agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

bummer 26-04-2016 09:31

1 Eklenti(ler)
Domates tohumlarımı ekeli 10 gün kadar oldu. gövdeleri o kadar uzun ki hatta toprakta sürünüyorlar yaprakları taşıyamıyorlar. Bu aşama normal midir yoksa bu fideleri atmalımıyım?

defender77 26-04-2016 09:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bummer (Mesaj 1456982)
Domates tohumlarımı ekeli 10 gün kadar oldu. gövdeleri o kadar uzun ki hatta toprakta sürünüyorlar yaprakları taşıyamıyorlar. Bu aşama normal midir yoksa bu fideleri atmalımıyım?

İyi güneş göremiyor sanırım fideler. Benim ektiğim bazı tohumlarda güneş görmediği için aşırı uzamışlardı. Daha sonra devrilip öldüler. Güneş gören balkonunuz veya pencere önünüz varsa orada yetiştirirseniz belki toparlama ihtimalleri vardır. Çıkmadık candan umut kesilmez. :)

Fatih_Soydemir 26-04-2016 17:42

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bummer (Mesaj 1456982)

Tohumdan ziyade hem çok güneşli bir alana dikmen lazım hem de şaşırtma yapman lazım yoksa ne verim olur ne de büyüme gerçekleşir. şaşırtma işlemi için gayet uygunlar.

Eklenti 608260

Eklenti 608261

ben şaşırtma işlemini yapalı tam 1 ay oldu ve sonuç resimlerde olduğu gibi. aşırı iri ürün veren tür değil ama tohumu alınabilen güzel bir tür. en az 50 gr en fazla 250 gr ağırlığında domates gördüm geçen sene bu sene daha iyi durumdalar bu kadar büyümemişti geçen sene belki daha büyükte tutabilir. şekerli bir tadı yok tadı mayhoş ama mis gibi kokuyor.

Alkcavus 27-04-2016 11:56

Domates Fidesi Çiçeklenmiyor

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba, tohumunu Bauhaustan aldığım çeri domatesleri ev ortamında Mart başında ektim gayet güzel büyüdüler şu anda balkonda duruyorlar fakat resimlerden de göreceğiniz üzere bayağı büyük oldular fakat çiçek vermediler henüz sadece yaprak var. Sizce bir sorun mu var yoksa yanlış bir şey mi yapıyorum? Sulamayı 3 günde bire düşürdüm, toprağı yine Bauhaustan hazır alındı gübreli torflu perlitli. En son fotoğrafta biber var ondada aynı sıkıntıyı yaşıyorum.

Botanig 27-04-2016 12:37

Bence sıkıntı yok acele ediyorsunuz:)

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alkcavus 27-04-2016 15:48

Cevabınız için teşekkürler Botanig

Douglas Fir 27-04-2016 18:24

Sayin bummer,

Tohumlar cimlendikten sonra isik ihtiyaclari artar. Eger isik hem yandan hem de az geliyorsa, daha fazla isik alabilmek umuduyla isiga dogru uzadikca uzarlar. Govdeleri ciliz kaldigi icin de saglikli bir buyume gerceklesmez. Bunu engellemek icin, tohumlar filizlendikten hemen sonra, imkan varsa usten kuvvetli isik vermek ya da gunes alan bir percere onune filizleri yerlestirmek. Yalniz pencere mercek vazifesi yapabileceginden butun gun gunes altinda olmamalarina ve topraklarinin hep nemli olmasina lutfen dikkat edin. Kolay gelsin.

(Peki resimdeki filizleri nasil kurtarabiliriz?) diye sorarsaniz, filizleri tek tek sasirtarak baska mini saksilara almanizi tavsiye ederim. Ancak bunu yaparken, govdeleri fazla uzun oldugu icin, daha da derine dikim yapin. Govdenin yarisi toprak altina girsin. Sularini ihmal etmeyin. Ilk sasirttiginizda, sagasola yatabilirler. Topraga tekrar tutununca dirilirler. 2-3 tane zayi verirseniz de dert etmeyin. Her "ameliyatin" biraz riski vardir, degil mi? Kolay gelsin.

Douglas Fir 27-04-2016 18:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kağan Gürhan (Mesaj 1454477)
Herkese iyi günler. Hayatımda ilk defa balkonda birşeyler yetiştirmeyi deniyorum. Bu sebeple oldukça tecrübesizim.

Sormak istediğim şey domates fidelerim çiçek açmaya başladı yalnız bazı çiçekler canlı iken bazıları ölüyor ve ölü olanların altından küçük domates taneleri çıkıyor. Sizce bu durum normaldir? Yoksa çiçeklerin ölmeden domates vermesi mi gerekir? Daha açıklayıcı olması için fotoğraf ekliyorum.

Sayin Kagan Gurhan,

Ciceklerin meyveye donmesi gerekir. Bazen dollenmedikleri icin kuruyup dokulurler. Ciceklenme sonrasi fazla sulama da ciceklerin meyveye donmeden dokulmesine yola acabilir.

