agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Pembe Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/1759.htm)

BirLira 09-07-2008 22:10

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 255919)
Selam pembe domates seven arkadaşlar benim pembe domateslerimde baya bir gelişti hatda Carmen cinsi olanları bile geçti irilikde.

Merhaba,

Maşallah, çok güzel bakmışsın pembelere.
Afiyetle yemek nasip olsun.

Son fotoğrafda yanılmıyorsam çiçek kurumaları oluşmuş..
Bu çiçek dökülmesine karşı özel bir şey yaptın mı?
Aynı salkımda bir kısım domatesler olgunlaşmış fakat diğer
çiçekler kurumamış yeşil duruyor sonradan onlarda meyve
verirler mi acaba?

Benim domateslerde çoğunlukla iyi gelişti fakat
çiçeklerde sararıp kuruma oluyor..
Köyde amcama telefon ettim, bana önerisi toprağa kükürt at oldu.
Zaten suda eriyen kükürt vardı elimde.. uyguladıkdan 2 gün sonra
bazı çiçekler meyveye durdu..
Diğer domates başlığında bir arkadaş da bitki üzerine kükürt denemesi vardı.
Kükürt aynı zamanda ph düşürür bende ki pembelerin toprağıda aşırı killi
belki de meyve vermesi bir rastlantı diyebilirim.
Şimdilik kükürt hakkında bir yorum yapamıyorum.

Sulama kriterleri dışında
gübreleme ya da ilaçlama gibi bir şey uyguladınız mı?
Teşekkür ederim.

Bu da benim dünyaya merhaba diyen pembişlerden biri.

Eklenti 42681

denizakvaryumu 10-07-2008 08:05

Sn.BirLira
eklediğiniz fotğrafı çektiğiniz makinanın marka ve modeli nedir?Fotoğraf çok güzel ve ayrıntılı.

Lonicera 10-07-2008 11:07

Gerçekten çok kaliteli bir çekim olmuş,meyva ile kuruyan çiçek arsındaki yeşil mahlukatı bile net bir şekilde kareye almışsınız.

BirLira 11-07-2008 00:22

Sn. denizakvaryumu

Sorunuzun yanıtını altaki linke ek olarak yazdım.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...7&postcount=71

mava 15-07-2008 17:45

Pembe domatesi bir keresinde Antalya çıkışında yol kenarında bir kadından almıştım, ne olduğunu bilmeden. Eve gelip de tadını aldıktan sonra kadının bütün domateslerini almadığımıza çok pişman olmuştuk. Konyadan Antalya'ya bir koşu gidip tekrar alasım gelmişti. Tadı hala damağımda...

Ben de yetiştirmek isterim. Ama bahçeye diktiğim beş adet domates fidesi hala fide olarak duruyor. Bu başlığı okuduktan sonra pek çok yanlış yaptığımı anladım. Ama artık sanırım çok geç.

Bilgi sahibi olmak için durmadan okuyorum, ama ne kadar cahil olduğumu, bu işlerin ne kadar ince işler olduğunu gördükçe moralim bozuluyor...

Bu sevdadan vaz mı geçsem acaba?

Todor 15-07-2008 21:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mava (Mesaj 259237)

Bilgi sahibi olmak için durmadan okuyorum, ama ne kadar cahil olduğumu, bu işlerin ne kadar ince işler olduğunu gördükçe moralim bozuluyor...

Bu sevdadan vaz mı geçsem acaba?

Siz benim senede kaç bitki telef ettiğimi bilseniz şaşarsınız. Hiç kimse tecrübeyle bilgiyle doğmuyor. Bence en önemli olan hatalarımızdan ders alabilmek. Seneye aynı hataları tekrarlamazsanız, bu sene sizin için çok verimli geçmiş demektir.

Nurcan Özgür 16-07-2008 00:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zfkg (Mesaj 253613)
SEVGİLİ TURCO gönderdiğiniz pembe ve iri domates tohumları bu gün elime geçti. Az sonra toprakla buluşacaklar teşekür ederim. ;)

Pembe domates tohumlarımdan 3 tanesi çimlendi inşallah sorun çıkmadan büyüte bilirim. Biraz cılız görünüyorlar.

İri kırmızı domateslerimden de 3 tane çimlendi ama pembe domateslere oranla daha güzel geliştiklerini hisediyorum. Biliyorum artık çok geç kaldım ama kendimi alıkoyamadım bunlar bana tecrübe olacak bu yıl seneye nasip olursa her şey zamanında olacak. :o

Harun Parlak 16-07-2008 11:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BirLira (Mesaj 257284)
Merhaba,

Maşallah, çok güzel bakmışsın pembelere.
Afiyetle yemek nasip olsun.

Son fotoğrafda yanılmıyorsam çiçek kurumaları oluşmuş..
Bu çiçek dökülmesine karşı özel bir şey yaptın mı?
Aynı salkımda bir kısım domatesler olgunlaşmış fakat diğer
çiçekler kurumamış yeşil duruyor sonradan onlarda meyve
verirler mi acaba?

