agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Pembe Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/1759.htm)

madre 14-07-2010 13:58

Merhaba, pembe domates severler,,ben 3 senedir balkon bahceciligi ile ugrasiyorum iki sendir de domates ekiyorum bu sene 4 fide pembe domates ektim ve suan icin iyi gidiyorlar ciceklendi ve bolca yapraklandi ve boylari neredeyse benim boymuma geldi:))
bir kac taneside ciceklerini atip meyvelerini vermeye basladi cok heyecanliyim ilk defa pembe yetistiriyorum umarim büyümüs ve kizarmis hallerinide görürüm...

ayferaksit 15-07-2010 13:21

balkondaki ve bahçedeki pembe domatesler

5 Eklenti(ler)
Merhaba pembe sevdalıları .Geçen yılki balkonda pembe domatesleri bu yıl tarlaya taşıdım. Balkondakilerle bu yıl fazla ilgilenemedim ama yine de çok iyiler.
Mart sonunda saksıya ve tarladaki yerlerine geçen pembeler yavaştan yavaştan pembeleşmeye başladılar. :p

ayferaksit 15-07-2010 13:22

Şubat ayında tohumlarından çimlendirdiğim pembeleri birkaç şaşırtma yaptıktan sonra yerlerine ektim.

scapella 12-08-2010 11:13

Ben de önümüzdeki sene pembe domates yetiştirmek istiyorum. Bana tohum gönderebilecek biri var mı? (ya da güvendiğiniz bir web sitesine yönlendirebilirsiniz). Şimdiden teşekkür ederim.

Etrim 12-08-2010 13:41

Merhaba, tohum gönderecek birini bulamazsanız Thomson&Morgan firmasını tavsiye ederim. www.tandmworldwide.com 15 günde istediğiniz sebze tohumunu getirebilirsiniz.
Birkaç kez tohum getirdik hiç bir sorunla karşılaşmadık.
Bizim pembelerin durumu ise buradaki yazıda olduğu gibi.

torik 22-08-2010 13:38

tekin bey karmen nasıl bir çeşit ?

torik 22-08-2010 13:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi scapella (Mesaj 682916)
Ben de önümüzdeki sene pembe domates yetiştirmek istiyorum. Bana tohum gönderebilecek biri var mı? (ya da güvendiğiniz bir web sitesine yönlendirebilirsiniz). Şimdiden teşekkür ederim.

ben gönderebilirim.(hemde orjinal tohum)

nrş 23-08-2010 12:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi torik (Mesaj 686994)
ben gönderebilirim.(hemde orjinal tohum)

Selamlar. Yaza hazırlık için ben de istesem size ayıp olur mu?

sercan1969 23-08-2010 15:55

Adresinizi özelime yazarsanız size yardımcı olabilirim.

torik 23-08-2010 21:19

neden ayıp olsun.silivriye yakınsan ilkbaharda viyölde fidanda olabilir.

siniroluyorum 24-08-2010 22:08

Ben de bu sene pembe domates ektim.Ama meyveler yamuk yumu oldu sanırım bir hastalık ilk sayfalarda bahsedilen kedi yüzü denen hastalık olabilir mi?Seneye de böyle yamuk yumuk mu olacaklar?

semmasi 04-10-2010 22:26

Maalesef bu yıl pembelerde büyük hastalıklar oldu. :(

26esk 20-10-2010 19:59

bembe domates bende yetiştirdim bu yıl ilk defa iri lezzetli ve sulu etli domates tam salcalık bence

cekmece 19-03-2011 19:49

anadolu tohumculuk un organik pembe domates tohumlarından aldım bauhaus tan. tohum paketindeki resimdeki domatesler pembe domatesten çok sırık domateslere benziyor. bu tohumu kullanan oldu mu?

bu tohumlardan 15 tanesi çimlendi üst yaprakları yere paralel hale geldi. bende balkona çıkardım balkon pimapenle kapalı ama güneş görüyor. bu soğuklarda birşey olur mu diye merak ediyorum.