Douglas Fir 27-04-2016 19:36

1 Eklenti(ler)
Bunlar gecen seneki mahsulden. San Marzano, Black Prince, Mr Stripy, Brandywine Pink, Yellow Pear, White Cherry, Gold Nugget, Brown Berry cinslerini yetistirmistim. Bu sene farkli turler deneyecegim.

Eklenti 608499

Douglas Fir 29-04-2016 03:13

Sayin alkcavus,

Domates fidelerinizin biraz daha buyumesi lazim ciceklenmesi icin. Tozlasma icin ari kullanamayacaginiz icin, cicekler biraz buyuyunce sabah saatlarinde bitkileri hafifce birkac defa sarsin ki polenler etrafa sacilarak tozlasma gerceklessin.

İncili Arwa 02-05-2016 16:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir (Mesaj 1457089)
Tohumdan ziyade hem çok güneşli bir alana dikmen lazım hem de şaşırtma yapman lazım yoksa ne verim olur ne de büyüme gerçekleşir. şaşırtma işlemi için gayet uygunlar.

Eklenti 608260

Eklenti 608261

ben şaşırtma işlemini yapalı tam 1 ay oldu ve sonuç resimlerde olduğu gibi. aşırı iri ürün veren tür değil ama tohumu alınabilen güzel bir tür. en az 50 gr en fazla 250 gr ağırlığında domates gördüm geçen sene bu sene daha iyi durumdalar bu kadar büyümemişti geçen sene belki daha büyükte tutabilir. şekerli bir tadı yok tadı mayhoş ama mis gibi kokuyor.

saksınız gerçekten muhteşem olmuş saksınız bundan dimi

http://nazingunlugu.com/wp-content/u...saks%C4%B1.jpg

selimkuntay 03-05-2016 14:47

Merhaba,
"Principe Borges" türü italyan domates yetiştirmek istiyorum. İnternette yaptığım araştırmada kimi site oturak tip derken, bir başka satıcı firma sırık tip olduğunu yazmış. Acaba bilgi sahibi olan ya da yetiştiren bir arkadaşımız var mı?

Fatih_Soydemir 03-05-2016 19:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İncili Arwa (Mesaj 1458450)
saksınız gerçekten muhteşem olmuş saksınız bundan dimi

http://nazingunlugu.com/wp-content/u...saks%C4%B1.jpg

1 boy büyüğü derinlik olarak kara toprakta iyi oldu bu elimdeki tür. soranlar oluyor saksıda 3 kök bulunmakta direk tohumdan dikme değildir viyölde çimlendirip şaşırtma yaptım. türü hibrit değil sürekli kendi tohumundan yetişiyor.

sebzeleri biraz büyüsün o resmini de paylaşırım tuta gelmezse bu sene. geçen sene tuta mahvettiydi.

papalina 04-05-2016 09:34

Domatesim büyümüyor

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Tohumdan yetiştirdiğim iki domatesim var. Eke fotoğraflarını koydum. Bir süredir büyümeleri durdu. Sanırım çiçek açmaları gerekiyor, çiçek de açmadılar. Yaprakları biraz pörsümüş görünüyor. Humuslu ve gübreli toprağa ekmiştim. Güneye bakan camekan kaplı bir balkonda duruyorlar.

Yaprakların renklerinde sorun yok, böcek var mı diye altlarına baktım, herhangi birşey göremedim. Neden pörsümüş olabilirler ve neden büyümüyor acaba domateslerim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

£kin 04-05-2016 09:40

Güneş görüyorlar mı ?

h_fatih 04-05-2016 10:47

Merhabalar.
Foruma yeni üye oldum. Bu sene ufak bir alanda domates biber yetiştirmeye başladım. 3 hafta önce sırık domates ekimi yaptım. Şu an boyları 20 cm. kadar oldu ve çiçek açmaya başladılar ufaktan. Bu durumda çiçek için bana erken gibi geliyor. Fikrinizi almak istiyorum.
Teşekkürler.

Douglas Fir 04-05-2016 19:08

1 Eklenti(ler)
Her sene degisik turleri denemeye calisiyorum. Degisik renkte ve ozellikte cinsleri seciyorum. Bu sene ceri cinslerinden yine Brown Berry, Gold Nugget, White Cherry ve Yellow Pear ektim. Sirasiyla kahverengi, sari, beyaz ve sari armut sekilli cinsler. Salcalik Roma Organik, pembe olarak Tlacolula Pink ve Henderson, mor cinslerden Amazon Chocolate, sari cinslerden Pilcer Vesy, Azoychka, yesil domates olarak Green Zebra, cizgili iki renk turlerden Nature's Riddle ve Tigerella ektim.

Su anda fideler 5. haftanin icindeler. 1-2 hafta daha ic mekanda kalacaklar. Hava durumuna bagli olarak Mayis'in 3. haftasi birkac saatlerini dis mekanda gecirmeye baslayacaklar. Bir aksilik olmazsa Haziran'in ilk gunleri 8. haftalarini doldurup bahcedeki yerlerine sasirtilacaklar.

Bu mini seramiz. Cimlenmeleri gerceklesene kadar sera etkisi icin strec film ile uzerlerini kapattim. Mantar hastaligina karsi gunde 1 saat kadar ortuyu kaldirip havalandirma yaptim.

