agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Pembe Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/1759.htm)

limon 09-08-2007 20:09

Ferda Hanım pembe domates sanırım bağımlılık yapıyor. :) Ben de Çanakkale'den gelirken iki kg.cık Çanakkale domatesi almıştım. Kilosunu 500 liradan. Aynı bayan pembe domatesi 2 YTL'den satıyordu. Bundan bahçemde var deyince şaşırdı. Geleli bir hafta oldu iki kg. Çanakkale domatesinden sadece 4 tane yedik, bahçedeki pembelerin başında nöbet tutuyoruz her sabah :)

Selahattin Yılmaz 09-08-2007 20:50

Benimkiler tam pembe çıktı öyle ki tarladan eve gelene kadar bayağı yumuşadılar. Ancak bunda iyice olgunlaşmış olmalrınında etkisi var.

limon 16-08-2007 18:34

Selahattin Bey, benim pembe domateslerim tam pembeleşmeden çatlamaya başladılar iki gündür. Çatlaklardan suları akıyor dalında. Yarısı yeşilken topluyorum mecburen. Bir haftadır bol suluyorum bundan dolayı mıdır acaba?

Selahattin Yılmaz 16-08-2007 19:48

Evet aşırı sulamadan olabilir. benim pembeler neredeyse hiç sulanmıyor tamamen toprak nemi...

Mahmut Leventoğlu 16-08-2007 20:58

Benim pembe domateslerde bir ses seda yok sadece büyüyorlar 70-80 cm oldular. Sağlıklılar ama belki yerlerini beğenmemiş olabilirler. Fethiyeden gelirken 5-6 kg kadar getirdim koliye yumurta dizer gibi dizdim aralarına kağıt kırpıntılar koydum ama ne yazıkki çok dayanıksızlar.Hemen tüketmek gerek. Tadları muıhteşem.Hele taze sıkma zeytinyağı(Yeşil zeytinden sıkılan erken hasat) ile muhteşem oluyorlar.

Kudret 16-08-2007 22:16

Benim pembe domateslerim bir hafta öncesine kadar çok iyiydi. Meyveleri bazen 1 kg'ma yaklaşıyordu. Ancak bu hafta yaprakları sararmaya başladı ve çok kötü durumdalar. Bunun sebebi ne olabilir.

Selahattin Yılmaz 16-08-2007 23:07

Şimdi ben tarlada bir kaç çeşit pembe algılıyorum: Erken verim verenler, verimi çok olanlar. Bunların tohumlarını ayrı ayrı alacağım...

limon 05-09-2007 12:58

Selahattin Bey, benim domatesleri tepeden budayınca yemyeşil yeni sürgünler verdiler de bu tarihten sonra yeni açan çiçekler meyvelenir mi sizce? Cevabınıza göre, üzerinde olan yeşil domatesler kızardıktan sonra sökmeyi düşünüyorum da. (Kışlıklara yer açmam gerekiyor)

Mahmut Leventoğlu 05-09-2007 14:10

Sevgili Limon un sorduğu soruyu bende sormuş olayım.

Selahattin Yılmaz 07-09-2007 09:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 149696)
...benim domatesleri tepeden budayınca yemyeşil yeni sürgünler verdiler de bu tarihten sonra yeni açan çiçekler meyvelenir mi sizce? (Kışlıklara yer açmam gerekiyor)

Domates geceler iyice soğuyuncaya kadar meyve verir ve artık geceler soğuk gündüzler sıcak olduğunda meyvenin büyümesi iyice yavaşlar. En azından eylül sonuna kadar bekleyin derim ben. Bitki budama sonucu her ne kadar yeşillik geliştirsede meyve olgunlaştırma yavaşlar. O meyveler size turşuluk olarak geri dönecektir.

Süha Şendoğan 07-09-2007 12:02

Aynı sorun bendede oldu maalesef 6 saksı pembelerden sadece 1 adedi meyva verdi oda yeterince büyümedi bütün hevesimizi seneye erteledik.
Sağlık olsun.