Benim domateslerde çoğunlukla iyi gelişti fakat
çiçeklerde sararıp kuruma oluyor..
Köyde amcama telefon ettim, bana önerisi toprağa kükürt at oldu.
Zaten suda eriyen kükürt vardı elimde.. uyguladıkdan 2 gün sonra
bazı çiçekler meyveye durdu..
Diğer domates başlığında bir arkadaş da bitki üzerine kükürt denemesi vardı.
Kükürt aynı zamanda ph düşürür bende ki pembelerin toprağıda aşırı killi
belki de meyve vermesi bir rastlantı diyebilirim.
Şimdilik kükürt hakkında bir yorum yapamıyorum.

Sulama kriterleri dışında
gübreleme ya da ilaçlama gibi bir şey uyguladınız mı?
Teşekkür ederim.

Bu da benim dünyaya merhaba diyen pembişlerden biri.

Eklenti 42681

Sayın BirLira çiçek dökülmemesi için özel bir şey yapmadım. Yalnız fide döneminde Fosfor ve Bakır ve mantari kaynaklı hastalıklar için bakr içeren ilaçla
ilaçladım.
Aynı domatesi saksıda da diktim killi toprak da ve kumlu toprakda en güzel kumlu toprakda olan gelişti sanırım kökleri rahat hareket edince güzel verim veriyor.
Olgunlaşan domatesler oldu ama henüz resimleyemedim yaklaşık 15 cm yarı çapı var. çok yumuşak ama bir okadarda lezetli karpuz dilimi dilimleniyor.

limon 16-07-2008 12:19

Geçen yıl da pembe domates dikmiştim ama Tekin Bey, sizin verdiğiniz pembeler hiç bir ek besin vermediğim halde çok çok büyüyorlar. Henüz kızaran yok ama bir tanesinin yarım kilodan fazla olduğunu tahmin ediyorum. Ben de fotoğraf çekmek için kızarmasını bekliyorum.

SZT 16-07-2008 14:33

Uzun bir süredir haberdar olduğum pembe domatesin tohumlarını ne yazıkki hala elde edemedim. Bu yıl ilk kez sebze yetiştirmeye başladım. Niyetim domates olarak pembe domates **** Azdavay pazarında "Bartın Domatesi" olarak satılan domatesten yetiştirmekti. Ancak her ikisi de olmadı. Kimyasal ilaç ve kimyasal gübre kullanmadan sebze yetiştiriyorum ancak yetiştirdiğim domatesin hiçbir tadı yok. "Bartın Domatesi"nden haberdar olanınız var mı? Varsa bana tohumunu gönderir mi? Pembe domates tohumu gönderecek bir gönüllü bu mesajı okur mu?

Harun Parlak 16-07-2008 15:17

Sayın limon sizin toprağınızda kumlu toprak aynı zamanda dinlengin fazla yorgun değil. Azot ihtiyacını karşılayabilmesi için hayvan gübresi vermeniz de fayda var.Pembe domatesin büyüklüğü bakımla ilgili değil onun cinsinden kaynaklanıyor.

Sayın SZT seneye pembe domates tohumlarınızı alırsınız merak etmeyin diğer yetiştirdiğiniz domtateslerin hiç tadı yok diyorsunuz organik yapmanıza rağmen tatı yok diyorsanız Domates cinsinden çok toprağınızda domatesin ihtiyacı olan bazı besinleri alamamasından kaynaklanıyordur büyük bir ihtimal.
Toprağınızı analiz yaptırıp neyin eksik olduğunu öğrenirseniz ona göre tetbirinizi alırsınız.

limon 16-07-2008 15:59

Ek besin vermedim yazmışım ama yanlış anlaşılmasın, kış sonu 10 çuval kadar yanmış koyun gübresiyle karıştırmıştım toprağı. Yağışlarla gübre toprakla iyice karışır diye düşünmüştüm.
Tabii domatesin cinsi de çok güzelmiş :)

seda akoğlan 16-07-2008 22:23

merhaba ben annem ve benim için pembe domates tohumları istyorum.
aşağıdaki adrese gönderirseniz sevinrim.
Baydar şekerleme-Suburcu cad.no:13/B ŞAHİNBEY-GAZİANTEP
SERKAN ÇELİKKAN adına....ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

zooteknist 16-07-2008 23:24

Bende de 5 kök kadar pembe domates var. Henüz fideler küçük. Pembe domatesler acaba sırık domates mi yoksa oturak domates mi? Domateslerde budama yapacakmıyız?

Selahattin Yılmaz 16-07-2008 23:49

Sevgili seda akoğlan tohumdan pembe domates ürretmek için bayağı bir geç kaldınız ancak seranız varsa tohumda bulabilirseniz üretirsiniz.

