyi yetiştiren biri varmı acaba bu nasıl bir tropik ağaçsa -12,2 dereceye kadarda dayanıklı dedikleri kısaca türkiyenin bütün kıyı şeridinde yetişebilir ancak hızlı büyüyen ve işgalci bir ağaçmış o sebeple floridada pek sevilmiyormuş.adı java eriği Syzygium cumini.
http://www.fleur-des-tropiques.com/P...?ItmID=7461048
http://davesgarden.com/guides/pf/go/57324/
Bu arada virtue jabotica tohumu istiyorsan şu siteye bir bak derim ben diospyros dignya (siyah trabon hurması) siparişi verdim 1 haftada elime geçti tohumların 5ini kendime aldım 5inide devletimize katkı olsun zeytinburnu tıbbi bitkilere gönderdim,daha tohumları ekmedim bir ekeyim göreceğim bakalım iyi kalitedemi.
http://www.fleur-des-tropiques.com/P...p?CatID=567436

cagatayc78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2011, 12:11   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-06-2010
cagatayc78 önerin için teşekkürler.Ama bu saatten sonra çimlenmesi ve büyütmesi zor görünüyor.Havalar çok soğudu.Bahara doğru tekrardan tohum alımlarına başlarım.Gerçi kendimi tutamadım bugün de ebaydan hardy kiwi tohum siparişi geçtim

Virtue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2011, 19:15   #213
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar;

Çok güzel konu ve anlatımlar. Hele Sayın Jezebel' in müzik eşliğindeki videosu bambaşka bir dünya sanki.

Sayın Mine Hanım;

Çiku meyvesi, İzmir şartlarında, balkonda, şartları zorlasam(naylon/havaya bol bol fısfıs ile su..Gülmeyin lütfen) olabilir mi? Bodurluğu ve kısa sürede meyve imkanı yönünden ilgimi çekti de efendim)

Diğer arkadaşlardan da tecrübesi olanlar yardım ederse sevinirim.

Çabalarınızı gıbta ile izliyorum, kolay gelsin ve de başarılar inşallah.

Cümleten saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 09:28   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Liçi, longan, vs. bu türlerin bizdeki şartlarda (ev, sera ortamı olsa bile meyve verecek kadar büyütebilmek çok zor. Gelişimleri çok yavaş oluyor. Ancak aşılı fidanlarla mümkün görünüyor. 3 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum Gazipaşa, Alanya dışında ümitsiz.Syzygium cumini'den 3-4 adet fidanım var, gayet iyi durumdalar.

mrduran beğendi.
YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 17:39   #215
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Yeşilseven;

Dediklerinizin ''çiku'' yu da kapsadığını düşündüm efendim)

Çok sağolun. Bilgileriniz sonucu, unuttum bile o isteğimi.

Teşekkür ve saygılarımla lütfen.

Eski 18-10-2011, 09:05   #216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sayın Yeşilseven;

Dediklerinizin ''çiku'' yu da kapsadığını düşündüm efendim)

Çok sağolun. Bilgileriniz sonucu, unuttum bile o isteğimi.

Teşekkür ve saygılarımla lütfen.
Tohumdan yetiştirdiğim çikuların boyları 2 yılda ancak bir karış oldu. Sabırla büyümelerini bekliyoruz, yapraklar giderek irileşmeye başladı.

mrduran beğendi.
YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2011, 10:49   #217
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Maşallah. Sabrın neticesini alacağınıza inanıyorum Sayın Yeşilseven. Bende, nadir meyve, şifalı ot, sarmaşık ile ilgileniyorum, ama sizde ki sabrı elde edebilirsem gelecek netice.

Sağlıkla kalın, Saygılarımla lütfen.

Eski 07-11-2011, 19:19   #218
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
jaboticayı buradan yeni duydum.Tohumunu bulursam denerim.Ama bitkisini satıyorlardı ebay'da

LIVE EXOTIC JABOTICABA Brazilian Grape RARE Fruit Tree | eBay
Yalnız bu ağaç için altta sadece ABD'e yollanılabileceğini fakat genel olarak tohumları dünya geneline yollayabildiklerini söylüyor.Aslında benim tanıdığım bir satıcı var çok güvenilen ve egzotik tohumlar satan,çeşit çeşit.(jabotica var mıdır elindee bilmiyorum)İyi bir deneyim yaşadım bu yüzden isteyenle çekinmeden paylaşabilirim.

Yeni bir bilgi: Sağlık sertifikası gibi şartlar kabul edilirse gönderilebiliyormuş,sertifikada benim aldığım zaman tl olarak 44 liraydı.Benimki sertifikası olduğu için sorunsuz bir şekilde elime ulaşmıştı (hiç açılmamış vs) fakat yine de 40 günü bulmuştu.

mrduran beğendi.