Tuba 08-09-2007 08:40

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Tatile çıkmadan 1 hafta evvel (12-13 Ağustos gibi) pembemin koltuk almasını yaparken koltuk alma işini yanlış anladığımı anladım, çünkü pembemin ana gövdesini budamışım:( :mad:

18 Ağustosta tatile gittim.Giderken sadece aşağıdaki çizimdeki 1. bitki vardı,ana gövdeyi kestiğim yeri halka içine aldım. İki hafta evdeki bitkilerime abim su verdi. O da haftada 1 defa su vermiş. Havalar çok sıcak olduğundan döndüğümde artık ölmüş olacağını zannederken bir de baktım topraktan 2. bitki çıkmış. Şimdi 1. bitkiyi kesmeli miyim, kalmalı mı? Kesmemin olumlu veya olumsuz bir etkisi olur mu?

Selahattin Yılmaz 08-09-2007 22:44

Kesmeyin kalsın ayrıca budamanıza da gerek yok.

Tuba 09-09-2007 11:26

Peki, teşekkürler:)

İlkin 13-09-2007 18:19

Pembe Domates

Daha önce gazete ve internette evlerde yetiştirilen pembe domates hakkında haberler okumuştum. Özellikle İstanbul'da çok yaygın olarak başlayıp şehir şehir tohum yollama ile insanların evlerinde yetiştirdiği bu güzel lezzeti, kokuyu yaşayan var mı? Çok merak ediyorum.

Konular içinde baktım ama göremedim. Eğer aynı konudan varsa silip bana konunun nerede olduğunu söylerseniz lütfen, çok sevinirim. ;)

bitkicayi 22-04-2008 15:00

Pembe tohumları kışın soğuktan korumanın zor olacağı bir ortamda ise ekim için erken.

Tuba 25-04-2008 16:29

Merhaba,
Pembe tohumlarından fide almış olan var mı? Ben yaklaşık 16 tahumdan sadece 2 tanesini fide haline getirebildim. Cherrylerin tamamı da fide oldu. Pembe tohumunun çimlenmesi daha mı zor? Gerçi 2 fide de fena bir sayı değil açgözlülük yapmanın alemi yok ama yinede cherryler kolay çimlenip fide olunca aynı ortamdaki pemberin durumunu garipsedim.

Tuba 25-04-2008 16:34

Birde aslında daha iyi bilen biri cevap verir diye soruyu ilk gördüğümde cevap vermemiştim ama cevaplanmamış zannediyorum. Tabii cevaplar taşınmada silinmiş de olabilir.

Sn.Uzman16 bana kalırsa geç bile. Tohumun fide olması 2 ay. Mayısta ekseniz fide Ağustos'da demek. Ben geçen yıl Temmuz sonuna doğru fide edinmiştim. Sıcaklardan çiçeklenmesi gecikince taa Eylül-Ekim gibi çiçek vermişti. O da meyve olamadan dökülmüştü. Kış gelmişti. Yani zaten cevap da geç oldu 1 ay önce sormuşsunuz ama halen tohumları ekmediyseniz acele edin derim. Bursa Ankaradan daha ılıman zannediyorum. Tabii yinede bir bilen cevap verse daha iyi olur.

Selahattin Yılmaz 25-04-2008 20:47

Fide de süre en uzun 40 gündür eğer o süreden fazla sürüyorsa bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Bu süre fideye zarar vermez ancak zamandan kazancınız önemli bir etken. hele mayıs ayında ekilen bir tohum 30 günde fide haline gelmelidir eğer o sürede uzunsa yine fide yetiştirme bilgilerinizi gözden geçirmelisiniz. Ancak bu bilgiler sadece sebze fidelerine aittir.

Selahattin Yılmaz 25-04-2008 23:26

Gayet sağlıklı görünüyorlar...

Tuba 26-04-2008 11:25

Fide 1 ay kadar zamanda oluyor. Onu büyük saksıya alıyorum. Çiçeklenmesini bekleyenekadar 1 ay kadar daha geçiyor. Balkon şartları+toprak ve gübre seçimi+ güneş gibi birçok nedenden ötürü olabilir haklısınız. Balkon şartları hem kolay hem de zor gibi bana kalırsa. Ne olacağı tam belli olmuyor. Ben kendi deneyimlerimi ifade ettim. Bursa koşulları da farklıdır. Düzeltme için teşekkür ederim ;)

Süha Şendoğan 01-05-2008 11:41

Pembe domates

2 Eklenti(ler)
Resimdeki mini meyva veren Sevgili Envor'dan geçen ay gelen fideler.Diğerleri tohumdan yetiştirdiğim ufaklıklar.