Harun Parlak 19-03-2011 20:28

Pembe domatesler zaten genellikle sırık olur. kapalı balkona aldıysanız birşey olmaz.

Çok fazla sulamayın arada toprağın kurumasına izin verin. Toprak çok ıslak olursa çökerten hastalığına yakalanabilir.

Sarıcan 14-05-2011 07:25

2 Eklenti(ler)
Tekin Bey,

Ben bu sene kapalı balkonumda akan su kültüründe 3 adet pembe domates yaptım. Tohumları Altınoluk' ta üretici köylüden aldığım domateslerin çekirdeğinden kurutmuştum. 2010 Kasım' dan beri bütün Istanbul şartlarına dayanarak bugüne geldiler. Topraksız tarımda yaptığım için bir fiyasko olur diye safhalarını da paylaşmamıştım. Şu ana kadar bir aksilik yaşamadım ama oluşan domatesler irileşmeden pembeleşmeye başladı. Cinsini sırık mı oturak mı olduğunu bilmediğim için başlangıçta pek koltuk almadım. Amacım pembe domatesin su kültüründeki performansını görmekti. Olabileceğini gördüm ama domateslerin irileşmemesi beni düşündürdü. Domateslerin erken iklim şartlarında oluşması ve uzun zamandır havaların ısınmasını beklemesi etken olabilir mi?

Harun Parlak 14-05-2011 08:28

Merhabalar Sarıcan Sizin de belirtiğiniz gibi Koltuk alımı yapılmamış meyvelerin çok fazla sayıda olduğu için zaten irileşmesini engellemiş.

Koltuk alımı olmadığı için hiç meyve de vermemiş olabilirdi tüm enerjiyi yeşil dal ve yaprak kısımları harcamış.
Meyvelerin büyümesini duraklatmış olgunluk süreci de tamamlandığı için kızarmaya başlamış olabilir.

IMP 27-05-2011 13:41

Balıkesir manyas lıyım, her sene köye gider, ancak yiyip içip gelirdim, tokumlarımı da bahaustan alıp eker dikerdim. Neden hiç köyden tohum almadım bilmiyorum. Bu sene köyden 3 kişiden pembe domates tohumları alıp hemen hepsini ektim. Ayrıca köyden sırık domatesi, salatalık bamya da aldım. Biraz abarttım sanırım ama tohumların yarısını ayırmama rağmen 100-150 arası fidem var. Arzu edene fide(gelip alabilirse), veya tohum yollayabilirim. Ancak tohum bu sene çok yok. Seneye inşallah tohumları alıp avuç avuç yollarım. Tabii tam izah ederse bi arkadaş tohumları nasıl alacağımı(biraz biliyorum da domates her fideden 1 tane mi alınır, en son ürün mü ilk ürün mü, en güzel olanı mı, olmuşken mi alınır, üzerinde çürümeye dek bırakılır mı biraz farklı bilgiler var bu konuda)

Ayrıca geçen sene annemin aldığı saksıda süs biberi vardı, turuncu, uçları siyah hafif acı. Bibere bayılmadım ancak o kadar azimle biber verdi ki, biz topladıkça çiçek açtı. Mübalağa olmasın yaklaşık 4-5 ay biberini aldık. Bunların üzerinde son biberleri (4-5 tane) üzerinde bıraktım bitki kuruyana kadar. Sonra alıp güneşte kuruttum. Bu sene ektim inanır mısınız hepsi çıktı. Yaklaşık 32 tane de süs biberim var saksılık. Onlardan da arzu eden varsa veririm. Cinsini bilmiyorum çok çeşidi var, ilk meyveler krem, sonra turunculaşıyor, uçları siyah, ufak tombul turşu biberler gibi

Sağlıcakla kalın

Sarıcan 27-05-2011 14:35

1 Eklenti(ler)
Tekin Bey,

Her işin bir acemiliği var. Aslında bu seneki deneyimimden bu sisteme 3 fidenin fazla olduğunu da tesbit ettim. Günde 2,5 litreye yakın su tüketiyorlar. Alttaki depoya bir dolduruşta 15 litre besin eriyiği ilave ediyorum ama beş günde depo tamamen boşalıyor. Geçen evden bir hafta ayrı kaldım döndüğümde depoda su kalmamış pompa boşta çalışıyordu. Tek ve zamanında koltuk alması yapılmış bir fide daha güzel olacak. Kısmetse seneye artık. Domatesler erken olgunlaşmaya başladığı için ufakta olsa hasat ettim.