Düzenleyen Charlaux : 07-11-2011 saat 19:51 Neden: edindiğim yeni bir bilgi
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2011, 21:19   #219
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Yalnız bu ağaç için altta sadece ABD'e yollanılabileceğini fakat genel olarak tohumları dünya geneline yollayabildiklerini söylüyor.Aslında benim tanıdığım bir satıcı var çok güvenilen ve egzotik tohumlar satan,çeşit çeşit.(jabotica var mıdır elindee bilmiyorum)İyi bir deneyim yaşadım bu yüzden isteyenle çekinmeden paylaşabilirim.

Yeni bir bilgi: Sağlık sertifikası gibi şartlar kabul edilirse gönderilebiliyormuş,sertifikada benim aldığım zaman tl olarak 44 liraydı.Benimki sertifikası olduğu için sorunsuz bir şekilde elime ulaşmıştı (hiç açılmamış vs) fakat yine de 40 günü bulmuştu.
Onu farketmemişim.Gerçi o kadar uzaklardan bitki getirmek hem riskli hem de çok pahalı.Tohuma devam

Eski 07-11-2011, 21:31   #220
Ağaç Dostu

Bu arada yeni çimlenen Liçi ve diğerleri ;
1-Liçi
Name:  LYCHEE 1.jpg
Views: 2032
Size:  59.7 KB
2-Kahve
Name:  KAHVE1.jpg
Views: 2397
Size:  66.0 KB
3-Pikan Cevizi
Name:  Pikan1.jpg
Views: 2475
Size:  64.1 KB
4-Baobab Ağacı
Name:  000_0243.jpg
Views: 2299
Size:  44.7 KB

Düzenleyen FatihBahce : 28-01-2013 saat 09:47 Neden: Resimleri yanyana değil alt alta yapsanız daha iyi gözükür.
Eski 07-11-2011, 22:54   #221
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Liçi'nin rengi çok güzelmiş,tohumunu nereden edindiniz acaba ? Elinizde fazladan varsa tabi rica etsem bana yollayabilir misiniz ?

Eski 08-11-2011, 07:21   #222
Ağaç Dostu

Alıntı:
Liçi'nin rengi çok güzelmiş,tohumunu nereden edindiniz acaba ? Elinizde fazladan varsa tabi rica etsem bana yollayabilir misiniz ?
Sağolsun bir arkadaş 3 tane meyve getirmiş.Direk meyvesinden aldığım çekirdekleri ektim.Hepsi de çimlendi.Daha önce tohumunu yurtdışından alıp denemiştim çimlenmediler.Sanırım taze tohum olmazsa zor.Meyvesini bulmayı deneyin.

Eski 17-11-2011, 21:45   #223
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Merhaba, paylasmak istedim, bir site buldum; jaboticaba icin mail gonderdim, Kanadadan Turkiyeye gonderebilirler mi diye. Tohumlar ucuz, en az $10'lik ismarlamak gerekiyor.

Flora Exotica - Exotic Fruits
Flora Exotica - Exotic Fruit - Jaboticaba
Merhaba efendim,

Mail sonucu ne oldu acaba? Güvenilirliği konusunda edindiğiniz bir intiba lütfen? Tohumların gümrük sorunu olmuyor anladığım kadarı ile, yanılıyormuyum?

Saygılarımla lütfen.

Eski 18-11-2011, 10:31   #224
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Merhaba efendim,

Mail sonucu ne oldu acaba? Güvenilirliği konusunda edindiğiniz bir intiba lütfen? Tohumların gümrük sorunu olmuyor anladığım kadarı ile, yanılıyormuyum?

Saygılarımla lütfen.
Merhaba,
Ben bahsettiğiniz bitkilerden almadım ancak tohum için genel olarak pytosanitary sertifikası gerekiyor,ki bunun da fiyatı 50 lira;ben kendimi güvenceye almak için kullandım,çünkü o durumda gümrükte açmıyorlar,bakmıyorlar kısacası sorunsuz bir yolculuk geçiriyor Hani gerekliliğinden pek emin değilim de biliyorsunuz gümrükte çıkabilen sorunları;tohum iyisine de rastlayabiliriz kötüsüne de güvence almakta fayda var.

Bir de tohum alırken özel poşetlere koyulmasını istemek çok önemli,benim aldığım tohumların taze olması gerekiyordu ve bu sayede 1 ay geçse bile tohumlarım taze bir şekilde ulaştılar,2 günde de çimlendiler.

mrduran beğendi.
Eski 18-11-2011, 11:01   #225
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Charlaux;

Teşekkür ederim. Sertifikasyonu araştırdığımda, gümrükte kişisel insiyatifler uygulanabileceğini okudum.
Bu durumda sabredip, tohumları yerli firmalardan almakta yarar gördüm efendim. Sağ olun yönlendirme ve aydınlatmanız için.