Sevgili zooteknist, pembe doates güçlü btiki yapısına sahip yarı sırık bir bitkidir o nedenle verebildiğiniz kadar destek vermelisiniz budama yapmadan yetiştirme yapmalısınız.

mava 17-07-2008 12:43

Alıntı:

Siz benim senede kaç bitki telef ettiğimi bilseniz şaşarsınız. Hiç kimse tecrübeyle bilgiyle doğmuyor. Bence en önemli olan hatalarımızdan ders alabilmek. Seneye aynı hataları tekrarlamazsanız, bu sene sizin için çok verimli geçmiş demektir.
Verdiğiniz tavsiye ve moral için teşekkür ederim sayın todor. Bu moralle pembe domatesin peşine düşebilirim... Tabi ki seneye...

zooteknist 17-07-2008 13:23

Sn Selahattin Yılmaz
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Harun Parlak 17-07-2008 23:16

2 Eklenti(ler)
Selamlar arkadaşlar PEMBE domateslerimin ilk ürünlerini yemek nasip oldu. Çok lezetli ve de iri bir domates. 1 Tanesinden bir tabak salata çıkıyor.

BirLira 18-07-2008 00:01

Bize de size afiyet olsun demek düşüyor.

Benim pembeler de kükürtten sonra habire meyveye duruyorlar bu sıra.
Ama sebebi kükürtmü, başka bir şeymi, rastlantı mı bilemiyorum.

limon 18-07-2008 15:04

Tekin Bey, köydeki fırından alacağımız şöyle sıcacık bir somunla bahçenize gelebiliriz desenize :) Yanına da bir kalıp peynir. Çayınız nasıl olsa hazırdır :)

Selahattin Yılmaz 18-07-2008 16:16

Pembe domates yarışması mı yapsak acaba?

Harun Parlak 18-07-2008 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 260343)
Tekin Bey, köydeki fırından alacağımız şöyle sıcacık bir somunla bahçenize gelebiliriz desenize :) Yanına da bir kalıp peynir. Çayınız nasıl olsa hazırdır :)

Gelme imkanı olan tüm ağaçlar net üyelerine kapım açık Ekmek tuz biber patlıcan Domates PEMBE domates her türlü sebze var.

Nurcan Özgür 18-07-2008 23:42

Sevgili Tekin teşekür ederim gelmiş yemiş kadar olduk. Sofranız bereketli olsun. Emeklerinize sağlık harika domatesler yetiştirmişsiniz.
Selahatin beye katılmamak elde değil pembe domates yarışması düzenlense iyi olur. :dilli:

Penelophe 19-07-2008 05:00

Tekin bey harika görünüyor.:)

Selahattin bey seneye yapsak süper olur bence. (Benim pembeler bir tane bile meyve vermedi, bütün çiçekler döküldü, bir türlü önüne geçemedim. En sonda kırmızı örümceklerin -sellukama musallat olan kırmızı örümcekler- ağlarını pembelere sardığını görünce budadım dibinden maalesef.)

Harun Parlak 19-07-2008 08:39

Genel olarak CARMEN cinsi domates yetiştiriyorum raf ömrü uzun olduğu için pazarıda iyi. PEMBE domates ve marmende cinslerini az miktarda üretiyordum. Seneye Pembe domatesleri
biraz fazla üreteceğim inşallah. Raf ömrü uzun olmasada lezzeti ve görüntüsü güzel olduğundan pazar oluşacak gibi.
Kim bilir belkide yaygınlaşır.

öğretmen 20-07-2008 00:32

Bizim pembe domatesler kızarmaya pardon pembeleşmeye başladı.Dün eşim bir tane koparmış..Sıcak ekmek,peynir ve pembe domates....Kahvaltı çok güzeldi..Emcelli biberi de var..Sayın Limon,fırın arkamızda... Kahvaltıya bekleriz,efendim:D

eylems 25-07-2008 02:54

Sayın Turko, tohumlarını gönderdiğiniz pembe domatesler ve çeriler çiçek açtılar. Hatta pembe domateslerden birisi köküne yakın bir yerden koltuk vermiş. Kopardım baktımki fide gibi kökleri var. Onuda komşuma diktik. Bir tohum kaç kişiye nasip oldu. Çok teşekkür ederim.

Harun Parlak 25-07-2008 14:44

2 Eklenti(ler)
Selamlar PEMBE Domates seven arkadaşlar. Benim Pembe domatesler sanırım bu yıl rekor kıracak irilikde.

malbman 25-07-2008 15:28

1 Eklenti(ler)
Hele benim pembelerin çiçekleri bir açsın, rekoru o zaman görün siz:D:D Aşağıdalar efendim.

üzüm 25-07-2008 16:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 262138)
Selamlar PEMBE Domates seven arkadaşlar. Benim Pembe domatesler sanırım bu yıl rekor kıracak irilikde.

Sayın Tekin, yemeyip yedirdiniz mi? :p maşallah...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024