Sarıcan 03-06-2011 11:33

2 Eklenti(ler)
Pembe domateslerimden bazılarında çatlamalar oluşuyor. Sebebini bir türlü çözemedim. Domatesin yarısı kızarmış yarısı yeşil.

gulbirsen 06-06-2011 14:08

Sayın IMP,
bu yıl tohumdan fide elde etme süresini kaçırdım. Pembe domatesleri de yeni keşfettim.
Eğer mümkünse fidelerinizden bana gönderebilirmisiniz.Sanırım Otobüs firmalarına koli içinde verirseniz ben de Ankara otobüs terminalinden alırım.Hani sizi sıkıntıya sokmayacaksa.Yoksa canınız sağ olsun.

IMP 07-06-2011 12:52

malesef fidelerin hepsini diktim/dağıttım talep eden olmayınca,
ama arzu ederseniz tohum yollayabilirim,
çok hızlı filizleniyorlar, 1 hafta sürmez yani

himone 28-06-2011 14:30

Arkdaşlar, benim pembe domatesler bu kadar uzamıyor. Pembe domnatesleri ben oturak diye bilirdim...

yasarugur 28-06-2011 16:59

Sn.IMP domateste ilk olgunlaşan domatesleri tohumluk ayırmayı öneren bir yazıya raslamıştım,bu domatesten elde edilen tohumların erkenci özelliği olacağı varsayılıyordu.

gultar 28-06-2011 19:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi IMP (Mesaj 818089)
malesef fidelerin hepsini diktim/dağıttım talep eden olmayınca,
ama arzu ederseniz tohum yollayabilirim,
çok hızlı filizleniyorlar, 1 hafta sürmez yani

Merhaba, Sn.IMP, Eğer kaldıysa tohumdan bir miktar bana gönderebilir misiniz? Cevabınıza göre adresimi özelden gönderirim. Teşekkür ederim.

IMP 04-07-2011 12:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gultar (Mesaj 828905)
Merhaba, Sn.IMP, Eğer kaldıysa tohumdan bir miktar bana gönderebilir misiniz? Cevabınıza göre adresimi özelden gönderirim. Teşekkür ederim.

tabi ki, özelden adresinizi yollayın,
zaten gulbirsen hanıma da göndereceğim 2 sini bir halletmiş oluruz

Viji 20-08-2011 08:36

Merhabalar...
Ben de burada yeniyim ve pembe domates yetiştirmek istiyorum.Bu sene geçti artık kısmetse seneye bahara ama Ankara da tohumunu nereden alabilirim fikir verirseniz çok sevindirirsiniz şimdiden TEŞEKKÜRLER......

Nariel 10-09-2011 14:50

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Dün pazardan bir tür domates aldım. Ancak türünün ne olduğunu anlayamadım. Tip olarak pembe domates gibiler ama boyları pembe domatesin neredeyse onda biri :( Bu ufacık tefecik domatesin türü nedir acaba?

serkyil 15-09-2011 15:35

merhaba ben de balkonumda seneye pembe domates yetiştirmeyi düşünüyorum, elinizde pembe domates tohumu varmı acaba?

PROGMEMO 21-11-2011 13:24

eğer elinde fazla pembe domates tohumu olan arkadaşımız varsa banada yollayabilirlermi acaba.
Sizlerin ürettiği domatesleri görmek gerçektende çokgüzel. Ben alışveriş merkezlerinde satılan tohumlardan almak istemiyorum ücreti ne ise öderim sizlerinki gibi sağlıklı domateslerimin olmasını istiyorum.
İlgilenen arkadaşlar bana özelden mesaj atarsa şimdiden teşşekkür ederim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024