Eklenti 609839

Douglas Fir 04-05-2016 19:15

1 Eklenti(ler)
1. Hafta Sonu

Her viyol gozune 3-4 tohum atmistim. Ilk cimlenenler bunlar. Bu noktadan sonra strec filmi kaldirip daha fazla isik alabilecekleri bir pencere onune tasidim filizleri.

Eklenti 609843

Douglas Fir 04-05-2016 19:23

2 Eklenti(ler)
2. Hafta

2. Haftaya geldigimde her viyol gozunden 2-3 tohum cimlenmisti. Daha iyi gelisen guclu filizleri tutup, nispeten zayif olanlari kesip attim mecburen. Esas yapraklarin uclari gorunmeye baslamis az da olsa.

Eklenti 609844

Eklenti 609845

Douglas Fir 04-05-2016 19:33

3 Eklenti(ler)
3. Hafta

Esas yapraklarin gelisimi guzel. Artik bol bol isik almalari ve topraklarinin hep nemli olmasi gerek. Oda ortaminin sicakliginda bulunmalari yeterli.

Eklenti 609847

Eklenti 609848

Eklenti 609849

Douglas Fir 04-05-2016 19:42

2 Eklenti(ler)
4. Hafta

Filizler yavas yavas fideye donusuyor. Gelisimleri guzel. Bu arada bosta tuttugum viyole salatalik, kabak ve fasulye ekimi yaptim. Bunlar daha cabuk cimlenip gelistikleri icin ekimlerini gec yaptim. Ayrica domateslerle beraber ekilen biber ve patlican tohumlari var. Bu sene yine beceremedim ama bunlari domateslerden de once ekmek gerek. Daha yavas buyuyorlar. 5. Hafta yolda...

Eklenti 609850

Eklenti 609851

ahmetyasar 04-05-2016 23:41

havalardandır..hava ısınınca güneş aktif olunca büyümeye devam edeceklerdir.

mugun 07-05-2016 14:36

Arkadaşlar bu sene hangi çeşit domates ektiniz, ve varsa fotolarını paylaşabilir misiniz?
Benim ektiklerim aşağıdaki çeşitler,

Siyah Kırım
Tarsus Yerlisi
Pazarcı Pembesi (Heybetli'ye benziyor)

Fotolar geliyor..

aliakrep 12-05-2016 22:40

2 Eklenti(ler)
Yüklenmiştir.

mugun 13-05-2016 10:42

1 Eklenti(ler)
Bu da benden olsun...

aliakrep 13-05-2016 19:46

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar çiçekleri bir tuhaf. bir çiçek içinde 7-8 çiçek var gibi sanki. resimler aşağıda.

Büyük resimler.
1-2-3-4

mugun 15-05-2016 09:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aliakrep (Mesaj 1461339)
Arkadaşlar çiçekleri bir tuhaf. bir çiçek içinde 7-8 çiçek var gibi sanki. resimler aşağıda.

Yerli domatesin çiçekleri bu şekilde olabiliyor muhtemelen şekilsiz bir domatesiniz olacak gibi..

Fatih_Soydemir 16-05-2016 09:16

2 Eklenti(ler)
aliakrep bey domatesiniz 2 sene önce yetiştirdiğim siyah domatesin çiçeğine benziyor bazen toprakta bulunan minerallerin fazlalığından dolayı' da olabiliyor bu durum.

Eklenti 612356

Eklenti 612357

bendeki yerli tür 2 yıldır tohumdan yetiştirmekte olduğum domateslerin son hali dışarıdan görünen hali bu içindeki domatesin sayılması bu sene çok zor kök dibine kadar domates tuttu ve halen çiçekte tek tük arada çiçeklerini atıyor ama olsun en azından bu sene terslik olmazsa 1 sepet çıkar domates.

selimkuntay 18-05-2016 10:19

1 Eklenti(ler)
6 gün önce domates fidelerimi satın aldığım bahçe toprağına diktim. 1 haftada yapraklarını kıvırıp bu hale geldiler. Toprağı satın aldığım fidanlık gübreli bahçe toprağı olduğunu söylemişti. Gübre oranı aşırı fazla olmuş olabilir mi? Gübre fazlalığı bitkiyi bir haftada bu şekle getirir mi?

Eklenti 612948

ÖzkanGulmez 23-05-2016 08:41

Arkadaşlar Merhaba;

5 Adet domates sırık domates tohumum vardı bunları değerlendirmek adına onları ektim.Şu an 10cm kadar oldular evim 4.katta ve küçük çaplı bir terasım var fideleri terasa güneşe koymak istiyorum fakat sorun şu ki teras daimi olarak rüzgar alıyor fideler durmadan dans ediyor deyim yerindeyse içeriye aldığımda da güneş ışığı sıkıntısı çekiyorum ve fidelerden en büyük olanı yaklaşık 20cm içeride havasız bir ortamda olduğu için küllenme hastalığına yakalandı hastalıklı olan bütün yaprakları kopardım ve rüzgar etkenini göze alarak terasa koydum şu an sonucu bekliyorum.Bu konuda ki önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024