Saygılarımla lütfen.

Eski 22-11-2011, 19:16   #226
Ağaç Dostu

Kei Apple yetiştiren var mı ? Meyveleri çok lezzetli görünüyor
Name:  dovyalis_caffr.jpg
Views: 2663
Size:  23.3 KB
Tohumlarını edindim çimlendirmek istiyorum.Şuan suya koydum,sabah torfa ekeceğim.Özel bir uygulama yapmam gerekir mi ve ne kadar zamanda çimleniyor acaba ?

mrduran beğendi.
Eski 23-11-2011, 13:39   #227
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Kei Apple yetiştiren var mı ? Meyveleri çok lezzetli görünüyor
Eklenti 256553
Tohumlarını edindim çimlendirmek istiyorum.Şuan suya koydum,sabah torfa ekeceğim.Özel bir uygulama yapmam gerekir mi ve ne kadar zamanda çimleniyor acaba ?
Dikenli bir bitki. Duta benzeyen dokuda gövdesi var.
Kışa dayanmıyor. 10 lu tohum getirmiştim zamanında hepsi 40 cm civarındayken kışın karda buzda öldüler. Çanakkale - Bayramiçte denedim.

mrduran beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 14:10   #228
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bodur naranjillayı tavsiye ederim.
Yeşil meyve suyu yapabileceğiniz tek bitki sanırım.
Ev içine limon portakal gibi taşıyıp yazın dışarı çıkarabilirsiniz.
Onu da aynıu yıl çimlendirmiştim onları da don vurdu.
Deneyecek var ise sonuçlardan bilgimiz olsun.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2011, 10:20   #229
Ağaç Dostu

[QUOTE=kürşad;881967]Dikenli bir bitki. Duta benzeyen dokuda gövdesi var.
Kışa dayanmıyor. 10 lu tohum getirmiştim zamanında hepsi 40 cm civarındayken kışın karda buzda öldüler. Çanakkale - Bayramiçte denedim.[/QUOTE

Bilgilendirme için teşekkürler.Çok merak ettiğim bir meyveydi.Ben zaten saksıda büyütmeye çalışacağım.Suda tohumlar şişti torfa aldım.Naranjilla yı biliyorum.Ama yaprakları dikenli.Ben onun yerine coconilla büyütüyorum.Daha önceki mesajlarda yetiştirdiğim bitkinin fotoğrafını koymuştum.

mrduran beğendi.
Eski 26-11-2011, 08:02   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Merhaba efendim,

Saygılarımla lütfen.
Hic cevap gelmedi flora exoticadan. Almanyada Flora-toskana jaboticaba fideleri satiyormus fakat sadece EU ulkelere gonderiyorlarmis.

mrduran beğendi.
istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 12:44   #231
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Çok teşekkür efendim,

Sabırlı olup, yurt içinden temin etmede yarar var sanırım.

Saygılarımla lütfen.

Eski 26-11-2011, 22:06   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Hic cevap gelmedi flora exoticadan. Almanyada Flora-toskana jaboticaba fideleri satiyormus fakat sadece EU ulkelere gonderiyorlarmis.
EU ulkelerde guvenilir bir adres isterseniz, benim adresimi verebilirsiniz, 2-3 ayda bir istanbul`a geliyorum, gelirken getirebilirim,, (-:

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 19:19   #233
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaşlar,
Ben jaboticaba fidanı getirtiyorum ( 3 tane ) ancak sağlık sertifikası veremiyor arkadaş.Neyse,ben express mail vs her türlü durumunu halettim ancak gümrük konusu beni çok korkutuyor.http://www.kkgm.gov.tr/yonetmelik/zir_kar_yon.html'den okuduğuma göre 1 kgın altında bitkilerde bu aranılmazken toprak olmaması isteniliyor.Sorularıma geçeyim,
1)Toprak olmadan arkadaş nasıl yollayacak ?
(öğrendiğime göre bare root -çıplak kök olarak yollayacakmış da dayanır mı bu,maksimum ne kadar )
2) 3 tane filize sorun çıkarırlar mı ?

3)Kendisinden nelere dikkat etmesini isteyebilirim

Bir de gümrükte çalışan birisi varsa bana yardımcı olabilirse sevinirim. En kısa zamanda siz arkadaşlarımdan yanıt bekliyor olacağım.Şu an iş acilde olmasa araştırırım da buraya yazılması uygun değilse de özle mesajla ulaşırsanız beni çok sevindirirsiniz.
Sevgiler

mrduran beğendi.
Eski 13-12-2011, 20:26   #234
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Ben jaboticaba fidanı getirtiyorum ( 3 tane ) ancak sağlık sertifikası veremiyor arkadaş.Neyse,ben express mail vs her türlü durumunu halettim ancak gümrük konusu beni çok korkutuyor.http://www.kkgm.gov.tr/yonetmelik/zir_kar_yon.html'den okuduğuma göre 1 kgın altında bitkilerde bu aranılmazken toprak olmaması isteniliyor.Sorularıma geçeyim,
1)Toprak olmadan arkadaş nasıl yollayacak ?
(öğrendiğime göre bare root -çıplak kök olarak yollayacakmış da dayanır mı bu,maksimum ne kadar )
2) 3 tane filize sorun çıkarırlar mı ?