Tuba 01-05-2008 11:55

Merhaba,
Sn.Envor'un gönderdiği pembe domates fidesimiydi? Bana'da 4 fide göndermişti, onlar da mı pembe? Heyecanlandım şimdi.. Eğer öyleyse benim şimdiden 3 adet mini mini pembem var...

envor 01-05-2008 12:17

Heyacanlanmayın Sn.Tuba hanım,pembe değildi...:))

Tuba 01-05-2008 12:37

:) İyi bari ve yaaaa yı beraber kullanmak istiyorum. Bir anda şimdiden domates verdiyse PDA'nın bu seneki tohum şampiyonu bile olabilirim diye sevinmiştim. Ama olmadığı iyi olmuş, humik asit vermiştim, 1 hafta içinde bisürü çiçek açmışlardı ama PDA'da pek hoşlanmıyorlar humik asit gibi takviyelerden. Dolayısıyla iyi oldu pembe olmadıkları.
Ben onları zaten seviyorum. Balkonda olunca kıymetli oluyorlar. Menekşe gibi sevesi geliyor insanın. Tabii anneannem anlamıyor durumu ama olsun ;)
İyi çalışmalar

Süha Şendoğan 02-05-2008 11:05

Pembe domates

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tuba (Mesaj 231166)
Merhaba,
Sn.Envor'un gönderdiği pembe domates fidesimiydi? Bana'da 4 fide göndermişti, onlar da mı pembe? Heyecanlandım şimdi.. Eğer öyleyse benim şimdiden 3 adet mini mini pembem var...

Sanırım ben yanlışlık yaptım sevgili Envor'dan geleni de pembeymiş gibi yorumlamışım diğer ufaklıklar çoğu pembe ama busene çilekten onlara fazla ihtimam gösteremedim biraz geç çimlendirdim.

Süha Şendoğan 04-05-2008 13:55

Sadece Selahattin hocadan aldığım eriyikten veriyorum onun haricinde ilaç yok sadece birde kendi yaptığım (geçen seneki yanmış gübreden) sıvı gübre oda arada bir.

perilimerili 08-05-2008 17:09

bu da benim çiçeği burnunda pembe domates fidem..

http://img.photobucket.com/albums/v2...CRIM0262-2.jpg

kendisini evlat edindim ve daha henüz büyük saksıya geçirmedim. güzel bir organik toprak bekliyorum bir kaç gün içinde. toprak gelir gelmez fidenin boyuna göre epey büyük olan ama ileride yetmeyeceğinin farkında olduğum plastik bir kovaya geçireceğim. kovanın boyu 26 cm civarı.bu ilk kez birşey yetiştirişim (ilkokuldaki pamuktaki fasülye taneleri deneyini saymazsak) o yüzden çok heyecanlıyım.

berduray 08-05-2008 23:30

Heyecanınızı anlıyorum ama

Fotoyu uygun boyuta getirip tekrar yükleyebilir misiniz?

Burası size yardımcı olabilirburası

maresalx 09-05-2008 12:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala (Mesaj 37047)
domates zaten bahçede yenir ki
bahçeye gireceksin
domatesi koparacaksın
sonracıma toprağa oturacaksın
domatesi şöyle ikiye böleceksin
o sırada domates dalından gelen kokuya
domatesin tadı karışacak
ekmeğini tuzunu alıp gitmişsen bahçeye
iki de biber koparmak yakışır hani
canım nasıl çekti
snıf snıf
domates mi kokuyor
ben Konya'ya hasan beyin komşusunun bahçesini basmaya gidiyorum

bu arada domatesin yaprağı feci kaşındırır
ısırgan gibi

Eklenti 3404
cemada bunu gördün mü?

abi ayakta alkisliyorum seni :)) icim bir garip oldu keske hepimizin mustakil evleri bahceleri olsa ben de balkonda yasatmaya calisiyorum buyuk saksilar icinde. bir gun bahcem olunca bu anlattiklarini yapacagim. saygilar:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024