3)Kendisinden nelere dikkat etmesini isteyebilirim

Bir de gümrükte çalışan birisi varsa bana yardımcı olabilirse sevinirim. En kısa zamanda siz arkadaşlarımdan yanıt bekliyor olacağım.Şu an iş acilde olmasa araştırırım da buraya yazılması uygun değilse de özle mesajla ulaşırsanız beni çok sevindirirsiniz.
Sevgiler
Nereden getirtiyorsunuz acaba ? Ben Tayland'dan miracle fruit getirtdim. 5 günde sağsalim ulaştı.Bitki capacanlı sorunsuz geldi.

Eski 14-12-2011, 16:22   #235
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Nereden getirtiyorsunuz acaba ? Ben Tayland'dan miracle fruit getirtdim. 5 günde sağsalim ulaştı.Bitki capacanlı sorunsuz geldi.
Merhaba Virtue bey,
Amerika Florida'dan USPS Express'le gelecek, (express en hızlısıymış ) ancak beni endişelendiren kısım gümrük.Heat pack dediği birşey koyacakmış o da ne kadar dayanır bilmiyorum,3 tane filiz olacak içinde.USPS buraya gelince PTTye devrediyor,kendisi de başka opsiyon sunmayınca usps 'ye evet demek zorunda kaldım.Pyto sertifikası yok,ancak gümrükten kolay geçmesi için çıplak kökle yollayacakmış bir de gift olarak işaretleyecek,gümrükte nasıl olacak bu bitki maksimum ne kadar dayanır bilemiyorum.

Düzenleyen Charlaux : 15-12-2011 saat 20:47
Eski 14-12-2011, 21:30   #236
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Amerikadan bitki bazı şehirlerde sorun olabiliyor gümrükte ama İstanbulda olmadığını biliyorum. Zaten satıcı köklerini sphagnum mossa saracaktır. 10 günüde bulsa bir sorun olacağını sanmıyorum. Heat packi soğuktan korumak için koyuyor olabilir.

mrduran beğendi.
bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 21:56   #237
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba Virtue hanım,
Amerika Florida'dan USPS Express'le gelecek, (express en hızlısıymış ) ancak beni endişelendiren kısım gümrük.Heat pack dediği birşey koyacakmış o da ne kadar dayanır bilmiyorum,3 tane filiz olacak içinde.USPS buraya gelince PTTye devrediyor,kendisi de başka opsiyon sunmayınca usps 'ye evet demek zorunda kaldım.Pyto sertifikası yok,ancak gümrükten kolay geçmesi için çıplak kökle yollayacakmış bir de gift olarak işaretleyecek,gümrükte nasıl olacak bu bitki maksimum ne kadar dayanır bilemiyorum.
Çıklak kök seedling gümrükte sorun olmaz tahminimce.Bu arada Virtue Bay olacak

Eski 15-12-2011, 21:14   #238
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaşlar,okuduğuma göre 10 derece civarında sorun yaşayabiliyormuş,ancak ben zaten içeride bakacağım da beni korkutan kargo sırasında soğuk birşey yapar mı,ya da kutu onu korur mu ? Heat pack dışında doğal olarak ısıyı güçlendirmek için ne kullanabilir,ne önerirsiniz ?

Eski 24-12-2011, 19:20   #239
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
Dikenli bir bitki. Duta benzeyen dokuda gövdesi var.
Kışa dayanmıyor. 10 lu tohum getirmiştim zamanında hepsi 40 cm civarındayken kışın karda buzda öldüler. Çanakkale - Bayramiçte denedim.
Tohumları çimlendirmek için nasıl bir yöntem kullandınız acaba ? Ben geçen sene de bu senede denedim çimlendiremedim bir türlü Acaba dış kabuğunu sıyırmak mı gerek ?

Eski 31-12-2011, 13:21   #240
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tohumları çimlendirmek için nasıl bir yöntem kullandınız acaba ? Ben geçen sene de bu senede denedim çimlendiremedim bir türlü Acaba dış kabuğunu sıyırmak mı gerek ?
Sonunda çimlendi.5 hafta sonra yüzünü gösterdi

Name:  Kei_Apple_Çimlenme.30.aralık.2011.jpg
Views: 2577
Size:  47.7 KB

mrduran beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024